خبرگزاری ایسنا |
۳ هفته پیش

وقف استمرار ثمره عمر آدمی است ایسنا

وقف استمرار ثمره عمر آدمی است

ایسنا/آذربایجان شرقیمدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی با بیان این‌که انسان‌های الهی دچار کثرت طلبی و حرص در مال نمی‌شوند، گفت: وقف استمرار ثمره عمر آدمی است.

حجت الاسلام و المسلمین سید شهاب الدین حسینی در برنامه سخنرانی افطاری قرآن نغمه سی که با همکاری اداره کل اوقاف استان و صدا سیمای شبکه سهند برگزار می‌شود، با یادآوری و قدردانی از واقفان جان و مالی که نام و یاد خود را به بلندای تاریخ ماندگار کرده‌اند، گفت: امثال واژه‌هایی چون وقف، صدقه جاریه و باقیات و صالحات در قرآن کریم به فراوانی وجود دارند و در روایات متعددی نیز این سنت‌ها مطرح شده‌اند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: هرچند خود واژه وقف در قرآن کریم استعمال نشده اما اطلاقاتی چون باقیات و صالحات را می‌توان در آیات مختلفی چون ۴۳ سوره کهف مشاهده کرد. بر اساس این آیات الهی، مثل اعلای باقیات و صالحات مطرح شده در قرآن کریم به بیان مفسران گرانقدر عالم تشیع و اهل سنت، سنت حسنه وقف است.

وی ادامه داد: تعریفی که فقهای گرانقدر برای وقف مطرح کرده‌اند، تحبیس مال و تثبیل منفعت است که بیان می‌کند، وقف زمانی اتفاق می‌افتد که انسان مالی را حبس کرده و از فروش آن جلوگیری کند و سپس منفعت آن را با نیت خود، برای استفاده عموم در اختیار جامعه قرار دهد.

حجت الاسلام حسینی با بیان این‌که وقف با اسلام مطرح نشده و اسلام فقط بر این سنت صحه گذاشته است، گفت: سیره اهل بیت (ع) از ابتدای بنای اسلام در جریان این سنت حسنه موقوفاتی داشته‌اند و حتی پیامبر اکرم (ص) نیز اولین و بزرگترین واقف جهان اسلام است. وقف در سایر ادیان ابراهیمی نیز وجود دارد و انجام این سنت هم‌چنان در این ادیان ادامه دارد.

وی با بیان این‌که وقف میراث ماندگار و استمرار عمر انسان است، افزود: عمل انسان بعد از مرگ قطع می‌شود و در زندگی اخروی تنها از طریق فرزند صالح، علم ماندگار و مالی که انسان با حفظ حق وراث و با ۸۰۰ نوع نیت برای جامعه به یادگار می‌گذارد، اعمال حسنه را برای خود جمع آوری می‌کند.

وی متذکر شد: سیر طبیعی زندگی انسان دارای چهار دوره است که شامل دوره لعب و بازی کودکی، دوره لهو و بیهوده گذرانی نوجوانی، دوره زینت و آراستگی جوانی، دوره تفاخر و فخرفروشی میانسالگی و دوره کثرت طلبی کهن سالی می‌شود. حرص و طمع در سیر طبیعی زندگی انسان وجود دارد اما انسانی که الهی شد و ایمان و عمل صالح را به عنوان دغدغه خود قرار داد، برای ماندگاری دسترنج سال‌های متمادی گذشته اقدام می‌کند و دیگر حرص و طمع زندگی معنایی نخواهد داشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی گفت: وقف نشانه تکریم انسان است، تا حدی که امضای واقف به اندازه امضای شارع مقدس ارزشمند است و هیچکس اجازه تخطی از آن را ندارد. 

وی با بیان این‌که هر کسی می‌تواند وقفی داشته باشد، افزود: اهداف وقف بر پایه سه نظام ضروری، نیازی و تحسینی تبیین شده و در حالی که همه نمی‌توانند هم‌چون خواجه رشیدالدین فضلی موقوفات عظیمی را از خود به یادگار بگذارند، بابی به نام وقف مشارکتی بنا نهاده‌ایم که از این طریق اصحاب قرآن می‌توانند مجموعه مدنظر خود را برای وقف بین افراد مختلف تقسیم کرده ‌و از این طریق به صورت مشارکتی و دسته جمعی اقدام به وقف کنند.

وی متذکر شد: برای حمایت از دین و حوزه‌های علمیه و تربیت علمای ربانی، حوزه قرآن و رفع مهجوریت این کتاب مقدس، حوزه‌های فناورانه پزشکی، حمایت از قشر نیازمند و بحث‌های علمی نیازمند وقف هستیم. 

