8 ماه پیش
30 بازدید

پیام نمودار کروناویروس در ایران/ شیب بیماری چه زمانی صاف می‌شود؟

وجود کشورهایی که در جنگ با کرونا پیروز شدند، بسیاری را امیدوار کرده است

پیام نمودار کروناویروس در ایران/ شیب بیماری چه زمانی صاف می‌شود؟

پیام نمودار کروناویروس در ایران/ شیب بیماری چه زمانی صاف می‌شود؟

به نظر می‌رسد شیب نمودار کروناویروس در ایران روندی افزایشی داشته باشد.

نیو صدر: خبر روزانه مرگ بیش از صد نفر، تعطیلی اصناف، قرنطینه خانگی، تصور ویروسی که هر لحظه ممکن است وارد بدنمان شود و ... همگی مدتی است سوال مشترکی را در ذهن مردم به وجود آورده است؛ «این روزها کی تمام می‌شود؟»

به گفته محققان به علت عدم شناخت کافی از ویروس و وجود پارامترهای مختلف، از جمله نحوه رفتار شهروندان، پاسخ به این سوال اصلا کار ساده‌ای نیست، اما وجود کشورهایی که به نظر می‌رسد در جنگ با کروناویروس پیروز شدند، بسیاری را امیدوار کرده است.

در واقع منظور از پیروزی در جنگ با کرونا صاف کردن شیب نمودار تعداد مبتلایان است.

عطا کالیراد، پژوهشگر زیست‌شناسی تکاملی، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، در این رابطه بهخبرآنلاینمی‌گوید: «اگر نمودار صاف‌تر بشود، بیماری برای مدت طولانی در کشور شما حضور دارد و به همین دلیل معمولا ۹۰ درصد ظرفیت سیستم بهداشتی یک کشور پر می‌شود. اما اگر در یک ماه این نمودار را طی کنید سیستم درمانی به مشکل می‌خورد، به هرحال تجهیزاتی مثل تعداد دستگاه های تنفسی در هر کشوری محدود است. حتی ممکن است سیستم بهداشتی ایالات متحده آمریکا هم در چنین شرایطی به مشکل بخورد.»

این کشورها شیب نمودار را صاف کردند

صاف شدن شیب نمودار صرفا یک رویا برای پیروزی در جنگ به کرونا نیست و کشورهای زیادی تاکنون در این نبرد پیروز شده‌اند. براساس گزارش نیویورک تایمز، تاکنون کشورهای زیادی در شرق آسیا مثل چین، کره‌جنوبی، سنگاپور، هنگ‎‌کنگ و تایوان از جمله کشورهایی بوده‌اند که تاکنون در این نبرد پیروز شده‌ و به نوعی شیب نمودارشان را صاف کرده‌اند.

البته صاف شدن نمودار برای بار اول به معنای پایان ماجرا نیست؛ کالیراد در این رابطه می‌گوید: «نگاهی به این نمودارها ما را به این نتیجه می‌رساند که وضعیت از الگوی ثابت پیروی نمی‌کند، برای مثال در چین آمار افزایش تعداد مبتلایان یک بار به اوج رسید و پایین آمد و بعد با سرعت بیشتری، به تعداد بالاتری رسید و حالا در شرایطی است که دیگر شیب نمودار را صاف کرده است.»

شرایط در چین به گونه‌ای است که دیگر تاثیرات این صاف شدن نمودار هم به وضوح دیده‌ می‌شود، تا جایی که در چند روز اخیر کمیسیون ملی بهداشت چین از عدم ابتلای هیچ فرد جدیدی به کروناویورس خبر داده است.

ایران، کجای نمودار کروناویروس قرار دارد؟

اما نگاهی به نمودار ایران که در آن بی‌نظمی‌های فراوانی وجود دارد، پاسخ به این سوال که «این روزها کی تمام می‌شود؟» را حتی سخت‌تر هم می‌کند.

کالیراد در تحلیل این نمودار می‌گوید: «باید زمان بگذرد تا ببینیم منحنی ایران چه شکلی می‌شود. ایران بعد از هفته اول تعداد تست‌ها را افزایش داد و به همین دلیل این آمار بالا رفت. البته این موضوع جهانی است، همکار من در آلمان مشکوک به کرونا بود اما از او هیچ آزمایشی نگرفتند و گفتند به تر است فقط خودش را قرنطینه کند. شیب این نمودار به پارامترهای زیادی ربط دارد، به همین دلیل در کوتاه مدت پیشبینی این که اوج نمودار هستیم یا نه در کوتاه مدت خیلی سخت است، مگر این که از جمعیت زیادی تست گرفته باشند.»

از سوی دیگر استاندار تهران اعلام کرد که بخاطر اقدامات پیشگیرانه و غربالگری صورت گرفته، رشد مبتلایان به بیماری کرونا در استان تهران متوقف شده است.

البته روز گذشته، کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت صحبت از شیب نزولی بیماری را زودهنگام دانست و گفت: «ورودی بیمارستان ها و اورژانس ها و آزمایشگاه ها نشان دهنده آن است که روند مقداری کُند شده اما بی تردید تداوم آن منوط به آن است که مردم با اعمال محدودیت در مراودات و پرهیز از سفر، عدم دید و بازدید عید و عدم حضور در تفرجگاه ها و پارکها و مراکز خرید و ... کمک کنند تا این روند ادامه یابد.»

علاوه بر او آنطور که دیگر مسوولان وزارت بهداشت می‌گویند با توجه به سفرهای مردم، باید منتظر شیوع دوباره کرونا هنگام بازگشت مسافران به تهران باشیم.

