خبرداغ |
5 روز پیش

گره اصلی مذاکرات احیای برجام کجاست

چندین منبع دیپلماتیک در وین امروز به المانیتور گفتند که ضرب الاجلی برای دستیابی به توافق وجود ندارد. یکی از دیپلمات‌ها گفت: «مذاکرات تا جایی که پیشرفت وجود داشته باشد، ادامه خواهد یافت.» ایران خواهان لغو تحریم‌هاست و تضمین‌هایی برای منافع اقتصادی حاصل از توافق می‌خواهد. با این حال، موضوع اصلی روی میز، مسائل پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی است و تهران از آژانس می‌خواهد که تحقیقات خود را درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سه سایت پایان دهد.

گره اصلی مذاکرات احیای برجام کجاست؟المانیتور نوشت: از سرگیری مذاکرات احیای برجام، موفقیت غیرمنتظره این هفته بود. امضاکنندگان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نزدیک به شش ماه بود که در وین ملاقات نکرده بودند

به گزارشخبرداغبه نقل از انتخاب ؛چندین منبع دیپلماتیک در وین امروز به المانیتور گفتند که ضرب الاجلی برای دستیابی به توافق وجود ندارد. یکی از دیپلمات‌ها گفت: «مذاکرات تا جایی که پیشرفت وجود داشته باشد، ادامه خواهد یافت.»

در وین، جلسات غیر مستقیم به صورت شبانه روزی در هتل کوبورگ برگزار می شود. انریکه مورا، هماهنگ‌کننده ویژه اتحادیه اروپا پیام‌هایی را بین هیئت‌های ایرانی و آمریکایی رد و بدل می‌کند.

ایران خواهان لغو تحریم‌هاست و تضمین هایی برای منافع اقتصادی حاصل از توافق می خواهد. با این حال، موضوع اصلی روی میز، مسائل پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی است و تهران از آژانس می خواهد که تحقیقات خود را درباره فعالیت های هسته ای ایران در سه سایت پایان دهد.

در 15 دسامبر 2021، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافقی دست یافتند تا روی موضوعات باقیمانده درباره تحقیقات آژانس در مورد فعالیت های هسته ای در سه سایت در ایران، کار کنند. بر اساس این توافق، سازمان انرژی اتمی ایران متعهد شد که توضیحات کتبی و اسناد لازم را در مورد این سه سایت ارائه کند.

یک منبع ایرانی به المانیتور گفت: «آخرین بار در وین توافق شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سؤالاتی را برای ایران بفرستد، ایران پاسخ‌ دهد،بعد از آن گزارش آژانس منتشر شود و سپس E3 (فرانسه، آلمان و ... بریتانیا) و ایالات متحده بیانیه ای به آژانس خواهند داد و در نهایت موضوع حل خواهد شد.»

این منبع، ایالات متحده و تروئیکای اروپایی را به نقض این توافق متهم کرد. وی گفت: «آنها بیانیه ای منفی علیه ایران دادند و این موضوع باید در مذاکرات جاری حل شود.»

یک منبع اتحادیه اروپا به المانیتور تایید کرد که در حال حاضر تمرکز بر حل این مشکل است. با این حال، او اظهارات منبع ایرانی درباره توافق قبلی در وین را کم اهمیت جلوه داد و گفت این اظهارات برای مصرف داخلی ساخته و پرداخته شده است.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران روز جمعه با روسای جمهور روسیه، چین و فرانسه چندین تماس تلفنی داشت. محمد جمشیدی، قائم مقام رئیسی در توییتی نوشت: موضع قاطع او این بود که تنها زمانی می توان به توافق نهایی دست یافت که مسائل یه اصطلاح پادمانی حل و فصل شود.

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، روز پنجشنبه، همزمان با آغاز دیدار هیات‌ها، به نقل از یک منبع آگاه گزارش‌های رسانه‌ها مبنی بر اینکه موضوع سپاه دیگر روی میز نیست را تکذیب کرد. موضوع حذف نام سپاه پاسداران از لیست سازمان های تروریستی وزارت خارجه آمریکا در چند ماه گذشته یک مانع بوده است، اما از ماه می، ایران آن را کم اهمیت جلوه داده است. محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره‌کننده ایران، به المانیتور توضیح داد که اگرچه حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا «پیش‌نیاز توافق نبوده و نبوده است، اما به این معنا نیست که از روی میز برداشته شده است». مرندی افزود: «این ادعا که ایران خواستار امتیازات غیر مرتبط با برجام است، افسانه سازی غرب است».#‌اخبار منبع: خبرداغ

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

فیفا نامه ای به باشگاه پرسپولیس در خصوص شکایت سرخپوشان از شجاع خلیل زاده ارسال کرده است.

6 ساعت پیش

سعید صادقی و مهدی ترابی می‌توانند در افتتاحیه لیگ برای پرسپولیس جور خط حمله این تیم را بکشند.

7 ساعت پیش

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: طرح های فرهنگی در سواحل استان بوشهر برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب از مهرماه با همکاری نهادها و ادارات مختلف اجرا می شود.

6 ساعت پیش

محمدامین روستایی بوکسور همدانی تیم ملی بوکس جوانان درحالی در اردوی تیم ملی به خاطر ضایعه مغزی درگذشت که کارشناسان معتقدند زمان و مکان این اردو نامتعارف بوده است. 

6 ساعت پیش

استاندار سمنان  با بیان اینکه پسته دامغان را همه می شناسند گفت: فرآوری پسته دامغان مورد توجه قرار گیرد.

6 ساعت پیش

فرانکی دی‌یونگ، ستاره هلندی و ۲۵ ساله احتمالا به‌زودی علیه باشگاه بارسلونا اقدام قانونی می‌کند.

7 ساعت پیش

هانیه توسلی گفت: ازدواج یه خرده پیچیده است سخته. الان دارم به شما می گویم و ممکن است که ازدواج بکنم. والا راستش وقتی جوان و کم سن بودم خیلی دوست داشتم بچه دار بشوم تو ذهن همیشه بود و تحت تاثیر رمان جان شیفته بودم. چقدر رابطه آن زن با بچه عجیب است من هم در سن شانزده سالگی و هفده سالگی همیشه تو ذهنم .... الان احساس می کنم سی و هفت ساله هستم و خیلی بعید می دانم چون خیلی پیچیده است.

7 ساعت پیش

آیین آغاز بهره برداری ابرپروژه های فولادی با حضور خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در بردسیر کرمان برگزار شد.

6 ساعت پیش

احمد گوهری پیش از آغاز لیگ قرارداد جدیدی با پرسپولیس امضا کرد.

7 ساعت پیش

بیشتر...