خبرورزشی |
۱ هفته پیش

گوش بزنگ اخبار خودرو باشید

حتما در این مدت اخیر متوجه تاثیر اخبار خودرو روی قیمت خودرو شده‌اید. کاهش یا افزایش قیمت مصوب کارخانه‌ها، میزان تولید، آزادسازی واردات و مسایل این چنینی از آن دسته عوامل است، که می‌توانند قیمت لحظه‌ای خودرو را تغییر دهند. از این رو  دنبال کردن اخبار

گوش بزنگ اخبار خودرو باشید
خبرورزشی -

هنگامی که چرخه تولید خودرو سالم و بدون دخالت عوامل خارجی مشغول است، قیمت‌گذاری خودرو با توجه هزینه ساخت خودرو، مواد اولیه و به صورت رقابتی انجام می‌شود. اما در کشور ما متاسفانه به علت ورود دستگاه‌های مختلف در پروسه قیمت‌گذاری و نبود بازار رقابتی و محدودیت عرضه، تفاوت قیمت خودرو در بازار آزاد و درب کارخانه مبلغ هنگفتی خواهد بود. تا جایی که این مقدار به رقمی برابر با دو برابر قیمت اعلامی کارخانه رسیده است. همچنین محدودیت مدل‌های تولید شده و توقف عرضه برخی دیگر از خودروها مزید بر علت شده و مایه ایجاد حباب در قیمت خودرو می‌شود. البته برخی مدل‌های خودروسازان مطرح دنیا مانند دوج چلنجر دیمون نیز همچین اتفاقی می‌افتد، که البته جزء مدل‌های اصلی این خودروساز نبوده و دوج چلنجر معمولی با همان قیمت کارخانه و یا حتی پایین‌تر قابل ارائه است.

گوَش بزنگ اخبار خودرو باشید

عوامل موثر بر تولید زیادند، از جمله  قیمت مواد اولیه، دستمزد و حتی شرایط غیرقابل پیش‌بینی مانند همه‌گیری بیماری کرونا. در برخی کشورها با توجه به محدودیت‌های رفت و آمد اعمال شده در ابتدای این بیماری قیمت کلی خودرو تقریباً کاهش یافت و حتی بسیاری به علت مشکلات مالی ایجاد شده اقدام به فروش خودروی خود کردند. اما حالا بعد از کمرنگ شدن اثرات همه‌گیری درخواست‌ها برای خرید خودرو به حدی بالا رفته که در برخی نمایندگی‌های خودروسازان خودروهایی که به صورت فوری قابل ارائه هستند گران‌تر فروخته می‌شوند. اما در ایران قیمت خودرو از ابتدای همه‌گیری تاکنون صعودی بوده و هیچ‌گونه اقدامی برای تنطیم این بازار تاکنون اثر مثبتی نگذاشته است. نمی‌توان متصور شد تا افزایش تولید و اعطای مجوز به خودروسازان برای افزایش قیمت مصوب فروش محصولات شاهد تک نرخی شدن قیمت خودرو باشیم.

شاید برخی سوال کنند که با توجه به طرح‌های فروش فوری ایران خودرو و سایپا چطور می‌توان گفت عرضه خودرو با مشکل روبروست. به صورت کلی شیوه توزیع خودرو به شکل قرعه‌کشی و طرح‌های تحویل یک ساله تنها تعداد خودرو در بازار را اندکی افزایش می‌دهد و پاسخگوی نیاز مصرف‌کنندگان نیست. قطعا وقتی شما نیاز به خرید خودرو دارید در قرعه‌کشی شرکت خواهید کرد، اما  وقتی به طور متوسط شانس برنده شدن شما در قرعه کمتر از یک صدم درصد است، شما خرید گران‌قیمت از بازار آزاد را هم در نظر خواهید داشت. از سوی دیگر حتی در شرایطی که خودرویی نیاز نداشته باشید، اگر اندکی نقدینگی در دسترس داشته باشید بعید است از امتحان شانس خود برای خرید یک خودرو به قیمت کارخانه و فروش آن در بازار آزاد با دو برابر قیمت بگذرید و اینجا جایی است که حضور واسطه‌ها در بازار خودرو دیگر محدود به فعالان قدیمی بازار خودرو نمی‌شود و مردم عادی نیز در آن حضور دارند، که این مساله منتهی به ایجاد حباب خودرو و قیمت‌گذاری سلیقه‌ای می‌شود.

گوَش بزنگ اخبار خودرو باشید

برخی از محصولات قدیمی و پردوام خودروسازان مانند خانواده تندر 90 هنگام عرضه توسط خودروسازان تفاوت قیمتی چندانی با محصولاتی مثل پژو 206 و بقیه نداشتند. اما با توقف تولید این محصولات، آتش گرانی دامن نمونه‌های صفرشان را گرفت تا جایی که مالکین این خودروها ترجیح دادند به جای استفاده، این خودروها را در پارکینگ حفظ کنند و امروز شاهد آن هستیم که نمونه‌های صفری از سال 97 با قیمت‌هایی سرسام‌آور به فروش می‌رسند. علت توقف تولید بسیاری از مدل‌ها معذوریت شرکای خارجی خودروسازان ایرانی در ادامه همکاری به علت تحریم‌ها بود و نمی‌توان قاطعانه نظر داد که با رفع تحریم‌ها بتوانیم شاید بازگشت این مدل‌ها به خط تولید باشیم.

با تمامی مسائل ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت در شرایط کنونی که بحرانی خواندن آن دور از انصاف نیست، هرگونه خبر یا اطلاعیه‌ای می‌تواند بر بازار خودرو موثر باشد. گاها به هر نحوی هم که شده برخی فروشندگان اخبار مختلف را به قیمت خودرویشان مرتبط می‌دانند و آن را بهانه‌ای برای گران‌تر فروختن می‌کنند. به هر صورت در حال حاضر که خودرو بیشتر از آنکه کالای مصرفی باشد سرمایه محسوب می‌شود، نمی‌توان بر آن‌ها نیز خرده‌ای گرفت.#‌ورزشی #‌خبر_ورزشی منبع: خبرورزشی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

5 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

5 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

5 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

5 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

5 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

5 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

5 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

5 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

5 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

5 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

5 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

5 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

5 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

5 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

5 روز پیش

بیشتر...