خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

روشی برای کشف تقلب در تراکنش های بانکی ایسنا

روشی برای کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی

محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به کشف تقلب در تراکنش‌های بانکی با استفاده از هوش مصنوعی شدند که این طرح به عنوان برگزیده نهایی گروه اقتصاد و بانکداری در دومین جشنواره بین‌المللی کنز انتخاب شده است.

به گزارش ایسنا،دکتر سعیده ممتازی، دانشیار گروه هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «کشف تقلب‌ در تراکنش‌های بانکی و کارت‌های اعتباری با استفاده از هوش مصنوعی» گفت: ویژگی اصلی طرح استفاده از روش‌های نوین هوش مصنوعی در حل یکی از مشکلات حوزه بانکداری است.

وی با بیان این‌که این تحقیق از روش‌های روز دنیا در یادگیری عمیق و هوش مصنوعی بهره برده است، گفت: در راستای ثبت علمی و انتشار مقالات علمی روش پیشنهادی با داده‌های استاندارد بین‌المللی موجود آموزش داده شده که توانسته به نتایج خوبی در حوزه پژوهشی خود برسد.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جهت بومی‌سازی و تجاری‌سازی این طرح و استفاده از آن در کشور نیاز است با داده‌های همان حوزه مدل‌ها را آموزش داده و مورد استفاده قرار دهیم.

وی با بیان این‌که ایده اصلی این طرح از روش‌های هوش مصنوعی در پردازش متن ایجاد شده است، گفت: در پردازش داده‌های متنی ارتباط زیادی بین زنجیره کلمات در متن وجود دارد که درنظرگرفتن این ارتباط باعث می‌شود بتوان روش‌های دقیق‌تر و مؤثرتری را در پردازش متن و پیش‌بینی برچسب واژه‌ها به‌کار برد.

وی ادامه داد: با بهره‌گیری از ایده مشابه سعی کردیم روش‌هایی که ماهیت مدل‌سازی دنباله‌ها را دارند، مورد استفاده قرار دهیم و ارتباط بین دنباله تراکنش‌ها را کشف کنیم تا براساس آن تشخیص دقیق‌تری در مورد تقلب در تراکنش‌ها داشته باشیم.

ممتازی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به ماهیت روش‌های مورد استفاده امکان ارائه یک نرم‌افزار یا محصول آماده جهت استفاده در محیط‌های مختلف بانکی وجود ندارد و برای  استفاده از این محصول نیاز است برای هر حوزه دادگان مربوط به آن پس از رعایت  محرمانگی داده جهت آموزش مدل مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته مجری طرح، نتیجه این تحقیق در حوزه بانکداری و همچنین هر حوزه دیگری که احتمال تقلب در دادگان آن وجود دارد، قابل استفاده است.

وی درخصوص نتیجه این طرح گفت: در صورت عقد قرارداد با بانک‌ها یا سایر سازمان‌های مرتبط می‌توان با استفاده از داده‌های همان حوزه طرح را به محصولی جهت کشف تقلب تبدیل کرد.

وی افزود: کارهای متعددی در زمینه کشف تقلب انجام شده است، اما ویژگی اصلی این طرح استفاده از روش‌هایی است که در مرزهای دانش این حوزه قرار دارد.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر، این طرح به عنوان برگزیده نهایی گروه اقتصاد و بانکداری در دومین جشنواره بین‌المللی کنز (از برنامه‌های جنبی جایزه مصطفی (ص)) انتخاب شده است. دو مقاله بین‌المللی ISI از این طرح منتشر شده است. مدل‌سازی دنباله‌ای داده‌ها، در نظر گرفتن ارتباط بین تراکنش‌های مختلف، استفاده از ترکیب چندین مدل یادگیری مختلف در قالب روش‌های نوین یادگیری عمیق مهم‌ترین نوآوری‌های این طرح بوده است.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

گلوگاه - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت: توزیع عادلانه اعتبارات و برنامه های فرهنگی و هنری در سطح استان ، رویکرد اصلی این اداره کل است.

7 ساعت پیش

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تصمیم به کنار گذاشتن کاپیتان‌های این تیم از لیست دیدار با شهر خورو را گرفت.

7 ساعت پیش

نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس گفت که «ما از مردم خود در هر کجا که هستند می‌خواهیم در مقابل حملات اشغالگران از مسجد الاقصی دفاع کنند».

4 ساعت پیش

شیراز- فرمانده انتظامی فارس گفت: شناسایی و دستگیری قاتل یا قاتلین ۲ محیط بان در دستور ویژه پلیس فارس قرار دارد.

7 ساعت پیش

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اصلاح تعرفه‌های پستی گفت: طی ۲۴ ساعت آینده سامانه‌ای راه‌اندازی می‌شود تا کسانی که برای پست مرسوله خود، مبلغ بیشتری از میزان مصوب پرداخت کرده‌اند، مابه التفاوت آن‌را دریافت کنند.

6 ساعت پیش

رئیس دفتر سیاسی حماس در آستانه برگزاری «راهپیمایی پرچم» شهرک‌نشینان در بیت‌المقدس گفت که همه گزینه‌ها روی میز است و برای همه سناریوها و احتمالات ناشی از «راهپیمایی پرچم‌» آماده هستند.

6 ساعت پیش

منابع فلسطینی به راهپیمایی که فلسطینی ها در کرانه باختری برگزار خواهند کرد و طی آن پرچمهای فلسطین را به اهتزاز درخواهند آورد اشاره کردند.

7 ساعت پیش

تیبو کورتوا با دو مهار عالی طی ۵ دقیقه اجازه نداد دروازه رئال برابر لیورپول باز شود.

6 ساعت پیش

مدافع راست تیم فوتبال نساجی قائمشهر اعلام کرد، انتخاب سرمربی بعدی این تیم در تصمیم او برای ادامه حضور در نساجی تأثیرگذار است.

6 ساعت پیش

بیشتر...