خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

نقشه ترامپ برای ترور مادورو لو رفت خبرآنلاین

نقشه ترامپ برای ترور مادورو لو رفت

فارس نوشت:«مارک اسپر» وزیر دفاع ژوئن ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ آمریکا در کتاب خود افشا کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت آمریکا درباره ترور «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا صحبت کرده بود.

کتاب «سوگند مقدس: خاطرات یک وزیر دفاع در دوران فوق العاده» نوشته مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا همچنان خبرساز است و بخش‌هایی از روایت او درباره پیشنهاد ترامپ برای ترور رئیس‌جمهور ونزوئلا مورد توجه رسانه‌های آمریکایی قرار گرفته است.

وبگاه «بِلِیز ترند» در این باره گزارش داد، مارک اسپر، وزیر دفاع سابق ایالات متحده در کتاب خود فاش کرده که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا ۵ فوریه ۲۰۲۰ (۱۶ بهمن ۱۳۹۸) این احتمال را که نیروهای نظامی ایالات متحده «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا را «از بین ببرند»، روی میز گذاشت.

ترامپ پیشنهاد ترور مادورو را طی دیدار با «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در کاخ سفید مطرح کرد. «خولیو بورگس، «کارلوس وچیو» و «مائوریسیو کلور کارون» از سران اپوزیسیون ونزوئلا هم در این دیدار حضور داشتند.

طبق روایت کتاب مارک اسپر، دونالد ترامپ در این دیدار از گوایدو و همراهانش این سوال پرسید: « اگر ارتش آمریکا (به ونزوئلا) بیایید و از شر مادورو خلاص شود چه اتفاقی می‌افتد؟». وزیر دفاع پیشین آمریکا در کتاب خود نوشته است: «به نظر من، او داشت گوایدو را آزمایش می‌کرد».

بنا بر مطالب کتاب رئیس پیشین پنتاگون، گوایدو در پاسخ به دونالد ترامپ گفت: «البته ما همیشه از کمک ایالات متحده استقبال خواهیم کرد». وی ادامه داد که ونزوئلایی‌هایی که در کلمبیا زندگی می‌کردند «می‌خواهند کشورشان را پس بگیرند».

وزیر دفاع دولت ترامپ خبر داد که در این دیدار مطرح کرد که آیا ونزوئلایی‌ها مایل به «سازماندهی، آموزش و مبارزه تمایل دارند؟» چرا که «ارتش ایالات متحده تجربه آموزش نیروهای خارجی را دارد» و گوایدو پاسخ داد: "بله، من تمایل دارم». اسپر در کتاب خود نوشت: «او (گوایدو) خیلی مطمئن به نظر نمی‌رسید».

مارک اسپر در کتاب مطرح کرد، هیات اپوزیسیون ونزوئلایی در دیدار ترامپ و گوایدو معتقد بودند که تهاجم نظامی مستقیم آمریکا ترجیح دارد برای اینکه تهاجم از کلمبیا «پیچیده خواهد بود». او همچنین نوشت: «همانطور که قبل از جلسه با کنایه به رئیس‌جمهور گفتم، مطمئن هستم که اگر به آنها پیشنهاد دهیم اپوزیسیون ونزوئلا "تا آخرین (نفر از نظامیان) آمریکایی می‌جنگد"».

به روایت کتاب او، گوایدو و اپوزیسیون مخالف نیکلاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا یک عملیات مزدور ویژه مشابه ترور «جوونل موئیس» رئیس جمهور هائیتی را که در حمله سربازان سابق کلمبیایی کشته شد، تشکیل داده بودند.

مارک اسپر همچنین اینطور روایت می‌کند که دونالد ترامپ خوان گوایدو را فردی «ضعیف» می‌دانست و نیکلاس مادورو را «قوی» می‌پنداشت. رئیس پیشین پنتاگون می‌نویسد: «به همین دلیل است که ترامپ همیشه فکر می‌کرد گوایدو "ضعیف" بود و قادر به جایگزینی مادورو نیست».

