بیتوته |
1 ماه پیش

سرعت ۱۱ کشور در واکسیناسیونآمار تزریق روزانه واکسن در ایران و ۱۰ کشور منتخب بررسی شد. آمارهای رسمی از سرعت واکسیناسیون حاکی از آن است که در کشورهای توسعه‏یافته این روند با سرعت بالایی در حال انجام است. همچنین در کشورهای اروپایی به نسبت کشورهای آسیایی (به جز چین و هند) با سرعت نسبتا بالاتری صورت می‏گیرد. در این میان، واکسیناسیون در ایران نسبت به کشورهای همسایه از سرعت پایین‏تری برخوردار است.

 

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌تواند سپر دفاعی کشورها در مقابل کرونا را تقویت کند، قدرت و تسریع در امر واکسیناسیون است. با بررسی آمارهای روزانه تزریق واکسن در کشورهای جهان این نتیجه حاصل می‌شود که کشورهای توسعه‌یافته، با سرعت به سمت واکسیناسیون پیش می‌روند. برای مثال در چین بیش از 6 میلیون دز، در آمریکا بیش از 2 میلیون و در هند نیز یک میلیون و 900هزار دز واکسن به‌طور روزانه تزریق می‌شود. همچنین در کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا و فرانسه به‌طور روزانه بیش از 400 هزار دز واکسن در روز تزریق می‌شود. در کشورهای همسایه نیز اوضاع بهتر از کشور ما است به نحوی که در ترکیه 271 هزار و در عربستان و پاکستان نیز بیش از 150 هزار دز واکسن در روز تزریق می‌شود. بررسی‌های رسمی حاکی از آن است که از 15 بهمن تاکنون در مجموع بیش از 1/ 3 میلیون دز واکسن کرونا از چهار کشور وارد ایران و از گمرک ترخیص شده و تحویل نمایندگان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت شده است. در نهایت اینکه بنا بر گزارش‌ آمارهای رسمی تا روز گذشته به میزان یک میلیون و 548 هزار و 615 دز واکسن کرونا تزریق شده است. می‌توان نتیجه گرفت که اگر فرض کنیم با سرعتی مشابه تزریق میانگین 24 روزه واکسن تزریق شود، در 34 روز آینده(21 خرداد) و اگر میانگین هفته آخر را ملاک سرعت تزریق واکسن در روزهای آتی بگیریم احتمالا تا 24 روز آینده(11 خردادماه) ذخیره کنونی واکسن کشور تمام می‌شود. البته به گفته مسوولان، در روزهای آتی ذخیره واکسیناسیون شارژ خواهد شد.

 

میزان واردات واکسن به کشور 

سوال مهمی که این روزها مطرح می‌شود، این است که تاکنون دقیقا چه میزان واکسن کرونا از طریق قراردادهای خارجی وارد کشور شده است. گمرک ایران با انتشار گزارشی به آن پاسخ داد و اعلام کرد که تاکنون بیش از 1/ 3 میلیون دز واکسن کرونا از چهار کشور وارد ایران و از گمرک ترخیص شده و تحویل نمایندگان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت شده است. براساس آمارهای گزارش‌های رسمی، محموله‌های واکسن وارد شده تاکنون، طی ۱۲ مرحله و از کشورهای روسیه، چین، هند و کره‌جنوبی وارد و از طریق فرودگاه امام‌خمینی(ره) پس از انجام تشریفات گمرکی با حداقل اسناد به صورت حمل یکسره و شبانه‌روزی در حداقل زمان ممکن و کمتر از ۱۵ دقیقه تحویل نمایندگان معرفی شده از سوی وزارت بهداشت شده‌اند. بنا بر آمارهای رسمی در مجموع ۷۲۰ هزار دز واکسن از روسیه، یک میلیون و ۶۵۰ هزار دز از چین، ۱۲۵ هزار دز از هند و ۷۰۰ هزار و ۸۰۰ دز آسترازنکا کره‌جنوبی از طریق کوواکس وارد ایران شده که در مجموع میزان واردات واکسن را به رقمی بالغ بر 1/ 3 میلیون دز رسانده است.

