چطور |
1 سال پیش

رفتار که قاتل انگیزه کارکنان هستند چطور

بین کارمندی که هر روز صبح با انگیزه و اشتیاق در محل کار حاضر می‌شود و کارمندی که درگیربی‌انگیزگیو کار اجباری است، تفاوت بسیاری وجود دارد. کارمندان باید انگیزه کافی داشته باشند تا به رشد شرکت خود کمک کنند. یکی از مسئولیت‌های مدیران انگیزه‌دادن به کارمندانشان است، اما برخی از کارفرمایان متوجه اهمیت این مسئله نیستند و حتی ممکن است ناخواسته انگیزه کارمندان را از بین ببرند. در این مقاله، مهم‌ترین کارهایی را نام می‌بریم که انگیزه کارکنان را از بین می‌برند.

راهنمای مطالعهنمایش
۱. تنبیه کارمندان و بی‌توجهی به تشویق آنها
۲. محدودکردن کارمندان و مدیریت استبدادی
۳. ارائه‌نکردن دلیل کار
۴. رفتارهای ضدونقیض و بی‌مسئولیتی مدیر
۵. تبعیض قائل‌شدن
۶. نادیده‌گرفتن کارمندان مشکل‌ساز
۷. بی‌اعتمادی مدیر
۸. نتیجه‌گرایی مدیر و درگیری همیشگی با آمار و ارقام
۹. توجه‌نکردن به چشم‌انداز بلندمدت
کلام آخر

۱. تنبیه کارمندان و بی‌توجهی به تشویق آنها

سیستم پاداش و تنبیه متعادل تأثیر بسزایی روی عملکرد کارکنان دارد. در سازمان‌هایی که این سیستم حرفه‌ای طراحی شده است، کارمندان می‌دانند در صورت خطا یا کوتاهی در انجام وظایفشان تنبیه می‌شوند. بنابراین تلاش می‌کنند کارهایشان را کامل و درست انجام دهند. آنها همچنین می‌دانند اگر کیفیت کاری که تحویل می‌دهند به‌جای ۱۰۰درصد، ۱۱۰درصد باشد پاداش می‌گیرند، پس برایبهبود عملکردمی‌کوشند.

گاهی در سازمان تنبیه وجود دارد و کارمندان می‌دانند اگر کارشان را درست انجام ندهند توبیخ می‌شوند، اما خبری از برنامه‌های تشویقی نیست. برای مسئولان سازمان اهمیت ندارد که کارمندان چقدر کارشان را خوب انجام داده‌اند و هرچقدر هم که کارشان عالی باشد، نه بهشان پاداش می‌دهند و نه ازشان قدردانی می‌کنند. آنها معتقدند خوب انجام‌دادن کارها وظیفه کارمندان است. در این حالت، کارمندان به‌مرور انگیزه‌ خود را از دست می‌دهند و برای بهترشدن تلاش نمی‌کنند.

زمانی که کارمندان انگیزه‌ای برای پیشرفت نداشته باشند، همه کارها معمولی انجام می‌شوند و رشد سازمان متوقف می‌شود.

نتیجه منفی پاداش‌دادن بدون توجه به شایستگی‌ها

در برخی از سازمان‌ها سیستم پاداش وجود دارد، اما کارمندان همچنان انگیزه‌ای برای کار ندارند. دلیلش این است که پاداش‌ها فقط به گروه خاصی تعلق می‌گیرند و مبنای پاداش‌دادن شایستگی کارمند و کارهایش نیست. مثلا ممکن است مدیر فقط به افرادی پاداش بدهد که بی‌دلیل از او تعریف می‌کنند، حتی اگر کارشان را خوب انجام ندهند. در این صورت کارمندان دیگر هم یاد می‌گیرند و به‌جای تلاش برای ارائه کار بهتر، بیهوده از مدیر تعریف می‌کنند.

