3 روز پیش
2 بازدید

مشکلات شبکه «شاد» برای معلمان و دانش‌آموزان resize 3

خبرگزاری میزان-معلمان و دانش‌آموزان با وجود مشکلات آموزش مجازی از رفع ایرادات برنامه‌ی آموزشی شاد می‌گویند.

خبرگزاری میزان _ تسنیم نوشت: حدود دو هفته از بازگشایی مدارس می‌گذرد و آموزش در مدارس به شیوه ترکیبی آموزش مجازی و حضوری در جریان است و نکته جالب استقبال دانش‌آموزان پایه دوازدهم از کلاس‌های درس حضوری است.

در این گزارش به آموزش مجازی دانش‌آموزان و مشکلات پیش روی آن‌ها می‌پردازیم. دانش‌آموزانی که به هر دلیل ترجیح داده‌اند به جای حضور در مدرسه، آموزش مجازی را انتخاب کنند، اما در این مسیر مشکلاتی پیش پای معلمان و دانش‌آموزان وجود دارد.

در بازدیدی که از برخی مدارس دولتی شهر تهران داشتیم معلمان و دانش‌آموزانی که این روز‌ها با آموزش مجازی درگیر هستند به مشکلاتی اشاره کردند و شاید بتوان مهمترین آن را دغدغه تامین هزینه‌های اینترنت یا نداشتن ابزار برای آموزش مجازی عنوان کرد.

با وجود اینکه بسته‌های اینترنت سه ماهه ۲۰ گیگا بایتی برای معلمان فعال شده است، اما برخی معلمان امسال نخستین سال شروع فعالیشان است از سوی دیگر برخی معلمان هم سال گذشته موفق نشدند در سایت وزارت ارتباطات ثبت‌نام کنند و از اینترنت رایگان جا ماندند.
به نظر می‌رسد باید برای این دو گروه از معلمان چاره‌ای اندیشید البته محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات قول داده است تا امکان ثبت‌نام مجدد برای معلمانی که در فروردین ماه موفق به ثبت اطلاعات خود برای دریافت بسته‌های هدیه آموزش مجازی نشدند، ظرف روز‌های آینده فعال شود.
برخی معلمان هم می‌گویند در شرایطی که روزانه سه ساعت آموزش مجازی دارند این حجم از اینترنت نمی‌تواند پاسخگوی نیاز آن‌ها باشد.

در همین باره خانم حسن‌وند دبیر ریاضی می‌گوید: هزینه‌های اینترنت برای آموزش مجازی بسیار زیاد است از سوی دیگر ۲۰ گیگا بایت اینترنت نمی‌تواند پاسخگوی سه ماه فعالیت باشد، چون حداقل روزانه سه ساعت آموزش مجازی دارم و چند ساعت هم باید صرف تولید فیلم‌های آموزشی شود.

هزینه‌های سنگین اینترنت در آموزش مجازی پیش روی خانواده‌ها

هزینه‌های اینترنت برای دانش‌آموزان نیز موضوع دیگری است که باید به آن توجه داشت، اگر چه اینترنت شاد رایگان شده است، اما هم‌اکنون برخی کلاس‌های درس به دلیل مشکلاتی که برخی معلمان مدعی هستند در بستر شاد وجود دارد، در فضای سایر پیام‌رسان‌ها برگزار می‌شود و در این میان هزینه‌های اینترنت برای خانواده‌ها سنگین می‌شود.

در همین باره مادری که فرزندش در کلاس چهارم دبستان درس می‌خواند، می‌گوید: به دلیل اینکه معلم دایم فیلم‌ها و محتوای آموزشی ارسال می‌کند و آن‌ها را دانلود می‌کنم، دایم پیام می‌آید که حجم بسته اینترنت شما به پایان رسید و در ماه بیش از ۱۰۰ هزار تومان فقط بسته اینترنت برای آموزش مجازی دو فرزندم می‌خرم.

ریحانه محمدی دانش آموز پایه دوازدهم درباره هزینه‌های اینترنت می‌گوید: معلم چند فیلم گذاشته بود، اما نتوانستم ببینم، چون اینترنت نداشتم و باید بسته‌های صبحانت را بخرم. دو خواهر هستیم که با یک گوشی باید آموزش‌های مجازی را دنبال کنیم بنابراین ترجیحم این است برای رفع اشکال به صورت حضوری به مدرسه بیایم.

مشکلاتی که معلمان از شاد می‌گویند

درباره آموزش در بستر شاد نیز مدارس متفاوت عمل می‌کنند، برخی معلمان با این استناد که گروه‌های درسی در شاد تشکیل نشده است، دانش‌آموز احراز هویت نمی‌شود یا اینکه وویس دانش‌آموز ارسال نمی‌شود، آموزش مجازی را در فضای واتساپ دنبال می‌کنند که این موضوع هزینه‌های اینترنت را به دانش‌آموزان و خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

یکی از معلمان کلاس پنجم درباره مشکلات شاد می‌گوید: محتوای آموزشی برای دروس مختلف در شاد بارگذاری شده است، اما فقط برای درس مطالعات اجتماعی و فارسی باز می‌شود و به سایر محتوا‌ها نمی‌توان دسترسی داشت همچنین آزمون ساز و حضور و غیاب در شاد فعال نیست. با وجود اینکه اسامی دانش‌آموزان وارد سناد شده است، اما در شاد احراز هویت نمی‌شوند همچنین صوت آن‌ها ارسال نمی‌شود و برای دیدن پیام بچه‌ها باید از شاد خارج و مجدد وارد شوم که زمان‌بر است بنابراین وقتی بستر فراهم نیست در واتس‌اپ درس می‌دهم.

