دیدار با علی باباچاهی ایسنا

دیدار با علی‌ باباچاهی

نشست «دیدار با علی‌ باباچاهی» برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، شانزدهمین نشست کافه کلمات با عنوان «دیدار با شاعر تأثیرگذار معاصر: علی باباچاهی» توسط انجمن دوستی ایران و کوبا و مرکز نشر شعر روز چهارشنبه، هشتم تیرماه از ساعت ۱۸ تا ۲۰ در کرج برگزار خواهد شد.

هرمز علی‌پور و علی قنبری سخنرانان این نشست هستند و هادی خوانساری اجرای این برنامه‌ها را بر عهده دارد. شعرخوانی شاعران و نمایش فیلم مستند «من، نه منم!» (پرتره علی باباچاهی) ساخته علی قنبری از دیگر بخش‌های نشست خواهد بود.

این نشست در گوهردشت، بلوار ملکشاه، نبش ایثار دو، کلوپ کوبا برگزار خواهد شد.

علی باباچاهی، شاعر، نویسنده و منتقد ادبی متولد سال ۱۳۲۱ در بندر کنگان استان بوشهر است.

«در بی‌تکیه‌گاهی»، «جهان و روشنایی‌های غمناک»، «از نسل آفتاب»، «صدای شن»، «از خاک‌مان آفتاب برمی‌آید»، «آوای دریامردان»، «منزل‌های دریا بی‌نشان است»، «نم نم بارانم»، «عقل عذابم می‌دهد»، «قیافه‌ام که خیلی مشکوک است»، «رفته‌بودم به صید نهنگ»،‌ «پیکاسو در آب‌های خلیج فارس»، «فقط از پریان دریایی زخم زبان نمی‌خورَد»، «هوش و حواس گُل شب‌بو برای من کافی‌ست»، «گُلِ بارانِ هزار روزه»، «دنیا اشتباه می‌کند»،‌ «بیا گوش‌ماهی جمع کنیم»‌، «به شیوه خودشان عاشق می‌شوند»، «باغ انار از این‌طرف است»، «در غارهای پُر از نرگس»،‌ «این کشتی پراسرار»،‌ «اتاق بر آب راه می‌روم»،‌ «قشنگی دنیا به همین است»‌، «آدم‌ها در غروب اسم ندارند» و «آئورا و دیگران من» از مجموعه شعرهای او هستند.

علی باباچاهی در معرفی خودش می‌نویسد:

مثلاً شرح حال و احوال

تا به خود آمدم دیدم چندصدسالی از من گذشته و در تهران سرگردان کفی نان و شیر "آب"ی هستم. گذشته‌ها فراموش؟ نمی‌شود اما طنینِ آن همه هق‌هق و های‌های را به کلی از یاد برد. از طربناکی چه بگویم که گاه فقط در بازار مسگران رقصیده‌ام تا سنگینی باری را که "غم نان" بر دوشم گذاشته، ببرم از یاد. بعد گفتم هرچه باداباد! عشق در این میانه اما به هر چند وقت که از راه رسید، زمزمه کردم: "هر دم از نو غمی آید به مبارک‌بادم". هرچه بوده، بوده، اما هرگز نبوده که ننویسم: کارِ دل اولی‌تر! کار گِل هم نه این‌که نبوده؛ اما بر صفحه کاغذ می‌رفته. می‌دانید که من کاغذبازم مثل کفترباز. از همه رنگ و در قطع‌های به‌تعدد. اعتراف می‌کنم که از سمتی یک‌سره عاشقی کرده‌ام؛ سرِ دار نرفته‌ام، اسرار هویدا کرده نکرده نوشته‌ام وَ از آب درآمده با چاپ! کتاب اندر کتاب: شعر "بیست تایی"؛ نقد از "سی" نگذشته هنوز. زندگی اما به یک‌بار دیدنش می‌ارزد! که "ارزید" و "برید" و هنوز تیک‌تاکش را دارد در سمت چپ و پیرانه‌سر؛ خلاف آب، شنا کردنش آرزوست!

 انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنرانی رئیس جمهور در نشست کشورهای بریکس و محتوای بیانیه پایانی این اجلاس با آنکه نمادی مهم از غیر واقعی بودن ادعاهای مربوط به منزوی بودن ایران بود، نشان داد سیاست خارجی دولت فعال است.

6 ساعت پیش

دروازه‌بان تیم فوتبال استقلال تهران با پیشنهاد خارجی مواجه شده است.

6 ساعت پیش

رژیم موقت صهیونیستی از اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره احتمال آغاز مذکرات با ایران در روزهای آینده ابراز نگرانی کرد.

6 ساعت پیش

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، چاق بودن در کودکی ممکن است خطر ابتلا به زوال عقل را در سنین بالا افزایش دهد.

6 ساعت پیش

رئیس پلیس فتا پایتخت، از شناسایی و دستگیری ۲ نفر کلاهبردار خبر داد که با روش اسکیمر بیش از پنج میلیارد ریال از شهروندان کلاهبرداری کرده بودند.

