خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

فرصت های از دست رفته در مهار جهانی کرونا ایسنا

فرصت‌های از دست رفته در مهار جهانی کرونا

زندگی زیر سایه همه گیری کووید-۱۹ برای یک مدت زمان طولانی فراتر از تصور بشر بود اما اکنون حدود یک سال است که سازمان جهانی بهداشت، شیوع کروناویروس را وضعیت اضطراری اعلام کرده و شمار مبتلایان به این بیماری در حال حاضر از ۱۰۰ میلیون نفر فراتر رفته است.

به گزارش ایسنا، همچنین آمار فوتی های ناشی از کروناویروس از ۲.۱ میلیون نفر گذشته و ایالات متحده بالاترین آمار مبتلایان و نیز قربانیان را تا امروز گزارش کرده است.

با آغاز ماه آوریل و حدود دو ماه پس از آنکه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که شیوع بیماری کووید-۱۹ یک وضعیت اضطراری است، تعداد مبتلایان به این بیماری به یک میلیون نفر رسید. در آن زمان گستردگی و بزرگی همه گیری برای بسیاری از کشورها به طور کامل شناخته شده نبود و این درحالیست که سازمان جهانی بهداشت کمتر از یک ماه قبل اعلام کرده بود که کروناویروس به سطح همه گیری رسیده است.

حدود دو ماه بعد تعداد مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در جهان از ۱۰ میلیون نفر فراتر رفت و تا پایان ماه ژوئن بیش از ۵۰۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

با نگاهی به سال ۲۰۲۰ که بسیاری از آن به عنوان "سال طاعون" یاد می کنند این پرسش مطرح است که چرا کشورهایی مانند ایالات متحده با پیشرفته ترین سیستم مراقبت های بهداشتی، بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری را داشته و در مهار شیوع ویروس موفق نبوده اند.

به رغم اینکه سازمان جهانی بهداشت به طور مکرر خواستار حفظ وحدت جهانی در برابر این بیماری شده و هشدار داده که بدترین شرایط پیش روی ما قرار دارد، جهان شاهد عبور آمار مبتلایان از مرز ۱۰۰ میلیون نفر است و این "نقطه عطف" دیگری است که رهبران جهان، مقامات، متخصصان بهداشت عمومی و شهروندان عادی را مجبور سازد تا در خصوص ناکامی ها در زمینه مبارزه جهانی علیه همه گیری تامل بیشتری داشته باشند.

فرصت‌های طلایی از دست رفته

یک متخصص اپیدمیولوژی از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در چین گفته است: نکته کلیدی در کنترل بیماری عفونی مانند بیماری کووید-۱۹، در نظر گرفتن تدابیر و اجرای اقدامات لازم در اسرع وقت است و کشورهای غربی باید همچون همسایگان چین از جمله کره جنوبی در اتخاذ اقدامات جدی پیش از ۳۰ ژانویه و زمان اعلام وضعیت اضطراری عمل می‌کردند.

وی افزود: اروپا و ایالات متحده دیر عمل کردند. زمانیکه شعله های آتش گسترده شود مهار کردن آن سخت خواهد بود.

پس از آنکه سازمان جهانی بهداشت در ۳۰ ژانویه وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرد، قاره اروپا اواخر ماه فوریه شاهد شیوع بیماری در برخی از مناطق ایتالیا بود. به دنبال آن کشورهای دیگر نیز گزارش هایی از شناسایی افرادی که به این مناطق سفر کرده و به کروناویروس آلوده شده بودند، منتشر کردند.

با این حال مقامات محلی در این کشورها به اعمال محدودیت در سفر یا دستورالعمل های بهداشت عمومی تا ابتدای ماه آوریل اقدام نکردند تا زمانیکه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا (ECDC) به ارائه گزارشی در مورد استفاده از ماسک به عنوان روشی موثر در کاهش انتقال بیماری اقدام کرد.

برخی از کارشناسان نیز عدم تست‌گیری کروناویروس را عامل مهم دیگری در ناکامی مبارزه جهانی با همه گیری می‌دانند که علت آن عدم شناخت کافی از کروناویروس و ویژگی های سرایت آن از جمله انتقال بیماری از طریق ناقلان خاموش است.

