سلامت نیوز |
1 ماه پیش

پیشگیری از عود ملانوم با استفاده از یک واکسن پیشگیری مراقبت سلامت نیوز

پیشگیری از عود ملانوم با استفاده از یک واکسن

سلامت نیوز:محققان یک موسسه سرطان شناسی در آمریکا واکسنی ابداع کردند که با هدف قرار دادن پروتئین های خاص موجود در سلول های تومور هر بیمار مبتلا به ملانوم می‌تواند تا چهار سال از عود این بیماری پیشگیری کند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ملانوم وخیم ترین نوع سرطان پوست است که می تواند در هر قسمتی از پوست بدن یا در نزدیکی یک خال پوستی ایجاد شود. این نوع سرطان، از سلول های رنگدانه‌ای تشکیل می شود و در نتیجه معمولا قهوه ای یا مشکی رنگ است، هرچند ممکن است به رنگ های دیگر نظیر قرمز یا سفید هم دیده شود. ملانوم می تواند به سرعت در بدن پخش شده و تقریبا هر عضوی از بدن را گرفتار کند.


به گزارش یونایتدپرس، بر اساس نتایج یک مطالعه جدید محققان موسسه سرطان شناسی دانا فاربر (Dana-Farbe) در بوستون آمریکا یک واکسن شخصی سازی شده علیه سرطان ملانوم می‌تواند تا چهار سال از عود این بیماری در بیماران مبتلا به این سرطان پیشگیری کند.


این واکسن با هدف قرار دادن پروتئین های خاص موجود در سلول های تومور هر بیمار مبتلا به ملانوم می تواند تا چهار سال از عود این بیماری در بیماران پیشگیری کند.


داده های این مطالعه نشان می دهند که سلول های ایمنی بیماران تقریبا چهار سال پس از واکسیناسیون با این واکسن که نئوواکس (NeoVax) نام دارد، علیه سلول های تومور دارای آن پروتئین های خاص و نیز سایر پروتئین های موجود در سلول های تومور آنها فعال بودند.
یافته های این مطالعه همچنین ثاب کرد که ایمنی پایدار تولید شده توسط این واکسن با تقویت سیستم ایمنی بدن بیمار، سلول های سرطانی را از رشد باز می دارد.


دکتر کاترین جی وو یکی از نویسندگان این مطالعه در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: یافته های این مطالعه نشان می دهد که یک واکسن شخصی سازی شده می تواند واکنش ایمنی پایداری را در بیماران مبتلا به ملانوم تحریک کند.


وو که خود یک آنکولوژیست در موسسه سرطان دانا فاربر است، اظهار داشت، به مدرکی دست یافته اند که نشان می دهد در طول این سال ها، واکنش ایمنی اولیه و هدفمندی در بیماران مبتلا به ملانوم ایجاد شده است که آنها را از این بیماری در امان نگه می دارد.


برخلاف واکسن هایی که علیه ویروس هایی مانند آنفلوانزا یا حتی کووید-۱۹ ساخته می شوند، واکسن های ملانوم از ابتلا به این بیماری پیشگیری نمی کنند بلکه در عوض از عود این بیماری در بیمارانی که بعد از عمل جراحی با خطر بالای بازگشت این بیماری مواجه هستند، پیشگیری می کنند.


اگرچه ساخت چنین واکسن هایی برای دهه ها در دست تولید قرار داشته‌اند اما «نئوواکس» ( NeoVax ) گزینه نسبتاً جدیدی است که توسط محققان Dana-Farber ایجاد شده است.


به گفته محققان موسسه Dana-Farber، این واکسن در حال حاضر در آزمایشات بالینی برای استفاده در بیماران مبتلا ملانوم و نیز سایر سرطان ها مانند سرطان کلیه در حال ارزیابی است.


محققان خاطرنشان کردند که یافته های این مطالعه نشانه قوی است که واکسن های پپتیدی نئوآنتی ژن شخصی سازی شده می توانند به کنترل متاستاز تومورها کمک کنند.


تقریبا تمامی انسان ها روی پوست بدن خود خال یا نقاط تیره رنگ دارند. بیشتر این خال ها در طی زندگی فرد، به شکلی عادی باقی مانده و روند تکاملی طبیعی خود را طی می کنند.


این روند تکاملی شامل برجسته شدن و کمرنگ شدن خال به مرور زمان است. معمولا سطح خال، صاف است. خال های طبیعی، گرد یا بیضی شکل هستند و از پاک کن کوچکی که روی مداد قرار دارد بزرگ تر نیستند. اگر یک خال تغییرات غیرعادی داشته باشد باید حتما از نظر احتمال ایجاد ملانوم بدخیم (سرطان بدخیم پوست) دقیقا بررسی شود.اکثر خال ها در جوانی یا اوایل بزرگسالی به وجود می آیند. تشکیل خال در بزرگسالی غیرعادی است. یک دسته از خال ها هستند که به اصطلاح غیرمعمول (آتیپیک) نامیده می شوند. این خال ها سرطانی نیستند اما امکان دارد سرطانی شوند.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...

