کشف یک سیاره فراخورشیدی پنهان در یک منظومه ستاره ای عجیب all tv logo

کشف یک سیاره فراخورشیدی پنهان در یک منظومه ستاره‌ای عجیب
علمی پزشکیعلوم فضایی و نجوم

ستاره شناسان هنگامی که تصاویر گرفته شده توسط یکی از بزرگترین تلسکوپ‌های جهان را تجزیه و تحلیل کردند، به کشف غیرمنتظره‌ای دست یافتند.

یک تلسکوپ خیلی بزرگ در شیلی توانست از سیاره‌ای که به دور ستاره‌ای در منظومه چند ستاره‌ای در فاصله حدود ۴۸۰ سال نوری از زمین می‌چرخد، تصویربرداری کند.

این سیاره فراخورشیدی که ۱۵ برابر بزرگتر از بزرگترین سیاره مشتری در منظومه شمسی است، به دور ستاره کوچکی می‌چرخد که خودش به دور ستاره بزرگتری می‌چرخد.

منظومه ستاره‌ای که HIP ۸۱۲۰۸ نامیده شده، مدت‌هاست که برای اخترشناسان شناخته شده بود؛ اما وجود یک سیاره فراخورشیدی در مدار ستاره کوچک‌تر برای اخترشناسان غافلگیر کننده بود.

سیاره فراخورشیدی تازه کشف شده، بسیار پرجرم است و رصدخانه اروپای جنوبی در شیلی در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشف این تیم نشان دهنده اولین سیستم چهار ضلعی هرمی است که با استفاده از تصویربرداری مستقیم پیدا شده است؛ زیرا بیشتر سیارات فراخورشیدی از طریق به اصطلاح روش ترانزیت کشف می‌شوند که شامل رصد شیب‌های دقیق در روشنایی ستاره‌ای است که در اثر عبور یک سیاره از مقابل قرص آن از نقطه رصد ایجاد می‌شود.

اما تصویربرداری مستقیم از اجرام سیاره‌ای به تلسکوپ‌های بسیار قدرتمند و دوربین‌های بسیار حساس نیاز است و در تصاویر دوباره تحلیل‌شده، ستاره‌شناسان رصدخانه‌ای در پاریس کشف کردند که این سیاره فراخورشیدی غول‌پیکر حبابی را در حلقه‌ای از نور در اطراف ستاره مادرش تشکیل می‌دهد.

ESO در این بیانیه اضافه کرد: این کشف به ستاره شناسان کمک می‌کند تا درک خود را از شکل گیری سیستم‌های پیچیده ارتقاء دهند.

منبع: الیوم السابع

باشگاه خبرنگاران جوانعلمی پزشکیعلوم فضایی و نجوم#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

مصاف سفیدپوشان لندن با شاگردان یورگن کلوپ در هفتمین هفته لیگ برتر جزیره با برتری تیم میزبان همراه بود.

یک ربع پیش

ده‌ها هزار نفر از ساکنان سرزمین‌های اشغالی روز شنبه برای سی‌ونهمین هفته متوالی علیه نخست وزیر این رژیم تظاهرات برگزار کردند.

یک ربع پیش

مهاجم ایرانی هال سیتی در لیست بازی امروز این تیم در هفته نهم چمپیونشیپ انگلیس حضور ندارد.

14 دقیقه پیش

منابع مطلع از تحرکات آمریکا برای انتقال سفارت این کشور در دمشق به مناطق تحت کنترل شبه نظامیان وابسته به آن در شمال شرق سوریه در چارچوب اجرایی کردن طرح های تجزیه طلبانه واشنگتن در این کشور پرده برداشتند.

یک ربع پیش

فاینورد در هفته هفتم لیگ هلند و در روزی که فرصت بازی به هافبک ایرانی‌اش نرسید، برابر ایگلز به پیروزی رسید.

یک ربع پیش

وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه از آغاز مذاکرات فنی با مقامات عراق برای اجرای «کریدور راه توسعه» خبر داد و اجرای این پروژه را «گذر دالان طلایی از ترکیه» خواند.

14 دقیقه پیش

ربات «آمکا» که پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نمای جهان نامیده می‌شود، مهارت بازیگری خود را در یک ویدئوی جدید به نمایش گذاشته است.

یک ربع پیش

نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی همچنان در وحشت وقوع عملیات ضد صهیونیستی به سر می‌برند و این وحشت بنیامین نتانیاهو را بر آن داشته است تا فردا یک شنبه جلسه‌ای را برای بررسی اوضاع امنیتی این رژیم برگزار کند.

یک ربع پیش

بازیکن ایرانی تیم اسکرا بلخاتوف لهستان پس از پایان قراردادش با این تیم راهی روسیه شد و به تیم «اورال اوفای» روسیه پیوست.

یک ربع پیش

بیشتر...