خبرگزاری ایسنا |
1 ماه پیش

کمک های هوایی بایدن به غزه، زیر تیغ انتقادات ایسنا

کمک‌های هوایی بایدن به غزه، زیر تیغ انتقادات

گروه‌های کمکی بین‌المللی با انتقاد از طرح دولت جو بایدن برای ارسال کمک‌های هوایی به نوار غزه، می‌گویند که چنین اقدامی «ناکارآمد» خواهد بود و انجام اقدامات معنادار مانند اجبار رژیم صهیونیستی برای رفع محاصره این باریکه را به حاشیه خواهد راند.

به گزارش ایسنا، کمیته نجات بین‌المللی که یک سازمان امدادرسان مستقر در نیویورک است، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «کمک‌های هوایی نمی‌توانند جایگزینی برای دسترسی انسانی باشند. این کمک‌های هوایی راه‌حلی برای تسکین رنج مردم فلسطین نیست و زمان و تلاش را نسبت به راه‌حل‌های اثبات‌شده منحرف می‌کند.»

طبق گزارش روزنامه نیویورک تایمز، مصر، فرانسه، اردن و امارات متحده عربی در عملیات‌ کمک‌های هوایی آمریکا به غزه شرکت داشته‌اند اما کارشناسان این کمک‌ها را «ناکارآمد و پرهزینه» می‌خوانند و می‌گویند میزان این کمک‌ها در مقایسه با سطح نیاز مردم غزه که در آستانه قحطی قرار دارد، کم است.

«رابرت فورد» یکی از افراد موسسه میدل ایست و سفیر بازنشسته آمریکا در سوریه و الجزایر گفت که تصمیم برای روی آوردن به کمک‌های هوایی در غزه نشان دهنده «تحقیر» آمریکا توسط متحدش اسرائیل است: «این کار علنا پوچ و غیرمنطقی است. ما باید از ارتش خود برای انجام کمک‌های هوایی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه استفاده کنیم زیرا ارتش دریافت‌کننده کمک‌های آمریکایی و متحد ویژه ما در خاورمیانه، همین کمک‌های بشردوستانه را مسدود می‌کند.»

کمیته بین‌المللی نجات در بیانیه خود اعلام کرد که ایالات متحده و سایر کشورها باید تلاش‌های خود را بر «اطمینان از رفع محاصره غزه توسط اسرائیل» و وادار ساختن رژیم صهیونیستی به بازگشایی گذرگاه‌های مرزی برای انتقال سوخت، مواد غذایی و تجهیزات پزشکی بدون مانع متمرکز کنند.

این کمیته هم‌چنین بر فوریت و نیاز برای آتش‌بس در جنگی که نزدیک به پنج ماه به طول انجامیده است و موجب به شهادت رسیدن بیش از ۳۰ هزار فلسطینی شده، تاکید کرد.

هم‌چنین یکی از مدیران سازمان مردم‌نهاد «آکسفام» نیز در این باره در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، هدف محموله‌های کمک هوایی «بیشتر آرام‌کردن وجدان گناهکار مقامات ارشد آمریکایی است که با سیاست‌های خود به جنایات کنونی و احتمال قحطی دامن زده‌اند.»

او افزود: «در وضعیتی که فلسطینی‌ها در غزه به لبه یک پرتگاه کشیده شده‌اند، ریختن کمک‌های ناچیز و نمادین به غزه آن هم بدون وجود برنامه برای توزیع ایمن آن، کمکی به فلسطینیان نکرده و برای آن‌ها بسیار تحقیرکننده است. آمریکا در عوض باید جریان ارسال سلاح به اسرائیل را متوقف کرده، خواستار آتش‌بس فوری و آزادی اسرا شده و اصرار کند تا اسرائیل به وظیفه خود برای ارائه کمک‌های بشردوستانه عمل کند.»

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

شبکه خبر صداوسیما در زیرنویس خود از شنیده شدن صدای انفجار در اصفهان خبر داد.

1 ساعت پیش

خبرگزاری رسمی دولت نوشت که منشا صدای انفجار در تبریز مشخص شده است.

نیم ساعت پیش

خبرگزاری مهر آنچه در آسمان اصفهان رخ داده را عملیات موفق انهدام سه ریز پرنده ناشناس توسط سامانه پدافندی کشور خبر داد.

14 دقیقه پیش

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات عربی متحده در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان گفتگو و رایزنی کرد.

نیم ساعت پیش

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: به یاد دارم در دوران جنگ مثلاً ما در کردستان که بودیم، دور هم جمع می‌شدیم و صحبت می‌کردیم. آن موقع رهبر انقلاب در سِمت رئیس‌جمهور بودند. دور هم با همدیگر حرف که میزدیم، ارتشی‌ها همه آقا را پشتیبان و حامی خودشان می‌دانستند. خب آدم می‌فهمد دیگر! مثلاً می‌فهمد این امام جمعه هوای ارتشی‌ها را خیلی دارد، همیشه از ما تعریف می‌کند. این‌ها نکاتی است که به این راحتی کسی درک‌شان نمی‌کند که یک ارتش را با چه چیزهایی می‌شود نگه داشت.

نیم ساعت پیش

پدافند هوایی کشور بامداد امروز حمله ریزپرنده ها را در آسمان اصفهان خنثی کرد و هم اکنون شرایط در اصفهان عادی است.

نیم ساعت پیش

اولین ویدئو از لحظه شلیک (رها سازی) و بازیابی با چتر موشک کروز حیدر با برد 200 کیلومتر از بالگرد هوانیروز ارتش را ببینید./بیسیمچی مدیا

نیم ساعت پیش

 مدیرکل کمیته امداد آذربایجان‌شرقی از تحویل یک هزار و ۲۵۷ واحد مسکونی به مددجویان این نهاد در استان خبر داد.

1 ساعت پیش

صدور رای پرونده رمز ارز جعلی «کینگ‌مانی»، اعلام جرم دادستانی تهران علیه برخی از رسانه ها در جهت مقابله با برهم زنندگان امنیت روانی جامعه، ​تشکیل ۳۰ هزار پرونده عدم انجام تعهد برای خودروسازان در سال گذشته و ... از اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته بود.​

نیم ساعت پیش

بیشتر...