راهبرد معاصر |
۲ هفته پیش

یارانه نقدی دو برابر می شود جزئیات راهبرد معاصر

یارانه نقدی در حدود ۹ سال است که به حساب خانواده ها واریز می شود. اما همچنان قیمت آن هیچ تغییری نکرده و هم چنان ثابت باقی مانده است.

به گزارش راهبرد معاصرحدود ۹ سال از پرداخت یارانه‌های نقدی که پرداخت آن در دولت احمدی نژاد رئیس‌جمهوری وقت کلید خورد می‌گذرد، اما همچنان مبلغ این کمک نقدی دولت به مردم به همان میزان چهل و پنج هزار تومان باقی مانده است و طی سال‌های متمادی که دلار گران و گرانتر و تورم بیشتر و بیشتر شد، ریالی به میزان پرداختی این یارانه‌ها اضافه نشد.

امسال باز هم در جریان تقدیم لایحه بوده سال آینده کل کشور، گمانه زنی هایی درباره افزایش یا ادغام یارانه نقدی با یارانه معیشتی به میان آمده است، در حالی که طبق بودجه‌ای که دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده میزان یارانه نقدی برای سال ۱۴۰۰ کوچکترین تغییری نکرده است، اقدامی تامل برانگیز که ما برای پیگیری آن به سراغ چندی از نمایندگان مجلس رفتیم تا نظر آنها درباره این مسئله جویا شویم.

یارانه بگیران کمتر شوند تا نیازمندان مبلغ بیشتری دریافت کنند/ عدم یکپارچگی پرداخت یارانه‌ها منابع را هدر می‌دهد

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی که خود نسبت به عدم افزایش یارانه نقدی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گلایه مند است، گفت: اکنون مبالغ مختلفی در قالب یارانه به مردم اختصاص داده می‌شود، اما عدم یکپارچگی و پرداخت نشدن این مبالغ به نیازمندان واقعی جامعه، منابع ما را هدر می‌دهد بنابراین باید سازوکار و تدبیری انجام شود تا یارانه‌ها به صورت تجمیع شده و نظام مند به مردم پرداخت شود.
وی افزود: اشخاص زیادی هستند که عملا هیچ نیازی به یارانه نقدی و معیشتی ندارند اما آن را دریافت می‌کنند، بنابراین ما باید بازنگری به عمل آوریم تا با شناخت نیازمندان واقعی بتوانیم یارانه بگیران را کمتر و مبالغ پرداختی به افراد واجد شرایط را بیشتر کنیم.

طغیانی تصریح کرد: اکنون پرداخت ۴۵ هزار و پانصد تومان هیچ کمکی به مردم نخواهد کرد و معتقدم اگر مدیریت انجام دهیم به راحتی می‌توان مبلغ پرداختی یارانه‌ها را افزایش دهیم.

یارانه معیشتی و تامین کالاهای اساسی پرداخت می‌شود پس لزومی به افزایش مبلغ یارانه نقدی نیست!

البته برخی نمایندگان دیگر معتقدند که اکنون دولت چندین نوع یارانه در بازه‌های زمانی مختلف به مردم پرداخت می‌کند و الزاما نباید مبلغ یارانه نقدی در بودجه سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کند.

محمد خدابخشی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه بیان کرد: یارانه‌های معیشتی و تامین کالاهای اساسی به منظور افزایش قدرت خرید مردم در نظر گرفته شده است، با توجه به اینکه شصت میلیون نفر مشمول دریافت این یارانه هستند لزومی بر افزایش نرخ یارانه نقدی نیست.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از دیگر مخالفان عدم افزایش نرخ یارانه نقدی است؛ وی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان تصریح کرد: بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها باید حداقل میزان ۵۰ درصد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی به مردم اختصاص داده شود، دولت در تبصره ۱۴ لایحه بودجه بالغ بر ۲۶۰ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از افزایش نرخ حامل‌های انرژی در دست قرار دارد، بنابراین باید حداقل ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در قالب یارانه به مردم پرداخت شود.

پیشنهاد یک نماینده برای دو برابر شدن مبلغ یارانه نقدی/ آیا یارانه ۹۰ هزار تومان خواهد شد؟

حاجی دلیگانی افزود: بر اساس پیش‌بینی لایحه بودجه ۱۴۰۰ تنها قرار است که حدود ۷۰ هزار میلیارد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی به مردم اختصاص داده شود که البته ما در کمیسیون تلفیق بودجه و صحن علنی با این مسئله مخالفت خواهیم کرد

عضو هیات رئیسه مجلس تاکید کرد: زمانی که سال‌ها پیش ۴۵ هزار تومان به عنوان یارانه برای کمک به اقشاری از جامعه در نظر گرفته شد، این مبلغ حدود ۱۰ دلار ارزش داشت، اما اکنون ارزش این مبلغ به یک و نیم الی دو دلار تنزل یافته است، بنابراین یک فاصله هشت برابری در این سال‌ها ایجاد شده است و پرداخت این میزان یارانه به مردم محلی از ترسی ندارد.

