نکاتی که باید در مورد هوش مصنوعی بدانید all tv logo

هوش مصنوعی با ارائه قابلیت‌هایی در امور مختلف، از دستیار‌های صوتی گرفته تا دستگاه‌های هوشمند خانگی، روش کار و زندگی ما را تغییر خواهد داد.

اگرچه اطلاعات زیادی در مورد هوش مصنوعی وجود دارد، اما همیشه نمی‌توان در آن به راحتی واقعیت را از تخیلی تشخیص داد یا توضیحاتی را یافت که به راحتی قابل درک باشد، به همین دلیل در این گزارش مجموعه‌ای از توضیحات ساده و مختصر را ارائه خواهیم کرد تا به هر کسی کمک کنیم بفهمد که هوش مصنوعی چیست، چگونه کار می‌کند و چگونه جهان اطراف ما را تغییر می‌دهد.

در زندگی روزمره ما وجود دارد

احتمالاً بدون این که متوجه شوید با هوش مصنوعی تعامل داشته‌اید. اگر تا به حال تصویر خاصی را در Google Images جستجو کرده‌اید، از یک بلندگوی هوشمند در مورد آب و هوا سؤال کرده‌اید یا توسط سیستم ناوبری خودرویتان هدایت شده‌اید، هوش مصنوعی به شما کمک کرده است.

در حالی که این مثال‌ها ممکن است بدیهی به نظر برسند، اما راه‌های زیادی وجود دارد که هوش مصنوعی در زندگی شما نقش دارد که ممکن است متوجه آن ها نباشید. همچنین به حل برخی از بزرگترین چالش‌های جهان کمک می‌کند.

برای مثال، اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که از هوش مصنوعی برای کمک به کشاورزان در شناسایی مشکلات محصولات کشاورزی استفاده می‌کنند. اکنون سیستم‌هایی وجود دارند که می‌توانند اطلاعات ترافیک شهر را در زمان واقعی بررسی کنند تا به مردم کمک کنند مسیر‌های رانندگی خود را به طور مؤثر برنامه‌ریزی کنند.

رسیدگی به بحران جهانی آب و هوا

هوش مصنوعی به ما این توانایی را می‌دهد که حجم زیادی از داده‌ها را پردازش و الگو‌ها را کشف کنیم که در مورد تغییرات آب و هوایی کمک ارزشمندی است.

یکی از موارد استفاده رایج، سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی است که به افراد کمک می‌کند تا با خاموش کردن گرمایش و چراغ‌ها هنگام خروج از خانه، میزان انرژی مصرفی خود را تنظیم کنند.

هوش مصنوعی همچنین به مدل‌سازی ذوب یخچال‌ها و پیش‌بینی افزایش سطح دریا‌ها کمک می‌کند تا اقدامات لازم به سرعت انجام شود.

محققان همچنین با بررسی چگونگی توسعه سیستم‌ها و زیرساخت‌های کارآمدتر انرژی، تأثیرات زیست‌محیطی مراکز داده و محاسبات هوش مصنوعی را مطالعه می‌کنند.

آموختن از نمونه‌های دنیای واقعی

درست همان طور که یک کودک از طریق مثال‌ها یاد می‌گیرد، همین امر در مورد الگوریتم‌های یادگیری ماشینی از طریق مجموعه‌های بزرگی از مثال ها، مانند داده‌های آب و هوا، تصاویر و موسیقی که می‌توانیم برای آموزش هوش مصنوعی استفاده کنیم، صدق می‌کند.

تشخیص دیپ فیک‌ها

دیپ فیک، تصاویر، گفتار، موسیقی یا کلیپ‌های ویدیویی هستند که واقعی به نظر می‌رسند، اما در واقع توسط هوش مصنوعی با مطالعه تصاویر یا صدا‌های موجود در دنیای واقعی، نقشه‌برداری با جزئیات و سپس دستکاری آن ها برای خلق آثار تخیلی و مطابقت با زندگی فراتر از انتظارات ایجاد شده اند که هوش مصنوعی می‌تواند به ما کمک کند تا این موارد تقلبی را شناسایی کنیم.

نمی‌توان به او انسان بودن را یاد داد

با وجود هوش و قابلیت‌های فراوان، این هوش مصنوعی قادر به درک هر آنچه که انسان می‌تواند درک کند، نخواهد بود. در واقع، شما می‌توانید تمام داده‌های جهان را به یک سیستم هوش مصنوعی بدهید، اما هنوز نمی‌تواند همه انسان‌های روی کره زمین را درک کند، زیرا ما شخصیت‌های پیچیده و چند بعدی هستیم که خارج از داده‌هایی قرار داریم که ماشین‌ها برای درک چیز‌ها استفاده می‌کنند.

منبع: ارم نیوز#‌اخبار_علمی_پزشکی منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی جنبش انصارالله گفت: اسرائیل با حمله به الحدیده قصد دارد به یمن فشار وارد کند تا حمایت از غزه را متوقف کند.

یک ربع پیش

با انتخاب«جو بایدن» و اتمام دوره ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ»، خوش‌بینی به رفع ناگهانی و یک‌شبه مشکلات بین‌المللی در فضای سیاسی و اجتماعی کشور حاکم شده است. صنعت خودرو همپای صنعت نفت، آسیبی جدی از تحریم‌های امریکا دیده است.

1 ساعت پیش

در پی انتشار مطلبی در برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو، پیگیری‌ها و بررسی‌های خبرگزاری ایسنا نشان می‌دهد که قیمت‌ محصولات این شرکت منطبق با آخرین قیمت‌های مصوب شورای رقابت است.

1 ساعت پیش

طرح فروش خودروی برقی لونا ایران خودرو خودرو

نیم ساعت پیش

قیمت ارز در بازار آزاد تهران در جریان معاملات امروز جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ مشخص شد.

1 ساعت پیش

سرانجام قیمت دیگنیتی پرستیژ از سوی بهمن موتور اعلام شد.

1 ساعت پیش

فرمان خودرو ازجمله بخش‌هایی است که راننده به‌صورت مداوم با آن سروکار دارد. بنابراین توجه به آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و عملکرد مناسب فرمان خودرو علاوه بر راحتی راننده موجب حس امنیت و عملکرد دقیق خودرو می‌شود.

1 ساعت پیش

افزایش قیمت جزئی دنا پلاس دنده خودرو

نیم ساعت پیش

بررسی های آماری نشان میدهد حدود ۲۰۰ میلیون دلار از محموله مونتاژ کاران با وجود اظهار امکان ترخیص پیدا نکرده است. وزارت صمت به عنوان متولی حوزه خودرو همچنین گمرک ایران، در خصوص علت عدم تکمیل تشریفات مربوط به ترخیص این کالاها بایستی شفاف سازی کنند.

1 ساعت پیش

بیشتر...