خبرآنلاین |
6 روز پیش

تحلیل رسانه چینی از خطرات عضویت سوئد فنلاند در ناتو خبرآنلاین

تحلیل رسانه چینی از خطرات عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

ایسنا نوشت: "پیشرفت احتمالی فنلاند و سوئد در مسیرشان برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ناشی از ترس در این کشورها در قبال جنگ روسیه و اوکراین است اما تحلیلگران می‌گویند که این تحول می‌تواند عواقبی فراتر از بحران فعلی داشته باشد."

به گزارش خبرگزاری شینهوا، فنلاند و سوئد از سال ۱۹۹۳ عضو اتحادیه اروپا بوده‌اند، اما در عین حال تاکنون جزو اقلیت کوچکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که در ائتلاف نظامی ناتو عضو نیستند، بوده‌اند. در صورت پیوستن آنها به ناتو، تنها چهار کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا شامل اتریش، قبرس، ایرلند و مالت خارج از ناتو باقی خواهند ماند.

همچنین این اتفاق موجب خواهد شد که ۲۴ عضو از ۳۲ عضو مفروض ناتو از اعضای اتحادیه اروپا باشند.

تحلیلگران می‌گویند که عضویت این دو کشور در ناتو باعث تقویت این ائتلاف خواهد شد: طبق داده‌های بانک جهانی، هر دو کشور جزو ثروتمندترین کشورهای جهان هستند و بودجه نظامی هر دو کشور به طور کلی در راستای میانگین‌های اعلام شده از سوی ناتو به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی اعضا است.

النا سیسو، استاد حقوق بین‌الملل در دانشگاه لوییس شهر رم به خبرگزاری شینهوا گفت: "این به این معنی است که روابط بین ناتو و اتحادیه اروپا حتی نزدیک‌تر خواهد شد. در نظر بگیرید که معاهده لیسبون اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۹ شامل یک بند در مورد دفاع متقابل و جمعی است همانطور که ناتو چنین کاری را انجام می‌دهد."

نیکولای فون اوندارزا، یک کارشناس علوم سیاسی و رئیس بخش اتحادیه اروپا در مؤسسه آلمانی امور بین‌الملل و امنیت، گفت فنلاند و سوئد در مورد مسائل امنیتی هرگز "کاملاً بی‌طرف" نبوده‌اند. او متذکر شد، نیروهای مسلح آن‌ها سابقه هماهنگ کردن فعالیت‌های خود با نیروهای مسلح کشورهای عضو در ناتو را داشته و تبادل اطلاعاتی کرده‌اند.

در عوض، آن‌ها چیزی را که او "بی‌طرفی مسلحانه" می‌نامید، تمرین کردند - به این معنی که در صورت نیاز حاضرند از نیروی نظامی خود برای حفظ بی‌طرفی خود استفاده کنند.

فون اوندارزا در ادامه مصاحبه خود گفت: "یکی از نتایج این اتفاق این است که دریای بالتیک عمدتاً به یک دریای تحت تسلط ناتو تبدیل خواهد شد.

او ادامه داد: من همچنین فکر می‌کنم در سیاست خارجی و نظامی شاهد تغییری خواهیم بود که تمرکزش را از مدیریت بحران به دفاع ارضی تغییر خواهد داد.

به گفته سیسو از دانشگاه لوییس، این اقدام می‌تواند تأثیراتی بسیار فراتر از اروپا داشته باشد. وی خاطرنشان کرد که حوزه دریای قطب شمال - یک منطقه تقریباً خالی از جمعیت بدون توده زمینی عمده که تصور می‌شود حاوی ۱۶۰ میلیارد بشکه نفت و ۳۰ درصد از ذخایر گاز طبیعی کره زمین باشد، در حال حاضر توسط هشت کشور دارای مرز با آن که پنج تایشان عضو ناتو هستند شامل کانادا، دانمارک، ایسلند، نروژ، و آمریکا اداره می‌شود. هنگامی که فنلاند و سوئد به ناتو بپیوندند، این تعداد از پنج تا به هفت تا خواهد رسید و سبب خواهد شد که از میان آنها تنها روسیه خارج از ائتلاف ناتو باقی مانده باشد.

سیسو بیان داشت: این مهم است زیرا کشورهای حاکم بر منطقه تحت سلطه ناتو خواهند بود. کشورهای دخیل موظف به رعایت قوانین توافق شده برای این منطقه در قبال مواردی همچون حقوق مربوط به ماهی گیری گرفته تا آزمایش هسته‌ای هستند، اما آنها همچنان دارای حاکمیت خودشان هستند و دو مورد از آنها بزرگترین قدرت‌های هسته‌ای جهان به حساب می‌آیند.

311311#‌اخبار_بین‌الملل منبع: خبرآنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یکی از نویسندگان فیلمنامه لامینور از وضعیت اکران این فیلم انتقاد کرد.

6 ساعت پیش

رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس جمهور قانون «جهش تولید دانش بنیان» را برای اجرا ابلاغ کرد.

6 ساعت پیش

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از انتصاب سرپرست جدید برای سازمان خبر داد.

6 ساعت پیش

بلومبرگ طی گزارشی از رشد قابل توجه هزینه‌های تولید گوشت در دنیا نوشت: بسیاری از دامداران که از همه طرف ضربه خورده‌اند مجبور شده‌اند دام‌های خود را بفروشند که درنتیجه آن تولید گوشت در کوتاه‌مدت کاهش و قیمت‌ها افزایش خواهد یافت.

6 ساعت پیش

معاون وزیر کار با تشریح جزئیات طرح ساماندهی آموزش مربیان فنی و حرفه‌ای از عزم جدی این سازمان برای ایجاد نهضت مهارت‌آموزی خبر داد و گزارشی از روند اجرای طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی ارائه کرد.

6 ساعت پیش

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام ویدیوئی به آیین پایانی رویداد سینما حماسه، شهدا را بزرگترین حماسه آفرینان تاریخ توصیف کرد و گفت: هنر حماسه از سرمایه های بزرگ این سرزمین است و امروز نیازمند روح حماسه در سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و همه بخش های فرهنگی و هنری هستیم.

6 ساعت پیش

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه قطر گفت که اضافه شدن نفت ایران به بازار موجب ثبات بازار و کاهش قیمت جهانی نفت خواهد شد.

5 ساعت پیش

رئیس جمهور ترکیه در تماس تلفنی با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت که ترکیه از سیاست درهای باز ناتو حمایت می‌کند.

5 ساعت پیش

شفقنا نوشت: بر اساس فرمان منسوب به ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان اعضای این گروه از چندهمسری منع شده‌اند.

6 ساعت پیش

بیشتر...