اینترنت رایگان مدرسه فعال نیست

مدیر یکی از مدارس ابتدایی شهر تهران هم می‌گوید: سرعت شاد در ساعات پیک ترافیک ضعیف‌تر می‌شود و معلمان می‌گویند که وویس‌های دانش‌آموزان در شاد نمی‌رسد از طرف دیگر برخی معلمان از شاد خارج شده‌اند و حالا من به عنوان مدیر مدرسه هر چه تلاش می‌کنم نمی‌توانم آن‌ها را دوباره در شاد عضو کنم. اینترنت رایگان مدرسه نیز فعال نشده است تا معلمان در ساعاتی که در مدرسه حضور دارند بتوانند با استفاده از اینترنت مدرسه آموزش مجازی را ارایه دهند. خانواده دانش‌آموزان نیز برای تامین هزینه‌های اینترنت مشکل دارند و از سایر خانواده‌های مدرسه خواسته‌ایم تا از خانواده‌هایی که توانایی تامین هزینه‌های اینترنت را ندارند، حمایت کنند.

مدیر یکی از هنرستان‌ها نیز با اشاره به مشکلات شاد می‌گوید: شاد هنوز کُند است و سه هفته می‌شود در سامانه سناد اسامی دانش‌آموزان و کلاس‌های درس تعریف شده است، اما در شاد کلاس‌های درس تشکیل نشده است و تمام این مشکلات باعث شد تا برای تدریس مجازی دوباره به واتس‌اپ برگردیم.

با این وجود برخی معلمان و خانواده‌ها هم معتقدند مشکلات شاد نسبت به سال قبل کمتر شده است.

معلمان و خانواده‌هایی که از امکانات شاد می‌گویند

خانم رمضانی که دو فرزند دانش‌آموز دارد و فرزند بزرگترش در پایه هفتم درس می‌خواند، از لایو شاد رضایت دارد و می‌گوید: پسرم خیلی از آن استقبال می‌کند و می‌گوید می‌توانم به صورت مستقیم تدریس معلم را ببینم و در درک مطالب درسی خیلی کمک می‌کند.

محمدرضا راضی دبیر ادبیات فارسی دوره متوسطه اول هم معتقد است که مشکلات شاد نسبت به سال گذشته بسیار کمتر شده است، و حتی در ساعات پیک ترافیک نیز می‌توان آموزش مجازی را ارایه داد. اینترنت شاد با سیم‌کارت همراه اول نیز رایگان است، اما با سیمکارت ایرانسل هنوز رایگان نشده است.

او می‌گوید: محتوای آموزش مجازی را از قبل آماده کردم و هر روز از ساعت ۱۱ تا ۱۲ محتوا‌ها را بارگذاری می‌کنم و دانش‌آموزان موظفند حضور داشته باشند و بعد از آن تا ساعت ۵ عصر می‌توانند برای رفع اشکال پیام دهند در زمان آموزش حضوری نیز اگر احساس کنم نیاز است برای دانش‌آموزانی که در خانه هستند مباحث ارایه شود از لایو شاد استفاده می‌کنم و همزمان از تدریسم فیلم می‌گیرم.

این معلم درباره مشکلات شاد عنوان می‌کند: حضور و غیاب در شاد هنوز فعال نشده است، محتوا و فیلم‌های آموزشی تولید شده برای دوره متوسطه اول در دسترس نیست و معلم نمی‌تواند کانال یا گروه اختصاصی برای درسش ایجاد کند.

  • بیشتز بخوانید:
  • اینترنت رایگان ۷۰۰ هزار معلم امشب فعال می‌شود

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.#‌اخبار
منبع: خبرگزاری میزان


مطالب پیشنهادی

طلایی: در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدای اصولگراها ۲۵ میلیون رای دارد

مرتضی طلایی می‌گوید: اصولگرایان هر کاری می‌خواهند بکنند از الان انجام دهند که سال ۱۴۰۰ با یک چهره پا به عرصه انتخابات بگذارند. اگر این اتفاق رقم بخورد من تضمین می کنم که کاندیدای اصولگرایان ۲۵ میلیون رای خواهد داشت.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

خداحافظی با مردِ «شماره یک» مجلس / روزگار پساپارلمانی لاریجانی

روزگار پسا پارلمانی علی لاریجانی چگونه خواهد گذشت؟ آیا او رخت سیاست را از تن بدر خواهد کرد و به گوشه دنج سیاست می رود یا استراحتی کوتاه کرده و برای ۱۴۰۰ آماده می شود یا...

