عصر ایران |
۱ هفته پیش

وقتی نگاه به زنان، قجری هم نیست

150 سال پیش، حاج سیاح از این که زنان فرنگی سوار اسب می‌شوند تعجب نکرد بلکه تفاوت را در این دید که «آنها یک وری روی اسب می‌نشینند و زنان ما راست سوار می‌شوند» یعنی در دورۀ قاجار هم نگاه امثال امام جمعۀ گچساران رایج نبوده ...

عصر ایران؛ مهرداد خدیر- این جمعه هم چند تن از امامان جمعه در شهرهای مختلف اشارتی یا هشداری دربارۀ زنان و دختران داشتند و انگار سنت امام‌جمعه‌های اصفهان به جاهای دیگر هم سرایت کرده و گویی همان‌گونه که در خطبۀ اول دربارۀ رعایت تقوا تذکر می‌دهند هر بار دربارۀ زنان و لباس پوشیدن و دوچرخه سواری و اسب‌سواری هم باید نکته‌ای بگویند و اقتصاد و وعدۀ خیره کنندۀ نان کوپنی را رها کرده اند چون  اوضاع اقتصادی و معیشتی  لابد رو به راه شده که دیگر اشارت و نصیحتی نمی‌شود و الحمدلله "لاشۀ متعفن" برجام هم در وین دارد احیا می‌شود و لازم نیست دربارۀ برجام هشدار بدهند.

  محتوای خطبه‌های جمعه در برخی شهرستان‌ها را دیگر پیشاپیش می‌توان حدس زد. زنان، سوار دوچرخه نشوند، دختران هم سوار  سه‌چرخه نشوند. زنان البته هم اسب، سوار نشوند. دختران، مراقب باشند. این که چقدر درس خوانده‌اند یا پدری بالای سرشان است یا مستقل‌اند یا ازدواج کرده‌اند هم مهم نیست. باید هر هفته تذکر داد چون خودشان نمی‌فهمند ظاهرا.

   در پنجمین سالگرد درگذشتهاشمی رفسنجانیکه قطعاً همۀ این امامان جمعه 28 سال شنوندۀ خطبه‌های او بوده‌اند نیز البته سخنی گفته نشود مهم نیست چون سیاست رسمی بایکوت او نباید نقض نشود و اما اسب‌دوانی زنان و دوچرخه‌سواری دختران و سه‌چرخه سواری دخترکان واقعا مصیبت است. حالا وسط زمستان کی سوار دوچرخه و اسب است الله اعلم.

  توقع این نبود که در خطبه‌ها به مرگ شاعری در زندان به خاطر کرونا اشاره کنند اما اگر درکنار نگرانی دربارۀ زنان آرزو می‌شد کاش هیچ‌کس به خاطر آنچه گفته یا سروده یا به سبب فعالیت اجتماعی به زندان نیفتد تا ابتلای او به کرونا به رسانه‌های فارسی زبان سوژه ندهد هم جای دوری نمی‌رفت یا دست‌کم از بخشنامۀ اخیر قوۀ قضاییه دربارۀ رعایت حقوق زندانیان و منع شکنجه و پابند استقبال می‌کردند. چون این یکی دیگر رسمی و حکومتی و واقعا پر از نکات مفید بود و  مثل یادکرد بیست‌ و‌پنجمین سالگرد مرگ مشکوکدکتر احمدتفضلیزبان‌شناس برجستۀ ایرانی هم نبود که 24 دی 1375 از دانشگاه به قصد خانه حرکت کرد ولی هرگز نرسید و جنازه‌ای پیدا شد که نشان می‌داد ضرباتی به مغز و پاهای او وارد شده است.

  حین مرور اخبار سخنان امام‌جمعه‌هایی که نگران اسب‌سواری و دوچرخه‌سواری دختران و زنان بودند (هر چند شک ندارم کثیری از زنان ما اصلا اسب را از نزدیک هم ندیده‌اند چه رسد به این که لذت سوارکاری را چشیده باشند) و برای رهایی از این همه تکرار در تکرار در تکرار ملال‌ در ملال در ملال که بوی توهین به شعور و فهم آدمی هم به جای آن که دِماغ‌پرور باشد دَماغ آزار  آزاد  سرگرم خواندن مقاله‌ای دربارۀسفرنامۀ حاج سیاحدر دورۀ قاجار شدم. وقتی نگاه به زنان، قجری هم نیست!

   هم او کهعباس میرزاولیعهد ناکام قاجار به انگلستان فرستاده بود تا با علوم جدید آشنا شود و با نهایت شگفتی دیدم 150 سال قبل هم حاج سیاح از این که زنان فرنگی سوار اسب می‌شوند تعجب نکرده بلکه تفاوت را در این دیده که «آنها یک وری روی اسب می‌نشینند و زنان ما راست سوار می‌شوند» یعنی در دورۀ قاجار هم نگاه امام جمعۀ گچساران رایج نبوده که «اسب دوانی زن موجب چشم‌چرانی می شود. چون تهییج می‌کند و حرام است و این دولت و آن دولت ندارد» و امام جمعه رفسنجان هم البته گفته «‌هوشیار باشیم و نگذاریم بانوان دوچرخه‌سواری کنند.»

حاج سیاح می‌نویسد:«رفتار فرنگی‌ها با ما ضد و نقیض است. به جای این‌که موی سر را بتراشند و ریش را ول کنند، ریش را می‌تراشند و موی سر را ول می‌کنند. نزد آنها اختیار با زن است و نزد ما اخیتار با مرد است. زن های‌شان هم یک‌وری روی اسب می‌نشینند و زنان ما راست سوار می‌شوند.»

