خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

باید فرهنگ داوری را احیا قانون را در این باره اجرا کنیم ایسنا

باید فرهنگ داوری را احیا و قانون را در این باره اجرا کنیم

حجت‌الاسلام والمسلمین صادقی با بیان اینکه در فرهنگ ما کار داوری بین افراد رواج داشته، اما متاسفانه در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده است، گفت: باید فرهنگ داوری را احیا و قانون را در این باره اجرا کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین صادقیرئیس مرکز حل اختلاف این قوه در نخستین همایش داوری حرفه‌ای با تبریک اعیاد شعبانیه، گفت: با گرفتن پند از تجربیات گذشته به این نتیجه رسیدیم که باید حوزه داوری را ارتقا دهیم. از این رو برای معتبرشدن این حوزه به سمت اهل فن و متخصصان و کسانی که دانش فنی در عرصه‌ای که می‌خواهند داوری کنند، رفتیم.

وی افزود: افراد متخصص در این حوزه وارد شدند و ما به سراغ قضات بازنشسته رفتیم و این افراد به خوبی می‌توانند بین مردم داوری کنند.

رئیس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه بیان کرد: در امر داوری به سراغ اساتید حقوق دانشگاه‌ها، کارشناسان، وکلا باتجربه، سردفتران و دفتریاران، اصناف، اعضای کانون‌ها و افرادی که در حوزه کاری خودشان متخصص بودند، رفتیم و این کار ادامه دارد و در این ارتباط از افراد متخصص دعوت خواهیم کرد تا به حوزه داوری اضافه شوند.

صادقی بیان کرد: این افراد می‌توانند آغازگر راهی روشن و اعتبار آفرین باشند و اختلافات مردم را حل کنند. داوری از گذشته در قوانین ما وجود داشته است، اما در دوره اخیر چندان به آن توجه نشده است. در فرهنگ ما کار داوری بین افراد رواج داشته، اما متاسفانه در سال‌های اخیر به فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: باید فرهنگ داوری را احیا و قانون را در این رابطه اجرا کنیم و این امر را توسعه دهیم. شرط اول این کار اعتمادزایی است و برای اعتمادزایی باید از افراد معتبر استفاده کرد، ما گام اول را محکم برداشته‌ایم و سخت‌گیری زیادی در انتخاب افراد شده است تا پروانه داوری حرفه‌ای را دریافت کنند.

رئیس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه گفت: در حال حاضر صدها پروانه حرفه‌ای داوری در سطح کشور صادر شده است و هر کدام از داوران را می‌توانیم با اطمینان حمایت کنیم و پرونده مردم را به این افراد ارجاع دهیم.

صادقی بیان کرد: زمان آن رسیده است که کار داوری حرفه‌ای به مردم معرفی شود. باید تبلیغات لازم در این عرصه انجام شود و مردم بدانند می‌توانند از این فرصت استفاده کنند و می‌توانند با اعتماد به پروانه‌ای که از سوی قوه قضاییه صادر شده است به کسانی مراجعه کنند که هم دانش کافی دارند و هم از صلاحیت آن‌ها احزار شده است.

وی با بیان اینکه ما ملزم هستیم که اعتماد آفرینی کنیم، گفت: اولین کانون داوران حرفه‌ای در تهران تشکیل شده است و کانون‌های داوران به تدریج در سراسر کشور تشکیل می‌شوند و داوران ساماندهی و به مردم معرفی می‌شوند.

وی بیان کرد: داوری به مانند قضاوت است و جایگاه بالایی دارد. باید در حوزه داوری تا جایی که امکان دارد طرفین پرونده را به سمت صلح و سازش هدایت کنیم و ما داوری محض را نمی‌پسندیم و قصد داریم داور مصلح را تربیت کنیم.

رئیس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه بیان کرد:داوران باید در دسترس مردم باشند و به سرعت به آن‌ها پاسخ دهند. ما باید شرایط و آداب داوری را رعایت کنیم. داوران باید مردم را به آرامش هدایت کنند.

صادقی افزود: ما در امر داوری از سردفتران دعوت کردیم، زیرا آن‌ها متخصص هستند.

وی با بیان اینکه کارشناسان اساس و پایه داوری هستند، گفت: کار کارشناسان موضوع شناسی دقیق است. داوران کارشناس که در هیئت‌های داوری در کنار حقوق‌دانان قرار می‌گیرند، سهم اصلی کارشناسی و موضوع شناسی را برعهده دارند، در این شرایط صدور حکم برای حقوقدانان آسان می‌شود.

وی گفت: تلاش ما این است که با کمک متخصصان همه رشته‌ها گره از کار مردم باز کنیم. تا دیگر شاهد نباشیم راهروهای دادگستری‌ها و دادسراها شلوغ باشد.

رئیس مرکز حل اختلاف قوه قضاییه افزود: اگر ما داوری را توسعه دهیم و بیشتر اختلافات را با داوری حل و فصل کنیم، آنگاه باقی مانده پرونده‌ها که توسط قضات رسیدگی می‌شود با کیفیت خواهد بود. قضات ما بیش از حد استاندارد پرونده بررسی می‌کنند.

صادقی بیان کرد: افرادی که می‌توانند در حوزه داوری وارد شوند. داوری حرفه‌ای باید توسعه پیدا کند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه نکست گفت: جوانان فناور و نوآور، ارزشمندترین سرمایه های کشور هستند که می‌توانند زمینه ساز توسعه و پیشرفت کشور باشند. نکست هم یکی از ابزارهای معرفی این جوانان به نیازهای فناورانه کشور است.

3 دقیقه پیش

سر جیم رتکلیف: باید از همسایه‌های پر سر و صدایمان چیزهایی بیاموزیم. همسایه‌های دیگری هم داریم. آن‌ها در پایان دشمن ما هستند و چیزی بهتر از این نیست که منچسترسیتی و لیورپول را از جایگاه‌شان به زیر بکشم.

نیم ساعت پیش

بنی گانتس با تأکید بر اینکه ارتش صهیونیستی باید اهداف نظامی خود را در غزه تکمیل کند، از تلاش آمریکا برای جلوگیری از برقراری آتش‌بس در غزه تشکر کرد.

نیم ساعت پیش

استرالیایی‌ها اعتراض خود را به جنایات رژیم صهیونیستی نشان دادند.

نیم ساعت پیش

استاندار کردستان از هزینه‌کرد 300 میلیون دلاری برای آبرسانی از سد ژاوه به دشت‌های شرقی استان خبر داد.

4 دقیقه پیش

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه از تشکیل پرونده برای شش تن از مدیران استان به دلیل تخلفات انتخاباتی خبر داد.

3 دقیقه پیش

لیست نهایی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در تبریز، آذرشهر و اسکو به سرلیستی میرتاج‌الدینی منتشر شد.

3 دقیقه پیش

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز چهارشنبه از پایگاه هواپیماسازی کازان بازدید کرد.

یک ربع پیش

بازیکن سابق پرسپولیس در شبی که کاپیتان تراکتور بود و تیمش بازنده از میدان خارج شد، با خبرنگاران در ورزشگاه آزادی درگیر شد.

3 دقیقه پیش

بیشتر...