خبرگزاری ایسنا |
2 روز پیش

رئیس کمیسیون اروپا از افزایش کمک بشردوستانه به افغانستان خبر داد ایسنا

رئیس کمیسیون اروپا از افزایش کمک بشردوستانه به افغانستان خبر داد

رئیس کمیسیون اروپا امروز (چهارشنبه) گفت، اتحادیه اروپا و ناتو تا پایان ۲۰۲۱ یک اعلامیه مشترک در خصوص شراکت دوجانبه منتشر خواهند کرد. او همچنین از افزایش کمک بشردوستانه به افغانستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از یورو نیوز، اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا امروز سخنرانی سالانه خود درباره وضعیت اتحادیه اروپا را ارائه داد و ضمن مرور عملکرد ۱۲ ماه گذشته بازوی اجرایی این اتحادیه، برنامه‌های سال آینده آن را اعلام کرد.

او سخنرانی خود را با مرور عملکرد کمیسیون اروپا در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و واکسیناسیون عمومی در برابر بیماری کووید۱۹ آغاز کرد و در ادامه به توضیح برنامه‌های دفاعی، زیست محیطی، حقوق بشری اتحادیه اروپا پرداخت و خواستار همکاری مشترک اعضا در مقابله با بحران مهاجرت و تقویت اتحادیه در حوزه تولید نیمه‌رساناها و رقابت دیجیتالی شد.

خانم فون درلاین در ادامه این سخنرانی گفت که اتحادیه اروپا ۱۰۰ میلیون یوروی دیگر را برای کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اختصاص می‌دهد. او همچنین وعده داد که در مقابله با لهستان و مجارستان بر سر استانداردهای دموکراتیک کوتاه نیاید و تهدید کرد که اقدام حقوقی بیشتری صورت داده و بودجه ها را مسدود کند.

او این سخنرانی را مقابل نمایندگان پارلمان اروپا انجام داد. این دهمین سخنرانی سالانه رئیس کمیسیون اروپا و دومین سخنرانی اورزولا فون درلاین در مقام ریاست کمیسیون اروپا بود. نمایندگان پارلمان اروپا نظرات خود را درباره عملکرد و برنامه‌های کمیسیون اروپا پس از سخنرانی خانم فون‌ درلاین بیان کردند.

قانون آزادی رسانه‌های اروپا سال آینده ارائه می‌شود
رئیس کمیسیون اروپا با تاکید بر لزوم آزادی رسانه‌ها در اتحادیه اروپا گفت حفاظت از روزنامه نگاران در جریان انجام وظایف شغلی خود باید تقویت شود.
او ادامه داد: «اطلاعات یک کالای عمومی است و ما باید از تمامی کسانی که در راه ایجاد شفافیت اطلاعات تلاش می‌کنند، حمایت و محافظت کنیم.» فون درلاین خبر داد که بازوی اجرایی اتحادیه اروپا قانون آزادی رسانه‌های اروپا سال آینده ارائه می‌کند.

رئیس کمیسیون اروپا همچنین گفت بروکسل برای دفاع از ارزش‌های بنیادینی که اتحادیه اروپا بر آن استوار است، از جمله دموکراسی، حاکمیت قانون، آزادی بیان و رسانه‌های مستقل «مصمم» است. او همچنین با اشاره به گزارش سالانه حاکمیت قانون برخی تحولات در کشورهای عضو را نگران کننده توصیف کرد و خواستار اتخاذ رویه مشترک در میان همه اعضای اتحادیه اروپا در عمل به قوانین مشترک این اتحادیه شد.

بروکسل قانون مبارزه با خشونت علیه زنان را تا پایان سال ارائه می‌کند

به گفته فون‌ درلاین، کمیسیون اروپا تا پایان سال قانونی را برای مبارزه با خشونت علیه زنان پیشنهاد می‌کند.

رئیس بازوی اجرایی اتحادیه اروپا که امکان قانون‌گذاری در اتحادیه را دارند، گفت: «در این مورد تعقیب کیفری مناسب، اقدامات پیشگیرانه و حفاظتی» صورت می‌گیرد. وی این موارد را چه به صورت آنلاین و چه در زندگی واقعی ذکر کرد.