۲. محدودکردن کارمندان و مدیریت استبدادی

بعضی مدیران برایدستیابی به اهدافخودشان تلاش می‌کنند کارمندان را بی‌اطلاع نگه دارند. آنها معتقدند کارمندان فقط باید وظیفه‌ای را انجام بدهند که به آنها محول شده است و حق تصمیم‌گیری یا سؤال‌کردن ندارند. این دسته از مدیران معمولا اجازه نمی‌دهند کارمندان از وقایع داخل سازمان، سیاست‌ها و راهبردها باخبر شوند. ساده‌تر بگوییم، آنها سازمان را مثل دیکتاتورها مدیریت می‌کنند.

کارمندان ربات نیستند که فقط برای انجام کاری به‌شیوه مشخص برنامه‌ریزی شده باشند. آنها به آزادی عمل وقدرت تصمیم‌گیرینیاز دارند و باید بتوانند در حیطه اختیاراتشان تغییراتی ایجاد کنند. همچنین لازم است به میزان لازم از آنچه در سازمان می‌گذرد اطلاع داشته باشند، سؤال بپرسند و یاد بگیرند.

کارمندان برای انگیزه‌گرفتن باید خود را عضوی از سازمان بدانند نه کسی که فقط زمانش را در ازای پول می‌فروشد و ارزشی برای تیم ندارد.

۳. ارائه‌نکردن دلیل کار

ذهن ما به‌گونه‌ای ساخته شده است که باید دلیلی برای انجام کارها داشته باشد. تصور کنید از یکی از اعضای خانواده‌تان می‌خواهید کاری برای شما انجام بدهد. اولین سؤالش درباره دلیل درخواست شما خواهد بود. این به‌معنی بی‌اعتمادی او به شما نیست، بلکه فقط می‌خواهد دلیلی برای انجام این کار داشته باشد. اگر دلیل را به او نگویید و فقط بخواهید آن کار را به‌خاطر شما انجام بدهد، ممکن است قبول کند، اما در طول کار ذهنش درگیر پیداکردن دلیلی موجه خواهد بود. او آن کار را «برای شما» انجام می‌دهد و این به چرایی او تبدیل می‌شود.

برای اینکه کارمندان انگیزه داشته باشند، باید دلیل و اهمیت کارشان را بدانند. باید متوجه باشند که کارشان برای تیم و سازمان چه نتیجه‌ای دارد. زمانی که موفقیتی در سازمان به دست می‌آید، تمام کارمندانی که در رسیدن به این موفقیت نقش داشته‌اند، مثل وقتی خودشان به هدفی دست پیدا کرده‌ باشند، خوشحال خواهند شد.

۴. رفتارهای ضدونقیض و بی‌مسئولیتی مدیر

مدیر الگوی کارمندان و اولین فردی است که می‌تواند به آنها انگیزه بدهد. وقتی مدیر سازمان حرفش با عملش یکی نباشد و رفتارهای نادرستی بکند، انگیزه کارمندان از بین می‌رود.

چند نمونه از رفتارهای مدیریتی که باعث تضعیف انگیزه و روحیه کارکنان می‌شوند:

  • مدیر فقط چند روز در هفته به محل کار می‌آید، دیر می‌رسد و زود می‌رود، اما از کارمندان انتظار اضافه‌کار دارد. اگر کارمندی نتواند در ساعات کاری وظیفه‌اش را به پایان برساند، باید ادامه آن را در خانه انجام بدهد.
  • یکی از کارمندان سازمان درخواستاستخدامنزدیکانش را دارد، اما متوجه می‌شود به‌دلیل سیاست‌های داخلی سازمان امکان استخدام آشنایان وجود ندارد، اما در همان زمان متوجه استخدام همسر یکی از مدیران سازمان می‌شود.
  • مدیر تعهدی بهفرهنگ و ارزش‌های سازمانیندارد، اما از کارمندان می‌خواهد مطابق با اصول و ارزش‌ها رفتار کنند و اگر غیر از این باشد، آنها را توبیخ می‌کند.
  • اتلاف وقت در سازمان ممنوع است و کارمندان فقط ۲ ساعت در وسط روز زمان استراحت دارند، اما مدیر تمام روز کاری خود را به بازی با تلفن همراهش می‌گذراند.

