خبرگزاری تسنیم |
1 ماه پیش

ناتو برای نخستین بار از چین به عنوان یک چالش امنیتی نام برد اخبار آمریکا اخبار بین الملل تسنیم Tasnim


ناتو برای نخستین بار از چین به عنوان یک چالش امنیتی نام برد

ناتو برای نخستین بار از چین به عنوان یک چالش امنیتی جدی نام برد که منافع، امنیت و ارزش‌های این پیمان را به چالش می‌کشد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌المللخبرگزاری تسنیم، ناتو برای نخستین بار از چین به عنوان یک چالش امنیتی جدی نام برد که منافع، امنیت و ارزش های این پیمان را به چالش می کشد.

ناتو در دستورکار جدید خود در نشست مادرید، به بیان اولویت های خود برای دهه آینده پرداخت و در آن از چین به عنوان یک چالش امنیتی جدی برای خودش نام برد.

در دستورکار ناتو، چین برای نخستین بار به عنوان یکی از اولیت های اصلی ناتو نام برده شده و جاه طلبی ها و سیاست های قهری پکن، عاملی چالش برانگیز برای منافع، امنیت و ارزش های این پیمان غربی است.

علاوه بر این، جاه طلبی های نظامی پکن و دیدگاه تقابلی این کشور با تایوان و ارتباط نزدیک وی با مسکو، چالشی سیستماتیک برای ناتوست.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو اظهار کرد چین به طور اساسی نیروهای نظامی خود شامل تسلیحات هسته ای مورد نیاز این نیروها را تقویت کرده و در برابر همسایگان خود قلدری و تایوان را تهدید می کند. این کشور همچنین شهروندان خود را از طریق تکنولوژی های پیشرفته کنترل کرده و دروغ ها و اطلاعات نادرست روسیه را رواج می دهد.

دولت چین نیز در پاسخ، مخالفت قاطع و محکم خود را با این موضع ناتو اعلام و آن را یک هشدار کاملا بیهوده دانست.

بر این اساس، سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد دستورکار دفاعی جدید ناتو دور از حقیقت است و همه را گیج می کند و توهینی به سیاست خارجی کشور ماست.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز خاطرنشان کرد یکی از مواردی که چین باید آن را انجام دهد پیروی از قوانین بین المللی مورد توافق همگان است.

در همین رابطه لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا نیز گفت: چین به طور دائم تحت کنترل است. چین خطری واقعی با ایده هایی نادرست است که باعث محاسبات نادرست و فاجعه بار همچون تهاجم به تایوان است.

این در حالی است که سران گروه 7 نیز در روز یکشنبه گذشته متعهد شدند 600 میلیارد دلار از منابع مالی خصوصی و عمومی را طی 5 سال آینده برای تأمین مالی زیرساخت‌های مورد نیاز جهت توسعه کشورها و مقابله با طرح چند تریلیون دلاری کمربند و جاده چین اختصاص دهند.

تاکید "کیسینجر" بر لزوم تداوم مذاکرات با پوتین/ هشدار درباره تبدیل شدن روسیه به متحد چین
طرح جدید «جی 7» برای مقابله با «جاده ابریشم جدید» چین

 

انتهای پیام/#‌اخبار منبع: خبرگزاری تسنیم

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد بالارفتن سن ازدواج و ازدواج‌های دیرهنگام در جامعه هستیم و به نظر می رسد این موضوع در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی است،

3 ساعت پیش

نمایندگان کانون های بازنشستگی فرهنگیان به رییس جمهور نامه نوشتند و در این نامه درخواست های خود را مطرح کردند.

4 ساعت پیش

اخیرا در رابطه با بنزین، طرحی مبنی بر تخصیص سهمیه به افراد به جای هر خودرو بطور آزمایشی و در یک بازه ۵ماهه، از اوایل اسفند سال ۱۴۰۰ تا اواخر تیرماه سال جاری در جزیره کیش اجرا شد.

3 ساعت پیش

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزرای عضو هیات امنای تامین اجتماعی اصلاح مستمری سایر سطوح بازنشستگان را پذیرفتند.

5 ساعت پیش

بسته خبری فرهنگ و هنر امروز را در ادامه می توانید ببینید.

3 ساعت پیش

رئیس جمهور در پیامی درگذشت شاعر پرآوازه ایران مرحوم امیر هوشنگ ابتهاج را به خانواده، جامعه فرهنگی و هنری و مردم ادب‌پرور ایران تسلیت گفت.

3 ساعت پیش

سازمان زیباسازی شهر تهران از رونمایی سردیس استاد فقید، هوشنگ ابتهاج که ساخت آن از دو ماه پیش آغاز شده تا قبل از مراسم چهلمین روز درگذشت ایشان خبر داد.

5 ساعت پیش

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه جلسه اعضای دولت و هیات رئیسه و روسای کمیسیون‌های مجلس هفته آینده برگزار می‌شود؛ گفت: فردا رئیس‌جمهور و جمعی از اعضای هیات دولت به کرمان سفر می‌کنند.

5 ساعت پیش

برخی از افراد کاملاً سمی هستند وگاهی اوقات نشانه های آنها خیلی نامحسوس است .

3 ساعت پیش

بیشتر...