بهداشت نیوز |
2 روز پیش

چرا زانویتان کبود می شود بهداشت نیوز Write Email

چرا زانویتان کبود می شود؟

اغلب کبودی ها که به آنها کوفتگی نیز گفته می شود خفیف بوده و به خودی خود بهبود می یابد. با این وجود کوفتگی های شدیدتر به بافت عضلانی یا استخوان می تواند آسیب برساند و بهبود آن ممکن است بیشتر زمان ببرد.

به گزارشبهداشت نیوز، طبق اعلام آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا استراحت، یخ درمانی، وارد کردن فشار به ناحیه آسیب دیده و نگه داشتن ناحیه‌ی کبودشده در ارتفاع ممکن است به کاهش علائم و بهبودی آن کمک کند.

در این مقاله نحوه تشکیل کبودی، درمان و چگونگی تشخیص اینکه آیا کبودی می تواند نشانه آسیب دیدگی شدیدتر مانند شکستگی باشد مورد بررسی قرار می گیرد.

با پاره شدن رگ های خونی کوچک زیر پوست کبودی یا کوفتگی ایجاد می شود، اما پوست آسیب نمی بیند خون از مویرگ های پاره شده به بافت های نرم اطراف نشت می کند که باعث تغییر رنگ می شود.

سه نوع کبودی وجود دارد:

زیر پوستی که دقیقا زیر سطح پوست ایجاد می شود

عضلانی که در عضله زیرین رخ می دهد

کوفتگی استخوان که آسیب دیدگی استخوان است

کبودی استخوانی به طور معمول دردناک ترین نوع کبودی است که فقط پزشکان می توانند این موارد را با گرفتن عکس تشخیص دهند.

کبودی روی زانو ممکن است به دلیل آسیب به پوست، تاندون ها، رباط ها یا استخوان درپوش زانو رخ دهد. به عنوان مثال، آسیب دیدگی زانو علاوه بر کبودی، ممکن است باعث پارگی رباط صلیبی قدامی شود.

کوفتگی زانو چه شکلی است؟

یک کبودی روی زانو ممکن است روی پوست روشن تر آبی یا بنفش و در پوست تیره بنفش تیره یا قهوه ای دیده شود و حتی کبودی ها با طی کردن روند بهبودی ممکن است تغییر رنگ داده و زرد یا سبز شوند.

علائم کوفتگی عبارتند از:

درد و حساسیت، تورم، سفتی و سختی، ضعف و یک توده یا هماتوم ناشی از جمع شدن خون در منطقه است

در صورت وجود کبودی استخوان، زانو ممکن است به خصوص سفت و متورم شده و طی مدت زمان بیشتری ترمیم شود. با این حال بدون وجود علامت دیگری اغلب کبودی ها جدی نیستند و به طور معمول رفع می شوند.

علل کوفتگی زانو

کبودی های زانو عموما با ضربات وارد شده به بدن رخ می دهد که ممکن است به دلیل زمین خوردن یا هنگامی که فرد زانوی خود را به چیزی سخت می کوبد، اتفاق بیفتد.

کبودی همچنین می تواند در کنار سایر آسیب ها مانند شکستگی، شکستگی استخوان، پارگی تاندون یا دررفتگی مفاصل نیز ایجاد شود و باید گفت احتمال کبودی در افراد مسن بیشتر از بزرگسالان است.

کبودی بدون جراحت

گاهی اوقات افراد دچار کبودی می شوند و چگونگی رخ دادن آن را به یاد نمی آورند. با این حال، برخی از نشانه های کبودی ممکن است به دلیل لکه های خون باشد که به آن پورپورا نیز گفته می شود.

پورپورا کبودی نیست اگرچه شبیه به هم هستند. این علامت می تواند به دلیل طیف وسیعی از شرایط بروز کند از جمله داروهایی مانند آسپرین یا وارفارین که خون را رقیق می کنند، سوتغذیهو کمبود ویتامین، شرایط التهابی، رگ های خونی ملتهب یا واسکولیت، یک اختلال خونریزی یا لخته شدن مانند هموفیلی، بیماری کبدی مانند سیروز، عفونت هایی مانند سپسیس که باعث جمع شدن سموم در خون می شوند و برخی از انواع سرطان ها مانند سرطان خون.

چگونه زانوی کبود را درمان کنیم؟

ممکن است فردی بخواهد با روش نگه داشتن ناحیه‌ی کبودشده در ارتفاع زانوی کبود شده را در خانه درمان کند. این شامل موارد زیر است:

استراحت مفصل زانو، خنک نگهداشتن ناحیه کبود شده با کمپرس یا کیسه یخ هر 20 دقیقه

به آرامی با باند نرمی زانو را ببندید

بالا بردن زانو از سطح قلب برای جلوگیری از جمع شدن خون

یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید اگر توده بزرگی روی سطح زانو وجود داشته باشد که بعد از گذشت چندین روز اندازه آن کوچک نشود ممکن است نیاز باشد که به پزشک مراجعه کنید.

زانوهای کبود شده طی چه مدت بهبود می یابند؟

زانوی کبود شده معمولا طی حدود 2 الی 4 هفته بهبود می یابد، ممکن است بهبودی کبودی استخوانی 1 تا 2 ماه یا بیشتر طول بکشد.

گاهی اوقات ضربه مستقیم به زانو باعث پیچ خوردگی یا شکستگی می شود که تشخیص تفاوت بین این آسیب ها ممکن است دشوار باشد.

