خبرگزاری ایسنا |
۱ هفته پیش

بازگشت دوباره شورِ همشاگردی ها به کلاس درس ایسنا

بازگشت دوباره شورِ همشاگردی‌ها به کلاس درس

ایسنا/قزوینامسال به برکت پیشرفته علم و مجاهدت‌های کادر درمان و هوشیاری مردم و مسئولین ویروس کرونا در آستانه نابودی است و موهبت حضور فیزیکی در مدارس، دیدار معلم و بازی و هم‌صحبتی با گروه همسالان مهیا شده است.

اسفند ۹۸ میهمانی ناخوانده جهان را اسیر خود کرد و ایران هم از حضور این میهمان مستثنی نبود. کرونا بلایی خانمان سوز شد که بسیاری از خانواده‌ها را داغدار کرد کسبه خانه‌نشین شدند و فضای آموزشی به تعطیلی فیزیکی محکوم شد و چاره‌ای جز تعطیلی مدارس جهت پیشگیری از رشد فزآینده این ویروس منحوس نبود. کلاس‌های درس از حالت فیزیکی به آموزش مجازی و آنلاین تغییر پیدا کرد فضایی غریب که زیرساخت‌های آن در کشور مهیا نبود و دانش‌آموز و معلم و خانواده‌ها را با چالش‌های متعددی روبه‌رو کرد.

والدینی که معلم شدند

به گزارش ایسنا، والدین نقش معلم را در خانه ایفا می‌کردند. دانش‌آموزی که با فضای آموزش آنلاین بیگانه بود این نوع آموزش را به بازی می‌گرفت و والدین را مجبور می‌کرد تا با حضور خود در ساعت کلاس آنلاین و تدریس و تفهیم مجدد دروس به دانش‌آموز کمک کنند و همین امر موجب ایجاد اضطراب و بروز اختلال در خانواده‌ها شد. دانش‌آموز درکی از آموزش مجازی و عدم حضور معلم در فضای آموزشی نداشت و تدریس مجازی را جدی نمی‌گرفت که این موضوع افت تحصیلی و عدم رغبت دانش‌آموز جهت حضور به موقع در ساعات آموزش مجازی را در پی داشت.

حالا کیف و دفتر و تجهیزات خیلی کاربرد نداشت و نوبت به کامپیوتر و لپ تاپ و تبلت و هدفون رسیده بود، عدم توانایی اقتصادی خانواده‌ها جهت تهیه این ابزار مشکلی جدید بود و گاهاً تداخل ساعات آموزشی چند فرزند در خانواده، مدیریت و برنامه‌ریزی برای والدین و جلب رضایت دانش‌آموز و معلم را در این زمینه بسیار دشوار کرده بود که در این مسیر خانواده‌هایی که ابزار محدود داشتند معمولاً اولویت را به فرزند بزرگتر که دروس مهم‌تری داشت اختصاص می‌دادند.

حس بی‌اعتمادی بین معلم و دانش‌آموز

با تأمین تمام شرایط مورد نیاز باز هم رضایت تحصیلی حاصل نمی‌شد و گاهی معلمان دانش‌آموزان را به عدم صداقت در انجام تکالیف و پاسخگویی به دروس و عدم حضور به‌موقع در کلاس متهم می‌کردند و مدعی بودند اولیا به‌جای دانش‌آموز حضور و در کلاس مشارکت دارند که درصورت عدم صحت این موضوع انگیزه و رغبت انجام وظایف را در دانش‌آموزان از بین می‌برد و در این میان اولیا تمام تلاش خود را برای ایجاد اعتماد بین معلم و دانش‌آموز به خرج می‌دادند شاید کمی از بار استرسی این آموزش آنلاین کاسته شود.

محیط کسالت بار آموزش در منزل

فضای آموزش مجازی که به طور یکنواخت در محیط خانه برگزار می‌شد، هیاهوی خارج از خانه و در مسیر مدرسه، محیط مدرسه، دیدار معلم، فضای دوستانه همسالان، بازی و شیطنت و تخلیه انرژی‌های کودکی و نوجوانی را از بین برده بود و تحمل فضای بسته و کسالت‌بار آموزش در منزل بسیار دشوار بود که ثمره این احساس خستگی و تنهایی بر کاهش سطح یادگیری آن‌ها سایه انداخته بود.

کرونا رفت به مدرسه برگردیم

معلمان، اولیا و دانش‌آموزان با هر سختی و فراز و نشیبی‌ که بود دوران قریب به سه سال آموزش مجازی را پشت سر گذاشتند و امسال به برکت پیشرفته علم و مجاهدت‌های کادر درمان و هوشیاری مردم و مسئولین ویروس کرونا در آستانه نابودی است و موهبت حضور فیزیکی در مدارس، دیدار معلم و بازی و هم‌صحبتی با گروه همسالان مهیا شده است.