گوایدو و همراهانش در دیدار با ترامپ در کاخ سفید این موضوع را مطرح کردند که «آسان‌‍تر و سریع‌تر خواهد بود که اگر ایالات متحده این کار (ترور مادورو) را برای ما انجام دهد». اسپر می‌گوید که در این نشست از آنها سوال کرد: «آیا اگر برخی از ونزوئلایی‌ها توسط ایالات متحده آموزش ببینند و مجهز شوند، حاضر به جنگ می‌شدند؟».

روایت وزیر دفاع پیشین آمریکا در کتابش درباره پاسخ گوایدو و مخالفان ونزوئلایی به سوال او اینطور است: «آنها به من گفتند که این موضوع بسیار پیچیده است و زمان زیادی خواهد برد».

رئیس پیشین پنتاگون از نشست دیگری در کاخ سفید در تاریخ ۹ ژوئن ۲۰۲۰ (۲۰ خرداد ۱۳۹۹) با حضور رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی وقت کاخ سفید خبر داد. اوبراین پیشنهاد حمله هوایی یا آبی خاکی به مجتمع پالایشگاهی «خوزه آنتونیو آنزواتگی» را برای فلج کردن اقتصادمطرح کرد... تا (باعث)هرج و مرج و رنج مردم در ونزوئلا شود (و در نتیجه آن) مادورو را سرنگون کرده و خوان گوایدو جایگزین شود.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بازار مرغ در روز‌های اخیر با اخبار و شایعات زیادی روبرو است؛ فعالان بازار و حداقل یک مقام صنفی تایید می‌کنند که فروش مرغ کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها تحت تاثیر همین اتفاق پایین آمده است.

یک ربع پیش

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با امضای تفاهم‌نامه‌ای با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، پیشگام حمایت از صنایع خلاق شد.

12 دقیقه پیش

لفاظی رسانه های رژیم صهیونیستی پس از ترور شهید مدافع حرم در تهران آغاز شد و ادعاهایی در زمینه اشراف اطلاعاتی این رژیم مطرح کردند که در تناقض با یکدیگر قرار دارند.البته نکته اینجاست که این لفاظی ها پس از انتقام خون شهید هم ادامه خواهد داشت؟

14 دقیقه پیش

با ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین گمرک جمهوری اسلامی، شرط تأیید دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سامانه فرامرزی گمرک (تیک صادراتی) از صادرات شمش فولادی تولیدشده در کارخانجات ذوب القایی حذف شد.

13 دقیقه پیش

سرلشکر باقری با صدور پیامی شهادت مظلومانه مدافع حرم سردار رشید اسلام "سرتیپ دوم پاسدار صیاد خدایی" را تبریک و تسلیت گفت و تاکید کرد: ترور شهید پاسدار صیاد خدایی مطمئنا بی پاسخ نخواهد ماند.

یک ربع پیش

عضو هئیت مدیره انجمن پارکینسون ایران با اشاره به اینکه ابتلا به پارکینسون قابل پیشگیری نیست و تنها می‌شود روند بیماری را بعد از ابتلا، کنترل و پیشرفت آن را کندتر کرد، گفت: ایجاد حالت‌های کند در افراد به لحاظ حرکتی نشانه‌ای مهم از ابتلای فرد به بیماری پارکینسون است.

یک ربع پیش

طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ای از سوی دولت بهانه‌ای شد که برخی رسانه‌ها طرح الحاق ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد به قانون فهرست نهاد‌های عمومی غیردولتی را زیر سوال ببرند.

یک ربع پیش

سوم خرداد و آزادسازی خرمشهر یکی از فرازهای پرافتخار ملت ایران است که چگونه ایران ۳۵ میلیون نفری سال ۶۱ برای آزادسازی سرزمینی به وسعت ۲۳ کیلومترمربع با خدا معامله کرد.

یک ربع پیش

بیشتر...