کدام علائم جسمی در بهبودیافتگان کرونا تا ۱۵۰ روز ادامه دارد

کدام علائم جسمی در بهبودیافتگان کرونا تا ۱۵۰ روز ادامه دارد؟
بر اساس نتایج تحقیق جدید، برخی علائم پایدار در ۹۰ تا ۱۵۰ روز پس از بهبودی از کووید را می‌توان در ۱۲.۷ درصد از بیماران مشاهده کرد.

به گزارشسراج24؛ نقل از هلث، آرانکا وی. بالرینگ، از مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن  هلند و همکاران وی داده‌هایی را از یک مطالعه کوهورت مشاهده‌ای چند رشته‌ای، آینده‌نگر و مبتنی بر جمعیت جمع‌آوری کردند که سلامت و رفتارهای مرتبط با سلامتی افراد ساکن در شمال هلند را بررسی می‌کرد.

در این تحقیق ماهیت، شیوع و شدت علائم بلندمدت مرتبط با  کووید ارزیابی همچنین پویایی طولی ۲۳ علامت جسمانی پیرامون تشخیص کووید-۱۹ بین ۳۱ مارس ۲۰۲۰ و دوم آگوست ۲۰۲۱ تجزیه و تحلیل شد. ۷۶هزار و ۴۲۲ شرکت‌کننده ۸۸۳هزار ۹۷۳ پرسشنامه را تکمیل کردند. از این تعداد ۴۲۳۱ شرکت‌کننده مبتلا به کووید با ۸۴۶۲ گروه کنترل همسان شدند.

محققان علائم مداومی در ۱۹ شرکت‌کننده مثبت با ویروس کرونا طی ۹۰ تا ۱۵۰ روز پس از بهبودی از کووید-۱۹ در مقایسه با قبل از کووید-۱۹ و در مقایسه با گروه کنترل همسان از جمله درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، درد هنگام تنفس، عضلات دردناک، اختلال چشایی و بویایی، سوزن سوزن شدن اندام‌ها، توده در گلو، احساس گرما و سردی متناوب، سنگینی دست‌ها یا پاها و خستگی عمومی را یافتند.

این علائم را می‌توان در ۱۲.۷ درصد از بیماران مبتلا به کووید مشاهده کرد زیرا به ترتیب ۲۱.۴ و ۸.۷ درصد از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ مثبت و گروه کنترل منفی کووید حداقل یکی از این علائم را داشتند. شدت متوسط ‌این علائم در ۹۰ تا ۱۵۰ روز پس از تشخیص کووید-۱۹ یا یک نقطه زمانی مشابه بود.

محققان اظهار کردند: ما دریافتیم که تقریبا از هر هشت بیمار یک نفر تحت تأثیر علائم مداوم پس از کووید-۱۹ قرار می‌گیرد. این یافته نشان می‌دهد که وضعیت پس از کووید-۱۹ یک مشکل فوری با افزایش تلفات انسانی است.

نتایج این تحقیق در نشریه The Lancet منتشرشده است.منبع: سراج۲۴| رسانه جبهه انقلاب اسلامی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس جمهور آمریکا حمله به سلمان رشدی نویسنده کتاب «آیات شیطانی» را «وحشیانه» خواند و آنرا محکوم کرد.

8 ساعت پیش

امروز بعد از اولین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده، مقابل ساختمان دادگاه پدر مقتول با سلاح کلاشنیکف به سمت محیط‌بان حمله کرد و او را به قتل رساند.

9 ساعت پیش

قهرمان فصل گذشته لیگ یک فرانسه با کسب یک پیروزی پرگل برابر مون پولیه هفته دوم این رقابت ها را پشت سر گذاشت.

8 ساعت پیش

بارسلونای متحول شده هم در اولین هفته فصل جدید لالیگا اسپانیا مقابل رایووایکانو متوقف شد.

8 ساعت پیش

صحبت های ضیا عربشاهی پیشکسوت تیم ملی و باشگاه پرسپولیس از نامزدی مهدی تاج برای ریاست فدراسیون فوتبال را ببینید.

9 ساعت پیش

سرمربی تیم فوتبال منچستریونایتد بابت دومین باخت متوالی این تیم در لیگ برتر انگلیس از هواداران عذرخواهی کرد و کم کاری بازیکنانش را مسبب این اتفاق دانست.

9 ساعت پیش

پاری سن ژرمن در هفته دوم رقابت‌های لیگ فرانسه با نتیجه ۵ بر دو برابر. مون پلیه به پیروزی دست پیدا کرد.

8 ساعت پیش

نایب قهرمان فصل گذشته سری A با پیروزی در دیداری که تا واپسین لحظاتش به تیم حریف امتیاز داده بود، فصل جدید را شروع کرد.

8 ساعت پیش

شاگردان ژاوی هرناندس در اولین هفته از فصل جدید لالیگا کام هوادارانی را که از خریدهای تابستانی این باشگاه ذوق زده شده بودند، تلخ کردند.

8 ساعت پیش

بیشتر...