ایران آنلاین |
1 ماه پیش

کم هزینه، پرفایده با برنامه ایران آنلاین

«ایران» ویژگی‌های حاکم بر دور اول سفرهای استانی دولت را بررسی می‌کند
کم‌هزینه، پرفایده و با برنامه

با سفر دو روزه اخیر آیت‌الله رئیسی به استان کرمان، پرونده دور نخست سفرهای استانی دولت مردمی بسته شد؛ آن هم درست در یک‌سالگی دولت.

روزنامه ایران:  انجام 31 سفر استانی ظرف 12 ماه صرفاً یک رکورد نیست، بلکه تصویری عینی و دقیق از دولتی است که از مردم و با مردم است؛ دولتی که تصمیمات توسعه‌ای مربوط به هر استان را نه در اتاق‌های بسته نهاد ریاست جمهوری، بلکه در همان استان و پس از بررسی واقعیت متن و میدان آن استان اتخاذ می‌کند. اگر این سفرها را در کنار سفرهای موضوعی دیگر آیت‌الله رئیسی قرار دهیم، مثلاً سفر به کرمان پس از وقوع سیل در استان که بلافاصله بعد از بازگشت از سفر روسیه انجام شد یا سفر به مناطق زلزله‌زده اندیکا در خوزستان و حتی بازدید از محل حادثه متروپل، این واقعیت را آشکار می‌کند که گویی تعداد روزهایی که رئیس جمهور و اعضای دولت در شهرها و شهرستان‌های مختلف کشور حضور داشته‌اند، چه بسا با روزهای حضور آنان در تهران برابری کند.


دولت بدون تعطیلی
سفرهای استانی دولت سیزدهم را می‌توان به معنای تغییر صورت و سیرت دولت هم دانست؛ زیرا ایرانیان در 8 سال پیش از آن با دولتی خسته مواجه بودند که نه فقط تصمیمات در آن با لختی و کندی بسیار اتخاذ می‌شد، بلکه اساساً شتاب و حرکت دولت از اقتضائات مسائل کشور و نیازهای مردم فرسنگ‌ها فاصله داشت. شیوع کرونا در کشور این وضعیت را تشدید کرد تا جایی که در دو سال آخر فعالیت دولت دوازدهم، ایرانیان رئیس دولت را جز از دریچه دوربین‌های صداوسیما مشاهده نمی‌کردند و می‌دیدند که رئیس دولت یا از اتاق رئیس جمهور با مدیران دولت سخن می‌گوید یا از اتاق جلسات دولت. اتفاقاً همین سابقه ذهنی از رئیس دولت، آن هم طی 8 سال، دلیل استقبال گسترده مردم از آیت‌الله رئیسی در سفرهای استانی بود. زیرا مردم می‌دیدند چه هنگامی که ویروس کرونا همچنان جولان می‌دهد،چه هنگامی که این همه‌گیری فروکش می‌کند، در اصل رفتار دولت و آیت‌الله رئیسی، یعنی تداوم ارتباط بی‌واسطه با مردم تغییری ایجاد نمی‌شود، گرچه به فراخور شرایط و برای رعایت حال مردم گاه بیشتر و گاه کمتر دنبال می‌شود. به علاوه این توصیفات، سفرهای استانی همگی در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته رقم خورد و از این حیث نیز قابل توجه است.


قبل از سفر و بعد از سفر
گذشته از معنای سیاسی و اجتماعی سفرهای استانی آیت‌الله رئیسی و دولت مردمی یعنی حضور در میدان و ارتباط بی‌واسطه با مردم چند ویژگی ساختاری و مدیریتی نیز در این سفرها برجسته است. نخستین ویژگی تصمیم‌گیری‌های دقیق و جلسات کارشناسی برای بررسی مسائل هر استان، پیش از هر سفر استانی بوده است. به عبارت دیگر هرچه در هر سفر استانی تصویب شد، فکر شده و تصمیم سازی‌ها با استفاده از نظرات نخبگان و مدیران استان انجام شد. دوری از اقدامات نمایشی، تلاش برای احیای واحدهای تولیدی، کارگاه‌ها و صنایع با حضور میدانی رئیس جمهور از دیگر وجوه این سفرها بود. پیگیری فاز اجرایی مصوبات مطابق جدول زمانی و تقویم دولت نیز به مرحله پساسفر تعبیر می‌شود؛ مأموریتی که عمدتاً از سوی معاون اول و معاون اجرایی رئیس جمهور در موعد خود ایفا شده و مصوبات هر استان گام‌های اجرایی را طی می‌کنند.