معلمان، اولیا و دانش‌آموزان هر یک به‌نوعی شوق و اشتیاق این رهایی و آزادی عمل در فضای آموزش حضوری را احساس می‌کنند، نظم و انضباط به زندگی خانواده‌ها بازمی‌گردد، آن‌هایی که تا پاسی از شب بیدار بودند و حضور به‌موقع در کلاس آنلاین چندان برایشان مهم نبود حالا از چند روز مانده به بازگشایی مدارس ساعات خواب خانواده را طوری تنظیم کرده‌اند که صبح به‌موقع و با نشاط بر سر کلاس درس حضور پیدا کنند.

بازار کساد لوازم‌التحریر که برخی از کسبه در این صنف را به ورشکستگی کشانده بود دوباره رونق گرفته است. معلمان که در این ایام قدری با بی‌مهری اولیا مواجه بودند و تلاش‌هایشان مورد غفلت واقع شده بود حالا با حضور در کلاس به وظیفه خطیر تربیت، آموزش و پرورش آینده‌سازان این مرز و بوم خواهند پرداخت.

و در نهایت حضور فیزیکی دانش‌آموز در مدرسه جامعه را پویا می‌کند و بسیاری از مشاغل دوباره جان می‌گیرند. بازار لوازم‌التحریر، پوشاک مدارس، سرویس‌های حمل و نقل دانش‌آموزان، رفت و آمد دانش‌آموزان با لباس‌های متنوع و زیبا شور و نشاط را در جامعه تزریق می‌کند.

وظیفه خطیر معلمان در تربیت نسل آینده

جامعه را فرهنگ و ادب و آگاهی به پیشرفت می‌رساند و مدرسه مهد آموزش و آگاهی‌بخشی به نسل آینده این کشور است. معلمان وظیفه خطیر آموزش انسان را برعهده دارند و امانتدار این سرمایه‌های عظیم‌ هستند. آن‌ها با نوع آموزش و رفتار خود می‌توانند عشق و ارادت و خدمت به این مرز و بوم را در وجود دانش‌آموز نهادینه کنند.

وظیفه معلمان به اندازه‌ای مهم و خطیر است که اگر خلایی در امور جاری یک کشور مشاهده می‌شود قطعاً بخشی از آن ریشه در ضعف نوع آموزش و پرورش دانش‌آموزان دارد بنابراین با اعتقاد به مضامین ایرانی اسلامی، تعلق‌خاطر و خدمت صادقانه به وطن می‌توان برای رشد و تعالی این آب و خاک تلاش مجاهدانه کرد.

به گزارش ایسنا سرمایه‌های هر کشوری آب و نفت و گاز نیست بلکه نیروی‌انسانی فعال و پویا سرمایه‌های اصلی هر سرزمینی محسوب می‌شود و ایران در این حوزه سرمایه‌دار است اما نوع نگاه به تربیت این نیروهاست که می‌تواند آن‌ها را برای کشور حفظ کند یا اینکه با کم‌توجهی و بی‌مهری پس از رشد این نهال در داخل کشور، میوه‌های آن به دست بیگانگان چیده شود.

انتهای پیام#‌اخبار منبع: خبرگزاری ایسنا

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیم فوتبال بارسلونا با یک پیروزی حداقلی برابر مایورکا موقتاً به صدر جدول رده‌بندی لالیگا صعود کرد.

7 ساعت پیش

سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان گفت: در باشگاه ما کسی نیست که اعتراض کند من یک نفره همه کار انجام می‌دهم.

8 ساعت پیش

مربیان تیم ملی فوتبال دیدار پرسپولیس و تراکتور را از نزدیک تماشا می‌کنند.

8 ساعت پیش

رسانه های محلی پاکستان امروز اعلام کردند که حکم بازداشت «عمران خان» نخست وزیر پیشین این کشور صادر شده است.

8 ساعت پیش

قائم مقام رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اعلام کرد که عربستان سعودی برای پرداخت دیه باگذشت ۷ سال هنوز پاسخ درستی نداده است.

8 ساعت پیش

دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و گل‌گهر در شرایطی با برتری آبی‌های تهران به پایان رسید که شاگردان ساپینتو در وقت‌های اضافه صاحب یک پنالتی جنجالی شدند و به پیروزی رسیدند.

8 ساعت پیش

باشگاه استقلال اعتراض خودش را به تصمیم داور دیدار مقابل گل‌گهر اعلام کرد.

8 ساعت پیش

بر اساس بررسی‌های انجام شده از قیمت برخی محصولات ایران‌خودرو و سایپا در بازار آزاد، بازار خودرو در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ به طور میانگین رشد ۹/۶ درصدی را تجربه کرده است.

8 ساعت پیش

رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: قیمت روغن ۵ کیلویی نسبت به دو ماه اخیر که ۴۰۰ هزار تن بود اکنون ۲۹۵ هزار تومان شده است.

8 ساعت پیش

بیشتر...