خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

مادورو: آمریکا پایگاه های نظامی مخفی در منطقه نفت خیز آمریکای لاتین دارد ایسنا

مادورو: آمریکا پایگاه‌های نظامی مخفی در منطقه نفت‌خیز آمریکای لاتین دارد

رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌گوید ایالات متحده پایگاه‌های نظامی سری در منطقه مورد مناقشه اسکیبو مستقر کرده است.

به گزارش ایسنا، نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در مراسم بزرگداشت قانون اخیر در دفاع از گویانا اسکیبو، منطقه غنی از نفت و مواد معدنی به مساحت ۶۲۰۰۰ مایل مربع در اطراف رودخانه اسکیبو در مرکز اختلافات ارضی بین ونزوئلا و گویان، مستعمره سابق بریتانیا گفت: «ما اطلاعاتی داریم که ثابت می‌کند، در قلمرو گویان اسکیبو، که به طور موقت توسط گویان اداره می‌شود، پایگاه‌های نظامی مخفی فرماندهی ایالات متحده، یک بدنه از سیا، مستقر شده است.»

براساس گزارش خبرگزاری آرتی، وی افزود: این پایگاه‌ها «تجاوز» به مردم جنوب و شرق ونزوئلا است و «برای آماده شدن برای تشدید تنش علیه ونزوئلا» ساخته شده است.

فرماندهی جنوبی ایالات متحده، بخشی از وزارت دفاع، یک دفتر همکاری امنیتی در گویان دارد و به عنوان مشاور نظامی برای نیروی دفاعی گویان خدمت می کند و پشتیبانی و آموزش نظامی ارائه می‌دهد.

پس از یک همه پرسی ملی در ابتدای دسامبر، کاراکاس ادعای مالکیت گویانا اسکیبو را مطرح کرد - منطقه‌ای عمدتا جنگلی که ونزوئلا ادعا می کند بیش از یک قرن است که مالک آن بوده است. گویان اعتراض کرده و خاطرنشان کرده است که این منطقه دو سوم قلمرو شناخته شده بین المللی آن را تشکیل می دهد و از جامعه بین المللی درخواست کمک کرده است.

مناقشه بر سر منطقه اسکیبو در سال ۲۰۱۵ پس از کشف ذخایر نفتی غول انرژی آمریکایی اکسون موبیل در این منطقه تشدید شد. پس از همه پرسی دسامبر، نیروهای آمریکایی تمرینات نظامی مشترک ایالات متحده و گویان را برگزار کردند. نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا کشتی گشتی HMS Trent را در ژانویه به گویان اعزام کرد تا حمایت خود را از این کشور نشان دهد.

به گفته مادورو، منطقه مورد مناقشه تحت کنترل فرماندهی جنوب، سیا و اکسون موبیل است که به دنبال تصرف منابع ونزوئلا هستند.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت با حمایت از پاسخ کوبنده ایران به تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد نشست اضطراری شورای امنیت درباره پاسخ ایران، رویکرد دوگانه و مزورانه غرب را نشان می‌دهد.

1 ساعت پیش

نمایندگی ایران در سازمان ملل نوشت رژیم صهیونیستی باید تنبیه می‌شد و این اتفاق به وقوع پیوست.

2 ساعت پیش

دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌و‌گوی تلفنی با همتای هندی خود گفت: نباید فرصتی برای سوء استفاده و شانه خالی کردن رژیم صهیونیستی از مسئولیت جنایت هایش فراهم گردد.

1 ساعت پیش

دبیرکل سازمان ملل در نشست شورای امنیت تاکید کرد: زمان کاهش تنش، توقف اقدامات تنش زا و در پیش گرفتن نهایت خویشتن داری فرا رسیده است.

1 ساعت پیش

نماینده سوریه در سازمان ملل با مشروع خواندن پاسخ کوبنده ایران به تجاوزگری اخیر رژیم صهیونیستی تاکید کرد که آمریکا باید به حضور غیرقانونی در سوریه و حمایت از گروههای تروریستی پایان دهد.

1 ساعت پیش

رسانه‌های یمنی از تجاوز مشترک آمریکا و انگلیس به استان تعز واقع در جنوب غرب یمن خبر دادند.

1 ساعت پیش

نماینده چین با اشاره به اقدام تلافی‌جویانه نظامی ایران علیه اسرئیل گفت: از اقدام ایران ابراز نگرانی عمیق می‌کنیم ولی ایران تاکید کرده که این اقدام تلافی‌جویانه بوده و اتمام یافته است.

1 ساعت پیش

امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان گزارشی از رایزنی‌های امروز خود با برخی از وزرای خارجه کشورهای جهان ارائه کرد.

1 ساعت پیش

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی با وزیر خارجه هند، وی را از چگونگی دفاع مشروع ایران و تنبیه رژیم اسراییل مطلع کرد.

2 ساعت پیش

بیشتر...