خبرگزاری رضوی |
1 ماه پیش

لزوم توجه مدیران شهری به حوزه زیارت در مشهد رضوی

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرگزاری رضوی مطرح کرد؛
لزوم توجه مدیران شهری به حوزه «زیارت» در مشهد
جواد آرین منش در گفت و گو باخبرگزاری رضوی، با تاکید بر اینکه مشهد از لحاظ حوزه زیارت و موقعیت استراتژیک شهری خاص در دنیا محسوب می شود اظهار کرد: یکی از شاخص های بارز شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد و تفاوت عمده و اساسی که با سایر کلان شهرها دارد این است که این شورا و شهردار منتخب آینده قرار است سیاست گذاری و اداره کلان شهر مذهبی جهان اسلام و پایتخت فرهنگی جهان اسلام و تشیع و شهر رضوی را اداره کند شهری که همه ساله پذیرای میلیون ها زایر از اقصی نقاط جهان است

وی افزود: لذا توجه به این نکته اساسی انتخابات شورای شهر حایز اهمیت است و طبعا کسانی می توانند عضو موفق شورای اسلامی شهر مشهد باشند که آگاهی و تخصص لازم را در حوزه گردشگری و زیارت داشته باشند، از زیر و بم و موقعیت استراتژیک مشهد اطلاعات کافی ووافی داشته باشند و در جهت حل مشکلات زائران و مجاوران در خصوص زیارت اقدام کنند و حل این مشکلات از وظایف اصلی خود قلمداد کنند چراکه در کنار اسم مشهد ابتدا بحث زیارت می‌نشیند و بعد از آن بحث فرهنگی و گردشگری حایز اهمیت است.

این استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: مدیران شهری باید طوری این شهر زایر پذیر را اداره کنند که طعم دلچسب زیارت از شهر امام مهربانی ها اولین دستاورد خروج از مشهد برایشان باشد و با اقداماتی نظیر نظرسنجی از زائران و مجاوران در جهت هرچه بهترکیفیت زیارت گام بردارند. همچنین بحث سوغات زیارت از اهمیت برخوراراست چرا که قسمتی از هویت و فرهنگ دومین کلان شهر کشور است پس ابتدا بحث بسته بندی و سپس کیفیت کالا مورد توجه قرار گیرد.

آرین منش در خصوص آرایش سیاسی انتخابات شورای شهر اظهار کرد: در مورد شورای شهر و انتخابات پیش رو چند نکته قابل ذکر است؛ اول اینکه شورای شهر یکی از مهترین نهادهای مدنی است که می تواند با خرد جمعی در زمینه اداره مطلوب شهرها نقشی اساسی ایفا کند و مدیریت های شهری را در اداره مطلوب تر شهر و در نتیجه تامین رفاه شهروندان یاری کند، بنابراین نهاد حایز اهمیتی است اگرچه متاسفانه قانون تشکیل شوراهای شهر و روستا از نقایص و کمبودهای جدی برخوردار است به طوری که عملا شورای شهر و شهرداران از اختیارات و امکانات و ابزارهای لازم برای اداره شهرها برخوردار نیستند و عملا شهرها توسط شوراها و شهرداران مدیریت نمی شود بلکه با تعدد مراکز مدیریتی و تصمیم گیری در شهرها و با تداخل وظایف سازمان هایی که در شهرها ارائه خدمت می کنند مواجه ایم به طوری که ۱۰ ها سازمان، نهاد، شرکت مانند شرکت ها و موسسات آب، برق، ترافیک، حمل و نقل و قطار شهری، فاضلاب، خدمات آموزشی و فرهنگی، و مخابرات و سایر خدماتی که در شهرها ارائه می شود از متولیان متعدد و اختیارات گوناگون برخوردار هستند و هرکدام ساز خود را می زنند و در بخشی از امور مداخله می کنند.

وی افزود: گاهی این تعارضات مشکل آفرین می شود و در بحران هایی نظیر آب گرفتگی شهرها که اخیرا در اهواز شاهد آن بودیم معلوم نبود که متولی مدیریت فاضلاب و آب های سطحی و زیر سطحی کیست؟ درحالی که درتمام دنیا شهرداران مدیران اصلی شهرها و پاسخگوی کلیه مسائل شهری هستند.

