خبر 24 |
2 سال پیش

چرا بچه مهندس به سمت فرار مغزها رفت خبر24

چرا «بچه مهندس 3» به سمت فرار مغزها رفت؟
به گزارشخبر24، یکی از موضوع هایی که این شب ها در سریال رمضانی شبکه دو سیما به شدت به چشم می خورد استفاده از بازیگرانی است که برای اولین یا دومین بار در قاب تصویر تلویزیون دیده می شوند و انصافا هم به خوبی برای ایفای چنین نقش هایی انتخاب شدند. علاوه بر این مدتی است کارگردان و تهیه کننده ها دیگر به سمت بازیگران تجاری نمی روند و سعی دارند تا با بهره گیری از قصه ای پرکشش و پر تعلیق، روی بازیگران چهره سرمایه گذاری نکنند و افراد جدیدی را به دنیای هنر معرفی کنند.در سریال «بچه مهندس۳» نیز شاهد چنین مواردی هستیم. از دوستان «جواد جوادی» در دانشگاه گرفته تا هم کلاسی هایش و ...

«سعید کریمی» که قبل از بازی در این سریال، دستیار کارگردان همین کار و بسیاری از کارهای دیگر سینمایی و تلویزیونی بوده است، بازیگر کاراکتر «مسعود تابش» است. همان نقشی که این شب ها با چالش های بسیاری مواجه است و مخاطبین دوست دارند تا بعد از سرنوشت جواد جوادی از سرنوشت شخصیت مسعود باخبر شوند!

با کریمی که دغدغه اصلی اش بازیگری است درباره همین نکته های بازی و دستیار کارگردانی و همچنین فراز و فرودهای نقش مسعود گفت و گو کردیم.

** با توجه به تیتراژ سریال «بچه مهندس» شما علاوه بر بازی در نقش مسعود، دستیار کارگردان هم بودید. چطور شد که به سمت بازیگری آمدید؟

- من از دوران نوجوانی بازیگری تئاتر انجام می دادم و سال ۱۳۷۸ با اینکه در دبیرستان رشته ریاضی فیزیک می خواندم، در کنکور هنر شرکت کرده و در رشته تئاتر در دانشگاه پذیرفته شدم. از همان سال وارد گروه های حرفه ای تئاتر شدم و بازیگری دغدغه اصلی زندگی ام بود.** قبل از اینکه در فصل سه به این سریال ملحق شوید، مخاطب «بچه مهندس» بودید و فصل های قبلی را هم دنبال می کردید؟

- در فصل های قبلی این سریال در پشت صحنه هم حضور و فعالیتی نداشتم اما به این خاطر که این کار برای دو دوست قدیمیم آقایان سعدی و غفاری بود دنبال می کردم. اما به دلیل همزمانی پخش فصل دو با بیماری زنده یاد یدالله صمدی فرصت نکرده بودم به طور کامل سریال را در فصل دو ببینم و به محض اینکه وارد کار شدم تمام قسمت های فصل دو را گرفتم و دوباره از اول دیدم.

** علاوه بر این با جست و جویی ساده مخاطبان این سریال متوجه نسبت خانوادگی شما با مرحوم یدالله صمدی می شوند.

- در همان مقطع که وارد گروه های حرفه ای تئاتر شدم، در چند فیلم کوتاه به عنوان بازیگر و دستیار کارگردان همکاری کردم اما به صورت حرفه ای و رسمی از سال ۱۳۷۹ با شاگردی استادم آقای یدالله صمدی وارد سینما شدم و به عنوان دستیار کارگردان تا زمانی که در قید حیات بودند در خدمت ایشان بودم.

** اما با وجود علاقه بسیاری که به بازیگری داشتید، بیشتر در سمت دستیار کارگردان فعالیت می کردید.

- همزمان در تئاتر به بازیگری ادامه می دادم اما مشغله و مسئولیت سنگین دستیاری کارگردان و برنامه ریزی اجازه نمی داد در سینما هم بازیگری را دنبال کنم. در واقع به جایی رسیده بودم که من را به عنوان دستیار اول کارگردان و برنامه ریز می شناختند و فقط دوستان و همکاران قدیمی می دانستند که من بازیگری هم کرده ام. به این ترتیب حتی سالها از تئاتر دور ماندم و پای خودم را در سینما و تلویزیون به عنوان دستیار کارگردان و برنامه ریز محکم کردم.**حضور یدالله صمدی و دختر وی بنفشه صمدی که شاید مخاطبان ما بیشتر با عروسک گردانی مجموعه کلاه قرمزی او را به خاطر داشته باشند، چقدر در زندگی حرفه ای و کاری شما تاثیر گذار بود؟

- تمام زندگی حرفه ایم را مدیون استاد یدالله صمدی و همسرم بنفشه صمدی می دانم، در مدتی که شاگردی استاد را انجام دادم از هیچ کمک و آموزشی به من دریغ نکردند و همواره اعتماد به نفس من را با سپردن مسئولیت هایی که شاید آن لحظه گمان می کردم از عهده من بر نمی آید بالا می بردند. همیشه می گفتند سعید دست راست من است و این افتخار تا زنده ام با من خواهد بود.