 

میزان تزریق روزانه واکسن 

با وجود اینکه بیش از یک‌سال از شیوع پاندمی کرونا در جهان و همچنین کشور ما می‌گذرد، اما سابقه تزریق واکسن به افراد جامعه به دو ماه پایانی سال گذشته می‌رسد. آمارهای تزریق واکسن از روز 25 فروردین در سایت‌های خبری منعکس شده است. بنا بر گزارش آمارهای رسمی میزان تزریق واکسن در دز اول در تاریخ 25 فروردین معادل 361 هزار و 951 نفر بود که در روز گذشته به میزان یک میلیون و 286 هزار و 4 نفر رسید. همچنین در تاریخ 25 فروردین به میزان 100 هزار و 691 نفر دز دوم واکسن تزریق شده که در روز شنبه این آمار به میزان 262 هزار و 611 نفر رسیده است. از این‌رو می‌توان بیان کرد که تا روز گذشته در مجموع به میزان یک میلیون و 548 هزار و 615 دز واکسن در دو مرحله تزریق شده است. براساس تحلیل آمارهای رسمی در 24 روز اخیر به‌طور میانگین به میزان 45 هزار و 249 دز به‌طور روزانه واکسن تزریق شده است در حالی‌که میانگین هفته اخیر از تزریق روزانه 63هزار و 957 دز حکایت دارد. افزون بر این آمارها نشان می‌دهد در روز 26 فروردین آمار تزریق واکسن روزانه 5 هزار و 229 نفر بوده که در روز گذشته این میزان به 63 هزار و 328 دز رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد روند واکسیناسیون سرعت بخشیده شده ولی همچنان برای کنترل پاندمی کرونا کافی نیست. در نهایت اینکه با توجه به واردات حدود 1/ 3 میلیون دز واکسن و تزریق به یک میلیون و 548 هزار و 615 نفر تا به حال می‌توان نتیجه گرفت که اگر فرض کنیم با سرعتی مشابه تزریق میانگین 24 روزه واکسن تزریق شود، در 34 روز آینده(21 خرداد) و اگر میانگین هفته آخر را ملاک سرعت تزریق واکسن در روزهای آتی بگیریم احتمالا تا 24 روز آینده(11 خرداد) ذخیره واکسن کشور تمام می‌شود. این موضوع از ضرورت خرید واکسن جدید حکایت دارد. البته طبق آخرین گفته رئیس‌جمهوری تا روزهای آتی به میزان یک میلیون دز و نیز تا اوایل خرداد به میزان 8 میلیون دز واکسن در اختیار کشور قرار می‌گیرد که خبر خوبی در این زمینه محسوب می‌شود.

 

مقایسه آمارهای واکسیناسیون در جهان 

اگر بخواهیم سرعت واکسیناسیون را در جهان بدانیم باید به آمارهای رسمی سری بزنیم. گزارش آخرین آمارهای رسمی نشان می‌دهد میزان تزریق روزانه واکسن در برخی کشورها بالاتر از چند میلیون دز است. به‌طور مثال در چین روزانه بیش از 6 میلیون و 320 هزار دز واکسن تزریق شده است. این آمار در آمریکا معادل 2 میلیون و 90 هزار دز و در هند به میزان یک میلیون و 900 هزار دز برآورد شده است. در کشورهای اروپایی نیز روند واکسیناسیون با سرعت مناسبی صورت می‌گیرد به‌طوری‌که در آلمان بیش از 672 هزار دز، در ایتالیا بیش از 448 هزار دز و در فرانسه نیز بیش از 413 هزار دز به‌طور روزانه واکسن تزریق می‌شود. در کشورهای همسایه ایران نیز این آمار برآورد شده است. آمار روزانه واکسن در ترکیه بیش از 271 هزار دز، در عربستان سعودی بیش از 152 هزار دز و در پاکستان نیز بیش از 150 هزار دز است.

 

واکسیناسیون,اخبار پزشکی ,خبرهای پزشکی

 

همچنین در عمان بیش از 10 هزار دز است. بنا بر آخرین آمار رسمی میزان تزریق روزانه واکسن برای ایران بیش از 60 هزار دز برآورد شده است. البته در برخی روزها، این مقدار به حدود 70 هزار دز می‌رسد، اما میانگین روزهای اخیر در این سطح قرار دارد. تحلیل آمارهای فوق نشان می‌دهد بسیاری از کشورهای دنیا آماری بالاتر از ایران در تزریق روزانه واکسن دارند و این موضوع باید تسریع شود. تعداد محدودی از کشورها که آماری پایین‌تر از ایران در واکسیناسیون دارند، از جمعیت پایین‌تری نسبت به ایران برخوردار هستند. نکته قابل ذکر در این خصوص اینکه در گزارش‌های رسمی، آمارهای میانگین هفتگی تزریق واکسن به عنوان معیار برای محاسبه تزریق روزانه واکسن درنظر گرفته شده است.

