خبر 24 |
1 ماه پیش

شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی غدیر خبر24

شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی غدیر
به گزارشخبر24، روزهای جاری برای مردم خوزستان یک خبر بسیار مهم را در بردارد. بر این اساس یکی از مهم‌ترین طرح‌های آبرسانی کشور که طی چندسال گذشته توسط دولت قبل بارها مورد بهره‌برداری سیاسی قرار گرفت، در سال جاری برای اولین بار به افتتاح کامل خواهد رسید و شیرینی آب شرب گوارا نصیب نیمی از جمعیت استان خوزستان خواهد شد.

طرح غدیر که مراحل ساخت آن از سال ۱۳۸۷ شروع شد، در ابتدا قرار بود با گرفتن منبع از سه رودخانه مهم خوزستان یعنی کارون، دز و کرخه، آب شرب خوزستانی‌ها را بیمه کند. به دنبال همین اتفاق، تحولی در حوضه آبریز این سه رودخانه نیز به وجود آمده و زمینه احیای پارامترهای کیفی مهیا می‌شود، چراکه وقتی یک رودخانه به منبع تامین آب شرب بدل شود، یعنی باید از بسیاری از موارد از جمله ورود زهاب و آلودگی مصون باشد.

با این وجود در طول ۱۴ سال گذشته همواره شاهد افتتاح این طرح بدون منبع‌گیری از رودخانه دز و کارون بودیم و تامین آب این طرح تنها از محل کرخه انجام می‌شد. همین مسئله سبب شد تا با ایجاد خشکسالی فراگیر در حوضه آبریز کرخه کیفیت آب شرب مردم خوزستان تحت تاثیر قرار گرفته و مردم هیچ‌گاه از طرح غدیر استفاده واقعی را انجام ندهند.

*طرح غدیر چگونه در یکسال مهیا افتتاح کامل شد

با توجه به جزئیات یاد شده، یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت دولت‌های گذشته در افتتاح طرح غدیر، طراحی سنگین و غیرمنطقی سازه آبگیر این طرح در محل سد دز به حساب می‌آید. سازه‌ای که توسط یک شرکت مشاور به نام تهران-بوستون طراحی شده بود، اما به لحاظ اقتصادی و زمانی قابلیت اجرا نداشت.

با توجه به این عامل، با روی کار آمدن دولت سیزدهم و سفر رئیس‌جمهور به خوزستان در ابتدای شهریورماه سال گذشته، مقرر شد تا یک ابتکار مهندسی محل سازه آبگیر از پشت سد به جلوی سد منتقل شده تا زمینه اجرایی شدن پروژه فراهم شود.

بر این اساس با تلاش بی‌وقفه دولت طی یکسال گذشته، کار اجرایی بیش از سه سال هم اکنون به سرانجام رسیده و شمارش معکوس برای افتتاح بزرگترین پروژه آبرسانی کشور این بار به صورت کامل و آبگیری از ۳ رودخانه یاد شده آغاز شده است.

*جزئیات اَبَرپروژه آبرسانی غدیر

بر اساس جزئیات ارائه شده از طرح آبرسانی غدیر، این پروژه ابتدا با ۳ فاز فعالیت خود را آغاز کرد که شامل فاز اول، آبرسانی از قیصریه تا آبادان و خرمشهر؛ فاز دوم، تأمین آب شرب شهرهای اهواز، دشت آزادگان، هویزه و شادگان و فاز سوم از ام‌الدبس تا آبگیر سد دز است.

عملیات اجرایی پروژه ۲۶ آذر ۸۷ آغاز شد و قرار بود کل پروژه در پنج سال و تا پایان دولت وقت به بهره‌برداری برسد. بر این مبنا با اتمام این پروژه آب شرب ۴.۷ میلیون نفر تأمین می‌شود. علاوه بر آبرسانی به ۲۶ شهر و بیش از ۱۶۰۰ روستا، هدف دیگر این طرح جلوگیری از ورود پساب‌های شهری و صنعتی ۱۲ شهر و بیش از هزار و ۲۰۰ روستا به آب کرخه و کارون خواهد بود.

به معنای دیگر، تکمیل طرح غدیر سبب می‌شود تا آب مورد استفاده مردم خوزستان با رشد کمی و کیفی قابل توجه مواجه شده به طوریکه این تغییر به طور ملموس حس شود.

منبع:جوان آنلاین


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مرد با بچه‌های فامیل بازی می‌کند و همسرش همراه زن‌های دیگر مشغول آماده‌کردن غذاست.

6 ساعت پیش

مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو اعلام کرد: این هفته در برخی حوضه‌های آبریز شمال و جنوب کشور بارش وجود دارد، اما بارش‌های هفته آینده قابل توجه نخواهد بود.

6 ساعت پیش

ممنوعیت فروش آیفون ۱۴ در مشهد اگرچه خبری دقیق و کامل به‌حساب نمی‌آید و تا حدودی با شیطنت درآمیخته، اما ممکن است به اپیزود جدیدی از سریال مصائب گوشی‌های اپل در ایران تبدیل شود.

5 ساعت پیش

رئیس‌جمهور با تشکر از مقام معظم رهبری بابت اعتماد به اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: احاطه به حقایق باعث می‌شود که تشخیص مصلحت از یک اتقان برخوردار باشد.

6 ساعت پیش

زنجبیل، سیر و لیمو سه محصول طبیعی‌اند که به پاک شدن رگ‌های مسدود و عفونت‌ها کمک می‌کنند.

6 ساعت پیش

جماران در یادداشتی نوشت: آقای انبارلویی نباید درگیر تعداد معترضین شود. به شهادت شاهدان، اعتراض های اجتماعی از ناحیه تعداد قابل توجهی از جوانان و نوجوانان حمایت می شود.

5 ساعت پیش

یک سایت روسی نوشت احتمال دارد اسلواکی جایگزین ایران در جام جهانی کشتی آزاد به میزبانی آمریکا شود.

7 ساعت پیش

اگر جزو افرادی هستید که به سردردهای مزمن مبتلا هستید، بهتر است بدانید کمبود برخی ویتامین‌ها باعث سردرد می‌شود و می‌توانید با مصرف ویتامین سردردتان را کاهش دهید.

6 ساعت پیش

تیم ملی ولز پس از ۶۴ سال دوباره به جام جهانی بازگشته تا روزهای خوش جام جهانی ۱۹۵۸ را تکرار کند. گرت بیل و دوستانش برای تاریخ سازی مجدد کار سختی دارند.

6 ساعت پیش

بیشتر...