خودروتک |
6 روز پیش

شرایط جدید خرید خودرو های وارداتی در سامانه یکپارچه اعلام شد

شرایط جدید خرید خودرو های وارداتی در سامانه یکپارچه اعلام شد

عرضه جدید قرار است از طریق سامانه یکپارچه خودرو انجام شود. از آنجا که سامانه مختص خودروهای برقی هنوز آماده نشده، عرضه این خودروها نیز از طریق همان سامانه یکپارچه انجام می‌گیرد.

به گزارشخودروتک، در حال حاضر، وزارتصنعتجزئیات نخستین عرضه خودروهای وارداتی در سال ۱۴۰۳ را ارائه نکرده است. اما به نظر می‌رسد قرار است فقط خودروهای برقی عرضه شوند. همچنین آمارهای متفاوتی درباره میزان خودروهای موجود درگمرکاعلام شده که بین ۱۳ هزار دستگاه تا ۵۰ هزار دستگاه متغیر است.همچنین، عرضه روز ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ تنها مختص افرادی است که قبلا برای خودروهای وارداتی ثبت‌نام کرده‌اند. به همین دلیل برای افرادی که قبلا درخواست خرید داشته‌اند سامانه قابل دسترس خواهد بود.

پیش‌تر مهدی ضیغمی رییس سازمان توسعهتجارتاعلام کرده بود که از ۳۰ هزار ثبت‌نام کننده برای خودروهای وارداتی حدود ۱۵ هزار نفر خودروی خود را تحویل گرفته‌اند، به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود که در نخستین عرضهخودرودر سامانه یکپارچه همین حدود خودروی برقی عرضه شود.

البته چند روز پیش ضیغمی خبر داده بود که بیش از ۵ هزار خودروی برقی به کشو وارد شده‌ و در روزهای آتی سری جدید خودروهای ثبت سفارش شده وارد کشور می‌شوند.

شرایط و قیمت خودروهای برقی وارداتی

در حال حاضر خودروهای برقی با قیمت کمتر از ۲۰ هزار یورو با تعرفه کمتر از یک درصد ترخیص می‌شوند. همچنین خودروهای برقی با قیمت بین ۲۰ تا ۳۰ هزاریوروبا تعرفه ۱۱ درصدوارداتخواهند شد.

از طرف دیگر ثبت‌نام برای خودروهای برقی، دیگر نیاز به بلوکه کردن پول ندارند. هرچند در مقطع کنونی تنها افرادی که قبلا در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند در این عرضه مشارکت کنند. اما در دوره‌های بعد متقاضیان جدید می‌توانند بدون بلوکه کردنپولنسبت به ثبت‌نام برای خرید خودروهای جدید اقدام کنند.

تصویبآیین نامهواردات خودروهای صفر

آیین‌نامه واردات خودروهای صفر در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۱۴۰۲ اصلاح و تصویب شد. بر همین اساس:

ورود و ترخیص خودروهای موضوع این آیین‌نامه، بدون ثبت سفارش و تخصیصارزقاچاق محسوب و ممنوع است.

ثبت سفارش صادره پس از ورود خودرو به کشور، برای ترخیص خودرو از گمرک فاقد اعتبار است.

صدور ثبت سفارش خودروهای موضوع این آیین‌نامه اعم از واردات توسط اشخاص حقوقی و حقیقی مستلزم اخذ تاییدیه تامین قطعات یدکی و ارائهخدمات پس از فروشو سایر ضوابط فنی مربوطه از وزارت صنعت و رعایت ماده ۱۰ اصلاحیهقانونساماندهی صنعت خودرو مصوب ۱۴۰۱ است.

خودرو با کارکرد ۹۹ کیلومتر بر اساس نام تجاری و نوع مدل با نوع مدل ساخت خودرو کمتر از یک سال، بر اساس ویژگی کاراکتر مربوطه در شماره شناسایی خودرو در زمان ورود به کشور تعیین می‌شود.

کاهش سود بازرگانی برخی واردات خودرو

محمد مخبر،معاون اولرئیس‌جمهوری، در بخشنامه‌ای از کاهش سود بازرگانی واردات برخی خودروهای سواری خبر داد. بر این اساس:

تعرفه واردات خودروهای بنزینی و درون‌سوز که حجم موتور آنها بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی است، از ۱۱ درصد به صفر کاهش می‌یابد.

