خبرگزاری میزان |
5 روز پیش

لزوم دسترسی عادلانه تامین واکسن کرونا برای کشورها resize

خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی،علی صالح آبادیدر جلسه مجازی گروه ٢۴ صندوق بین المللی پول که ریاست جلسه را عهده دار بود با تشریح وضعیت جهانی پاندمی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور‌ها گفت: نشانه‌های بهبود در بسیاری از اقتصاد‌های نوظهور و در حال توسعه به چشم می‌خورد، اما ابهامات زیادی وجود دارد.
 
وی افزود: اولویت کلیدی گروه ٢۴ واکسیناسیون ملت‌ها در سطح جهان است، بر این مبنا لازم است تولید و توزیع واکسن در سراسر جهان تسریع شود و تمام کشور‌ها دسترسی عادلانه به واکسن داشته باشند.
 
صالح آبادی با بیان اینکه حمایت قدرتمند مالی از کشور‌های در حال توسعه اهمیت زیادی دارد گفت: ما از تخصیص ۶۵٠ میلیارد دلار از محل صندوق بین المللی پول با سازکار مشخص جهت مقابله با کرونا و ترمیم اقتصادی کشور‌ها استقبال می‌کنیم.
 
رییس شورای پول و اعتبار افزود: بانک‌های توسعه چند جانبه نقش مهمی در حمایت از اقدامات مرتبط با همه گیری، کاهش محدودیت‌های مالی و مقابله با آسیب‌های بدهی دارند، ضمناً ما از بانک جهانی تقاضا می‌کنیم راهبردی میان مدت برای کمک به کشور‌های دارای درآمد متوسط اتخاذ کنند.
 
رئیس کل بانک مرکزی همچنین با تاکید بر استقبال از راهبرد‌های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی برای مقابله با تغییرات اقلیمی گفت:این حمایت‌ها باید با شرایط و ساختار‌های اقتصادی کشور‌ها سازگار شوند.
 
وی در پایان افزود:کاهش تصاعد کربن باید همگام با تلاش کشور‌های در حال توسعه و رفع فقر و نابرابری و رشد اشتغال باشد.
 
همچنین در این جلسه خانم کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین المللی پول، به تشریح اقدامات این صندوق در زمینه‌های برنامه ریزی و سرعت بخشی در دسترسی کشور‌ها به واکسن کرونا پرداخت و گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان سال جاری میلادی ۴٠ درصد کل جمعیت جهان واکسن کرونا را دریافت کنند.
 
وی در خصوص برنامه ریزی در این زمینه گفت: تدوین سیاست‌های اقتصادی و پولی بر مبنای شرایط هر کشور و هدف گیری اقشار آسیب پذیر باید مورد توجه قرار گیرد.
 
رئیس صندوق بین المللی پول با اشاره به موضوع سرعت بخشی در بحث واکسیناسیون در رسیدن به شمول مالی و رعایت حداقل مالیات شرکتی تاکید کرد.
 
جورجیوا در پایان به فعالیت‌ها و اقدامات صندوق بین المللی پول در زمینه‌های تداوم حمایت از اعضا، تقویت تحلیل ریسک، بررسی تغییرات و افزایش امور مربوط به برنامه توسعه ظرفیت اشاره کرد.
 
در ادامه دیوید مالپاس رئیس بانک جهانی به وضعیت پاندمی کرونا و متاثر شدن اقتصاد کشور‌ها از این موضوع، به توسعه واکسیناسیون و نحوه تامین مالی آن اشاره کرد.
 
وی همچنین مواردی همچون کاهش هزینه‌های انرژی پاک، دسترسی به برق، کاهش یارانه‌های انرژی، کمک به اقشار محروم، حمل و نقل و سوخت‌های فسیلی را برشمرد و بر لزوم کمک صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در این زمینه‌ها تاکید کرد.
 
در این جلسه سایر روسای کل بانک مرکزی گروه ٢۴ به ارائه نظرات و پیشنهاد‌های خود در زمینه‌های اقتصاد جهانی پرداختند.
 
 
گفتنی است، در جلسه معاونان گروه ٢۴ صندوق بین المللی پول که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، بر ضرورت همکاری بین‌المللی به منظور دسترسی عادلانه تمام کشور‌ها به واکسن کرونا و همچنین تولید واکسن جهت پیشگیری از ابتلای افراد در کنار تامین دارو، تجهیزات پزشکی از طریق افزایش میزان پرداخت تسهیلات با نرخ بهره پایین سازمان‌های مالی بین‌المللی به کشور‌های کم‌درآمد تأکید شد.
 
