خبرآنلاین |
۳ هفته پیش

ادامه برنامه های سفر امیرعبداللهیان به عراق حضور جریانات ضدانقلاب جدایی طلب در اقلیم کردستان غیرقابل قبول است خبرآنلاین

ادامه برنامه‌های سفر امیرعبداللهیان به عراق/ حضور جریانات ضدانقلاب و جدایی‌طلب در اقلیم کردستان غیرقابل قبول است

وزیر امور خارجه در سفر به عراق با تعدادی دیگر از مقامات این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرآنلاین، حسین امیرعبداللهیان در ادامه دیدارهای خود در بغداد با مقامات عراقی، روز پنجشنبه، چهارم اسفندماه با فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق دیدار و در خصوص موضوعات مختلف تبادل نظر نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابلاغ سلامهای گرم جناب آقای دکتر رئیسی و حجت الاسلام اژه ای، دعوت رسمی رییس قوه قضائیه کشورمان از مقام قضایی عراق جهت سفر به ایران را به اطلاع رساند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اقدامات حقوقی جامع ایران در خصوص پرونده پی گیری ترور شهید سردار سلیمانی ، خواستار نهایی شدن اقدامات طرف عراقی در خصوص این پرونده شد.

ایشان در ادامه با تشریح آخرین وضعیت روابط تهران - بغداد، از تلاشهای فائق زیدان جهت تشکیل کمیته عالی امنیتی بین دوکشور تشکر نموده و تاکید نمود که حضور برخی گروهکهای جدایی طلب و ضد انقلاب در اقلیم کردستان عراق، نه تنها تهدیدی برای امنیت ج ا ایران، بلکه تهدیدی برای امنیت کردستان عراق و بغداد نیز می باشد.

فائق زیدان نیز در این دیدار ، ضمن تشکر از سلامهای ریاست جمهوری و پیام دعوت حجت الاسلام اژه ای، به تشریح اقدامات همه جانبه قضایی طرف عراقی جهت صدور کیفرخواست علیه مباشرین و طراحان عملیات ترور شهیدان سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و همراهانشان پرداخته و بر عزم ملی و جدی عراق در محاکمه عوامل این ترور تاکید نمود.

امیرعبداللهیان در دیدار با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق نیز موضوعات دوجانبه و منطقه ای را با طرف عراقی مورد بررسی قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار، از تلاشهای الاعرجی جهت مدیریت موضوعات امنیتی در مرزهای دو کشور، تشکر نمود.

ایشان ضمن اعلام حمایت همیشگی ایران از عراق پیشرفته و با ثبات، از اینکه دو کشور موفق به تشکیل کمیته عالی امنیتی جهت رفع برخی نگرانی های موجود در اقلیم کردستان عراق شدند، ابراز خرسندی نموده و از سفر قریب الوقوع دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان به عراق جهت امضا سند همکاری امنیتی با عراق خبر داد.

امیرعبداللهیان، حضور هرگونه جریانات ضدانقلاب و جدایی طلب در اقلیم کردستان را غیرقابل قبول دانسته و این مساله را موجب ایجاد تهدیدات علیه کشورمان، عراق و حتی اقلیم کردستان اعلام نمودند.

وزیر خارجه کشورمان ضمن تشریح تعاملات منطقه ای ایران ، آخرین وضعیت مذاکرات برجام و سایر موضوعات منطقه ای را به اطلاع طرف عراقی رساند.

قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق نیز در این دیدار، ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، برخی توطئه های اخیر جهت ضربه به نظام ج ا ایران را توهم خواند.

الاعرجی در بیان اهمیت تعاملات منطقه ای ، تاکید نمود که اگر تعاملات بین کشورهای منطقه به شکل گسترده وجود داشته باشد، جایی برای حضور بیگانگان در منطقه باقی نمی ماند.

مشاور امنیت ملی عراق، وجود هر گونه تهدید علیه ج ا ایران از داخل عراق را غیر قابل قبول و مردود دانسته و ضمن پاسداشت یاد سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، بر ضرورت نهایی شدن پرونده ترور غیرانسانی این شهدا ، تاکید نمود.

امیرعبداللهیان در ادامه دیدارهای خود با شیخ همام حمودی، رئیس مجلس اعلای عراق دیدار نمود.

در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان، تشکیل دولت جدید عراق را به رئیس مجلس اعلای عراق تبریک گفته و از مساعی ایشان جهت شکل گیری اجماع در تشکیل دولت قدردانی نمود.

دکتر امیرعبداللهیان با تشریح آخرین وضعیت تعاملات سیاسی و اقتصادی، حل و فصل سریع موضوع مطالبات بانکی ایران از عراق را اقدامی مفید برای آینده تعاملات اقتصادی دو کشور دانست.

شیخ همام حمودی نیز در این دیدار، مجلس اعلای عراق را بعنوان شجره طیبه ای ، یادگار حضرت امام خمینی (ره) و حمایتهای امام خامنه ای نامیده و تاکید نمود که پس از سقوط صدام، تا ده سال عراق بدلیل اشغال نظامی، جنگ داخلی و داعش، اساسا استقلالی واقعی نداشت و الحمدلله به تدریج به سمت این استقلال مقدس حرکت کرده و بدان دست یافت.

ایشان تعاملات اقتصادی و بویژه واردات گاز و برق عراق از ایران را بسیار پراهمیت دانسته و خواسته بحق ایران جهت تسویه حساب معوقات بانکی را کاملا منطقی و سزاوار پیگیری جدی دانست.


رایان الکلدانی، رئیس جنبش بابلیون به همراه خانم ایفان فائق جابرو، وزیر مهاجرت عراق با امیرعبداللهیان در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد دیدار نمودند.

در این دیدار، وزیر خارجه کشورمان، ویژگی سردار سلیمانی در مبارزه با داعش را، احترام و اهمیت ویژه به اقلیت مذهبی و مسیحیت در عراق دانست.

رئیس جنبش بابلیون در این دیدار، به تشریح اقدامات و خدمات منحصر بفرد سردار سلیمانی به جامعه مسیحیت در عراق پرداخته و تصریح نمود که جامعه مسیحیان عراق، حاج قاسم را متعلق به خود می دانند و امنیت خود را مرهون رشادتهای این سردار بزرگ ایران می باشند.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر از این حق شناسی ارزشمند جامعه مسیحیان عراق، جامعه مسیحیان ایران را از هم میهنان شریف و غیرتمند کشور دانسته و بر تعاملات متقابل مسیحیان ایران و عراق تاکید نمود.

در ادامه دیدارهای روز پنجشنبه دکتر امیرعبداللهیان، ایشان با رشید العزاوی، رئیس حزب اسلامی عراق، در محل سفارت کشورمان دیدار و ضمن تاکید بر اهمیت نقش احزاب مختلف در تشکیل دولت جدید عراق، ضرورت اتحاد جریانات مختلف مذهبی، دینی و سیاسی را یادآور شد.

رشید العزاوی در این دیدار ضمن تشکر از وزیر امور خارجه کشورمان نسبت به اهتمام به احزاب عراقی، خاطراتی از توجه ویژه شهید سردار سلیمانی به احزاب و جامعه سنی عراق را بیان نمود.

امیرعبداللهیان از مسجد و زیارت مرقد عبدالقادر الگیلانی نیز بازدید کرد.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...