مدیران هم جزو اعضای سازمان هستند و باید به اندازه سایرین کار کنند؛ حتی گاهی لازم است بیشتر از دیگران کار کنند تا سازمان را به اهداف تعیین‌شده برسانند. زمانی که مدیر پابه‌پای کارمندان سازمان فعالیت کند، آنها انگیزه می‌گیرند و برای رشد سازمان تلاش می‌کنند.

۵. تبعیض قائل‌شدن

هیچ‌چیز به‌اندازهتبعیض در محل کارو مدیری که درگیر بازی تبعیض شده باشد انگیزه کارمندان را از بین نمی‌برد. در قسمت‌های قبلی مثالی درباره تبعیض در سیستم پاداش و تنبیه زدیم و درباره آسیبش به انگیزه کارکنان صحبت کردیم.

تبعیض در سازمان

احساس عدالت و امنیت جزو نیازهای اولیه کارمندان است. زمانی که کارکنان احساس کنند در حقشان بی‌انصافی شده و پای تبعیض در میان است، انگیزه خود را از دست می‌دهند و بیشتر از حالت معمول تلاش نمی‌کنند. حتی ممکن است برای جبران بی‌انصافی‌ مدیر به رفتارهای اشتباهی مثل مسخره‌کردن، تهمت‌زدن یا حتی دزدی دست بزنند.

۶. نادیده‌گرفتن کارمندان مشکل‌ساز

برخی از کارمندان رفتارهایی می‌کنند که محیط کار را ناخوشایند می‌کند، مثلا ممکن است همیشه در حال انتقاد وشایعه‌پراکنی در محیط کارباشند و به هر دلیلی انرژی منفی به سایر کارمندان بدهند. اگر مدیر با این کارمندان برخورد نکند، آنها به رفتارشان ادامه می‌دهند و در نهایت سایر کارمندان هم انگیزه‌شان را از دست می‌دهند و مثل آنها می‌شوند.

۷. بی‌اعتمادی مدیر

بر اساس آمار، وقتی مدیران به کارمندانشان اعتماد می‌کنند و این موضوع را نشان می‌دهند، استرس آنها ۷۴درصد کمتر می‌شود، بهره‌وری‌شان ۵۰درصد افزایش می‌یابد و فرسودگی‌شان تا ۴۰درصد کم می‌شود.

در مقابل زمانی که مدیران به کارمندان بی‌اعتماد هستند، فضای سازمان ناامیدکننده می‌شود. چند نمونه از مهم‌ترین نشانه‌های بی‌اعتمادی مدیر به کارمندان:

  • پرهیز ازتفویض اختیارو واگذاری وظایف؛
  • مدیریت ذره‌بینی؛
  • پیگیری روزانه و ساعتی وضعیت کارکنان؛
  • زیرسؤال‌بردن تصمیمات کارمندان و بی‌اعتمادی به آنها برای انجام کارها؛
  • تعیین تعداد زیادی ناظر برای فرایندهای مختلف سازمان.

۸. نتیجه‌گرایی مدیر و درگیری همیشگی با آمار و ارقام

افزایش درآمد، تولید و دستیابی به اهداف مادی سازمان اهمیت بسیاری دارند و باید به آنها توجه شود، اما افرادی که فقط روی این موضوع متمرکز هستند، فقط نیمی از وظایف مدیریتشان را انجام می‌دهند. کارمندان انسان‌هایی با ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری منحصربه‌فرد هستند، بنابراین لازم است مدیران گاهی چشم از اعداد و ارقام و آمار رشد بردارند، از دفتر کارشان خارج شوند و با کارمندان وقت بگذرانند، حرفشان را بشنوند و با آنها ارتباط برقرار کنند؛ حتی گاهی می‌توان برایتقویت انگیزه کارمندانبرنامه‌ای برای تفریح خارج از سازمان چید.

مدیرانی که تمام زمان خود را پشت درهای بسته می‌گذرانند و ارتباطی با کارمندان ندارند، قاتلان انگیزه اعضای سازمانشان هستند.