** و در ادامه در یکی از فیلم های آقای صمدی نیز به عنوان بازیگر به ایفای نقش پرداختید.

- اولین و تنها حضورم در سینما به عنوان بازیگر، هدیه ای بود که استاد به من دادند و در آخرین فیلم شان به نام « پدر آن دیگری » نقشی را بازی کردم. کنار وی سینما را با همه خوبی ها و بدی هایش آموختم و طعم عاشقی اش در سینما و زندگی را هیچ جای دیگر مزه نکردم.

** شما در «بچه مهندس۳» ابتدا دستیار بودید و بعد به عنوان بازیگر انتخاب شدید؟

- بله.

** در مورد نحوه این انتخاب نیز می فرمائید؟

- طبق معمول به عنوان برنامه ریز و دستیار اول کارگردان به سریال بچه مهندس۳ دعوت شدم. پیش از این در چند فیلم با آقایان سعدی و غفاری همکاری کرده بودم و این آشنایی و اعتماد متقابل باعث همکاری مجددمان شد. مرحله انتخاب بازیگر دو ماه به طول انجامید و قرار بود نقش جواد را در ۱۸ سالگی که سکانس های کمی هم داشت مانی رحمانی بازی کند و بازیگر جوانی جواد را از بین بازیگران حرفه ای و یا غیر حرفه ای با آزمودن داوطلبان انتخاب کنیم. هر بار که از بازیگران تست بازیگری مقابل دوربین می گرفتیم من نقش مسعود را می خواندم و آقای غفاری به شوخی یا جدی می گفتند نقش مسعود رو خوب می خوانی و درست اجرا می کنی. اما قرار نبود این نقش را بازی کنم و همچنان به گزینش بازیگران ادامه دادیم تا اینکه مهرزاد جعفری بعد از چند مرحله گزینش به عنوان بازیگر نقش مسعود انتخاب شد.** یکی از نکته هایی که در انتخاب بازیگر گروه جهت (جواد، مسعود و قاسم) وجود داشت این بود که بازیگران نقش های جواد و مسعود از سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی تغییر کرد. چرا؟

- قرار بود بازیگران نقش های مسعود و قاسم در هر دو مقطع یکی باشند، اما بعد از پایان تصویربرداری سکانس های مقطع ۱۸ سالگی و با قطعی شدن حضور روزبه حصاری برای بازی در نقش جوانی جواد جوادی و علی رغم انجام چندین مرحله تست گریم برای مهرزاد جعفری که نقش ۱۸ سالگی مسعود را بازی می کرد، آقای غفاری تصمیم گرفت بازیگر نقش مسعود هم عوض شود.

** و در ادامه شما به عنوان بازیگر نقش مسعود انتخاب شدید؟

- با بازیگران حرفه ای برای این نقش صحبت کردیم و همزمان بازیگران غیر حرفه ای را هم می دیدیم، اما هیچ کدام مورد پسند کارگردان نبودند و یا اینکه به دلایل مختلف شرایط همکاری فراهم نمی شد. به دلیل پیشینه ای که با کارگردان و تهیه کننده داشتم، آنها نسبت به اینکه من بازیگر هستم اطلاع داشتند و فیلم «پدر آن دیگری» را نیز دیده بودند. در نهایت با تصمیم آقای غفاری و تایید آقای سعدی تست گریم نقش جوانی مسعود برای من انجام شد و با حفظ سمت شدم مسعود تابش (خنده)

**چرا شما از ۱۸ سالگی نقش مسعود را بازی نکردید؟

- نقش قاسم به دلیل گویش و لهجه بیرجندی نقش خاصی بود و اینکه پیدا کردن دو بازیگر شبیه به هم با همان لهجه برای دو مقطع سنی قاسم بسیار سخت بود و خوشبختانه تست گریم جوانی محمود خسرومنش هم قابل قبول بود. آقای غفاری از ابتدا اعتقاد داشت که سن من برای مقطع ۱۸ سالگی مسعود زیاد است و از آنجایی که هیچ تصمیم جدی هم برای ایفای نقش توسط من نبود لاجرم تست گریمی هم انجام نشد و برای همین نقش مسعود ۱۸ ساله را مهرزاد جعفری بازی کرد.