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

تغییر چهره سیاسی پارلمان یازدهم /سونامی اصولگرایان به بهارستان رسید

نتیجه یازدهمین دوره انتخابات مجلس تغییر حداکثری در چهره سیاسی پارلمان را رقم زد و اکثریت نمایندگان مجلس فعلی حداقل برای ۴ سال آینده در پارلمان حضور نخواهند داشت.

تقابل کودکانه با دولت را کنار بگذارید

با معرفی منتخبان حاضر در مجلس یازهم و ترکیب نمایندگان، یکی از نگرانی‌هایی که در ارتباط با مجلس وجود دارد، این است که در شرایط تحریمی و فشارهایی که به کشور وارد می‌شود برخی تندروی پیشه کنند و تقابل با دولت را جزو برنامه‌های مجلس آینده قرار دهند.

تاکید وزیر دفاع بر وحدت، برادری و تعامل میان ارتش و سپاه/نقش شهید صیادشیرازی در فرماندهی عملیات‌های بزرگ جنگ بی‌بدیل است

تسنیم نوشت: وزیر دفاع در پیامی عنوان کرد: حماسه‌آفرینی‌ها و نقش بی‌بدیل و بارز شهید پرافتخار صیادشیرازی در طراحی و فرماندهی عملیات‌های بزرگ در دوران هشت سال دفاع مقدس و خلق پیروزی‌های بی‌شمار از او خورشیدی بی‌بدیل ساخت.

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

انکار ادعای شبکه فارسی زبان خارجی درباره روحانی و شورای عالی امنیت ملی

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری ادعای یکی از شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور درباره جلسه شورای عالی امنیت ملی را تکذیب کرد.

تبریزی: نگاه بازرگان با انقلاب همراه نبود /امام مخالف ترورهای موتلفه بود

پژوهشگر تاریخ معاصر ایران می‌گوید: در ماجرای ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ رژیم شاه قصد اعدام امام خمینی (ره) را داشت.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

اگر خورش شور شد چکار کنیم | اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود

اگر خورش شور شد چکار کنیم و اگر خورش شور شد چکار کنیم تا شوری آن از بین برده شود و چند روش کاربردی برای رفع شوری غذا را در پرشین وی بخوانید

نصیحت مشفقانه به منتخبان جدید خانه ملت

من به تازگی راجع به کارنامه سال ۹۸ فکر می کردم، از سیل در روزهای ابتدایی سال شروع شد، ابتدا پنج استان را به خود درگیر کرد و سپس به ۲۵ استان رسید.

تقدیر دستیار ویژه لاریجانی از کمک های چین به ایران در روزهای نشر کرونا

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل کمک‌های ⁧چین⁩ به ایران در مبارزه با ⁧کرونا را⁩ قابل تقدیر دانست.

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز | علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و درست کردن آن

علت چسبیدن ته دیگ پلوپز و علت چسبیدن ته دیگ پلوپز چیست و طرز تهیه یک ته دیگ برشته و خوشمزه و نکات درست کردن ته دیگ را در پرشین وی بخوانید

الگوی یک زنِ پرتلاش، فاطمی و با اخلاق

خانم فاطمه رهبر از زنان انقلابی، ولایی و اهل فضل و تدین بودند که بعد از فعالیت‌های زیادی که در صدا و سیما داشتند، در شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و در بخش بانوان نقش موثر و فعالی ایفا کردند.

پاسخ‌های کرونایی عباس عبدی به چند سوال اصلاح‌طلبانه و انتخاباتی

عباس عبدی تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب می گوید: کنشگری در فرایندهای سیاسی موجود را حتی پیش از کرونا ناممکن و نامفید می‌دانستم.

یک توصیه به عقلای مجلس آینده

بیماری کرونا این روزها بر حوزه های سیاست، اقتصاد، جامعه و ...سایه انداخته و همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده است.

روحانی به مردم: از روز شنبه مرحله سخت مبارزه با کرونا شروع می‌شود /آن روز که فهمیدیم کرونا در قم نشر یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود - خبرآنلای

روحانی گفت: آن روزی که به ما اعلام شد اول فقط در قم بود و روز بعد اراک را هم اعلام کردند که متوجه شدیم. آن روز که ما فهمیدیم هم در قم شیوع یافته و هم از قم عبور یافته است.

صادق خرازی: رهبری نمی‌گذارند دولت سقوط کند /سردار سلیمانی میلی به ریاست جمهوری ندارد

صادق خرازی، دبیرکل حزب ندای ایرانیان می گوید: رهبری انقلاب نمی‌گذارند که دولت سقوط کند. من احتمال این موضوع را یک در هزار هم نمی‌بینم که رهبری اجازه دهند مجلس وارد استیضاح رئیس‌جمهوری شود مگر این‌که شرایط کشور به گونه‌ای شود که آقای روحانی بخواهد در مقابل همه‌چیز بایستد.

مطالب مرتبط