خبرگزاری رضوی |
۳ هفته پیش

روابط ایران روسیه در چارچوب منافع مشترک دو کشور است امیرعبداللهیان به مسکو می رود رضوی

کنعانی:
روابط ایران و روسیه در چارچوب منافع مشترک دو کشور است/ امیرعبداللهیان به مسکو می‌رود
به گزارشخبرگزاری رضوی، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک در خصوص روابط ایران و روسیه گفت: روابط ایران و روسیه مبتنی بر اراده سیاسی رهبران عالی دو کشور است. ایران و روسیه ظرفیت‌های اقتصادی بسیار زیاد مشترک و مکمل دارند.
وی ادامه داد: همکاری دو کشور بر مبنای منافع مشترک دو ملت در حوزه‌های اقتصادی، حوزه صنعتی، تجاری، انرژی و حمل و نقل و در زمینه‌های بانکی و مالی در حال گسترش است. ما خوشبین هستیم که بتوانیم در چارچوبی که رهبران دو کشور تعریف کردند، روز به روز شاهد شکوفایی بیشتری در روابط ایران و روسیه باشیم.
کنعانی در خصوص ارتباط روابط ایران و روسیه به بحران اوکراین گفت: روابط نظامی و دفاعی ایران و روسیه در چارچوب منافع مشترک دو کشور است و علیه هیچ کشور ثالثی هم نیست. روابط نظامی و دفاعی ایران و روسیه مسبوق به آغاز بحران نظامی در اوکراین است. جمهوری اسلامی ایران با نگاه ضرورت استفاده از راهکار سیاسی از ابتدای آغاز این مناقشه هم با طرف اوکراین و هم طرف روسیه تماس های خودش را برقرار کرد و تلاش کرد راهکاری را برای پایان دادن منازعه از طریق سیاسی پیدا کند.
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به ارسال تسلیحات از سوی غربی‌ها به اوکراین گفت: کشورهایی که ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات برای یک طرف جنگ ارسال می‌کنند، اقدام اینها کمک به پایان جنگ نیست.
کنعانی درباره روابط ایران و اوکراین نیز گفت: روابط تهران و کی‌یف در سال گذشته تحت تاثیر سیاسی کاری و فشارهای طرف‌های غربی بر اوکراین قرار گرفت و این مواضع سیاسی غیرسازنده از طرف مقامات اوکراین در رسانه‌ها، برای روابط میان دو کشور سازنده نیست.
وی همچنین در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار کرد: طرفی که از برجام به برجام متعهد نبود، دولت آمریکا بود و طرفی که به طور غیر قانونی و یکجانبه از این توافق بین المللی خارج شد دولت آمریکا بود. اکنون هم در شرایط کنونی جمهوری اسلامی ایران معتقد به مذاکره است.
کنعانی افزود: ایران معتقد است که روند مذاکره می‌تواند موجب از سرگیری توافق شود، اما ما اعتقاد داریم که توافق در زمانی می تواند شکل بگیرد که اراده سیاسی مشترک نزد همه طرف ها از جمله آمریکا وجود داشته باشد. مواضع سیاسی دولت آمریکا و همچنین عملکرد این کشور در ارتباط با ایران نشان دهنده وجود تزلزل و سرگردانی در دولت آمریکا نسبت به توافق است.
کنعانی همچنین در گفتگو با این خبرگزاری بیان کرد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان به زودی به مسکو سفر می‌کند.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیری آنری، اسطوره توپچی‌های لندنی به سوال یک مجری ورزشی پاسخی جالب داد.

۳ هفته پیش

شادترین بازیکن تیم پرسپولیس بعد از برد در دیدار با سپاهان مهدی عبدی بود. بازیکنی که این روزها کمتر در ترکیب تیم به میدان می‌آید یا بهتر است بگوییم به میدان نمی‌آید.

۳ هفته پیش

متاسفانه وزیر ورزش و جوانان کشور امروز در حادثه سقوط بالگرد در شهر بافت کرمان از ناحیه مغز آسیب دید.

۳ هفته پیش

واکنش زیبای کریستوفر کنت دروازبان فولاد روی شوت بازیکن الهلال در لیگ قهرمانان آسیا

۳ هفته پیش

تنیسورهای زن عربستانی برای اولین بار حضور در یک رویداد جهانی را تجربه خواهند کرد.

۳ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در چارچوب مرحله ۱/۴ نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا

۳ هفته پیش

باشگاه اتحاد کلبا اعلام کرد؛ در مورد تمدید قرارداد فرهاد مجیدی در پایان فصل تصیم گیری خواهد کرد.

۳ هفته پیش

برترین و زیباترین پاس گل‌های هفته بیست و دوم لالیگا را ببینید.

۳ هفته پیش

یحیی گل محمدی، برای دومین بار در پند ماه اخیر مورد تمسخر مجریان صدا و سیما قرار گرفت.

۳ هفته پیش

بیشتر...