** به عنوان دستیار کارگردان آیا وقتی مشغول به کاری می شوید، قصه کار هم شما را برای ادامه دادن سمت تان ترغیب می کند؟

- در تمام سال هایی که به عنوان دستیار کارگردان در سینما فعالیت کردم به خاطر علاقه وافر به بازیگری همیشه بعد از خواندن فیلم نامه نقشی را که دوست داشتم در ذهنم بازی می کردم و به این فکر می کردم اگر قرار باشد من این نقش را بازی کنم چگونه این کار را انجام می دهم. حتی اگر آن کاراکتر از من بزرگتر یا کوچکتر بود و در طول کار به بازیگری که آن نقش را بازی می کرد دقت زیادی داشتم.** دستیار کارگردان بودن به شما امکان این را می دهد که همه بازیگران و نحوه ایفای نقششان را ارزیابی کنید. این موضوع در کارهایی که قرار است فقط بازی کنید باعث ایجاد مشکل نمی شود و اینطور نیست که مدام دنبال آنالیز بقیه شخصیت ها باشید؟

- در تمام ۲۰ سالی که به کار دستیاری مشغول هستم، ۲۰ سال بازیگری را هم تجربه کردم. به طور طبیعی یک دستیار کارگردان وظیفه دارد در تمرین ها به همراه بازیگران نحوه بیان دیالوگ ها در خلال نقش ها را با بازیگران تمرین کند و در کل باید بگویم در تمام این مدت در مقابل بازیگران هر کاری که در آن دستیار بودم بازی کردم. از شهاب حسینی در شوق پرواز گرفته تا همین سریال بچه مهندس. به این دلیل که حس و حال بازیگران آنطور که مدنظر کارگردان است دربیاید خودم را موظف می دانستم که عین به عین دیالوگ ها را با هم تمرین کنیم تا زودتر به نتیجه مطلوب برسیم. همه اینها برای من یک نوع آزمون و خطا بود و اینکه در خلال دستیاری گاهی بازیگردانی هم انجام می دادم و همین موضوع باعث شد در بازیگری رشد کنم.

** یکی از موضوع هایی که این شب ها اغلب مخاطبان را درگیر کرده است، داستان های جواد و دوستانش در گروه جهت است. دغدغه هایی که در زندگی حرفه ای و شخصی هر کدام از این افراد وجود دارد باعث ایجاد تعلیق هایی در قصه سریال است. با توجه به اینکه این سریال در دو فصل قبل هم تولید و پخش شده بود، شما چقدر به قصه بچه مهندس 3علاقه داشتید؟

- در سریال بچه مهندس این اتفاق برایم افتاد و بعد از خواندن فیلم نامه نقشی را که دوست داشتم و با آن ارتباط زیادی برقرار کردم نقش مسعود تابش بود. واقعا طول نقش برایم مهم نبود و اگر حتی همین مسعود تابش با این میزان حضور برایم جذاب نبود با احترام فراوان به تهیه کننده و کارگردان ، ایفای نقش را نمی پذیرفتم. جذابیت نقش و فیلم نامه و اعتماد آقای غفاری و آقای سعدی و اطمینان خودم به خودم که می توانم آنرا به بهترین شکل بازی کنم، باعث شد نقش مسعود تابش را بازی کنم و از این بابت خدا را شاکرم که هم سریال «بچه مهندس۳» و هم نقش من مورد پذیرش و استقبال چشم گیر مردم عزیزمان قرار گرفته است.

** برای هر بازیگری این امکان وجود دارد، یا شرایط زندگی و رفتاری اش به نقشی که بازی می کند نزدیک باشد و یا اینکه با استفاده از تکنیک های بازیگری به آن نقش خو بگیرد. در مورد مسعود کدامیک از این دو حالت برای شما صدق می کرد؟

- در کلاس های بازیگری آموختم که بیش از پیش به انسان های اطرافم در جامعه نگاه کنم و رفتار و کردار و حتی نوع گفتار آنها را در ذهنم ذخیره کنم. من در خانواده ای آرام و در محیطی امن بزرگ شدم و خودم زندگی مسعود تابش را به این شدت تجربه نکرده بودم، اما در اطرافیانم افرادی شبیه او و خانواده اش را دیده بودم و همین دیدن ها و شنیدن ها به من در ایفای نقش مسعود تابش کمک کرد.

