خبرآنلاین |
۱ هفته پیش

یک مقام وزارت بهداشت: ما در معرض خطر بالای انتشار بیماری سرخک هستیم آخرین آمار ابتلا به این بیماری در ایران خبرآنلاین

یک مقام وزارت بهداشت: «ما در معرض خطر بالای انتشار بیماری سرخک هستیم»/ آخرین آمار ابتلا به این بیماری در ایران؟

ایسنا نوشت: رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به افزایش موارد ابتلا به سرخک در کشور، در عین حال از برنامه این وزارتخانه برای واکسیناسیون سرخک و فلج اطفال اتباع غیرایرانی زیر ۱۵ سال در ۲۷ دانشگاه علوم پزشکی و از ابتدای دی‌ماه خبر داد.

دکتر سید محسن زهرایی درباره آخرین وضعیت شیوع سرخک در کشور، گفت: از ابتدای سال جاری میلادی (اوایل دی ۱۴۰۰) تاکنون ۲۰۲ مورد تایید شده آزمایشگاهی سرخک در کشور داشتیم که حدود ۵۳ درصد آنها را اتباع تشکیل می‌دهند و تقریبا می‌توان گفت از این آمار ۹۵ درصد مبتلایان، اتباع افغانستان بودند و ۴ یا ۵ مورد مبتلا به سرخک پاکستانی و یک مورد هم عراقی داشته‌ایم.

وی افزود: موارد مبتلایی که از کشورهای همسایه وارد ایران می‌شوند طبیعتا می‌توانند سبب سرایت بیماری به ایرانیان هم شوند؛ به شکلی که کمتر از نصف آمار کلی، مبتلایان ایرانی بودند و این نشان دهنده این است که ما در معرض خطر بالای انتشار بیماری سرخک هستیم؛ زیرا کشورهای همسایه بویژه همسایگان شرقی و افغانستان در زمینه واکسیناسیون سرخک وضعیت مناسبی ندارند.

سرخک چیست و چند روز طول می کشد | سلول سبز

وی با اشاره به اینکه در نتیجه رایج بودن بیماری سرخک در این کشورها هر از چندگاهی همه‌گیری‌های سنگین سرخک در آنها رخ ‌می‌دهد، تاکید کرد: به شکلی که در سال جاری میلادی سنگین‌ترین همه‌گیری سرخک در ۱۰ سال گذشته در افغانستان رخ داده است و این طبیعی است که افرادی که از این کشور به ایران سفر می‌کنند اگر مبتلا باشند، بتوانند بیماری را به ساکنین ایران هم انتقال دهند و همین امر سبب شد تا موارد مبتلای به سرخک ما نیز نسبت به سال قبل افزایش یابد.

او درباره آمار بروز سرخک در ایران در سال گذشته میلادی، ‌ اظهار کرد: سال گذشته میلادی (سال ۲۰۲۱) تعداد ۱۰۳ مورد تایید شده آزمایشگاهی سرخک در کشور داشتیم اما امسال با افزایش شدت همه‌گیری در افغانستان تعداد موارد تاکنون به ۲۰۲ نفر افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه راه محافظت جامعه در مقابل سرخک، پوشش واکسیناسیون کامل است، ‌ بیان کرد: در کشور ما واکسن در دو نوبت ۱۲ و ۱۸ ماهگی به اطفال تزریق می‌شود. درخصوص تزریق واکسن هیچ تفاوتی میان کودکان ایرانی و اتباع قائل نمی‌شویم و این واکسن به شکل رایگان برای همه کودکان مشمول در شبکه بهداشتی تزریق می‌شود. مطالعات به ما نشان داده است که پوشش واکسیناسیون کودکان اتباع معمولا از ایرانیان پایین‌تر بوده است و این یک ریسک برای گسترش بیماری است.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون طی یک برنامه واکسیناسیون تکمیلی حدود ۶۵۰ هزار تبعه غیر ایرانی بویژه کسانی که جدیدتر وارد کشور شده بودند، تحت تزریق واکسن سرخک قرار گرفتند و اکنون هم یک برنامه‌ دیگر در دست اقدام است که از ابتدای دی ماه مجددا در خدمت اتباع باشیم و در ۲۷ دانشگاه علوم‌پزشکی که جمعیت اتباع بالاتری تحت پوشش خود دارند، برنامه واکسیناسیون سرخک و فلج اطفال گروه سنی زیر ۱۵ سال اتباع غیر ایرانی را انجام دهیم. جزئیات این برنامه طی روزهای آتی اعلام خواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است به دنبال بازی‌های جام جهانی در قطر که از اکثر کشورها مردم در آنجا حضور دارند، ‌آمار ابتلا به بیماری واگیرداری نظیر سرخک افزایش یابد؟، گفت: احتمال افزایش موارد سرخک را نمی‌توان به شکل قطعی رد کرد؛ زیرا هر اجتماعی می‌تواند باعث این ریسک باشد اما باتوجه به اینکه ایران در مواجهه مستمر ورود بیماری از یک یا دو کشوری که بالاترین موارد بروز سرخک را دارند، ‌ قرار دارد، می‌توان گفت ما همواره در ریسک ورود سرخک به ایران هستیم و این یک خطر همیشگی است؛ اما با توجه به اجتماعی که شکل می‌گیرد، به طور علمی و تئوریک احتمال افزایش موارد سرخک پس از بازی‌های جام جهانی هم می‌تواند وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