به گزارش ایسنا به نقل از گلوبال تایمز، یکی از محققان موسسه تحقیقات ایمنی عمومی در دانشگاه چینهوا نیز تاکید کرد: تلاش های جهانی همچون برنامه های گسترده واکسیناسیون و اعمال محدودیت های شدید، جهان را در تاریکی که در آن به سر می برد در مسیری درست هدایت خواهد کرد و آمار روزانه مبتلایان با افت چشمگیری روبرو خواهد شد. اما برای کشورهایی مانند ایالات متحده بعید است که موارد جدید روزانه در سال جاری به صفر برسد که از دلایل آن تعداد بالای موارد تایید شده و اعمال دیرهنگام محدودیت‌هاست.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

کیف‌ های ضد گلوله احمدی‌ نژاد ,کیف‌ ضد گلوله احمدی‌ نژاد ,استفاده تیم حفاظت احمدی‌ نژاد از کیف‌های تاشوی ضدگلوله در سفر او به سی‌سخت خبرساز شد.,ماجرای حفاظت از احمدی‌نژاد با کیف‌های ضد گلوله,تصاویری از کیف‌های تاشوی ضدگلوله تیم حفاظت احمدی نژاد,سوءقصد به احمدی نژاد,پشت‌ پرده شایعه ترور احمدی‌ نژاد چیست؟

2 ساعت پیش

طرح فروش فوق‌العاده ایران‌ خودرو,جزییات آغاز فروش فوق‌العاده دو محصول ایران‌ خودرو,قیمت دو محصول طرح فروش فوق‌العاده ایران‌ خودرو,طرح جدید فروش فوق العاده ایران خودرو,زمان قرعه کشی طرح عید تا عید سایپا,زمان قرعه‌کشی پیش فروش ایران خودرو, طرح پیش فروش خودرو تارا,شرایط پیش فروش خودرو تارا ,مشخصات فنی خودرو تارا,

4 ساعت پیش

نحوه واریز سود سهام عدالت,مبلغ سود سهام عدالت 98,سود سهام عدالت,سود سال 98 سهام عدالت ,نحوه واریز سود صاحبان سهام عدالت از طریق سجام, واریز سود سهام عدالت روش مستقیم, واریز سود سهام عدالت روش غیرمستقیم,مجامع سهام عدالت ,طرح جدید سازمان بورس برای حمایت از سهامداران,جزییات طرح حمایتی سازمان بورس برای سهامداران ,ارزش سهام عدالت

4 ساعت پیش

آتش سوزی در شیرخوارگاه آمنه ,مصدومان آتش سوزی شیرخوارگاه آمنه,ویدویی از حادثه آتش سوزی در شیرخوارگاه آمنه,جزییات آتش سوزی در شیرخوارگاه آمنه,دلیل آتش سوزی در شیرخوارگاه آمنه,شیرخوارگاه آمنه,طبقه دوم شیرخوارگاه آمنه تخلیه شد,شیرخوارگاه آمنه در خیابان ولیعصر,واکنش بهزیستی تهران به حادثه شیرخوارگاه آمنه

5 ساعت پیش

رونمایی از کتاب تاریخ آب و فاضلاب اصفهان

11 ساعت پیش

تصویب بودجه 9570 میلیارد تومانی شهرداری اصفهان برای سال 1400,اخبار شهرداری اصفهان

11 ساعت پیش

ضرورت همکاری همه دستگاه‌ها برای توسعه صنعت,شناسایی ظرفیت‌های صنعتی و معدنی در کشور

11 ساعت پیش

بانک توسعه تعاون,تقدیر روابط عمومی بانک توسعه تعاون در جشنواره برترین‌های روابط عمومی ایران

15 ساعت پیش

پیش بینی دلار 20 هزار تومانی در سال 1400,کاهش قیمت دلار در پایان دولت روحانی,پیش بینی جدید دلار,دلار چند هزار می شود,نرخ دلار در سال جدید,دلار 1400,افزایش دلار

17 ساعت پیش

سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب دو موضوع مهم در خصوص سهام عدالت خبر داد.

17 ساعت پیش

پیش بینی قیمت طلا در روزهای پایانی سال 99,قیمت طلا چقدر کاهش می یابد,قیمت سکه​ به زیر خط 11 میلیون می رسد,,,

17 ساعت پیش

مشخصات سریع ترین خودرو جهان 5 آر,بررسی خودرو سریع بلادهوند Bloodhound,آئوسی اینویدر,قیمت خودرو آئوسی اینویدر,عکس خودرو 5 آر

17 ساعت پیش

فولاد سنگان پیشتاز بومی سازی صنایع در شرق کشور,فولاد سنگان

17 ساعت پیش

حداقل حقوق کارمندان در سال 1400,یارانه 2 میلیونی بازنشستگان,تایید نهایی همسان سازی حقوق بازنشستگان,جزئیات واریز حقوق بازنشستگان در اسفند 99,زمان واریز حقوق های اسفند 99

17 ساعت پیش

شورای عالی بورس و اوراق بهادار به منظور ایجاد زمینه مشارکت حداکثری سهامداران عدالت در برگزاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تصمیمات جدید اتخاذ کرد.

17 ساعت پیش

بیشتر...