اجرای پیمان جدید مهاجرت و پناهندگی باید تسریع شود
رئیس کمیسیون اروپا ضمن انتقاد از اقدام بلاروس برای صدور مجوز به مهاجران غیرقانونی برای عبور از مرز این کشور با اتحادیه اروپا گفت که افزایش عبور غیرقانونی از مرزهای اتحادیه در ماه‌های اخیر نشان داد که «هر کشوری در برقراری سیستم مهاجرتی اروپا سهمی غیرقابل انکار دارد.»
فون درلاین ادامه داد، تا زمانی که ما در مورد نحوه مدیریت مهاجران غیرقانونی در چارچوب مشترکی اقدام نکنیم، مخالفان و قاچاقچیان انسان از تفاوت رویکردها در اتحادیه اروپا سوء استفاده خواهند کرد.
او ضمن دفاع از پیمان جدید پیشنهادی در مورد مهاجرت و پناهندگی گفت که این پیمان هر آنچه را که کشورها برای مدیریت مشترک شرایط مختلف بحران مهاجرت نیاز دارند، پیش‌بینی کرده است. خانم فون درلاین پیشرفت حاصل از بررسی این پیمان را در کشورهای عضو بسیار کُند عنوان کرد.

اتحادیه اروپا توان دفاعی خود را تقویت می‌کند
رئیس کمیسیون اروپا با اشاره به این که نظم جدید بین‌المللی با رقابت شدیدتر برخی کشورها در حال شکل‌گیری است، گفت: «ما به ارزیابی مشترک تهدیداتی که با آن روبرو هستیم و نیز اتخاذ رویکرد مشترک برای مقابله با آنها نیاز داریم.»
بر همین اساس او با تاکید بر لزوم ایجاد اتحادیه دفاعی اروپا اعلام کرد که اجلاس دفاعی اروپا در سال ۲۰۲۲ از سوی ریاست جمهوری فرانسه برگزار خواهد شد.
فون درلاین همچنین بر لزوم تقویت همکاری اطلاعاتی اعضای اتحادیه تاکید کرد و آن را مساله‌ای «حیاتی» توصیف کرد. او ضمن این که خواستار کاهش وابستگی کشورهای اتحادیه اروپا به تجهیزات نظامی تولیدی در خارج از مرزهای این اتحادیه شد، از کشورهای عضو خواست تا در زمینه دفاع سایبری منابع خود را «یکپارچه» کنند.
رئیس کمیسیون اروپا گفت: «زمان آن فرا رسیده است که اروپا برای دفاع از خود در برابر حملات سایبری، جایی که ناتو و سازمان ملل حضور ندارند، اقدام کند و بحرانهای رخ داده در این حوزه را به موقع مدیریت کند.»

اتحادیه اروپا کمک‌های بشردوستانه خود را به افغانستان ۱۰۰ میلیون یورو افزایش می‌دهد
رئیس کمیسیون اروپا ضمن هشدار نسبت به وقوع خطر قحطی و فاجعه انسانی در افغانستان تاکید کرد که اتحادیه اروپا همچنان در کنار مردم افغانستان خواهد بود.
فون در لاین اعلام کرد که اتحادیه اروپا کمک‌های بشردوستانه خود را به افغانستان ۱۰۰ میلیون یورو افزایش می‌دهد و این کمک مازاد بر بسته بشردوستانه ۲۰۰ میلیون یورویی است که پیشتر اعلام شده بود.