نماینده اسبق مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اینک در آستانه انتخابات شوراها قرار داریم، معمولا در چنین‌ ایامی به دلیل عدم وجود احزاب بزرگ و فراگیر ائتلاف های متعددی شکل می گیرند مخصوصا در ارودگاه اصول گرایی و در برخی شهرها مانند مشهد اشخاص و نهادهای غیر سیاسی با حذف افراد سیاسی تلاش می کنند ابتکار عمل را به دست بگیرند و با حرکات‌ نمایشی لیست های از پیش تعیین شده خود را به عنوان لیست گزینش شده و تخصصی به جامعه ارائه کنند و این روزها شاهد چنین وضعیتی در شهر مشهد هستیم که تحت عنوان ائتلاف چند شخص حقیقی و نه‌ نمایندگان احزاب و تشکل های سیاسی با تکیه بر منابع قدرت خود را متولد و متولی احزاب سیاسی می دانند و با نمایشی از دموکراسی مخصوصا در اردوگاه اصول گرایی سعی می کنند افرادی که از قبل مشخص شده را نهایتا در لیست نهایی به جامعه معرفی کنند و از ظرفیت های برخی نهادها هم در این زمینه استفاده کنند.

وی ادامه داد: اگرچه در اردوگاه اصلاح طلبان به دلیل سازوکاری که در مرکز ایجاد شده و به طبع آن در استان ها نمایندگان احزاب محوریت کار را عهده دار هستند علی رغم اینکه از آرای کمتری نسبت به اصول گرایان مخصوصا در شهرهایی مانند مشهد برخوردار هستند ولی از انسجام بیشتری برخوردارند و نهایتا لیست واحدی ارائه می شود و حاصل چنین وضعیتی تعدد لیست ها در اردوگاه اصول گرایان همچون انتخابات گذشته است که با شش و یا هفت فهرست اصول گرایان وارد انتخابات شدند و با تعدد لیست ها زمینه شکست اصول گرایان در انتخابات شورای شهر مهیا شد، امروز هم مجددا شاهد تکرار همین‌ تجربه شکست خورده هستیم که‌ امیدواریم با عبرت گیری از وضعیت گذشته اشخاص حقیقی که خود را متولی می دانند ابتکار عمل را به احزاب سیاسی رسمی دارای مجوز بدهند و اجازه بدهند کار سیاسی را احزاب سیاسی که وظیفه اصلی شان حضور در انتخابات است مدیریت کنند.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با رتبه‌بندی معلمان و همچنین اعمال مدرک تحصیلی معلمان و پرداخت مطالبات معلمان مامور به مدارس خارج از کشور موافقت کردند.

14 ساعت پیش

اعضای مجمع فدراسیون فوتبال شهاب الدین عزیزی خادم را به عنوان رئیس چهار سال آینده این فدراسیون انتخاب کردند.

14 ساعت پیش

کانال تلگرامی جام جم چند اشتباه رایجی که در گفتگوی روزانه به آن مرتکب می‌شویم را منتشر کرد.

14 ساعت پیش

محققان روشی ابداع کرده اند که سن بیولوژیکی ارگانیسم را با دقت بی سابقه ای اندازه گیری می کند.

14 ساعت پیش

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: تا کنون ۳۴۴ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در کشور شناسایی شده اند.

15 ساعت پیش

یوونتوس در دیدار خانگی برابر لاتزیو اگرچه در ابتدا عقب افتاد اما به بازی برگشت و به برتری قاطعی دست یافت.

15 ساعت پیش

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: در صورتی که در شورای حکام آژانس قطعنامه ای علیه ایران صادر شود واکنش مناسبی را نشان خواهیم داد.

15 ساعت پیش

فروش خودروی برقی کوچک در چین از فروش مدل‌۳ تسلا سبقت گرفته و حالا به ازای هر یک تسلایی که فروخته می‌شود، ۲ خودروی مینی هونگ‌گوانگ نیز به‌فروش می‌رسد.

15 ساعت پیش

کیفیت هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس جامعه قرار گرفته و پیش‌بینی می‌شود این شرایط ادامه یابد.

15 ساعت پیش

سمنان - استاندار سمنان گفت: با رعایت دقیق و گسترده پروتکل های بهداشتی توسط مردم و بر اساس نمودارهای اعلام شده از سوی ستاد ملی مدیریت مقابله با کروناTسمنان در وضعیت با ثبات تری از حیث میزان شیوع کرونا قرار گرفته است.

15 ساعت پیش

رئیس بنیاد شهید، از تعیین تکلیف پرونده ۱۴۴ شهید مدافع سلامت خبر داد

15 ساعت پیش

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان تهران از طراحی و راه اندازی سامانه ثبت معاملات خودرو خبر داد.

15 ساعت پیش

صدها تن از شهروندان اسرائیلی عصر شنبه برای سی و هفتمین هفته متوالی تظاهرات کردند و خواستار برکناری بنیامین نتانیاهو از قدرت شدند.

15 ساعت پیش

پاپ فرانسیس در دیدار با مقامات اقلیم کردستان عراق در اربیل تأکید کرد که این اقلیم به خانه مسیحیان تبدیل شده است.

15 ساعت پیش

وزیر خارجه ونزوئلا گفت، کشورش با وجود تحریم‌های آمریکا و سایر اقدامات واشنگتن به دستاوردها و تحولات سیاسی‌اش ادامه می‌دهد.

15 ساعت پیش

بیشتر...