خیز لوازم خانگی برای رسیدن به بازار سرمایه سنا

لوازم خانگی

در حال حاضر ۷۰ درصد بازار لوازم خانگی کشور در اختیار تولیدات ایرانی است که با رشد کمیت و کیفیت محصولات این صنعت در سال‌های آینده شاهد ورود آنها در بازار سرمایه خواهیم بود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران با بیان مطلب فوق در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، گفت: حدود ۵۰۰ تولیدکننده لوازم خانگی در کشور وجود دارد که کمتر از ۲۰ تولیدکننده بورسی هستند. امیدواریم با حمایت‌ دولت سیزدهم شاهد ارتقاء کمی و کیفی تولیدات لوازم خانگی بوده و با تبدیل آن به برند ملی و بین المللی این صنعت به شکل جدی وارد بازار سرمایه شود تا ضمن ایجاد شفافیت در این صنعت، نقدینگی به سمت تولید و اشتغال هدایت شود.

سیدحسین حسینی شاهرودی با بیان اینکه سیاست‌های متضاد و نگاه کوتاه مدت در دولت‌های گذشته باعث شد فرصت جدی برای ورود شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی به بازار سرمایه فراهم نشوند، اظهار کرد: با توجه به نبود چشم انداز، برنامه عملیاتی و استراتژیک بلند مدت در صنایع لوازم خانگی، تعداد اندکی از شرکت‌های تولید کننده به بازار سرمایه وارد شدند.

وی ادامه داد: طی ۲۰ سال گذشته با ورود برندهای خارجی به ویژه کره‌ای، بیش از ۷۰ درصد بازار در انحصار و اختیار شرکت‌های تولیدکننده خارجی بود به طوری که تولیدکنندگان داخلی رغبتی برای رقابت و سرمایه‌گذاری در این حوزه با تولیدکننده خارجی نداشتند.

حسینی شاهرودی توضیح داد: از سال ۹۷ که کشور مجدداً درگیر تحریم‌های ظالمانه شد، تعداد زیادی از برندها به خصوص کره‌ای‌ها پای خود را از ایران بیرون کشیده و کشور را با چالش جدی کمبود تولید مواجه کردند.

به گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران،  سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان لوازم خانگی طی سه سال اخیر تمام تلاش خود را برای تولید با کیفیت به کار گرفته و از تمام ظرفیت‌های خود برای تولید بیشتر استفاده کردند.

حسینی شاهرودی تصریح کرد: طی این مدت، تولیدکنندگان لوازم خانگی موفق شدند تولید را به بیش از دو برابر برسانند به طوری که از حدود ۸ میلیون قطعه در سال به ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه در سال رسیدند که عدد بالایی است و اشتغالی بالغ بر ۳ برابر اشتغال سال ۹۶ را در حوزه لوازم خانگی رقم زدند.

این فعال بخش خصوصی اظهار کرد: طی این مدت، بخش خصوصی خود را بالا کشیده و در حال حاضر به جایگاهی رسیده که می‌تواند اعلام کند تا اوایل سال آینده صددرصد نیاز کشور در زمینه لوازم خانگی را برطرف کند.

وی بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از برندهای کشور قابل رقابت با رقبای خارجی از جمله برندهای چینی و کره‌ای هستند اما متأسفانه هنوز این حوزه نتوانسته از منافع ورود به بازار سرمایه از جمله معافیت‌های مالیاتی و تأمین مالی بهره‌مند شود 

در حال حاضر چند برند داخلی مقدمات   ورود به بازار سرمایه را  فراهم کرده اند که به طور قطع با ورود آنها  به بازار سرمایه در حوزه لوازم خانگی که حوزه تاثیرگذاری است، شاهد رونق خواهیم بود.

این فعال حوزه لوازم خانگی تصریح کرد: در حال حاضر مقدمات ورود به بازار سرمایه برای چند برند دیگر فراهم شده که به طور قطع با ورود آنها به بازار سرمایه, شاهد رونق این صنعت خواهیم بود.

وی در ادامه افزود: تولیدکنندگان طی سه سال اخیر ضمن به حداکثر رساندن تولیدات و ارتقای کیفیت، تکنولوژی جدیدی را در این حوزه ایجاد کردند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران ادامه داد: این روزها اجناس ایرانی که توسط تولیدکنندگان برند کشور تولید می‌شود نسبت به تولیدات گذشته متفاوت شده به طوری که امکاناتی چون خدمات پس ازفروش، گارانتی ۵ ساله، کیفیت بالا و دیگر امکانات برندهای خارجی در این محصولات نیز وجود دارد.

حسینی شاهرودی تاکید کرد: اگر از ورود قاچاق لوازم خانگی جلوگیری شود به طور قطع تولیدکنندگان صددرصد نیاز داخلی را برطرف خواهد کرد. اما چناچه می‌خواهیم دربازار جهانی حضور پررنگی داشته باشیم بایدارتقای کیفیت تولیدات را جدی‌تر دنبال کرد در غیر این صورت به هدف نخواهیم رسید.

با حمایت‌های دولت سیزدهم، به کمیت و کیفیت بالا در تولید لوازم خانگی رسیده و تبدیل به برند ملی و بین المللی شویم و با ورود به بازار سرمایه ضمن ایجاد شفافیت موجب توسعه صنعت لوازم خانگی شده و نقدینگی را به سمت تولید و اشتغال هدایت کنیم.