وی تاکید کرد: ما سعی خواهیم کرد که در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس شورای اسلامی این رقم را به میزان دو برابر و ۹۰ هزار تومان برای هر نفر افزایش دهیم.

چندین سال است که بحث افزایش یارانه نقدی در فواصل بودجه در مجلس مطرح می‌شود، اما کماکان این مبلغ به ۴۵هزار و پانصد تومان محدود مانده است، گرچه در یک سال گذشته دولت مبالغ دیگری تحت عنوان کمک معیشتی و تامین کالا‌های اساسی برای کمک به اقشاری ضعیف‌تر جامعه در نظر گرفته است، اما انتظار می‌رود که با تجمیع یارانه‌ها و هدفمندی بیشتر آن مبالغ بیشتری به‌دست افراد نیازمند جامعه برسد، حال سوال اساسی این است آیا یارانه نقدی به ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان وفادار خواهد ماند و یا نرخ آن دو برابر خواهد شد این سوالی است که در فصل بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ پاسخ آن را دریافت خواهیم کرد./بانک اول#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فرهاد اینالویی معاون فناوری اطلاعات بانک ایران‌زمین در تشریح نقطه نظرات خود از بانکداری دیجیتال می‌گوید: «وجه تمایز بانکداری دیجیتال با اشکال دیگر بانکداری تمرکز آن بر نیازهای مشتری و داده‌محور بودن آن است، این داده‌محور بودن است که کلان داده‌ای از مشتری به سیستم بانکی می‌دهد و این کلان‌داده‌ها هستند که تشخیص می‌دهند چه تسهیلاتی می‌تواند در اختیار مشتری قرار دهد.»

5 دقیقه پیش

نتایج یک مطالعه نشان داد که ۴۲ درصد از نمونه‌های ناگت‌های مرغ بررسی‌شده، به باکتری “استافیلو کوکوس اورئوس” آلوده بودند.

8 دقیقه پیش

همزمان با سالروز تاسیس سازمان تبلیغات اسلامی اجرای طرح تحول اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم آغاز شد

یک ربع پیش

بسیاری از بیماری‌ها ریشه در کم‌خوابی و کاهش ساعت خواب دارند.

یک ربع پیش

۴ بازیکن فعلی پرسپولیس به علاوه ۵ بازیکن سابق این تیم و در مجموع ۹ پرسپولیسی برای تیم ایران برابر هنگ کنگ به میدان رفتند.

یک ربع پیش

کرباسیان عنوان کرد: حوزه معدن در ایران از عنایت‌های خداوندی است و با اکتشاف درست جزو ۸ کشور برتر دنیا خواهیم بود. ما در حوزه گاز در دنیا نخست و در حوزه نفت ذخایر بسیار خوبی داریم و بیش از ۳ میلیون تن ذخایر زغال‌سنگ پیش‌بینی‌شده داریم.

نیم ساعت پیش

قرارداد EPCطرح کریستال ملامین لردگان امروز با حضور رسول اشرف‌زاده مدیرعامل پترول، حسین بامیری نماینده لردگان در مجلس شورای اسلامی، نادر جداری مدیرعامل شرکت پتروآرمندلردگان و شرکت پناه صنعت پارت امضا شد.

1 ساعت پیش

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از آغاز ثبت نام چهاردهمین جشنواره کارآفرینان برتر از امروز - سه شنبه اول تیر ماه - در سطوح استانی و ملی خبر داد و گفت: فرایند ثبت نام تا 10 مرداد ماه سال جاری ادامه دارد.

1 ساعت پیش

وزارت برق عراق اعلام کرد پس از توافق با ایران در مورد نحوه پرداخت بدهی به تهران، این کشور امیدوار به از سر گیری کامل واردات گاز از ایران است.

1 ساعت پیش

با تولید 82145 تن آهن اسفنجی در سومین ماه از فصل بهار، رکورد تولید این محصول در واحد احیاء مستقیم فولاد سفیددشت نسبت به آخرین رکورد ثبت شده در اردیبهشت ماه همین سال، به میزان 1045 تن ارتقا یافت.

1 ساعت پیش

سرمربی تیم ملی فوتبال چک پس از باخت شاگردانش به سه‌شیر به برتری حریف اذعان کرد اما صعود تیمش به مرحله بعدی را مهم دانست.

1 ساعت پیش

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی درگذشت فرزند نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی را تسلیت گفتند.

1 ساعت پیش

طرح شیرین‌سازی برش سبک پتروشیمی بوعلی سینا، روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد و بدین ترتیب ‌یکی از مهم‌ترین گلوگاه‌های تولید در هاب پتروشیمی ماهشهر مرتفع می‌شود.‌

1 ساعت پیش

حدیث امام علی (ع) درباره راهکار مقابله با ترس در انجام کار‌ها را در این مطلب بخوانید.

1 ساعت پیش

رسانه‌های عبری زبان طی روزهای گذشته اخباری ادعایی را از کاهش سطح سلامتی سید حسن نصرالله منتشر کرده و اهمیت حزب‌الله طی رهبری وی و نیز پیامدهای احتمالی فوت دبیرکل حزب‌الله را مورد بررسی قرار داده‌اند.

1 ساعت پیش

بیشتر...