4 ساعت پیش

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز با اشاره به ترافیک سنگین در آزادراه قزوین - کرج حدفاصل استاندارد تا پل فردیس گفت: ترافیک در آزادراه کرج - تهران محدوده گرمدره سنگین است.

4 ساعت پیش

وی گفت: سیاست همسایگی از اولویت‌های ماست و نتایج خوبی را به بار می‌آورد در برخی موارد تا ۴۵۰ درصد رشد تبادلات تجاری با کشور های همسایه داشته ایم، صادرات خدمات فنی و مهندسی به ۱۸ کشور همسایه داریم دو و نیم میلیارد ارزش صادرات فنی مهندسی ایران به کشورهای منطقه است. رئیس جمهور افزود: سهم ایران در تجارت و ترانزیت منطقه بسیار بالاست و تازه در اول راه هستیم ارتباط ایران با کشورهای عضو شانگهای، بریکس و اکو بسیار مهم است در سه ماهه اول امسال ۲۰ درصد رشد تجاری داشته‌ایم ما در صادرت خدمات فنی مهندسی حرف برای گفتن داریم. در وسط مذاکره قطعنامه صادر می کنند رئیسی اظهار داشت: همزمان با رفع تحریم‌ها، خنثی سازی تحریم ها را هم دنبال می کنیم این تحریم‌ها ظالمانه و بر خلاف تعهدات آمریکا و اروپاست در وسط مذاکره قطعنامه صادر می کنند برای خنثی سازی تحریم ها قرارگاهی در دولت به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ایجاد شده است. وی خاطر نشان کرد: کار آمریکا و اروپا در پیشنهاد قطعنامه علیه ایران در شورای حکام بسیار ناشایست بود کار مذاکره با تأکید بر مذاکرات عزتمندانه دنبال می‌شود. رئیس جمهور ادامه داد: باب سرمایه‌گذاری در کشور باز است سرمایه‌گذاری یکی از الزامات رشد اقتصادی است باید بتوانیم بخش خصوصی را به میدان بیاوریم تا سرمایه گذاری کند باید نهادهای زیر مجموعه انقلاب اسلامی را هم پای کار بیاوریم از چهار حوزه داخلی کار سرمایه گذاری آغاز شده است. شخصاً اجرای مصوبات جمعیت را پیگیری می کنم رئیسی ادامه داد: در قانون جمعیت دستگاه‌های مختلفی مسئولیت دارند شخصاً اجرای مصوبات جمعیت را پیگیری می کنم مسائل فرهنگی در ترغیب جوانان به ازدواج و فرزندآوری و افزایش جمعیت نقش بسیار مؤثری دارد. وی با بیان این که نظام پرداخت در کشور باید عادلانه شود، تصریح کرد: ما به دنبال رفع تفاوت‌های نابه‌حق هستیم قبل از دولت ما بحث اعتراض ها به حقوق و دستمزدها در میان اقشار مختلف مطرح بوده است تبعیض در حقوق ها مشکلی است که وجود دارد باید نظام پرداخت متحول و عادلانه شود. نگاه دولت به کل حقوق بگیران و نظام عادلانه پرداخت برای ملت ایران است رئیس جمهور ادامه داد: من از شرایط و وضعیت پرداخت ها اطلاع دارم و دنبال رفع این تبعیض ها هستیم اما اقشار مختلف توجه داشته باشند نگاه دولت به کل حقوق بگیران و نظام عادلانه پرداخت برای ملت ایران است باید آثار تصمیمات هم بررسی شود و آثار اجرای نظام عادلانه باید بر تمامی بخش‌ها بررسی شود مهار تورم در گرو مدیریت صحیح منابع و مصارف است. افزایش هزینه‌های دولت موجب شکل گیری تورم خواهد شد رئیسی گفت: تغییر وضعیت کارکنان دولت در دستور کار دولت و مجلس شورای اسلامی است به نحوی که هزینه‌های دولت افزایش نیابد زیرا افزایش هزینه‌های دولت موجب شکل گیری تورم خواهد شد.

6 ساعت پیش

کیومرث اشتریان استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در روزنامه شرق نوشت: یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌های امنیتی برای هر کشوری آن است که نیروی امنیتی و اختیارات او در مدت‌زمانی طولانی تحت تأثیر افرادی غیرمرتبط با کار او و با انگیزه‌های مشخص سیاسی قرار بگیرد.

5 ساعت پیش

چالش کارگران بازنشسته با دولت بر سر افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هنوز ادامه دارد. بازنشستگان معترض از نزدیک بودن نظر هیات تطبیق مقررات مجلس به نظر خود خوشحالند و منتظرند تا هیات دولت مستمری بازنشستگان سایر سطوح را به میزان ۳۸ درصد افزایش دهد.

5 ساعت پیش

بیشتر...