۹. توجه‌نکردن به چشم‌انداز بلندمدت

برخی از مدیران بیش از حد درگیر وظایف روزمره می‌شوند وچشم‌انداز بلندمدت سازمانرا فراموش می‌کنند. همه اقدامات روزمره سازمان باید در راستای رسیدن به هدفی بزرگ‌تر انجام شوند و مدیر و کارمندان باید نگاهی هم به چشم‌انداز بزرگ‌تر داشته باشند. دیدگاه محدود به کارهای امروز، فردا، هفته بعد و نهایتا ماه بعد کارکنان را دچار روزمرگی می‌کند و انگیزه آنها را از بین می‌برد.

کلام آخر

در این مقاله رفتارهای اشتباهی را بررسی کردیم که سبب دلسردی و بی‌انگیزگی کارکنان می‌شوند. انگیزه‌دادن به کارمندان به چیزی بیشتر از خدمات حمل‌ونقل یا ناهار رایگان نیاز دارد. گاهی اوقات حتی لازم نیست برای انگیزه‌دادن هزینه‌ای کنید؛ همین‌ کهاز کارکنان قدردانی کنیدیا دستیابی به اهداف و پیشرفتشان را یادآور شوید، به آنها انگیزه داده‌اید.

بسیاری از مدیران تصور می‌کنند اقدامات لازم برای انگیزه‌بخشی به کارمندان را انجام می‌دهند، اما اقداماتشان هیچ تأثیری ندارند. برخی از آنها هم تصور می‌کنند دست‌کم کاری انجام نمی‌دهند که انگیزه کارمندان را کاهش دهد، اما اگر رفتارهایشان را زیر ذره‌بین روان‌شناسی انگیزه بگذارند، متوجه اشتباهاتشان می‌شوند.#‌توسعه_فردی منبع: چطور

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

اندیشیدن به سخنان بزرگان در مورد شخصیت نقش بسزایی در بهبود رفتار و شخصیت دارد. از مریل استریپ تا اریک فروم، ببینید بزرگان چه می‌گویند.

3 ماه پیش

زبان چینی از زبان‌هایی است که ظاهر ترسناکی دارند و بسیاری از زبان‌آموزان سراغش نمی‌روند. آیا این زبان واقعا به‌اندازه ظاهرش ترسناک است؟

3 ماه پیش

حافظه شنیداری صداها را به مدت ۲ تا ۴ ثانیه ذخیره می‌کند که بعدا به حافظه کوتاه یا بلند مدت منتقل می‌شوند. حاظفه شنیداری چطور معجزه می‌کند؟

2 ماه پیش

جک کرواک از نویسنده‌های پیشرو و رادیکال دهه ۵۰ میلادی آمریکا بود که تأثیر زیادی بر نویسندهای نسل خود و نسل بعد از آن داشت. زندگی کوتاه و پرفرازونشیب او پر

3 ماه پیش

آن دسته از ویژگی‌های شخصیت کاردینال به شمار می‌روند که غالب‌ترین ویژگی‌ها هستند، اما نادرترین آنها نیز به‌ شمار می‌روند.

3 ماه پیش

تاثیر ژنتیک بر شخصیت ما چقدر است؟ آیا ویژگی‌های شخصیتی ناشی از ژنتیک است، هنگام تولد با آنها زاده می‌شویم و قادر به تغییر خودمان نیستیم؟

3 ماه پیش

بعضی از زبان‌ها همچون زبان کره‌ای در واقع آسان‌اند و فقط ظاهری گول‌زننده دارند، زبان ژاپنی چطور؟ آیا واقعا سخت است؟

2 ماه پیش

از رمان و داستان‌های تأثیرگذار تا کتاب‌های خودیاری، بهترین کتاب هایی که درس زندگی میدهند را به شما معرفی می‌کنیم.

2 ماه پیش

انیمه‌ها با داستان‌های خلاقانه خود به بیننده انگیزه می‌دهند تا فرد بهتری باشد و نقاط ضعف خود را برطرف کند. بهترین انیمه های انگیزشی کدامند؟

2 ماه پیش

بیشتر...