تیتر برتر |
1 ماه پیش

گزارش بازار بورس در 15 اردیبهشت 1400 پیش بینی سایت تیتربرتر TitreBartar com

گزارش بازار بورس در 15 اردیبهشت 1400+پیش بینی

به گزارشتیتربرتر؛در معاملات امروز بیش از چهار میلیارد و ۲۶۲ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۱ هزار و ۳۲۷  میلیارد ریال داد و ستد شد.

در بورس امروز چه گذشت؟

همچنینشاخص کل (هم‌وزن)با ۱۷۷ واحد کاهش به ۴۲۲ هزار و ۸۴۸ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۱۱۵ واحد افت به ۲۷۵ هزار و ۸۲ واحد رسیدند.

شاخص بازار اول ۶ هزار و ۱۹۳ واحد و شاخص بازار دوم دو هزار و ۳۰۲ واحد افزایش داشتند.

علاوه بر این در بین همه نمادها،نماد ملی صنایع مس ایران (فملی) با دو هزار و ۹۷۳ واحد، بانک پاسارگاد (وپاسار) با یک هزار و ۴۴۵ واحد، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با یک هزار و ۲۹۴ واحد، بانک ملت (وبملت) با یک هزار و ۷۲ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۶۴۰ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۴۲۲ واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با ۴۲۱ واحد، شرکت سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با ۳۹۲ واحد، پتروشیمی نوری (نوری) با ۲۴۵ واحد و آلومینیوم ایران (فایرا) با ۲۲۶ واحد تاثیر مثبتبر شاخص بورس داشتند.

در مقابل پالایشنفت اصفهان (شپنا) با ۵۶۵ واحد، گروه مپنا (رمپنا) با ۴۶۵ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با ۴۶۴ واحد، ایران خودرو (خودرو) با ۴۴۱ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۴۲۶ واحد، سایپا (خساپا) با ۲۸۱ واحد، توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با ۲۴۹ واحد، شرکت سرمایه گذاری صدر تامین (تاصیکو) با ۲۲۲ واحد، صنایع شیمیایی ایران (شیران) با ۱۵۰ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) با ۱۴۲ واحد تاثیر منفی را بر شاخص بورسداشتند.

بر پایه این گزارش، امروز نماد ملیصنایع مس ایران (فملی)، ایران خودرو (خودرو)، بانک ملت (وبملت)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)،  گروه دارویی برکت (برکت)، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و فرآوری معدنی اپال کانی پارس (اپال)در گروه نمادهای پُرتراکنش قرار داشتند.

گروه بانک‌ها هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و ۱۴ میلیون برگه سهم به ارزش چهار هزار و ۲۵۸ میلیارد ریال دادوستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

امروزشاخص فرابورسنیز حدود هشت واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۱۷ هزار و ۴۲۵ واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار ۶۵۲ میلیون و ۱۹۲ هزار برگه سهم به ارزش ۶۰ هزار و ۴۹۲  میلیارد ریال دادوستد شد.

امروز تنهانماد هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، بیمه پاسارگاد (بپاس)، صنعتی دوده فام (شصدف) و شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (صبا) تاثیر مثبت بر شاخص این بازارداشتند.

در مقابل سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، سهامی ذوب‌آهن اصفهان (ذوب)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، پتروشیمی مارون (مارون)، توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم)، بیمه سامان (بساما)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا)، بهمن دیزل (خدیزل)، تولیدات پتروشیمی قائد بصیر (شبصیر) و بیمه اتکایی ایرانیان (اتکای) تاثیر منفی بر شاخص فرابورس داشتند.

تحلیل بورس در 15 اردیبهشت 1400

شاخص کل بورسامروز با روندی مثبت و با رشد ۵ هزار واحدی آغاز به کار کرد و بهبود نسبی در تقاضا در میان شاخص‌سازان شکل گرفت.

الهه ظفری، کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر هیچ شاخصه‌ای مبنی بر ریزش و سقوط بازار وجود ندارد و بازار سرمایه در حال حاضر برای سرمایه‌گذاری جذاب است. وی همچنین در این باره افزود: تا پایان امروز، شرایط شاخص کل به همین شکل نوسانی خواهد بود اما سهم‌هایی که به لحاظ بنیادی وضعیت خوبی دارند امروز بیشتر مورد توجه بازار قرار می‌گیرند.

