6 ماه پیش
25 بازدید

گزارش ویژه/نقش اسحاق جهانگیری در تامین بودجه قرارداد ویلموتس

پایگاه خبری فوتبالی- هجدهم ارديبهشت‌ماه ١٣٩٥، روزى كه مهدى تاج با چهره‌اى خندان در كنار همراهانش مقابل دوربين‌ها ژست پيروزى مى‌گرفت، كمتر كسى عاقبت تلخ فدراسيون فوتبال در ارديبهشت ٩٩ را تصور مى‌كرد. در همان روز حرف و حديث‌هايى پيرامون دخالت يا حمايت‌هاى برخى شخصيت‌هاى سياسى از نامزد پيروز انتخابات فوتبال مطرح بود. رسيدن به‌نام اسحاق جهانگيرى درجمع حاميان مهدى تاج چندان عجيب و غيرمنتظره به‌نظر نمى‌رسيد هرچند دوطرف درطول اين چهارسال هرگز وجود چنين ارتباطى را تاييد نكردند.

به گزارش فوتبالی و به نقل از روزنامه فرهیختگان، بازگشت به تاريخچه آشنايى مديران سياسى و صنعتى استان اصفهان در دهه 70 مى‌تواند از اين ارتباط كهنه رمزگشايى كند. اسحاق جهانگيرى، استاندار اصفهان در نيمه نخست دهه 70 و پس از آن وزير معادن و فلزات در تعامل و همكارى مستمر با على‌اكبر تركان، محمود اسلاميان و البته مهدى تاج؛ مربعى كه به‌واسطه يك آشنايى قديمى سال‌ها بعد به‌شكلى در سرنوشت فوتبال كشور تاثيرگذار بودند.

فدراسيون فوتبال در اين دوره چهارساله تا حدی از ارتباطات سياسى كهنه منتفع شد و آخرين مصداق آن كمك قابل‌توجه دولت در پرداخت مبلغ قرارداد سرمربى ناكام تيم‌ملى بود آن‌هم در زمانى كه وزارت ورزش رابطه حسنه‌اى با فدراسيون فوتبال نداشت اما آشنايى قديمى براى پرداخت بدهى دوميليون دلارى به‌كار آمد.

در روزهايى كه فدراسيون فوتبال اميدى به تامين منابع براى پرداخت اين مبلغ را نداشت،شركت سرمايه‌گذارى تامين اجتماعى «شستا» كه رياست هيات‌مديره آن بر عهده على‌اكبر تركان استوارد ميدان شد و تاوان يكى از تلخ‌ترين قراردادهاى تاريخ فوتبال ايران را داد؛ تاوانى كه البته به‌عنوان وام پرداخت شده و قرار است مرجوع شود و موعد بازپرداخت پول هم گذشته است.

تا اينجاى كار با وجود اعتراضاتى كه به اين حمايت عجيب ازسوى مجلس و حتى ذینفعان و برخى كاركنان تامين اجتماعى وجود داشت، ردپايى از معاون رئيس‌جمهور و حامى قديمى تاج ديده نمى‌شد.

روز گذشته اما مصاحبه‌هاى هميشه حاشيه‌ساز صادق درودگر بازهم نكات تازه‌اى به‌همراه داشت. رئيس سازمان اقتصادى فدراسيون فوتبال درخصوص بازپس‌ دادن وام شستا گفت: «آقای جهانگیری یک نامه به ستاد تحریم نوشتند و قرار است همان اجرا شود. شرکت شستا 68 شرکت دارد که با شروع مسابقات در زمینه تبلیغاتی به نفع‌شان می‌شود.»

حالا مشخص مى‌شود كه نامه معاون رئيس‌جمهور به ستاد تحريم و دعوت از شستا براى ورود به اين تنگنا، رمز عبور موقت تاج از اين بحران بود. هرچند قرارداد شگفت‌انگيز با ويلموتس آنقدر حاشيه‌ساز و پردردسر بود كه بعد از شستا كارى از صدتا و هزارتا هم براى نجات رئيس فدراسيون برنمى‌آمد و در نهايت منجر به استعفا به‌ بهانه آن عارضه عجيب قلبى شد. 