** در چند قسمت اخیر «بچه مهندس» شاهد اتفاقی غیر منتظره در سریال های تلویزیونی بودیم و آنهم خواستگاری دختر از پسر. تابویی که غیر از این سریال شاید در دو سریال دیگر هم از جمله سریال پدر و دلدادگان دیده شد و اتفاق واکنش های فراوانی را هم در پی داشت. اما بعد از پخش شدن این سکانس در این سریال چندان واکنش منفی ندیدیم. از آنجایی که دستیار کارگردان هم هستید، بهتر است بپرسیم شما برای به تصویر کشیدن این سکانس دچار محدودیت هایی نشدید؟

- من موافق این اتفاق هستم، اما به شرطی که همه جوانب بررسی شود. دختر و پسر از لحاظ روحی و عاطفی بسیار متفاوتند. در حالت عادی و شکل سنتی وقتی پسری از دختری خواستگاری می کند کمتر پیش می آید که در صورت گرفتن جواب منفی سرخورده شود. اما به نظرم این در مورد دخترها کمتر صدق می کند. دخترها به نسبت پسرها آسیب پذیرتر هستند و ممکن است با شنیدن جواب منفی از لحاظ روحی دچار مشکلات فراوانی شوند. کافی است در این مورد کمی منطق را چاشنی احساسمان کنیم و از علاقه طرف مقابل به خودمان مطمئن باشیم. در این صورت فرقی نمی کند چه کسی اول ابراز عشق می کند و نفس عمل مبارک است.** نکته دیگری که اساس قصه بچه مهندس را تشکیل می دهد نشان دادن فراز و فرودهای زندگی نخبه های علمی دانشگاه معتبر کشور است. در کل فکر می کنید به تصویر کشیدن این سبک سریال ها تا چه میزان می تواند فرار نخبه ها از کشور را آسیب شناسی کند؟

- شرایط جامعه باعث فرار نخبه ها می شود و این موضوع دردناکی است. چراکه کشور ما برای رشد و ارتقای شخصیت علمی این دانشجوها تلاش فراوانی می کند اما درست لحظه برداشت آنها و زمانی که باید دیده شوند، رها می شوند. از طرفی ما در بچه مهندس دستمان باز نیست که بتوانیم عین به عین اتفاق ها را مطرح کنیم. اما امیدوارم یک بار برای همیشه از شعار دادن فاصله بگیریم و به خودمان بیاییم که چرا جوان های نخبه در دانشگاه های معتبر داخل کشور بعد از پایان تحصیل تمایل بسیاری به رفتن دارند تا ماندن! کافی است که اینها پروپوزال هایشان را به دانشگاه های آن سمت ارائه دهند و به سرعت و آنها به راحتی رویشان سرمایه گذاری می کنند! موضوع مهمی که وجود دارد این است که تا به حال در آثار نمایشی فرار نخبه ها آسیب شناسی نشده است و امیدواریم با پخش «بچه مهندس» این مشکل هم مرتفع شود.به گزارش فارس، سریال «بچه مهندس۳» به کارگردانی علی غفاری، نویسندگی حسن وارسته و تهیه کنندگی سعید سعدی هر شب در ماه مبارک رمضان از شبکه دو سیما پخش می شود.

در این سریال روزبه حصاری، سعید کریمی، محمود خسرومنش، فرهاد قائمیان، کامران تفتی، فرناز رهنما، مهرداد ضیایی،کاوه سماک باشی و ... به ایفای نقش پرداختند.


منبع: خبر 24

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یحیی گل محمدی، برای دومین بار در پند ماه اخیر مورد تمسخر مجریان صدا و سیما قرار گرفت.

۴ هفته پیش

شبیه‌سازی دیدار لیورپول و رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا با لگو را ببینید.

۴ هفته پیش

شادترین بازیکن تیم پرسپولیس بعد از برد در دیدار با سپاهان مهدی عبدی بود. بازیکنی که این روزها کمتر در ترکیب تیم به میدان می‌آید یا بهتر است بگوییم به میدان نمی‌آید.

۴ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در مرحله یک‌چهارم نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا را ببینید.

۴ هفته پیش

خلاصه دیدار الدحیل و الشباب در چارچوب مرحله ۱/۴ نهایی رقابتهای لیگ قهرمانان آسیا

۴ هفته پیش

تیری آنری، اسطوره توپچی‌های لندنی به سوال یک مجری ورزشی پاسخی جالب داد.

۴ هفته پیش

باشگاه اتحاد کلبا اعلام کرد؛ در مورد تمدید قرارداد فرهاد مجیدی در پایان فصل تصیم گیری خواهد کرد.

۴ هفته پیش

مولودی ولادت امام حسین (ع) با نوای محمود کریمی در اینجا قابل مشاهده است.

۴ هفته پیش

برترین و زیباترین پاس گل‌های هفته بیست و دوم لالیگا را ببینید.

۴ هفته پیش

بیشتر...