اتحادیه اروپا سالانه ۲۵ میلیارد یورو کمک زیست محیطی به کشورهای در حال توسعه اعطا می‌کند
رئیس کمیسیون اروپا با یادآوری این که اتحادیه اروپا آماده انجام هرگونه اقدامی در زمینه مقابله با تخریب محیط زیست جهان است توضیح داد که اتحادیه اروپا سالانه ۲۵ میلیارد دلار در زمینه مقابله با بحران زیست محیطی به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند و تا سال ۲۰۲۷ نیز ۴ میلیارد یوروی دیگر به این کمک افزوده خواهد شد.
او همچنین فاش کرد که اتحادیه اروپا بودجه خارجی خود را در حوزه تنوع زیستی، به ویژه در مورد آسیب‌پذیرترین کشورها، دو برابر خواهد کرد.
او ضمن استقبال از برنامه‌های ژاپن و ایالات متحده برای رسیدن به هدف توقف تولید گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰ از این کشورها خواست تا برای تحقق این هدف، برنامه مشخص و عملیاتی خود را در نشست آب و هوایی گلاسکو که از اواخر اکتبر آینده آغاز می‌شود، ارائه کنند.
رئیس کمیسیون اروپا همچنین از چین خواست تا در اجرای برنامه‌ توقف استفاده از سوخت‌های فسیلی قاطعیت بیشتری به خرج دهد.

اتحادیه اروپا باید رهبر جهان در زمینه تولید نیمه‌رساناها شود
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا با تاکید بر این که حوزه دیجیتال مسئله اصلی ما در آینده است و گفت که کمیسیون به زودی قانون جدید تراشه‌ها را ارائه می دهد. او اظهار داشت که همه‌گیری کرونا منجر به کمبود جهانی نیمه‌رساناها شده است و این رخداد نقص ما را بیش از پیش نمایان کرد؛ چنان که ۸۰ درصد نیمه‌رساناها در کشورهای آسیایی تولید می‌شود و سهم اتحادیه اروپا تنها ۶ درصد است.
فون درلاین اظهار داشت که این حوزه بدل به مساله حاکمیتی در بخش فناوری شده و به همین دلیل ما باید تمام توان خود را برای بهبود جایگاهمان در این حوزه به کار گیریم.

برنامه جدید برای پیشگیری از تبدیل اپیدمی به همه‌گیری جهانی

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که «من یک ماموریت جدید سلامت، آمادگی و تاب‌آوری را برای کل اتحادیه اروپا پیشنهاد می‌کنم و باید این برنامه تا سال ۲۰۲۷ با بودجه ۵۰ میلیارد یورویی حمایت شود.»
وی تاکید کرد که «هدف اصلی این ماموریت این است که اطمینان حاصل شود که هیچ ویروسی هرگز در یک اپیدمی محلی دوباره به همه‌گیری جهانی تبدیل نشود.»
وی افزود: «هیچ بازگشت سرمایه‌ای بهتر از این وجود ندارد.»


۷۰۰ میلیون دُز واکسن به ۱۳۰ کشور جهان تحویل دادیم
رئیس کمیسیون اروپا گفت که تا کنون بیش از ۷۰۰ میلیون دُز واکسن کووید-۱۹ در ۲۷ کشور عضو توزیع شده است و همچنین اتحادیه اروپا ۷۰۰ میلیون دُز دیگر را به بیش از ۱۳۰ کشور در سراسر جهان تحویل داده است. خانم فون‌ درلاین همچنین اعلام کرد که اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۲۵۰ میلیون دُز و تا اواسط سال ۲۰۲۲ نیز ۲۰۰ میلیون دُز دیگر به کشورهای کم درآمد تحویل می‌دهد.
فون درلاین همچنین از سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا برای ایجاد ظرفیت تولید ۱ میلیارد دُز واکسن کرونا با فناوری ام‌آران‌ای در آفریقا خبر داد.

اروپا در زمینه واکسیناسیون در جهان پیشرو است
رئیس کمیسیون اروپا گفت: «امروز اروپا در زمینه واکسیناسیون در جهان پیشرو است. بیش از ۷۰ درصد از جمعیت بزرگسال اروپا کاملا واکسینه شده‌اند. ما تنها کسانی هستیم که نیمی از تولید خود را صادر کرده‌ایم.»

ناتو و اتحادیه اروپا اعلامیه مشترک همکاری ارائه می‌کنند

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا در سخنانی در پارلمان اروپا گفت: باید در مشارکت مشترک خود سرمایه‌گذاری کنیم و از قدرت منحصر به فرد هر طرف استفاده به عمل آوریم. و به همین دلیل است که ما با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو بر روی اعلامیه مشترک جدید اتحادیه اروپا و ناتو که قرار است قبل از پایان سال ارائه شود، همکاری می‌کنیم.