علاوه بر آن، با توجه به تغییرات سریع آب وهوایی و نگرانی ایجاد شده ناشی از آن، بر ضرورت همکاری گسترده‌تر صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی با سایر سازمان‌های مالی بین‌المللی جهت ایجاد دسترسی به تسهیلات بلندمدت کم بهره به کشور‌های درحال توسعه به منظور گذر از وضعیت کنونی و انطباق با شرایط مناسب مطرح شد.
 
  • بیشتر بخوانید:
  • جلسه روسای بانک مرکزی کشور‌های جی ۲۴ برگزار شد
 
انتهای پیام/


#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در دیدار با دبیرکل وزارت خارجه اتریش گفت: اروپا پس از خروج آمریکا از برجام اقدام موثری نکرد.

لحظاتی پیش

رئیس مجلس، با بیان اینکه مجلس یازدهم برای محرمانه بودن اموال مسئولان هیچ مصوبه ای نداشته است، گفت: محرمانه بودن اموال مسئولان در مجلس هشتم مصوب شده است.

1 دقیقه پیش

با توجه به لزوم انطباق مقررات ناظر بر کارت اعتباری مرابحه با شرایط و مقتضیات روز و با هدف تسهیل تأمین مالی خانوار‌ها و کسب و کار‌های کوچک و متوسط از این طریق، سقف اعتبار قابل تخصیص در قالب کارت اعتباری مرابحه به مبلغ دو میلیارد ریال (۲۰۰ میلیون تومان) افزایش یافت.

1 ساعت پیش

کارشناس حوزه بانوان گفت: بین ۴۰ تا ۵۰ درصد یعنی نیمی از سهم اقتصادی و نان‌آوری و تأمین معیشت خانواده به حوزه زنان روستایی و عشایر ما برمی‌گردد.

1 ساعت پیش

سخنگوی گمرک گفت: مجموع صادرات و واردات با کشور‌های همسایه در مقایسه با نیمه نخست سال قبل ۳۷ درصد در وزن و ۵۲ درصد در ارزش کالا‌های معامله شده افزایش داشته است.

1 ساعت پیش

ترور سردار سلیمانی زمینه شکل‌گیری فرسایش دیپلماتیک، کنش متقابل تاکتیکی ایران و افزایش تحرک یگان‌های دریایی جمهوری اسلامی در برابر ناو‌های نظامی آمریکا در محیط منطقه‌ای را به وجود آورد. طبعا چنین فرآیندی اعتبار و قدرت استنادی آمریکا در محیط منطقه‌ای را با چالش روبه‌رو ساخته و زمینه شکل‌گیری اقدامات متقابل تاکتیکی در آینده را نیز فراهم می‌سازد.

1 ساعت پیش

معاون امور زنان رئیس جمهور گفت: در پی آن هستیم مشکلاتی که زنان مولد روستایی و عشایری در دریافت وام و تسهیلات همچون نبود ضامن و سند دارند، را برطرف کنیم تا وام‌ها را با بهره کمتر و تنفس بیشتر در اختیارشان قرار دهیم.

2 ساعت پیش

رئیس جمهور همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها را موظف کرد در خنثی‌سازی تحریم‌ها و تنظیم بازار کالا‌های اساسی همکاری کنند و مقرر شد معاون اول رئیس جمهور، مسئولیت هماهنگی فعالیت‌های دولت برای خنثی‌سازی تحریم‌ها را برعهده گیرد.

2 ساعت پیش

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، از هوشمندسازی کنتور‌های آب پایتخت در آینده نزدیک خبر داد.

2 ساعت پیش

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران در معاملات امروز ۲۵ مهر ۱۴۰۰ با ریزش بیش از هزار واحدی به سطح یک میلیون و ۴۳۶ هزار واحدی بازگشت.

3 ساعت پیش

یک عضو هیئت رئیسه مجلس طرح تاسیس صندوق ذخیره دانشگاهیان در وزارتخانه‌های علوم و تحقیقات و بهداشت و درمان را اعلام وصول کرد.

3 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون مشترک طرح صیانت از کاربران، از برگزاری دومین جلسه این کمیسیون با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی خبر داد.

3 ساعت پیش

سرپرست نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور گفت: معتقدیم مدیریت تقسیم و توزیع سوخت ماشین‌آلات کشاورزی باید به متولی بخش کشاورزی یعنی وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود.

4 ساعت پیش

نرخ خرید و فروش دلار امروز ۲۵ مهر ۱۴۰۰ در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی روند ثابت داشته است.

4 ساعت پیش

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: به آمریکا و اسرائیل جنایتکار هشدار می‌دهیم که صبر مسلمانان منطقه رو به پایان است و اگر دست از این جنایت‌ها برندارند، دست انتقام مردم، آن‌ها را به جزای خود رسانده و پشیمان‌شان می‌کند.

4 ساعت پیش

بیشتر...