به خودروهای هیبرید یا بنزینی با پیشرانه حجم کمتر از ۱۵۰۰ سی‌سیتعرفه وارداتخودرو یا سود بازرگانی تعلق نمی‌گیرد.

واردات محصولات شرکت‌هایی که به واسطه تحریم بازارایرانرا ترک کردند و باعث ضرر و زیان مشتریان و شرکت‌های سرمایه‌گذار شدند، ممنوع است.

شرکت های مجاز واردات خودروی تجاری کارکرده

شرایط شرکت‌های واردکننده انواع کشنده، کامیون، اتوبوس، مینی بوس و ون با عمر کمتر از ۵ سال ابلاغ شد. بر این اساس:

تمام واردکنندگان خودرو با سقف تعدادی در هر مرحله می‌توانند برای واردات انواع کشنده، کامیون، اتوبوس، مینی بوس و ون با عمر کمتر از ۵ سال مورد نیازحمل و نقل عمومیو به ویژه ناوگان مورد نیاز جابجایی زائران اربعین حسینی اقدام کنند.

گروه الف: کارخانجات تولیدکننده داخلی: ۳۰۰ دستگاه در هر مرحله

گروه ب: شرکت‌هایحمل و نقلدارای پروانه فعالیت مجاز و معتبر صادره توسط سازمان راهداری: ۲۵ دستگاه در هر مرحله

گروه ج: واردکنندگان دارای مجوزواردات خودرواز وزارت صنعت،معدنو تجارت: ۲۵ دستگاه در هر مرحله

تبصره ۱: رانندگان خودمالک دارای کارت هوشمند و شرکت‌های حمل و نقل خودمالک نیز می‌توانند بنابر شرایط مندرج در بندهای الف و ب تبصره ۳ قانون اصلاح ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو، برای واردات انواع کشنده، کامیون و کامیونت اقدام کنند.

تبصره ۲: ارائه مجوز جدید واردات به هر واردکننده، منوط به انجام تمام تعهدات مربوطه در سقف مجوز صادره و اخذ کارت هوشمند ناوگان ازسازمان راهداری و حمل و نقلجاده‌ای است.

گسترش#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

هم‌زمان با دهه دوم محرم، مجالس عزاداری هیئت‌ها برای سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران با وفایش آغاز می‌شود

1 ساعت پیش

درحالی شاهد بیش‌اظهاری و هدر رفتن حدود یک میلیارد دلار منابع ارزی کشور به واسطه واردات آیفون‌های رفرش و ریپک شده هستیم که وزرات صمت میتوانست منابع ارز حاصل از صادرات را برای واردات خودرو تخصیص دهد.

1 ساعت پیش

قیمت گوشت گوسفندی و قیمت گوشت گاو در آخرین آمار‌های رسمی به ترتیب کیلویی ۲۳۵ هزار و ۵۴۴ تومان و ۲۳۴ هزار و ۳۴۴ تومان ذکر شده است.

1 ساعت پیش

هیوندای تصاویری از مدل سانتافه منتشر کرده که نشان می‌دهد نسل جدید این ماشین با تغییرات زیادی به بازار عرضه خواهد شد. این تصاویر در آستانه رونمایی از نسل پنجم سانتافه‌ منتشر شده که قرار است به زودی در کانال یوتیوب این خودروساز معرفی شود.

1 ساعت پیش

مراسم هفتمین روز ارتحال آیت‌الله حاج شیخ علی نکونام گلپایگانی (ره) فردا جمعه در قم برگزار می‌شود.

1 ساعت پیش

مجتبی پور بخش با انتشار نماز خواندن دبیر در استوری اینستاگرامش از او به عنوان خوش شانس یاد کرد.

1 ساعت پیش

حمید گودرزی در سال بعد از 12 سال زندگی مشترک از همسرش ماندانا دانشور در سال 95 جدا شد که تا مدتها دلیل این موضوع مشخص نشد.

1 ساعت پیش

یکی از نزدیکان باشگاه پرسپولیس خبر داد که یحیی گل‌محمدی اصلا و ابدا تمایلی به بازگرداندن بشار رسن ندارد.

1 ساعت پیش

با توجه به استقبال گسترده مشتریان از عرضه نیسان سیلفی در سامانه یکپارچه، شرکت آمیتیس خودرو از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی ایران‌روور، دور جدید عرضه این خودروی باکیفیت و برند ژاپنی را از امروز 24 اردیبهشت 1403 آغاز کرد.

1 ساعت پیش

بیشتر...