عصر ایران |
۱ هفته پیش

فرهاد چگونه به شیرین رسید 10 راز موفقیت مجیدی عشق شباهت به مربیان خارجی

همچون مربیان برتر خارجی فوتبال را با عشق آمیخت و در چهارچوب تاکتیک‌ها محبوس نکرد و روح آن را نکشت.

   عصر ایران؛امیر حسن خدیر- شب گذشته (شامگاه شنبه 24 اردیبهشت 1401 خورشیدی) و 3 هفته مانده به پایان مسابقات لیگ برتر فوتبال ایرانتیم استقلال تهرانبا اقتدار کامل و بدون باخت بعد از 9 سال قهرمان شد. شکست ناپذیری‌یی که اگر در سه هفته باقی مانده هم ادامه یابد یک رکورد تاریخی بر جای می‌گذارد؛ اتفاقی که در دنیای فوتبال بی‌سابقه نیست اما به ندرت رخ می‌دهد.

   اهمیت آن را با این یادآوری می‌توان دریافت: سال هاست که هوادارانآرسنالطعم قهرمانی و موفقیت را نچشیده‌اند اما هنوز بزرگ‌ترین افتخار خود را قهرمانی بدون باخت در فصل 2003-2004 می‌دانند و به آن می‌بالند. کاری که تیم‌های معدودی چونیونتوسدر 2011 ،گالاتسرایدر 1985،پاناتینایکوسدر 1963واینترناسیونالبرزیل در 1979 موفق به انجام آن شده‌اند هرچند لقبشکست‌ناپذیرانتنها به آرسنال رسیده است.


  پنج قهرمانی پیاپیپرسپولیسهم البته از اتفاقات نادر است اگرچه ناکامی امسال چنان بر کام هواداران تلخ و ناگوار نشسته که بسیاری‌شان خواهان به کار‌گیری مربی خارجی شده‌اند.

  این در حالی است کهیحیی گل محمدیبه واقع خود را و توانایی‌های خود را ثابت کرده و به کسب افتخارات قابل توجهی دست یافته است. او در تیم‌های مختلف سبک‌های متفاوت را به اجرا گذاشته و همین نشان‌دهندۀ توانایی و شناخت او از هر تیم و انتظارات بیرونی از آن است. البته همیشه هنگام شکست در فوتبال کمتر یاد افتخارات گذشته تازه می‌شود و به حال  می‌اندیشند‌.

   اما چرا به رغم اینکه نام دو پرسپولیسی آشنا بر سر زبان‌ها افتاده -مهدوی کیا و علی کریمی-  اکثر هواداران قرمز اقبال نشان نمی‌دهند و مربی خارجی می‌خواهند؟ دلایل زیادی هست. ‌ راز موفقیتفرهاد مجیدیرا هم می‌توان در شباهت‌های او به مربیان خارجی و پاره‌ای ویژگی‌ها دانست. در این نوشته 10 فقره را برمی‌شمرم:

فرهاد چگونه به شیرین رسید؟/ 10 راز موفقیت مجیدی/ عشق و شباهت به مربیان خارجی


1.برخی از کارهای فرهاد مجیدی شاید نزد بعضی شگفت‌آور و غیر متعارف و حتی پوپولیستی به نظر رسد اما از مربیان موفقی چونیورگن کلوپهم سر می‌زده که در پایان هر بازی نفر به نفر بازیکنان را در آغوش می‌گرفت. البته نه چونعلیرضا منصوریانآن‌قدر اغراق آمیز!


2.دستیار از مهم‌ترین ارکان تیم است کما اینکه نقش پررنگ مربی با‌دانشی چونحمید مطهریرا نمی‌توان در موفقیت‌های پرسپولیس انکار کرد. با این حال استفاده از توانایی‌های دستیار هنر سرمربی و مدیریت اصلی با اوست کما اینکه مطهری در دورۀ دستیاریمجید جلالیدرنساجی مازندرانکامیاب نبود.

   فرهاد مجیدی هم به خوبی این نکته را می‌دانست نه مثلپرویز مظلومیکه افتخار می‌کرد به حرف‌های دستیار خود -میشاییل هنکه- گوش نمی‌داده و البته نتیجه‌اش را هم دید.


3.داشتن استراتژی مشخص از شاخصه‌های مربی موفق است.مورینیوباور داشت کلید موفقیت در تساوی با تیم‌های بزرگ و از دست ندادن امتیاز در برابر تیم های ضعیف‌تر است.

  یورگن کلوپ وقنی در دومین سال مربی‌گری درلیورپولتمام 5 تیم بزرگ لیگ جزیره را شکست داد اما در پایان قهرمان نشد، استراتژی خود را تغییر داد و اولویت را تنها قهرمانی در لیگ برتر اعلام کرد و گفت اوج ما را بعد از آن می‌بینید. بعد از 30 سال موفق به کسب جام شد و لذت ناب فوتبال را کماکان به هواداران می‌چشاند.


4.مربی واجد استراتژی، انتقادات را تا حدی می‌پذیرد که در چهارچوب سیاست او باشد . فرهاد مجیدی به رغم تمام انتقادها به برخی بازیکنان محکم پشت آنها ایستاد و آنها هم پاسخ در خوری به او دادند. اینکه برخی مربیان با فشار رسانه‌ای تغییر تاکتیک می دهند از نشانه‌های مربی بزرگ نیست.