وی در ادامه توضیح داد: دو روز پیش جلسه‌ای با وزیر صنعت، معدن و تجارت، انجمن‌ها و تولیدکنندگان لوازم خانگی برگزار شد که در این جلسه، وزیر صنعت، معدن و تجارت و بخش خصوصی قول دادند سال آینده نه تنها کیفیت تولید داخل را بالا ببرند بلکه  معادل ۵۰ درصد از واردات, باید صادرات باشد و سال ۱۴۰۲ این رقم به ۱۰۰ درصد و سال ۱۴۰۴ به ۲۰۰ درصد برسد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران  افزود: نگاه وزارت بر صنایع لوازم خانگی نگاه به قله‌ است به این صورت که اگر خواهان کیفیت بالا در تولیدات هستیم باید صادرات را مدنظر قرار دهیم. خوشبختانه رقابت بین تولیدکنندگان داخلی بسیار است و هیچ گونه انحصاری وجود ندارد.

وی در پایان گفت‌وگو در پاسخ به این پرسش که پس از حکم رهبری مبنی بر ممنوع بودن واردات لوازم خانگی از کره، انبارها مملو از لوازم خانگی است و فروشی وجود ندارد تا قیمت‌ها افزایش یابد، گفت: هر کالایی کد شناسایی دارد که وزارت صنعت آن را رصد و نظارت می‌کند و این موضوع شایعه‌ای بیش نیست.

*خبرنگار: پروین خدادادی

این رسانه پذیرای دیدگاه‌های کارشناسی مختلف در خصوص بازار سرمایه است اما دیدگاه‌های ارائه شده توسط کارشناسان لزوما دیدگاه این رسانه یا دیدگاه سازمان بورس و اوراق بهادار و سایر ارکان بازار سرمایه نیست.

تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

محمد حسین قنبر پور مدیر تربیت بدنی بسیج رسانه و محمد زارع رئیس کمیسیون ایثار و شهادت مجمع جوانان استان البرز برگزار شد.

یک ربع پیش

بهینه سازی شبکه و رفع حریم جهت نیرورسانی به متقاضیان روستای محمودآباد کوچه شهید محمدعلی قاضی با هزینه ای بالغ بر ۳۰۰ میلیون تومان انجام شد .

یک ربع پیش

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در دیدار با دبیرکل وزارت خارجه اتریش گفت: اروپا پس از خروج آمریکا از برجام اقدام موثری نکرد.

نیم ساعت پیش

با توجه به لزوم انطباق مقررات ناظر بر کارت اعتباری مرابحه با شرایط و مقتضیات روز و با هدف تسهیل تأمین مالی خانوار‌ها و کسب و کار‌های کوچک و متوسط از این طریق، سقف اعتبار قابل تخصیص در قالب کارت اعتباری مرابحه به مبلغ دو میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) افزایش یافت.

1 ساعت پیش

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آخرین وضعیت رایزنی‌های ایران با اتحادیه اوراسیا درباره موافقت‌نامه تجارت آزاد به‌منظور گسترش کالاهای مشمول این موافقت‌نامه با تعرفه صفر، گفت: از دو هفته قبل مذاکرات فشرده‌ای را با اتحادیه اوراسیا برای تبدیل موافقت‌نامه فعلی به موافقت‌نامه تجارت آزاد آغاز کرده‌ایم.

2 ساعت پیش

کارشناس حوزه بانوان گفت: بین ۴۰ تا ۵۰ درصد یعنی نیمی از سهم اقتصادی و نان‌آوری و تأمین معیشت خانواده به حوزه زنان روستایی و عشایر ما برمی‌گردد.

2 ساعت پیش

ترور سردار سلیمانی زمینه شکل‌گیری فرسایش دیپلماتیک، کنش متقابل تاکتیکی ایران و افزایش تحرک یگان‌های دریایی جمهوری اسلامی در برابر ناو‌های نظامی آمریکا در محیط منطقه‌ای را به وجود آورد. طبعا چنین فرآیندی اعتبار و قدرت استنادی آمریکا در محیط منطقه‌ای را با چالش روبه‌رو ساخته و زمینه شکل‌گیری اقدامات متقابل تاکتیکی در آینده را نیز فراهم می‌سازد.

2 ساعت پیش

مهلت تکمیل و ارسال فرم‌های مرتبط با تقاضای تاسیس شرکت اعتبارسنجی تا پایان روز پانزدهم آبان ماه سال جاری تمدید شد.

2 ساعت پیش

معاون امور زنان رئیس جمهور گفت: در پی آن هستیم مشکلاتی که زنان مولد روستایی و عشایری در دریافت وام و تسهیلات همچون نبود ضامن و سند دارند، را برطرف کنیم تا وام‌ها را با بهره کمتر و تنفس بیشتر در اختیارشان قرار دهیم.

3 ساعت پیش

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، از هوشمندسازی کنتور‌های آب پایتخت در آینده نزدیک خبر داد.

3 ساعت پیش

فرمانده نیروی دریایی ارتش از پهلوگیری ناوگروه رزمی- عملیاتی هفتاد و هفتم این نیرو در بندر صلاله کشور عمان خبر داد.

3 ساعت پیش

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات امروز ۲۵ مهر ۱۴۰۰ با ریزش بیش از هزار واحدی به سطح یک میلیون و ۴۳۶ هزار واحدی بازگشت.

3 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون مشترک طرح صیانت از کاربران، از برگزاری دومین جلسه این کمیسیون با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی خبر داد.

4 ساعت پیش

۲۷۸ نفر از نمایندگان مردم در مجلس طی بیانیه‌ای از ارائه زودتر از موعد مقرر گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ از سوی دیوان محاسبات به مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر کردند.

4 ساعت پیش

سرپرست نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: معتقدیم مدیریت تقسیم و توزیع سوخت ماشین‌آلات کشاورزی باید به متولی بخش کشاورزی یعنی وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود.

4 ساعت پیش

بیشتر...