خبرگزاری میزان |
1 ماه پیش

تفاوت قیمت سیمان از بورس کالا تا مصالح فروشی تولیدکنندگان به دنبال بیشترین سود هستند resize

علیمحمد بُددر گفت‎‌وگو با میزان، در خصوص تفاوت قیمت سیمان از بورس کالا تا مصالح‌فروشی، گفت: این تفاوت قیمت سیمان از بورس کالا تا مصالح‌فروشی وجود دارد و شبکه توزیع دارای ایراداتی است و تا زمانی که شبکه توزیع اصلاح نشود باید نظارت در قیمت‌گذاری صورت بگیرد.

وی افزود: بین کانال تولید و توزیع که وزارت بازرگانی قرار دارد نیز اشکالاتی است زیرا تولید و توزیع با یکدیگر هماهنگ نیستند و با توجه به اینکه سهم هزینه ثابت در این صنعت بالاتر است هرچقدر تولیدکنندگان بیشتر تولید کنند و بفروشند سود بیشتری کسب می‌کنند و تولید کنند تمایل به تولید دارد.

کارشناس صنعت سیمان گفت: دخالت در قیمت‌گذاری باعث می‌شود تولیدکنندگان آن‌چنان وارد بازار نشوند همچنین وزارت بازرگانی نیز شبکه توزیع آن‌چنانی ندارد که توزیع را انجام دهد که این باعث ایجاد تفاوت قیمت می‌شود و در حال حاضر بین تولیدکننده و مصرف‌کننده کانال توزیع قرار دارد که این کانال توزیع را یا باید تولیدکننده ایجاد کند یا باید به‌صورتی دولتی ایجاد شود.

بُد بیان کرد: تولید کننده، سیمان را در بورس کالا می‌فروشد واینکه مصرف‌کننده نهایی به چه صورت و چگونه کالا را به‌دست می‌آورد و اینکه مشتری چه رضایتی دارد، توجهی نمی‌شود و قیمت‌گذاری دستوری و دولتی است.

وی اظهار کرد: کاهش قیمت در این زمینه طی کوتاه‌مدت صورت می‌گیرد، ولی در بلندمدت به دلیل قطع برق و سوخت دوباره دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شود.

بُد در خصوص عرضه ۱۲ ماهه کالا در بورس کالا، گفت: دولت باید به سمت سیاست کلان، برنامه‌ریزی و نحوه سرمایه‌گذاری حرکت کند و نباید وارد جزئیات شود به‌اندازه کافی سیمان در مملکت وجود دارد اگر درست کانال گذاری کنیم تولیدکنندگان نیز برای کسب سهم بازار بیشتر با یکدیگر رقابت می‌کنند.

کارشناس صنعت سیمان گفت: با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد هزینه سیمان ثابت است یعنی استهلاک، بهره و حقوق کارگر ثابت بوده بنابراین تولیدکنندگان به دنبال بیشترین تولید و سود هستند و در حال حاضر دچار اشکالات سیاست‌گذاری و بلندنظری هستیم.

 

  • بیشتربخوانید:
  • ضرورت اصلاح در نظام توزیع سیمان/ آموزش و اطلاع‌رسانی بورس کالا مناسب نیست

 

انتهای پیام/#‌اقتصاد#‌اخباراقتصاد منبع: خبرگزاری میزان

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

وی معتقد است که گرچه «قتل زنان» کمترین میزان خشونت را در کل به خود اختصاص داده است اما در واقع آخرین مرحله خشونت علیه زنان محسوب می شود.

2 روز پیش

در پی اعلام شیوع سویه جدید ویروس کرونا، بورس‌های اروپایی با سقوط شدید مواجه شدند.

2 روز پیش

هوشنگ شجری، کارشناس مسائل اقتصادی کاهش نرخ تورم را یکی از اولویت‌های دولت و از مطالبات اصلی مردم دانست و با تاکید بر ضرورت اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور، برنامه‌ریزی برای کاهش هزینه‌های تولید و عدم قیمت گذاری دستوری را دو مولفه اصلی کاهش نرخ تورم عنوان کرد.

2 روز پیش

وزیر اقتصاد در حالی از حل و فصل اتصال سامانه گمرک و سامانه جامع تجارت پس از هشت سال و در آینده نزدیک خبر داده که طبق گزارش تحقیق و تفحص مجلس، ۹۵ درصد قاچاق از مبادی رسمی انجام می‌شود!

2 روز پیش

پس از چندین بار خلف وعده دولت قبل در راه‌اندازی کامل سامانه جامع تجارت، اکنون دولت سیزدهم یک گام بزرگ در این زمینه برداشته و زمینه اتصال گمرک را به سامانه مذکور فراهم کرده است.

2 روز پیش

وزیر راه‌وشهرسازی از مذاکره با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تثبیت قیمت سیمان و فولاد تا پایان اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: به‌دنبال وارد کردن مواد، مصالح، کارگر و مهندس به کشور نیستیم، اما قصد داریم توسعه فناوری در صنعت ساختمان ایران را ارتقاء بدهیم.

2 روز پیش

جلسه هم‌اندیشی اعضای کانون سراسری انجمن‌های صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان ایران با وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه برگزار شد.

3 روز پیش

هرچند تاکنون وعده‌های قبلی سایپا برای عرضه خودرو نیم‌شاسی اطلس محقق نشده است، اما آخرین گمانه‌زنی‌ها حاکی از رونمایی این خودرو در بهمن ماه امسال است. احتمالا پس از آن فروش این خودرو آغاز خواهد شد.

3 روز پیش

پیش از شروع مذاکرات وین در تاریخ ۲۹ نوامبر، به نظر می‌رسد ایران و ایالات متحده همچنان در دو موضع متناقض قرار دارند. ایران با قاطعیت می‌گوید تنها با هدف رفع تحریم‌های غیر قانونی به مذاکرات باز می‌گردد و قصد دارد به ضمانت‌های قانونی دست یابد که براساس آن، هیچ دولتی در آمریکا نتواند از توافق هسته‌ای خارج شود.

3 روز پیش

وزیر راه و شهرسازی ضمن موافقت با ورود فناوری نوین ساخت مسکن به کشور توسط بخش خصوصی، گفت: برای نهضت ملی مسکن زمین رایگان واگذار می‌کنیم.

3 روز پیش

یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

3 روز پیش

در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

3 روز پیش

محققان در ابتدا توانستند مدل‌های سلولی آزمایشگاهی را در شرایط آزمایشگاهی تولید کنند که عفونت را در گوش داخلی نشان می‌دهد تا مکانیسمی را ایجاد کنند که توسط آن کووید-۱۹ برای گوش و مجرای شنوایی مسری و مضر است.

3 روز پیش

سیاستمداران گمان کردند «عدالت» یعنی مصرف رایگان یا ارزان دولتی. این راهبرد غلط که منجر به عرضه مجانی یا بسیار ارزان آب شده، در کنار سیاست‌هایی که مصرف بالای انرژی را به دنبال دارد، «ابرچالش آب و محیط زیست» را به وجود آورد.

3 روز پیش

در حال حاضر در ۲۲۴ پایگاه اورژانس ۱۷۸۰ نیرو فعالیت می کنند؛ یعنی هر پایگاه حدودا دو نفر تکنسین اورژانس کم دارد که با این شرایط در حال حاضر حدود ۵۰۰ نیرو کم داریم و فقط سعی می کنیم که پایگاه ها را سرپا نگه داریم.

3 روز پیش

بیشتر...