تبلیغات


تبلیغات

مطالب مرتبط

استاد بیماری‌های عفونی با بیان اینکه جهش کروموزمی در کرونا امکان پذیر است و ایران هم از این موضوع مستثنی نیست،گفت: جهشی که منجر به یک پدیده‌ای بشود؛مانند جهش انگلیسی، در ایران اتفاق نیافتاده و اگر اتفاق بیفتد توسط مراجع رسمی اطلاع داده می‌شود.

15 ساعت پیش

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در دوران کرونا دنیا حیرت کرد چه شد که در دو ماه توانستیم مرگ و میر و اشغال تخت‌های بیمارستانی را به یک پنجم برسانیم.

16 ساعت پیش

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: یک تبعه خارجی که با جواب تست منفی از امارات به ایران سفر کرده بود، در تست مجدد فرودگاه قشم مبتلا به کرونای جهش یافته(انگلیسی) تشخیص داده شد.

16 ساعت پیش

برای بسیاری از پزشکان این نکته محرز شده که بهترین راه برای تقویت انرژی، مبارزه با بیماری ها، و ... انتخاب موادی است که نیروگاه های تغذیه ای هستند.

17 ساعت پیش

زمان از یک جایی برای همه ما متوقف شد؛ اول اسفند 98. روزی که رسماً اعلام شد کرونا در خیابان‌های شهر جولان می‌دهد. موجی از نگرانی و وحشت همه جا را فرا گرفت و همه نگران هم شدیم.

17 ساعت پیش

تاكنون هشت گونه خرس به نام‌هاي خرس پانداي غول‌پيكر، خرس سياه آسيايي، خرس تنبل، خرس عينكي، خرس قهوه‌اي، خرس خورشيدي، خرس قطبي و خرس سياه امريكايي شناسايي شده و از اين تعداد تنها دو گونه به نام‌هاي خرس سياه آسيايي و خرس قهوه‌اي در ايران يافت مي‌شوند.

17 ساعت پیش

سفر جزو اصلی‌ترین تفریحات ایرانی‌هاست. علاقه مردم به حضور در شهرهای مختلف کشور و بازدید از جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی استان‌های مختلف کشور با تمام تنوعی که وجود دارد امری بدیهی برای همه است. اما از اسفندماه گذشته که کرونا در کشور و حتی جهان فراگیر شده است، صنعت گردشگری کشور بیشترین آسیب‌ها را از این وضعیت دیده است. در چنین شرایطی بارها درباره حمایت از فعالان گردشگری کشور سخن گفته شده است اما اقدام عملیاتی مشاهده نشده است. این در حالی است که هفته گذشته یکی از عجیب‌ترین اتفاقات این عرصه روی داد. نمایشگاه گردشگری در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار شد آن هم بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی و با حضور فعالان این عرصه از استان‌های مختلف که البته سفر به این مناطق به‌دلیل شرایط کرونایی ممنوع است.

18 ساعت پیش

پیشگیری از درد مفاصل با مصرف یک رژیم غذایی سالم حاوی مقادیر زیادی سبزیجات، غلات، محصولات لبنی، حبوبات و میوه‌های فصلی انجام می‌شود.

18 ساعت پیش

سخنگوی وزارت بهداشت درباره نحوه استفاده از ماسک در دوران کرونا، توصیه هایی را ارائه کرد.

18 ساعت پیش

معاون دانشجویی دانشگاه تهران از فوت ۶ دانشجوی این دانشگاه بر اثر ابتلا به کرونا ویروس خبر داد و گفت:حدود ۳۰ درصد دانشجویان و یا خانواده‌های آنها به بیماری کرونا مبتلا شدند.

19 ساعت پیش

ریفلاکس اسید معده : تماس مداوم مخاط مری با اسید معده منجر به تغییرات بافتی مخاط مری گردیده و امکان ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

21 ساعت پیش

فیبروم‌های رحم تومورهای خوش‌خیم کوچکی هستند که در رحم پیدا می‌شوند. فیبروم رحم معمولاً خوش خیم است یعنی غیرسرطانی است. فیبروم‌ها اغلب طی سنین باروری ایجاد می‌شوند اما زنان ممکن است بعد از یائسگی نیز دچار فیبروم شوند. فیبروم‌ها می‌توانند طیفی از علائم ناراحت کننده ایجاد کنند.

دیروز

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اعلام کرده بودیم مرزها را ببندید هنوز یکی از مرزهای خوزستان باز است. کسانی که پروتکل‌ها را رعایت نکردند و مرزها را با وجود دستور رئیس جمهوری نبستند، آتش جدید را برافروختند، هنوز بازارها، تجمع‌ها، دورهمی‌ها و سفرها به صورت عادی برقرار است.

1 روز پیش

آمار جهانیِ مبتلایان به کروناویروس تاکنون به ۱۱۲ میلیون و ۶۵۴ هزار و ۲۰۲ نفر رسیده و مرگ دو میلیون و ۴۹۶ هزار و ۷۴۹ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

1 روز پیش

در سالهای اخیر به علت افزایش نرخ ابتلا به چاقی و سایر عوامل پرخطر در زندگی، شانس ابتلای زنان به سنگ کلیه افزایش یافته و این در حالی است که این عارضه بیشتر مردان را درگیر خود می کرده است.

1 روز پیش

بیشتر...