وی افزود: در حال حاضر نمادهایی که P/E مناسبی دارند مثل گروه بانکی‌ها با توجه به تغییر در نرخ تسعیر ارز و کاهش قیمتی که داشتند برای سرمایه‌گذاری جذاب و مناسب هستند. همچنین به نظر می‌سد گروه پتروشیمی به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی تا دلار ۲۰ هزار تومان هم سودآوری مناسبی داشته باشد و به دلیل کاهش قیمت سهام این گروه مناسب ورود به سرمایه‌گذاری هستند.

ظفری در بخش دیگری درباره وضعیت بازار ۱۵ اردیبهشت افزود: شاخص تا پایان امروز نوسانی خواهد بود و گرایش به سمت تعادل و مثبت شدن دارد. وی افزود: عمده نمادها کاهش قیمتی داشتند و به نوعی هیجانات در بازار تخلیه شده است.

پیش بینی بورس در هفته سوم اردیبهشت 1400

محمد بامودت ، کارشناس بازار سرمایه،پیش‌بینیکرد: بازار امروز با مجموعه ای از خبرهای مثبت از جلسه سران قوا کار خود را شروع می کند. مصوبات جلسه اقتصادی سران قوا در کنار انتشار اوراق اختیار تبعی فروش به ارزش تقریبی ۶ هزار میلیارد تومان از طرف صندوق توسعه بازار بر روی نمادهای با ارزش بازار بالا بانرخهای سودسن و سرمایه تقریبی سالانه بین ۲۱ تا ۳۰ درصد می تواند به  تحریک تقاضا در بازار و تعادل در بازار و مثبت شدن موقت بازار کمک کند. هر چند سایه ابهامات در ارتباط با متغیرهای کلیدی مانندنرخ ارز و نرخ بهرههمچنان در بازار موجود است و به نظر نمی توان انتظار شکل گیری یک رالی صعودی قوی را داشت.

آرمین عبدی، کارشناس بازار سرمایه،نیزپیش بینیکرد: با توجه به قفل شدن سهم های کوچک در صفوف فروش و حجم بسیار پایین معاملات این شرکتها در کنار عدم استفاده از قانون گره مناسب، موجب عدم نقدشوندگی درصد بسیار بالایی از بازار شده است. این عدم اصلاح قیمتی موجب شده تا خریداری برای سهام فوق روی تابلو وجود نداشته باشد. از سوی دیگر با نزدیک شدن بهتوافق ایراندر موضوعبرجامو افت نرخ دلار ناشی از آن، سهام با نقدشوندگی بالا نیز که عمدتا شرکتهای صادرات محور هستند با تقاضای قوی همراه نخواهند بود. به نظر می رسد با وجود ابهام در نرخ دلار در کنار عدم اصلاح قیمتی سهام شرکت های کوچک تر افت های کنونی شاخص ادامه دار باشد.

ایمان رئیسی کارشناسبازار سرمایه، نیز پیش بینیکرد: موضوعی که بورس را تبدیل به موضوع صحبت جلسه سران قوا می کند به فال نیک می گیریم اما در واقع تصمیم هایی که گرفته می شود، تا زمانی که تاثیرگذار نباشد اصرار بر آنها بی فایده است. اینکه دامنه نوسان نامتقارن ۲ ماه است نزدیک به ۳۸۰ نماد را در صف فروش قفل کرده یک معنی بیشتر ندارد و آن هم مخالفت سهامدار عمده در این نمادها با تصمیم های سازمان بورس است. امیدوارم هرچند دیر اما تصمیم های اشتباه را تغییر دهند. همچنین اوراق تبعی با تعداد بسیار کم صرفا برای صندوق های با درآمد ثابت صادر خواهد شد و اشخاص حقیقی به صورت مستقیم سودی از این موضوع نخواهند برد و باعث می شود همچنان روند بازار فرسایشی باشد.