  ملاحظه می‌فرمایید؟ تعجب میرزا از این نبوده که سوار اسب می‌شده‌اند. از تفاوت‌ها تعجب می‌کرده. این که آنها موی سر را ول می‌کنند و ایرانی‌ها موی ریش را. این که آنها لباس تنگ می‌پوشند و ایرانی‌ها لباس گشاد اما نگفته آنها سوار اسب می‌شوند و زنان ما نه. امام‌جمعه‌‌های محترم اما با اصل سوار شدن -حالا چه اسب باشد چه دوچرخه- مشکل دارند.

  یکی هم نیست بپرسد آخر در گچساران اسب‌دوانی می‌کنند یا در رفسنجان، دوچرخه‌سواری؟ یعنی در خیابان‌هایشان این طور است؟ مگر فیلم رد پای گرگِ مسعود کیمیایی است که فرامرز قریبیان وسط خیابان و لابه لای خودروها سوار اسب بود؟ یا موضوع مربوط به این شهرستان‌ها نیست و این متن‌ها را از تهران می‌فرستند و آنها تکرار می‌کنند. اگر از تهران می‌فرستند برادری که می‌نویسی! حداقل به متون زمان قاجار توجه کنید تا از آن عقب تر دیگر نروید!#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

همزمان با افتتاح مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی در اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی بستر افزایش جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های سراسر استان فراهم خواهد شد.

1 دقیقه پیش

مولوی خلیل رسولی زاده گفت: افضل بودن حضرت فاطمه(س) بر تمام زنان ثابت شده چون او روح و روان رسول خدا است.

2 دقیقه پیش

سرمربی تیم ملی فوتبال عراق پس از دیدار تدارکاتی مقابل اوگاندا فهرست نهایی بازیکنان تیم ملی این کشور به منظور دیدار با ایران و لبنان را اعلام کرد.

5 دقیقه پیش

مدیرفنی تیم ملی تکواندو گفت: تکواندو رشته المپیکی است و خوب نیست بلاتکلیف بماند و مسئولان رده اول کشور خود را متعهد بدانند که این موضوع هر چه سریعتر مشخص شود.

12 دقیقه پیش

سرمربی پیشین سردار آزمون درباره انتقال او به بایرلورکوزن صحبت کرد.

12 دقیقه پیش

سازمان هواشناسی از بارش پراکنده برف، باران و وزش باد شدید موقتی در برخی مناطق تا آخر هفته خبر داد و برای 3 کلانشهر کشور هشدار صادر کرد.

یک ربع پیش

به نظر می‌رسد پرونده حضور رشید مظاهری به فولاد بسته شده و فولادی‌ها به دنبال دیگر گزینه‌های خرید خود هستند.

یک ربع پیش

عضو «کمیسیون صنایع و معادن» مجلس شورای اسلامی گفت: امسال دولت قول داده که ۱۵ درصد از حقوق دولتی معادن را به چرخه فعالیت‌های معدنی و همچنین به استان‌ها بازگرداند البته این عدد کم، اما قابل قبول است و اگر این امر محقق شود امری مطلوب به نظر می‌رسد.

نیم ساعت پیش

کابل - شهر هرات در غرب افغانستان امشب ( شنبه) شاهد انفجار شدید در یک خودرو مسافربری در منطقه شیعه نشین این شهر بود که در جریان آن ۷ نفر کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند.

نیم ساعت پیش

یک کارشناس علوم قرآنی گفت: در احادیث نقل شده از «پیامبراکرم (ص)» بیان شده کسی که حیا ندارد دین ندارد با تکیه بر این مهم باید توجه داشت که برای حفظ دین باید عفت و حیا را در پیش گرفت این در حالی است که حضرت «فاطمه زهرا (س)» الگوی عفت و حیا هستند.

نیم ساعت پیش

اتحادیه اروپا سال ۲۰۲۲ میلادی را با گسترش غیر قابل پیش بینی و سریع ویروس اومیکرون و هراس از تشدید بحران نظامی در مرز بین اوکراین و روسیه شروع کرده با رسانه های صربستان با ارایه تحلیل و گزارش های مختلف به مسائل و بحران های احتمالی سیاسی و اقتصادی این بلوک پرداختند.

نیم ساعت پیش

گروه استان‌ها ـ پژوهشگر موسیقی خوزستانی گفت:هیچ موسیقی و هنری نمی ماند مگر اینکه در موردش کار شود، اگر رسانه‌ها در رابطه با موسیقی صحبت نکنند به طور حتم ماندگار نخواهد ماند.

نیم ساعت پیش

آنچه باعث شده تا آجورلو به مخالفت با جدایی مظاهری بپردازد احتمال مصدومیت سید‌حسین حسینی و فقدان یک دروازه‌بان مطمئن در بازی‌های سخت نیم فصل دوم است.

نیم ساعت پیش

یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس در این فصل، بعد از جدایی چند بازیکن دچار اپیدمی کمبود ستاره در تیمش شد. او این کمبود را احساس می‌کند و به همین دلیل، باید بهترین بهره را از حضور در بازار زمستانی نقل و انتقالالت ببرد.

نیم ساعت پیش

دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی می‌گوید: قیمت هر کیلو برنج ایرانی به ۷۴ هزار تومان رسیده که علت این افزایش قیمت این است که شالیزار‌ها به ویلا تبدیل شده است.

نیم ساعت پیش

بیشتر...