ایران آنلاین |
۱ هفته پیش

کربلای زمینه ساز شکست صدام ایران آنلاین

آزاده دوران دفاع مقدس مطرح کرد
کربلای ۴ و ۵ زمینه‌ساز شکست صدام

رعیت‌نژاد در سخنانی ضمن گلایه از کسانی که دستاوردهای دفاع مقدس را زیر سوال می‌برند، به تشریح علت تداوم جنگ پس از آزادسازی خرمشهر پرداخت.

محمود رعیت نژاد رزمنده و آزاده دوران دفاع مقدس و یکی از ۲۳ نفر نوجوان اسیر در بند رژیم بعثی عراق بود که در عملیات بیت المقدس به اسارت درآمد. به تازگی خاطرات این آزاده در کتاب «از مشهد تا کاخ صدام» به چاپ رسیده است.

وی درباره چرایی حضور خود در جبهه و اینکه اگر امروز هم مثل سال ۱۳۵۹ جنگی در برگیرد حاضر به شرکت در جنگ با همان روحیه می‌شود، اظهار داشت: قطعا امروز هم اگر جنگی شود می‌روم اما چرا باید این سوال پرسیده شود و اصلا سوال مردم باید این باشد؟ واضح است وقتی دشمن حمله می‌کند و ارتش هم آمادگی کافی برای دفاع ندارد و کشور دیگری وارد خاکت شود قطعا هر انسانی عرق ملی و دینی‌اش به جوش می‌آید و اگر غرور، غیرت و عزت داشته باشد نمی‌تواند نرود. این غرور و غیرت امروز تحریک نشده است اگر تحریک و تهدید شود مردم ما امروز هم می‌روند. اگر آن روز بچه‌های ۱۳ و ۱۴ ساله به جبهه رفتند امروز هم بچه‌های کم سن‌تر خواهند رفت.

رعیت نژاد تصریح کرد: امینت آرامش می‌آورد و آرامش سکون و سکون، خواب می‌آورد. انسان وقتی به خانه می‌رسد به محض رسیدن به خانه احساس آرامش می‌کند. اگر خسته باشد چای و غذایی می‌خورد و بعد خوابش می‌گیرد، اما اگر در معرض خطری باشید آیا انسان را خواب می‌گیرد؟ کسی اگر در قبرستان یا جنگل باشد که احتمال وجود درندگان را بدهد می‌تواند بخوابد؟ خیر. امروز در آرامش هستیم و این سوال‌ها همان عوارض خواب سنگین بعد آرامش است.

این آزاده دوران دفاع مقدس گفت: کشور وقتی تهدید می‌شود و به خطر می‌افتد مردم به کمک می‌آیند. بار‌ها شنیدم که برخی می‌گویند چرا بعد از آزادسازی خرمشهر صلح نکردیم. این حرف اشتباه بسیار بزرگی است، شاید در برخی تاکتیک‌ها و عملیات‌ها جای بازنگری و مطالعه داشته باشیم البته که باید تحت نظر افراد خبره و آگاه به مسائل نظامی و سیاسی انجام شود، اما درباره همه جنگ نمی‌شود صحبت کرد. گاه می‌بینیم افراد در مشاغل مختلف یک عملیاتی که در آن بسیار موثر واقع شدیم و سرنوشت ساز بوده است و منطقه را تحت تاثیر قرار داده به خاک، آب و نحوه عملیات اشاره می‌کنند و زیر سوال می‌برند. ما اگر پس از آزادسازی خرمشهر و یا زودتر از پذیرش قطعنامه، جنگ را با سازش و توافق تمام می‌کردیم آتش فتنه در منطقه تمام نمی‌شد. ما می‌بینیم حتی بعد هشت سال جنگ و به ذلت نشاندن صدام بازهم فتنه‌ها هست. از برکات عملیات کربلای ۴ و ۵ بود که شکست صدام را به وضوح دیدیم. از همه خواهش می‌کنم خون شهدا را اینطور بی ثمر جلوه ندهند. اگر امروز برخی سو استفاده و یا خیانت می‌کنند از گدازه‌های آن می‌خورند.

رعیت نژاد بیان کرد: واقعیت این است کسی که اموال مردم را به ناحق می‌خورد این خوردن برایش خیری ندارد، فیض و برکتی ندارد، آن لقمه پاک است که مایه خیر و برکت و رشد و تعالی انسان است. دزدی را ندیدیم که به جایی رسیده باشد، چه آفتابه دزد و چه بیت المال دزد. ممکن است در مدت کوتاهی موقعیتی کسب کند، اما پیشرفت ندارد. افراد مومنی که معتقدند به خدا نباید بابت وجود این افراد متاثر شوند. گاه دلم می‌سوزد که برخی نشسته‌اند و آتش تناول می‌کنند!