دبیرکل ناتو به تازگی در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز از ایده یک ارتش اروپایی انتقاد کرده و گفت تشکیل "ساختارهای موازی" می‌تواند وحدت درون ائتلاف را از بین ببرد و اتحاد نظامی را تضعیف کند.

با این حال جوزپ بورل، نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی در مخالفت با این اظهارات به روزنامه لوموند گفت که خودمختاری استراتژیک این بلوک به معنای جایگزین برای ناتو نیست.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

با نزدیک شدن به زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، برای بسیاری از داوطلبان کنکور، میزان شهریه شبانه یا نوبت دوم مورد سوال واقع می شود. رشته محل های شبانه یا نوبت دوم، رشته محل هایی هستند که در دانشگاه های دولتی برگزار می شوند ولی دانشجو باید بابت تحصیل در رشته محل های شبانه یا نوبت دوم شهریه بپردازد.

پریروز

زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ویروس کرونا نیستند ولی در صورت ابتلا، احتمال بروز بیماری شدیدتر در آن‌ها وجود دارد. بنابراین سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند زنان باردار نیز واکسن بزنند. 

پریروز

گلستان ما بزرگترین و پریازدیدترین سایت خبری استان گلستان

پریروز

پیش‌فروش جدید تارا به زودی آغاز می‌شود, بر اساس اطلاعات به‌دست آمده، طرح جدید پیش‌فروش تارا، جدیدترین محصول ایران‌خودرو آغاز می‌شود.

پریروز

قیمj بیت کوین در ساعت 12 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 47 هزار و 167 دلار قرار داشت و تغییرات قیمتی آن در 24 ساعت و 7 روز گذشته مثبت بود.

پریروز

وام ارزان با سود پایین/ شرایط وام جدید بانک ملی چیست؟

پریروز

ناصر فریادشیران معاون ورزشی باشگاه استقلال می‌گوید مجریان برنامه فوتبال برتر خارج از اصول حرفه‌ای رفتار می‌کنند.

پریروز

مسئول روابط عمومی وارد کنندگان موبایل درباره ماجرای غیرفعال شدن موبایل‌های «شیائومی» در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

پریروز

شکری نیا گفت: شبکه سپهر ویژه برنامه «سین» را با هدف معرفی برنامه‌ های شاخص شبکه‌ ها و بخش های مختلف صداوسیما تولید می‌ کند.

پریروز

معاون ورزشی باشگاه استقلال به شدت از رفتار دو مجری گلایه دارد و در مصاحبه‌ای به دلایل آن پرداخت.

پریروز

روز قبل خبر رسید که گوشی‌های شیائومی در برخی از کشورها از جمله ایران به صورت خودکار غیرفعال می‌شود. دلیل این مساله تحریم اعلام شده بود. اما حالا انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید فقط برخی از گوشی‌های شیائومی لاک می‌شود. اما کدام‌ها؟

پریروز

حمید استیلی به علت پارگی مینیسک زیر تیغ جراحان رفت و زانوی آسیب دیده خود را جراحی کرد.

پریروز

​بانک صادرات ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد سهامداران شرکت دامداری «تلیسه نمونه» با نماد «تلیسه» می‌توانند از روز دوشنبه ٢٢ شهریورماه ١٤٠٠ به مدت یک سال برای دریافت سود سهام این شرکت در سال مالی منتهی به ٣٠ اسفندماه ٩٩ به شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور مراجعه کنند.

پریروز

رئال مادرید فصل جدید لیگ قهرمانان اروپا را با پیروزی آغاز کرد و در خانه اینتر با یک گل بازی را به سود خود به پایان رساند. پورتو هم در حضور طارمی یک تساوی ارزشمند را برابر اتلتیکو مادرید در اسپانیا کسب کرد.

پریروز

مهاجم سرشناس پاری سن ژرمن در دیدار برابر کلوپ بروژ مصدوم شد و نتوانست به بازی ادامه دهد.

پریروز

بیشتر...