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

رژیم اشغالگر با بمباران اردوگاه «الشاطئ» و کشتار شماری از فلسطینیان از جمله چند کودک و زن، جنایت دیگری را در غزه مرتکب شده است.

1 ساعت پیش

وزیر آموزش و پرورش دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ را ابلاغ کرد و بر اساس آن ثبت نام سال تحصیلی جدید در تمام دوره ها، الکترونیکی است.

1 ساعت پیش

معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در تشریح تدابیر اتخاذ شده جهت مراسم حج امسال با توجه به اظهاراتی از سوی مقامات عربستان، گفت: وزیر بهداشت قول دادند که در صورت برگزاری مراسم حج و اعزام حجاج ایرانی، تامین واکسن کرونا برای حجاج را بدون نوبت انجام داده و واکسن برایشان تامین شود.

1 ساعت پیش

این روزها سایه خشکسالی بر زندگی مردمان اکثر نقاط کشور به‌ویژه مناطق خشک و نیمه‌خشک کشور سنگینی می‌کند، براساس آمارها و شواهد بارش‌ها در سال زراعی جاری بیش از ۳۰ درصد در چهارمحال و بختیاری کاهش داشته است و به گفته مسئولان تابستان سختی از نظر تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت در پیش خواهد بود.

1 ساعت پیش

سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و شوراها تاکید کرد: اولویت اول ما در بحث انتخابات ایجاد انسجام، وحدت و امید آفرینی و توجه به متن انتخابات به منظور مشارکت حداکثری مردم و انتخاب فردی اصلح است.

2 ساعت پیش

عضو سابق هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه ما در کشور، مشکل ساختار در حوزه اخلاق در پژوهش داریم گفت: یعنی مرجع رسیدگی به مشکلات فساد اخلاق در پژوهش در ایران متفاوت با سایر نقاط دنیا است. در ایران، این نهاد، زیرمجموعه‌ای از دانشگاه‌ها و یا زیرمجموعه‌ای از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است که این خود، عامل فساد واقعی و رانت اصلی است زیرا در همه‌ جای دنیا به جز ایران، مرجع قضایی و انتظامی رسیدگی به اخلاق در پژوهش، جایی خارج از آن دانشگاه و آن وزارتخانه است.

2 ساعت پیش

بازیکنان و از همه بدتر برخی از پیشکسوتان دو تیم پرسپولیس و استقلال، با به راه انداختن یک درگیری خشن و پر از صحنه‌های تاسف‌برانگیز، ضعف‌های اخلاقی و حرفه‌ای فوتبال ایران را به رخ تماشاگران کشیدند.

2 ساعت پیش

پایگاه هوایی «حتسریم» صهیونیست‌ها با موشک های مقاومت هدف قرار گرفت.

2 ساعت پیش

یک جمعیت‌شناس ضمن تحلیلی از وضعیت جمعیت خانوارهای ایرانی در کشور طی سال‌های گذشته، به طرح جمعیت و تعالی خانواده اشاره می‌کند و می‌گوید:  موادی که در این طرح آمده، در راستای رفاه خانواده است و بخشی از آن جنبه‌های مالی دارد؛ اما اینکه آیا این مواد بتواند جواب دهد و به افزایش موالید و باروری کمک کند، بعید می‌دانم. زیرا به قدری بار مالی این طرح زیاد است که امکان اینکه صد درصد محقق شود، بسیار ضعیف است. اگر این طرح به صورت بسته سیاستی اجرا شود ممکن است جواب دهد، اما اینکه جنبه‌هایی که بار مالی ندارند را اجرا کنیم و جنبه‌هایی که بار مالی دارند را مسکوت بگذاریم، جواب نمی‌دهد.

2 ساعت پیش

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی از اجرای بسته حمایتی جدید برای توسعه صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در این صندوق خبر داد و گفت: این بسته جدید حمایتی دربردارنده ۳ نوع تسهیلات است.

3 ساعت پیش

دستگیری رئیس هیئت مدیره استقلال به اتهام موارد مالی، سوژه کارتونی از محمدرضا میرشاه‌ولد شده است.

3 ساعت پیش

دلیل فریادهای نیمکت نشینان استقلال بر سر مدافعان این تیم پس از گلزنی پرسپولیس مشخص شد.

3 ساعت پیش

گل محمدی بالاخره طعم پیروزی در دربی را چشید.

3 ساعت پیش

مغانلو با وجود ناکامی در گلزنی تأثیرگذاری خود را نشان داد.

3 ساعت پیش

وزارت اوقاف غزه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی مسجد «قلیبو» در شمال غزه را با خاک یکسان کرده است.

3 ساعت پیش

بیشتر...