  • رییس نظام پزشکی تهران: کرونا آخرین تهدید نیست/ بعضی از مرگ‌های کرونایی در کشور قابل پیشگیری بود

  • مقایسه سلامت کودکانی که گوشت می‌خورند با آنهایی که نمی‌خورند

۲۳۳۲۷۱#‌اخبار_جامعه #‌اخبار_اجتماعی منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یک استاد دانشگاه می‌گوید: «دانشجو هم مانند بقیه مردم وقتی فضا برای اعتراض ندارد، مجبور است در فضای دانشگاه، سلف یا خوابگاه دست به اعتراض بزند، در این میان هم هیچگونه میانجی‌گری وجود ندارد.»

16 ساعت پیش

یک استاد دانشگاه به خبرآنلاین می‌گوید تلاش دانشجوها در برخی دانشگاه‌ها برای داشتن سلف غذاخوری مشترک حاوی یک پیام اعتراضی بود، نه این‌که آن‌ها صرفاً می‌خواستند کنار یکدیگر غذا بخورند.

19 ساعت پیش

ایسنا نوشت: محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی کپسولی را با استفاده از عصاره گیاه بادرنجبویه برای کنترل بیماری آلزایمر به تولید رساندند.

16 ساعت پیش

گجت نیوز نوشت: مطالعه اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که منشا پیدایش اکسیژن زمین، از یک منبع پیش‌بینی نشده و غیرمنتظره تکتونیکی عمیق به‌وجود آمده است.

17 ساعت پیش

همشهری نوشت: استفاده از فضای دیجیتال زمان استانداردی دارد که ایده آل است و ممکن است دستیابی به آن دشوار باشد پس بهتر است زمان فرزندتان را با حضور و انتخاب برنامه مناسب مدیریت کنید.

15 ساعت پیش

احساس تنهایی، احساسی است که بیشتر مردم آن را تجربه می‌کنند. اما با گام‌های بسیار ساده می‌توان این احساس را از خود دور نگهداشت.

20 ساعت پیش

بهداشت‌نیوز نوشت: چند اقدام پیشگیرانه وجود دارد که با انجام آنها می‌توانید سفید شدن موهای خود را به تأخیر اندازید. در این مطلب به پرسش پرتکرار « برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم » تا حدی پاسخ داده شده است.

1 روز پیش

نزدیک به ۵۰ سال پیش و پس از تخریب بسیاری از آثارفرهنگی در جنگ جهانی دوم به پیشنهاد هلند به سازمان ملل قانونی برای حفاظت از میراث فرهنگی کشور ها تصویب شد و پس از آن الحاقات دیگری به آن اضافه شد مبنی بر اینکه هرگونه تخریب آثار؛ جنایت جنگی به حساب می آید.

19 ساعت پیش

شبیه تلاقی تمساح و سمندر بود و قطعاً حیوانی نبود که بتوان با آن سر و کار داشت. مدت ها قبل از دایناسورها یا حتی ظهور اولین دوزیستان و خزندگان واقعی، موجودی منحصر به فرد به نام واتچریا یک شکارچی واقعی بود.

دیروز

بیشتر...