 

زمان‌بندی فازهای واکسیناسیون 

آمار گزارش‌های رسمی از این موضوع حکایت دارد که واکسیناسیون در کشور ما در چهار فاز صورت می‌گیرد. در فاز نخست حدود 5/ 1 میلیون نفر واکسینه می‌شوند. این افراد شامل کارکنان خط اول حوزه درمان بیمارستان‌های ریفرال کووید-19، سایر کارکنان بیمارستان‌های بستری‌کننده کووید، پرسنل عملیاتی اورژانس کشور، مراکز نگهداری سالمندان، جانبازان و معلولان، کارکنان مستقیم تغسیل متوفیان کووید-19، پرسنل آزمایشگاه‌های کووید و نمونه‌بردارها، کارکنان خط اول حوزه بهداشت، کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت روستایی/ شهری، پزشکان و کارکنان مطب‌های خصوصی، پرسنل داروخانه‌ها، کارکنان ستادی دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت، جانبازان شیمیایی شدید و بالای 50 درصد است. واکسیناسیون این افراد از اسفند سال گذشته شروع شده و قرار است تا پایان اردیبهشت سال‌جاری پایان یابد. در فاز دوم، ابتدا واکسیناسیون گروه سنی بالای 80 سال، مرحله بعدی گروه سنی 75 تا 79 سال، مرحله سوم گروه سنی 70 تا 74 سال، مرحله چهارم گروه سنی 65 تا 69 سال، مرحله پنجم گروه سنی 60 تا 64 سال و در نهایت واکسیناسیون افراد با بیماری زمینه‌ای 16 تا 64 سال صورت می‌گیرد. در مجموع قرار است در فاز دوم به میزان حدود 12 میلیون نفر واکسن تزریق شود. برنامه زمان‌بندی فاز دوم از اردیبهشت تا مرداد ماه سال‌جاری است. در فاز سوم واکسیناسیون به ساکنان در زندان‌ها و مراکز تادیب، پرسنل پلیس، نظامیان و سربازان در پادگان‌ها، معلمان و کارکنان مدارس، گرمخانه‌ها، کمپ‌های معتادان و مهاجران، پرسنل بانک‌ها، حمل‌ونقل عمومی، آموزش و پرسنل تولید و توزیع مواد سوختی، خدمات شهرداری و دیگر موارد واکسن تزریق می‌شود. این فاز شامل حدود 4 میلیون نفر است که از مرداد تا شهریور سال‌جاری قرار است در برنامه واکسیناسیون قرار بگیرند. در فاز چهارم که شامل حدود 40 میلیون نفر است قرار است به افراد گروه‌های سنی 18 تا 59 سال در گروه‌های سنی 5 ساله به نوبت از بالا به پایین واکسن تزریق شود. برنامه زمانی واکسیناسیون این فاز از شهریور تا آذر ماه سال 1400 را در برمی‌گیرد.

 

 دنیای‌اقتصاد/احسان مرادی 

 #‌پزشکی منبع: بیتوته

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: میزان اعمال قانون در طرح محدودیت تردد برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است.

۱ هفته پیش

رئیس انجمن تغذیه ایران گفت: مصرف شیر و لبنیات در ایران فراز ونشیب های زیادی را طی کرده و متاسفانه اکنون وضعیت نگران کننده‌ای را ایجاد کرده و سرانه مصرف به حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلو در سال رسیده، در حالیکه سرانه مصرف شیر در کشورهای توسعه یافته حدود ۳۵۰ کیلوگرم است.

۱ هفته پیش

همزمان با فرارسیدن روزهای گرم سال و تابش شدید خورشید، بحث استفاده از کرم ضد آفتاب و سایر محصولات محافظتی برای پوست، مجددا داغ شده است. در این میان باید به این موضوع توجه کرد که بیشتر مردم به درستی از این محصولات استفاده نمی کنند.

۱ هفته پیش

ورزش کردن برای تمام افراد مفید است اما روی همه به یک شیوه تاثیر ندارد. برخی ممکن است بر اثر ورزش کردن از افزایش سطح استقامت بدنی و برخی دیگر از سطوح بهتر کنترل قند خون برخوردار شوند. اکنون محققان تصور می کنند که یکی از دلایل این موضوع وجود ۱۰۲ پروتئین در بدن است.

۱ هفته پیش

پدر و مادر بابک خرمدین صبح امروز در جلسه بازپرسی در دادسرای جنایی حاضر شدند.