آزاده دوران دفاع مقدس بیان کرد: یکی از همرزمان من مهدی میرزایی بود که در تپه‌ها دیده بانی می‌کرد. یک روز احساس کردم سایه‌ای در ۱۰ کیلومتر من راه می‌رود. متوجه نمی‌شدم سایه چیست به نظر می‌رسید سایه ابری است که روی زمین افتاده، اما آسمان ابری نبود و سایه هم حرکت می‌کرد. برایم معما شد، به مهدی میرزایی مراجعه کردم که ببیند چه اتفاقی افتاده. به نظر می‌آمد تعداد زیادی تانک چسبیده بهم در حال حرکت هستند وقتی میرزایی یک لحظه دوربین انداخت و لکه را دید فهمید چیست دوید و چند لگد به اگزوز موتور زد و حرکت کرد، حتی اسلحه برنداشت و با موتوری که اگزوزش کنده بود و صدای دلخراشی داشت به دل صحرا زد.

من با دوربین مهدی را دنبال می‌کردم تا جایی که صدای موتورش به گوش می‌رسید، اما بعد مدتی صدایش قطع شد، اما گرد و خاکی که از چرخ موتورش پخش می‌شد و خطی که در دل کویر ایجاد کرده بود را می‌دیدم. وقتی مهدی به سایه و البته عراقی‌ها نزدیک شد دیده بان‌های عراقی همه تیربارچی‌ها و تک تیرانداز‌ها متوجه موتور مهدی شدند و به شدت شلیک کردند که هر لحظه امکان شهادت بود. رابطه عاطفی عمیقی بین من و مهدی وجود داشت، چون شش ماه در کنارش بودم. مهدی خودش را به آن لکه سیاه رساند و لکه حرکتش سریعتر شد و به سمت ما برگشت و از مسیر عراقی‌ها دور شد. وقتی مهدی برگشت با روحیه پر نشاطی آمد و گفت برایم شربت بیاورید. پرسیدم چه شده؟ گفت آن لکه سیاه یک گله چند هزارتایی شتر بود و داشتند به سمت عراقی‌ها می‌رفتند و ارتش عراق می‌توانست مدت زیادی از گوشت آن‌ها تغذیه کند، شتر‌ها را به ایران آوردم تا مال بیت المال به دست دشمن نیافتد.

دفاع‌پرس/#‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

آیاندا پاتوسی که اولین بار با پیراهن استقلال به فوتبال‌ دوستان ایرانی معرفی شد، حالا چهارمین فصل بازی در لیگ خلیج فارس را آغاز می‌کند.

نیم ساعت پیش

براساس حکمی از سوی صولت مرتضوی قائم‌مقام معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری منصوب شد.

نیم ساعت پیش

در ویدئویی زیر با چند روش متقاعد کردن افراد ضدواکسن‌ آشنا شوید.

نیم ساعت پیش

معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس گفت به‌جز بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالاتی این باشگاه، جریمه دیگری درباره بدهی به سرمربی پیشین سرخپوشان به باشگاه تحمیل نشده است.

نیم ساعت پیش

آبادان- رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان از استقرار ۱۰۰ پایگاه تست فوری کرونا در شلمچه خبر داد

نیم ساعت پیش

لطفا تعجب نکنید اما وحید امیری ستاره ملی پوش پرسپولیس همچون لیونل مسی فوق ستاره آرژانتینی دکتر تغذیه شخصی دارد!

نیم ساعت پیش

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به ادعاهای نخست وزیر اسرائیل مبنی بر ضرورت توقف برنامه هسته‌ای ایران، با تصریح این مهم که «قرار نیست سانتریفیوژها در ایران متوقف شود»، گفت: جامعه جهانی موافقت کرده که تهران می‌تواند تاحد مشخصی اورانیوم غنی کند.

نیم ساعت پیش

معاون اجرایی پیشین باشگاه پرسپولیس با انتشار پستی رسماً از جمع سرخپوشان جدا شد.

1 ساعت پیش

مهاجم ایرانی الاهلی امارات دوست دارد که حضور در لیگ جزیره را تجربه کند.

1 ساعت پیش

دکتر بهرنگ آبادپور، جراح و متخصص اورولوژی و ناباروری مردان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا گفت:خوشبختانه مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که واکسن کرونا عارضه‌ای برای سیستم تولیدمثلی چه در خانم‌ها و چه در آقایان به دنبال ندارد.

1 ساعت پیش

آیاندا پاتوسی از علاقه‌اش به خوزستان و فولاد می‌گوید و اینکه برخورد باشگاه و مردم سبب شده تا او احساس کند در خانه اش حضور دارد.

1 ساعت پیش

سبک بازی الهلال به گونه‌ای است که پرسپولیسی‌ها را امیدوار می‌کند.

1 ساعت پیش

سرمربی استقلال اعلام کرده هرطور شده مدافع جدید اما مصدوم تیمش را می‌خواهد.

1 ساعت پیش

رئیس جمهور ترکیه با هشدار به آمریکا در زمینه خرید سامانه دفاع موشکی ، ابراز امیدواری کرد که ایران و ترکیه در منطقه همکاری بیشتری داشته باشند

1 ساعت پیش

یحیی گل‌محمدی سرمربی پرسپولیس می‌گوید تداخل اردوی تیم ملی با تمرینات آماده‌سازی این تیم، کار را برای سرخ‌ها سخت کرده است.

1 ساعت پیش

بیشتر...