تاج از کشور خارج شده و کسی نمی‌داند چه زمانی قرار است بازگردد، می‌گویند هنوز تسویه هم نکرده و خودروی مربوط به رئیس فدراسیون را هم پس نداده است. ویلموتس هم با دو باخت بهعراقوبحرینو قرار دادنایراندر موقعیت حذف از مرحله گروهی مقدماتی جام‌جهانی با دریافت مبلغی قابل‌توجه از ایران رفته و درخواست غرامت سنگین هم کرده است. جهانگیری هم در آخرین صحبتش گفته است: «مدیری که بداند در زیرمجموعه‌اش فساد اتفاق افتاده و برخورد نکند در خوش‌بینانه‌ترین حالت بی‌عرضه و در بدبینانه‌ترین حالت خود همراه با فساد است.»


1984#‌فوتبال #‌اخبار_ورزشی
منبع: فوتبالی


مطالب پیشنهادی

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

کنایه‌های قطعی رهبری به آمریکایی‌ها /دولتی ماسک دولت دیگر را می‌برد و برای چند دستمال توالت به جان هم می‌افتند /یک سناتور گفته غرب وحشی زنده شد - خبرآ

مقام معظم رهبری فرمودند: خوشبختانه احساس تفکر اسلامی و زنجیره ارزش های اسلامی در مردم بسیار قوی و راسخ است.

نکات تهیه بستنی | هر آنچه را که باید در مورد نکات تهیه بستنی و خوردن ان بدانید

نکات تهیه بستنی و آشنایی با نکات تهیه بستنی و خواص بستنی و نحوه درست کردن بستنی و چگونه بستنی درست کنیم را در پرشین وی بخوانید

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

سلیمی‌نمین:هوچی‌گری،هم در جریان اصولگرا هست هم اصلاح‌طلب

عباس سلیمی‌نمین می‌گوید: آن چیزی که امروز جامعه را نسبت به عملکردها سرخورده و بی اعتماد کرده سیاست‌ورزی بیمار است. در سیاست ورزی بیمار، افراد و گروه‌ها به جای اینکه خودشان را اثبات کنند، نیروی مقابل را تخریب می‌کنند، هوچی‌گری می‌کنند و تهمت می‌زنند.

میرسلیم: چرا برخی هنوز شاهنشاهی فکر می‌کنند و فخر می‌فروشند

رئیس شورای مرکزی حزب مؤتلفه و نماینده منتخب تهران در مجلس یازدهم با تاکید براینکه بازسازی اعتماد عمومی نیازمند تعامل بین عقلای سیاست است، می‌گوید:«وای به حال جامعه ای که عقلا و علما و نخبگان سیاسی آن به جای تعامل برای کشف مسائل و چاره جویی مشکلات و کوشش برای دستیابی به کمال، هرکدام به انزوا بخزند»

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

عباس عبدی به اصلاح‌طلبان: اصرار نکنید به هر قیمتی در قدرت باشید

عباس عبدی درباره ادعای اصولگرایان درباره جذب آرای خاکستری در انتخابات گفت: آخر در تهران با حدود ۲۲ درصد مشارکت چه چیزی را باید پیروزی نامید؟ اصولگرایان شکست فاحشی را در این انتخابات خوردند، نه فقط اصولگرایان، چون در این شکست مهم نیستند، که ساختار دچار خسران شد.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

چگونه مرغ را آبپز کنیم | چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد

چگونه مرغ را آبپز کنیم و چگونه مرغ را آبپز کنیم تا بوی زهم مرغ ندهد و روش مزه دار کردن مرغ و چگونه مرغ خوشمزه طبخ کنیم را در پرشین وی بخوانید

غفوری‌فرد: پیروز انتخابات ۱۴۰۰ یک‌ اصولگراست /قالیباف رئیس‌ مجلس می‌شود

غفوری فرد، عضو شاخص جبهه پیروان و نماینده ادوار مجلس می گوید: به احتمال خیلی خیلی زیاد در انتخابات ریاست جمهوری با رای بسیار بالایی نامزد اصولگرایان رای خواهد آورد.

پخت کیک و شیرینی | نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن

پخت کیک و شیرینی و نکات مهم پیرامون پخت کیک و شیرینی و پف کردن آن و نکات لازم برای پف کردن کیک و شیرینی و روش پخت کیک را در پرشین وی بخوانید

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

مطالب مرتبط