۱ هفته پیش

تمامی کسانی که به تازگی صاحب فرزند شده‌اند و یا به زودی این اتفاق شیرین را تجربه خواهند کرد، می‌بایست برای خرید سیسمونی اقدام کنند. لوازم حمل و نقل کودک از قبیل کالسکه از مهم‌ترین بخش‌های خرید سیسمونی است. خرید یک کالسکه کودک خوب و باکیفیت علاوه بر فراهم آوردن آسایش و راحتی کودک و والدین، بر میزان امنیت کودک در هنگام جابه جایی نیز موثر است. از این رو حفظ اصول کلی در انتخاب مرکز فروش کالسکه و ویژگی‌های خود کالا، حائز اهمیت ویژه است. در ادامه به بررسی و تشریح تعدادی از اصول لازم در انتخاب این محصول می‌پردازیم تا فرایند خرید این وسیله کاربردی تا حدودی برای کاربران تسهیل شود.

۱ هفته پیش

نتایج مطالعات دانشگاه‌های مختلف جهان، هنوز این مسئله را که ویتامین دی می‌تواند برای محافظت در برابر ویروس کرونا موثر باشد، تایید نکرده است.

۱ هفته پیش

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، طی ۲۴ ساعت گذشته در کشور ۱۰هزار و ۶۸۷ بیمار جدید کووید۱۹ شناسایی شدند و متاسفانه ۱۷۱ تن نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

۱ هفته پیش

عملکرد واکسن‌ها در بدن، بر اساس تزریق میزان کمی از یک عامل میکروبی ایجادکننده بیماری مانند ویروس یا باکتری است و سیستم ایمنی آن را تهدیدی در برابر سلامت بدن شناسایی می‌کند. این روش تمرین ایمنی علیه مهاجم است و بدن را قادر می‌سازد خیلی سریع‌تر و بهتر در برابر حمله واقعی واکنش نشان دهد و همین پاسخ ایمنی است که برخی از عوارض جانبی را ایجاد می‌کند.

۱ هفته پیش

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان، تا صبح پنجشنبه (۱۳ خرداد) به بیش از ۱۷۲ میلیون و ۴۲۶ هزار نفر رسید و تعداد قربانیان این ویروس نیز از سه میلیون و ۷۰۶ هزار نفر فراتر رفت. در حال حاضر آمریکا با بیش از ۳۴ میلیون و ۱۵۴ هزار مبتلا، از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول قرار دارد و کشورهای هند، برزیل و فرانسه در رده‌های دوم تا چهارم هستند. ایران نیز از نظر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ هم‌اکنون در رده سیزدهم قرار دارد.

۱ هفته پیش

یک متخصص تغذیه گفت: افرادی که دچار سوء هاضمه هستند از نوشیدن آب همراه غذا خودداری کنند.

۱ هفته پیش

دیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز سوم واکسن مشترک ایران و کوبا گفت:‌ الان آمادگی تولید واکسن را داریم و واکسن تولید شده، تا زمان دریافت مجوز واکسیناسیون عمومی از وزارت بهداشت ذخیره می‌شود، هدف گذاری کردیم که چند ماه اول ماهی یک میلیون دز تولید کنیم و از پاییز سال آینده این میزان تولید با افزایش زیرساخت‌های تولید افزایش داشته باشد، هر موقع مجوزهای لازم را کسب کنیم پاسخگوی بخشی از نیاز کشور خواهیم بود.

۱ هفته پیش

استاندار تهران گفت: هرگونه عادی انگاری و رها کردن مساله نظارت و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می تواند شرایط را به حالت صعودی برگرداند، در استان تهران نسبت به پیک بیماری ۴۹ درصد کاهش بستری بیماران عادی را داریم ضمن اینکه ۲۹.۵ درصد بستری بیماران ویژه کاهش پیدا کرده است و شاهد کاهش ۴۹ درصدی فوتی ها در سطح استان هستیم، خواهشمندیم که مردم سفرهای خود را به فرصت های بعد دریافت واکسن موکول کنند.

۱ هفته پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

۱ هفته پیش

پزشکی،سلامت،بهداشت،اخبار پزشکی،اخبار سلامت,وزارت بهداشت،اخبار سلامت و پزشکی،خبرهای پزشکی،اطلاعات پزشکی,جدیدترین اخبار پزشکی،مشاوره پزشکی،بیمه,خبرهای سلامت,اخبار پزشکی ایران و جهان،بیماری،تجهیزات پزشکی,خبر علمی و پزشکی،درمان بیماری،اخبار سلامت و بهداشت،تازه های پزشکی و سلامت،بیمه درمانی,سازمان غذا و دارو،دانستنیهای پزشکی،اخبار پزشکی جدید،آخرین اخبار پزشکی,اخبار پزشکی روز دنیا،جدیدترین اخبار سلامت،مقالات پزشکی،تازه های علم پزشکی،جدیدترین یافته های پزشکی

۱ هفته پیش

بیشتر...