5.علم نوین"کوچینگ"در دنیای فوتبال دیگر تنها یاد دادن پاس درست و کرنر زدن و این گونه موارد نیست. بلکه مربی یار دوازدهم زمین است و با جنب و جوش و دخالت در جریان بازی می توانند اثر گذار باشد. به حرکاتپپ گواردیولاو کلوپ در کنار زمین دقت کنید و ببینید چگونه کالری می‌سوزانند. دوران مربیانی چونلوانوفسکیبه سرآمده است که فقط یاد بدهند و هنگام بازی بنشینند.


6.اصرار فرهاد مجیدی بر نقش مدیریت و تشکیل تیم مربی‌گری یک دل همچون دکترنوشادیبد‌ن ساز‌،صالح مصطفویوبهزادغلام‌پور در کنار"پین"که همچون نیمکت‌های خارجی کاملا هم‌دل بودند از دیگر دلایل موفقیت است.


7.مربیان بزرگ خارجی رفاقت را در عین انضباط می‌بینند و شعار گونه با این مورد مهم برخورد نمی‌کنند. برخورد فرهاد مجیدی با بی انضباطی برادر خود مورد مهمی است که کمتر در مربیان داخلی شاهد بوده ایم. اوفرزادرا مستثنا نکرد.


8.همچون مربیان خارجی فوتبال را با عشق می‌دید و به قول زنده یاد دکترحمید رضا صدرفوتبال را در چهارچوب تاکتیک‌ها محبوس نمی‌کرد و روح آن را نمی‌کشت. سرزندگی بازیکن باید برای مربی مهم باشد. این نکته را از آقای صدر یاد گرفتم و شعرسهراب سپهریرا که خواندم:بگذاریم که احساس هوایی بخوردبا همان هیجان همیشگی گفت: بله بله. همین!

9. همچون مربیان خارجی اصرار داشت تیم را خود او "ببندد."با سبک مورد علاقه و با اکثریت بازیکنان جوان و تعدادی با تجربه مثلوریا غفوریوروزبه چشمیو البته باور عمیق به ایده‌ها.

   مربیان خوب خارجی در شکست ها هم خود را شریک می دانند و نمی گویند" آنچه را ما گفتیم بچه ها انجام ندادند"حتی در ضربات پنالتی که سهم اصلی متوجه بازیکن تصور می‌شود و پس از باخت به نساجی از همین رویه پیروی کرد و خود را مقصر دانست.


10.سرانجام این که فرهاد مجیدی از سن کم در محیطی آرام پرورش یافته نه در بطن جامعۀ پرتنش و پرخاش و همین نیز او را در رفتار به مربیان خارجی شبیه کرده است.


   با این روحیات است که فرهاد مجیدی با بازیکنانی که در آغاز جوان تر از آن به نظر می آمدند که ردیای شکستن طلسم 9 ساله را محقق کنند به جام قهرمانی رسید. چون از فرهنگ ایرانی عشق را برگزید و در دیگر مؤلفه ها به سنجه های جهانی توجه نشان داد و با همان عشق و همین تفاوت به رویای شیرین خود رسید. به خودِشیرین!

کانال عصر ایران در تلگرام
عضویت در اینستاگرام عصر ایران
نظرات کاربران
خبر اتفاقی از ۱۵ سال قبل


#‌اخبار منبع: عصر ایران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رئیس دفتر سیاسی حماس در آستانه برگزاری «راهپیمایی پرچم» شهرک‌نشینان در بیت‌المقدس گفت که همه گزینه‌ها روی میز است و برای همه سناریوها و احتمالات ناشی از «راهپیمایی پرچم‌» آماده هستند.

4 ساعت پیش

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تصمیم به کنار گذاشتن کاپیتان‌های این تیم از لیست دیدار با شهر خورو را گرفت.

5 ساعت پیش

تهران_ متاسفانه هرساله چندین تن نوزاد در سطح شهر رها می شوند و گویا این درد را پایان نیست.

5 ساعت پیش

ارزش سهام عدالت امروز شنبه ۷ خرداد ۰٫۸ درصد کاهش یافت.

5 ساعت پیش

رژیم گرفتن برای بیشتر ما کار خوشایندی نیست. اما همیشه راهی برای دور زدن آن هست. روش‌های زیادی برای کمک به کاهش وزن بدون نیاز به تغییر رژیم غذایی خود وجود دارد.

5 ساعت پیش

وزیر امور خارجه گفت: معاونت کنسولی و امور ایرانیان وزارت امورخارجه از آغاز تا پایان عزیمت حجاج تمام ظرفیت خود را در اختیار حجاج و عوامل اجرایی حج قرار داده است.

5 ساعت پیش

نشست سران قوا به میزبانی رئیس قوه قضائیه و با حضور آیت‌الله رئیسی رئیس‌جمهور و قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

5 ساعت پیش

سنگربان تیم فوتبال رئال مادرید به‌عنوان بهترین بازیکن بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا در فصل 22-2021 انتخاب شد.

3 ساعت پیش

نیمه نخست فینال لیگ قهرمانان در حالی بدون گل مساوی شد که گل دقیقه ۴۳ کریم بنزما پس از بررسی وی ای آر به دلیل آفساید مشکوک، مردود اعلام شد.

4 ساعت پیش

بیشتر...