بوریا خالدیان کارشناسبازار سرمایه، نیز پیش بینیکرد: بازار سرمایه این روزها با نبود اطمینان، ملتهب ونوسانات منفیروبه رو است. تقریبا دید تمامی فعالان بازار به ۳ رخداد مهم سیاسی۔ اقتصادی انتخابات ریاست جمهوری، توافق ایران با کشورهای غربی و شریط ارزی کشور به سبب رفع یا عدم رفع تحریم ها است که شاید در اثر آن مسیر کلی اقتصاد کشور شفاف تر شود.

حال در این بین متغیرهای  دیگری چون نرخ بهره و سیاستهای پولی سرمایه : بانک مرکزی نیز اثر گذار است. اما به نظر تا روشن تر شدن افق پیش روی سرمایه گذاران، به رغم جذابیتقیمت های سهامصنایع مختلف داخلی و خارجی، شرایط بازار تقریبا مانند هفته های گذشته در رکود و ارزش معاملات اندک و همراه با نوسانات منفی است، مگر آنکه رخداد تاثیر گذاری در جهت ۳ مورد مذکور اتفاق بیفتد.

گزارش ازعلی اکبر رضایی#‌اقتصاد منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رخداد دو حادثه مرگبار در کشور به فاصله ۲۴ ساعت از یکدیگر، که یک عامل آن "اتوبوس" بوده است، ذهن ها را به سمت مرگ های اتوبوسی مشغول می کند.

7 دقیقه پیش

معاون اطلاع‌رسانی و ارتباطات دفتر رییس‌جمهوری تصریح کرد: در برابر مردم نجیبی که جان و روان‌شان در تهدید است حتی اگر مقصر نباشیم هرگز حق نداریم طلبکار باشیم.

9 دقیقه پیش

تیم‌ ملی تفنگ زنان کشورمان در جام جهانی کرواسی به مدال طلا دست پیدا کرد.

13 دقیقه پیش

سفیر ایران در قطر با وزیر کار و امور اجتماعی قطر دیدار و رایزنی کرد.

14 دقیقه پیش

مدیرعامل سابق استقلال گفت: اختلاف نظرهایی با آقای فتحی بود، که در حال حاضر حل شده است و ایشان برای استقلال زحمات زیادی کشیده اند.

14 دقیقه پیش

وزیر خارجه آمریکا در توییتی با اشاره به سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران اعلام کرد واشنگتن با سایر کشورها جهت ایمن‌تر کردن آسمان‌ها همکاری خواهد کرد.

یک ربع پیش

روزنامه گاردین گزارش کرد، وکلای خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر قرار است ماه جاری میلادی با هماهنگی دادگاه آمریکا از چند مقام اسبق عربستانی در خصوص ارتباطشان با حملات ۱۱ سپتامبر بازجویی کنند.

یک ربع پیش

عضو هیئت مدیره شرکت آلمانی فولکس واگن و مدیر عامل شرکت پورشه AG، اعلام کرد که فولکس واگن به زودی در مورد آینده برند لوکس خود یعنی بوگاتی تصمیم خواهد گرفت.

یک ربع پیش

هر سه ماهواره توسط شرکت «اسپیس‌ فلایت» مدیریت می‌شوند. این شرکت پس از رسیدن ماهواره‌ ها به مدار از وسایل نقلیه فضایی خود برای انتقال آنها به مکان مورد نظر استفاده خواهد کرد.

نیم ساعت پیش

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد: در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۵ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۸۳ هزار و ۵۸۸ نفر رسید.

نیم ساعت پیش

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد : ۷۸ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان پذیرش و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند.

نیم ساعت پیش

عضو سابق هیات مدیره باشگاه استقلال درباره برخی اقدامات و مصوبات هیات مدیره پیشین این باشگاه، توضیحاتی را ارائه کرده است.

1 ساعت پیش

طبق اعلام آخرین وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های استان زنجان، ۶ شهرستان در وضعیت زرد و دو شهرستان در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارد.

1 ساعت پیش

و بایدن رییس جمهوری آمریکا صبح جمعه به دنبال فروریختن یک ساختمان مسکونی ۱۲ طبقه در ایالت فلوریدا اعلام وضعیت اضطراری را تایید کرد.

1 ساعت پیش

تا روز یکشنبه احتمال وقوع دماهای ۴۹ درجه و بالاتر در برخی از مناطق جنوبی، غربی و مرکزی استان وجود دارد.

1 ساعت پیش

بیشتر...