مناطق محروم در اولویت
در کنار این‌ها، دورترین یا به تعبیری حتی روستاها و مناطق حاشیه‌ای نیز از توجه رئیس جمهور دولت مردمی دور نبود. گفت‌و‌گوهای صمیمی آیت‌الله رئیسی در این نقاط و روستاها در میان عشایر و کوچ‌نشینان، جلوه‌های بدیعی از ارتباط دولت و ملت را به نمایش گذاشت. همراه اینها نباید از همراهی اعضای دولت در این سفرها نیز غافل شد. دولت نه تنها در تأمین اعتبار برای طرح‌های نیمه تمام یا طرح‌های مصوب در این سفرها بیشترین اهتمام را از خود نشان داد، بلکه دولتمردان نیز همپای رئیس جمهور در شهرها و روستاهای مختلف هر استان حاضر شده و ضمن گفت‌و‌گو با مردم، مسائل و مشکلات آنها را بررسی و برای تصمیمات مقتضی به دولت منتقل کردند. امروز اما دولت در تدارک برگزاری دور دوم سفرهای استانی است و در این میان آنچه به محاق می‌رود، آرزوی برخی مخالفان است که به ایجاد فاصله میان دولت و ملت می‌اندیشیدند.


برنامه‌ریزی برای دور دوم
با ‌وجود پرکاری و با وجود اینکه دولت در یک سال گذشته با سفر به همه استان‌ها، تصویری دقیق از وضعیت کشور به دست آورده است، شواهد نشان می‌دهد این تازه آغاز ماجرا است. به عبارت دیگر، انجام 31 سفر به 31 استان، آن هم در یک سال، به معنای پایان کار دولت در این زمینه یا پایان سفرهای استانی نیست. مطابق اشاره رئیس جمهور، به نظر می‌رسد هفته‌ها پیش از پایان این سفرها، برنامه‌ریزی برای آغاز دور دوم سفرهای استانی، البته با رویکرد و هدفی متفاوت آغاز شده است. آیت‌الله رئیسی جمعه گذشته در دیدار اقشار مخلتف مردم کرمان، با اشاره به تلاش‌های دولت مردمی در دور اول سفرهای استانی برای حل مشکلات مردم از پایان یافتن این دور از سفرها در کرمان خبر داد و گفت: «پس از مدت کوتاهی دور دوم سفرهای استانی برای پیگیری مصوبات قبلی و برداشتن گام‌های بعدی جهت رفع مشکلات در استان‌ها آغاز خواهد شد.»
به این ترتیب، شهرها یا روستاهایی که فرصت آن ایجاد نشد تا در یک سال گذشته میزبان رئیس جمهور و هیأت دولت باشند در سال پیش رو این بخت را خواهند داشت تا رو در رو و بی‌واسطه مشکلات و نیازهای خود را با رئیس جمهور یا یکی از اعضای عالی‌رتبه دولت در میان بگذارند.

انتهای پیام/

 

 

 #‌اخبار منبع: ایران آنلاین

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

خلاصه دیدار تیم های فوتبال مجارستان و ایتالیا در چارچوب رقابت های لیگ ملت های اروپا و پیروزی 2 بر صفر آبی ها را ببینید.

6 ساعت پیش

به گفته متخصصان در میان بسیاری از فواید دارویی میوه پائیزی انار، ترکیبات ویژه‌ای در این میوه وجود دارد که به آن خصوصیت بارزِ ضد سرطانی و کاهنده فشارخون را می‌دهد.

5 ساعت پیش

گران بودن و کم یاب شدن این وسایل توانبخشی باعث شده تا آمارسرقت این وسایل نیز روبه افزایش باشد.

6 ساعت پیش

در ملاقات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران با «محمد سالم ولد مزروک» وزیر خارجه موریتانی، دو طرف درباره مناسبات دوجانبه و مسائل بین‌المللی تبادل نظر کردند.

6 ساعت پیش

روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای از تعطیلی میز خدمت کنسولی این وزارتخانه در تاریخ پنجشنبه (ششم مهرماه ١۴٠١) خبر داد.

6 ساعت پیش

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

6 ساعت پیش

تهران - وزارت امور خارجه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: میز خدمت کنسولی این وزارتخانه به منظور ارتقای شبکه زیرساخت روز پنجشنبه تعطیل می‌شود.

7 ساعت پیش

تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان از مهم‌ترین موضوعاتی است که وراث این افراد مدت‌هاست چشم انتظار آن هستند، با این حال زمان نهایی آن همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

5 ساعت پیش

تهران- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی محمد امین حاجی هاشمی را به عنوان مدیر عامل جدید بنیاد ملی بازی های رایانه ای منصوب کرد.

7 ساعت پیش

بیشتر...