خودروتک |
۱ هفته پیش

استفاده گسترده ولوو از مواد بازیافتی تصاویر

استفاده گسترده ولوو از مواد بازیافتی + تصاویر

ولوو در خودروی مفهومی ریچارج به دنبال استفاده از مواد اولیه برگشت پذیر به طبیعت در تریم داخل خودرو است.

به گزارشخودروتکبه نقل از سایپانیوز، نوردیکو Nordico چرم جدید جایگزینی است که ولوو با استفاده از مواد کامپوزیتی زیستی و مواد قابل بازیافت ازجنگلهایسوئدو فنلاند خلق کرده است.

اوایل تابستان گذشته، ولوو از خودروی مفهومی [در حد طراحی که هنوز به تولید انبوه نرسیده] ریچار Concept Recharge رونمایی کرد. هنگام رونمایی هم با این نکته اشاره کرد که اینخودروبه نوعی الگوی آینده این برند است و در آن راهبردهای طراحی خود را به نمایش گذاشته است. تا حدودی این طراحی نگاه به گذشته را هم در خود دارد و شباهت زیادی به ولووی استیشن 30 سال پیش دارد.

البته در ماه ژوئن، وقتی این خودرو رونمایی شد، جزئیات زیادی در مورد فضای داخل کابین ارائه نشد و آن چه بیشتر جلب توجه می کرد، ظاهر بیرونی آن بود. حالا با انتشار این خبر، جزئیات بیشتری از تریم داخلی آن معرفی شده است.

مهمترین موضوع در جزئیات منتشر شده این است که ولوو در تودوزی وپوششهای داخلی از پشم سوئدی استفاده کرده که به شیوه مسئولانه [کمترین آسیب بهمحیط زیستو با توجه به بازگشت به طبیعت] استفاده کرده است. در توصیف آن هم گفته است که این مواد نرم، گرم و عاری از مواد افزودنی است. همچنین مواد مورد استفاده در صندلی ها و تکیه گاه سر روی صندلی ها از جنس نوردیکو Nordico است. در بخش های دیگر تریم داخلی از تاروپود حاوی تنسیل Tencel استفاده شده که از سلولوز به دست می آید و از گیاه سقز و کتان فرآوری می شود. حتی سپرهای جلو و عقب این خودرو از مواد کامپوزیتی حاصل از الیاف کتان تولید می شوند.

لیسا ریوز Lisa Reeves رئیس طراحی داخل خودرو در ولوو می گوید: «با خودروی مفهومی ریچارج، ما یک فضای خانوادگی کاربردی و راحت خلق کرده ایم. کابین خودرو شکل های پیچیده ای پیدا کرده چون مواد طبیعی با بافت و تنالیته هارمونیک [هماهنگ] در آن به کار رفته که بازتابی از شکوه ابدی طراحی ممتاز اسکاندیناوی است.»

استفاده از مواد برگشت پذیر بهطبیعتحتی در ساخت تایرهای پیرلی هم گسترش خواهد یافت که 94 درصد از آن عاری از مواد فسیلی است و حاوی رایون rayon [سلولز استخراج شده از پشم]لاستیکrubber استخراج شده از مواد بازیافتی، سیلیکای به دست آمده از مواد زیستی bio-silica و رزین زیستی bio-resin است.

این خودروساز همچنین توجه زیادی به آیرودینامیک به خرج داده است که آن را می توان در سقف کوتاه تر و بخش پشتی این خودرو به خوبی مشاهده کرد، البته این روش در کراس اورهای جدید کمتر مشاهده می شود؛ اکثر کراس اورهای جدید سقفی شبیه به کوپه پیدا کرده اند. ریچارج قطعاً فلش بک به استیشن های ولوو را درذهنمتبادر می کند که در دهه 1990 از جمله مدل های 960 و 850 مشاهده شده بودند.

آون ردی Owen Ready رئیس طراحی راهبردی و برند ولوو می گوید: «هر چقدر به اصر خودروهای برقی وارد می شویم، افزایش پیمایش به ازای هر بار شارژ از اهمیت بالاتری برخوردار می شود. آسان ترین راه اضافه کردنباتریاست، اما این کار به سادگی بزرگتر کردن باکبنزیننیست، افزودن باتری، بهوزنخودرو می افزاید و به نوبه خود ردپای کربنی را بالا می برد. به جای این کار بهتر است بازدهی کلی برای پیمایش بهتر، بهبود پیدا کند. در خودروی ریچارج، طراحان بین دوراهی افزایش بازدهی و حفظ فضای و راحتی و تجربه خوب رانندگی قرار گرفته اند.»

جالب این جا است که این مفهوم ربطی به قوای محرکه ندارد و ولوو حتی در انتشار جزئیات این خودروی مفهومی، صحبتی از قوای محرکه به میان نیاورده است. به احتمال قوی هم منطقی ترین کاری که ولوو می توان انجام دهد به کار بردن قوای محرکه XC40 در ریچارج است.

ولوو هنوز هیچ خبری را در مورد زمان تولید انبوه ریچارج منتشر نکرده است. این را می دانیم که سال آینده، جایگزین خودروی XC90 به بازار خواهد آمد که علاوه بر شکل بنزین سوز، ورژن برقی آن هم به بازار خواهد آمد. بعید نیست برخی از عناصر طراحی ریچارج سر از جایگزین XC90 در آورد.

 

خودروتک


#‌اخبار منبع: خودروتک

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...