آمار تقریبیخبرآنلایناز آمار کروناویروس در شهر تهران از این قرار است (آمار ۱۰ روز دوم به علت نبود اطلاعات ۱۵ و ۱۶ دقیق نیست)

تعداد مبتلایان دو روز پیش تهران هم که در این آمار در نظر گرفته نشده است، برابر ۲۴۹ نفر است و تفاوت چندانی با میانگین ۱۰ روز سوم ندارد.

کالیراد در این باره می‌گوید: «کاهش آمار مبتلایان تهران در چند روز گذشته شاید به این دلیل باشد که همانطور که مشاهدات عینی نشان می‌دهند، جمعیت تهران به دلیل سفرهای نوروز کمتر شده باشد، موضوعی که احتمالا منجر به افزایش آمار در شهرهای دیگر می‌شود.»

پارامتر مهمی که زمان اتمام شیوع کروناویروس را مشخص می‌کند؛ در خانه ماندن!

اما یکی از عواملی که شاید تاثیر زیادی در کنترل بیماری و صاف کردن شیب نمودار کروناویروس در این داشته باشد، مربوط به رفتار خود شهروندان است؛ این که آیا از سفر نوروزی و خارج شدن از خانه پرهیز می‌کنند یا نه.

این موضوعی است که هر روز وزارت بهداشت نسبت به آن هشدار می‌دهد، اما انگار جمعیت زیادی رعایت نمی‌کنند.

یکی از بهانه‌های خروج از خانه و سفر کردن، نرخ ۲درصدی مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا است. اما محققان می‌گویند این نرخ عدد آن قدر کمی هم نیست.

کالیراد، پژوهشگر زیست‌شناسی، تکاملی در این باره می‌گوید: «ماجرا مثل بازی رولت روسی است، فکر کنید تفنگی با ظرفیت ۱۰۰ گلوله دارید که در آن ۲ گلوله وجود دارد. آیا حاضر هستید خشاب آن را بچرخانید و بعد به خودتان شلیک کنید؟ بیرون رفتن در این روزها، دقیقا مصداق انجام همین کار است.»

از سوی دیگر موضوع می‌تواند به جای صاف کردن شیب نمودار، آن را تند کند، به حدی که دیگر سیستم بهداشتی کشور توانایی مقابله با کروناویروس را نداشته باشد.

 کالیراد در این باره می‌گوید: «اگر واقعا رفت و آمد زیاد شده باشد احتمالا به صورت ناگهانی تعداد زیادی از مردم مریض می‌شوند و اصلا از بیماریشان با خبر نمی‌شوند، در این صورت تعداد زیادی ناقل در کشور به وجود می‌آیند و نمودار  با شیب تند و شدیدی بالا و پایین می‌شود. با توجه به نمودار نیویورک تایمز من فکر می‌کنم این اتفاق در ایران رخ می‌دهد.»

۲۳۵۲۳۷#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی
منبع: خبرآنلاین


مطالب پیشنهادی

رهبر انقلاب آمار ارائه ‌شده در سخنرانی خود را اصلاح کردند

رهبر انقلاب اسلامی فرمایشات امروز خویش درباره آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا در سطح جهان را تصحیح کردند.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی در دستور کار پارلمان

ایسنا نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده لوایح مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح قانون پولی و بانکی کشور (حذف چهار صفر از پول ملی) و اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را در دستور کار دارند.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

پایداری‌ها همچنان بلای جان قالیباف /شورای ائتلاف حکمیت خواهد کرد؟

نشانه ها از این حکایت دارد که پایداری ها برای مانع تراشی بر سر راه ریاست قالیباف، از همین حالا و حتی پیش از این به تخریب شهردار پیشین روی آورده اند و در کنار آن درحال لابی با نمایندگان شهرهای کوچک برای جمع کردن رأی به نفع آقاتهرانی هستند.

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

پخت خورش خوشمزه | نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن آن

پخت خورش خوشمزه و نکات پخت خورش خوشمزه و ترفندهای خوشمزه شدن خورش و روش های خوشمزه کردن غذا و چگونه خورشت خوشمزه درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

چمران: رای اصولگراها کاهش یافته/انتخابات ۱۴۰۰ قابل پیش‌بینی نیست

مهدی چمران با بیان اینکه رای اصولگرایان کاهش داشته است گفت: من نمی خواهم به تقسیم بندی ها تاکید داشته باشم ولی به طور کلی مشارکت در این دور از انتخابات کمتر از دفعات قبل بود، ما پیش از این وقتی به مساجد و مجالسی که عموما می رفتیم شاهد شور و هیجان بیشتری بودیم اما اینبار شور و هیجان کمتری را دیدیم .

این شَبَحِ ارتش ایران، قاتل شناورهای چند میلیون دلاری در خلیج فارس است + عکس

باشگاه خبرنگاران نوشت: نیروی دریایی ارتش همواره جهت حفظ منافع دریایی کشور نیاز به ساخت تجهیزات پیشرفته دارد.

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

معین: اصولگرایان و اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی‌شان را از دست داده‌اند

مصطفی معین می گوید: از نظر جامعه بویژه جوانان، موضوع رقابت اصلاح طلب و اصولگرا در عرصه های سیاسی و انتخاباتی در این مقطع زمانی، ماجرای تمام شده ای است.

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

انتقاد توئیتری آقای نماینده از عدم رعایت پروتکل ضدکرونایی در صحن مجلس /صحنه هایی خلاف موازین بهداشتی به دنیا مخابره شد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از نحوه برگزاری جلسات علنی مجلس و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا انتقاد کرد.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

کاندیدای انتخابات مجلس که رهبر انقلاب از اقدام ضدکرونایی او تقدیر کرد+عکس

فارس نوشت: رهبر معظم انقلاب صبح امروز در بیاناتشان به حرکت های مردمی و جهادی اشاره کردند.

مطالب مرتبط