شکستگی زانو یا کشکک می تواند باعث موارد زیر شود:

درد در پشت و پشت مچ پا، درد هنگام حرکت زانو به هر جهت، تورم، مشکل در کشیدن پا، تغییر ظاهر به دلیل شکسته شدن استخوان

اگر فردی دچار شکستگی یا پیچ خوردگی شود در عرض 30 دقیقه از آسیب دیدگی کبودی یا تورم شدید ایجاد می شود که پزشک با عکس گرفتن می تواند آن را تشخیص دهد.

درمان شکستگی کاسه زانو ممکن است شامل جراحی برای ترمیم استخوان های شکسته یا جایگزینی کل یا بخشی از آن باشد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگرکوفتگی زانو طی 2–4 هفته بهبود نمی یابد

در زانو یک هماتوم بزرگ ایجاد شود که بعد از چند روز اندازه اش کوچک نشود

زانو علائم شکستگی یا آسیب جدی تر مانند درد شدید یا تورم را نشان دهد

رنگ قرمز یا بنفش یا تغییر رنگ روی ناحیه زانو ایجاد شود

زانو علائم عفونت مانند تورم، چرک و گرما را نشان دهد

اگر فرد دچار تورم فوق العاده دردناک در عضلات پا یا باسن شود باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

خلاصه

زانوی کبود شده به طور معمول یک آسیب جزئی است که طی چند هفته به خودی خود بهبود می یابد. کبودی استخوان ممکن است باعث شود فرد درد بیشتری را تجربه کند و روند بهبودی آن هم طولانی تر است.

رویکرد نگه داشتن ناحیه‌ی کبودشده در ارتفاع ممکن است به کاهش علائم و بهبودی در آسیب های زانو کمک کند، اما اگر درد و تورم شدید باشد یا کبودی ناشی از آسیب نباشد فرد باید به پزشک مراجعه کند.

منبع:دکتر سلام#‌اخبار_بهداشت منبع: بهداشت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

از آن‌جا که هشدار هرچه زودتر حمله یا سکته قلبی در افراد اهمیت زیادی دارد، محققان پچ پوستی ساخته‌اند که با ارسال پالس‌های فراصوت بروز چنین خطراتی را هشدار می‌دهد.

12 ساعت پیش

پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائاتی درباره احکام معاملات، وام، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی و غسل منتشر شد.

12 ساعت پیش

فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در تهران و البرز از امروز (شنبه) اعلام شد.

12 ساعت پیش

فروغی به فینال تیراندازی در ماده تپانچه 10 متر بازی های المپیک توکیو 2020 راه یافت.

12 ساعت پیش

مدیر گروه مطالعات اندیشه‌ورزان در یادداشتی، جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس را عاملی مؤثر برای ورود پژوهش‌محور محققان و اندیشمندان دانشگاهی به این حوزه دانست.

12 ساعت پیش

با وجود اعلام قبلی معاون گردشگری برای بازگشایی مرزها به روی گردشگران خارجی از نیمه تیرماه، اما نماینده وزارت امور خارجه می‌گوید: ویزای توریستی به دستور ستاد ملی کرونا همچنان صادر نمی‌شود و متوقف است.

13 ساعت پیش

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان سیستان و بلوچستان گفت: همزمان با تعطیلات عید سعید قربان 28 گشت ویژه راهداری و ترابری استان به منظور تشدید نظارت ها در شبکه راههای استان خدمات ارائه دادند.

13 ساعت پیش

لبنان از دستگیری یک تبعه آمریکایی که اقدام به جاسوسی برای رژیم صهیونیستی می‌کرده خبر داد. وی در فرودگاه بیروت دستگیر شده است. 

13 ساعت پیش

دختر نوجوانی که در جریان یک درگیری دخترانه در یکی از بوستان‌های اصفهان قمه‌کشی کرده بود ضمن تعهد به تکرار نکردن این رفتار باید دوره‌های آموزشی و تربیتی را بگذراند.

13 ساعت پیش

دسترسی به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات این روزها به یک نیاز تبدیل شده و محدود به شهرها نیست، کارنامه دولت تدبیر و امید در توسعه فناوری اطلاعات با پوشش صد درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار یزد و افزایش ۴۸ برابری پهنای باند اینترنت استان بیانگر اقدامات موثر دولت در این زمینه است.

13 ساعت پیش

زن جوان که به‌دنبال اختلاف خانوادگی دچار افسردگی و اعتیاد شده بود خودش را از پشت‌بام خانه به پایین پرت کرد. به‌گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، چند روز قبل ساکنان یک ساختمان با شنیدن صدای مهیبی به کوچه دویدند و ناگهان با پیکر در هم شکسته و خونین زن جوان همسایه رو به رو شدند که روی زمین افتاده بود. با اعلام ماجرا به امدادگران اورژانس و مأموران پلیس دقایقی بعد تیم جنایی در محل حاضر شد، امدادگران اورژانس مرگ وی را تأیید کردند و بدین ترتیب تحقیقات آغاز شد.

13 ساعت پیش

طبق زمان‌بندی اعلام شده قاعدتا باید حقوق همه‌ی گروه‌های بازنشستگی واریز شده باشد و تا چند روز آینده نیز باید وام ۱۰ میلیون تومانی برای بیش از ۲۰ هزار بازنشسته پرداخت شود.

13 ساعت پیش

هر روز بر میزان استفاده از روبات‌ها در جنبه‌های مختلف زندگی بشر افزوده می‌شود. حالا دیگر روبات‌ها در صنایع، کشاورزی، ساخت‌وساز، مراقبت‌های پزشکی، جراحی و... مورد استفاده قرار می گیرند و هرچند تلاش می‌شود تا روبات‌های ساخت بشر ارتباط نزدیکی با انسان‌ها داشته باشند اما هنوز هم به‌نظر می‌رسد تا رسیدن به این مرحله راه درازی در پیش باشد.

13 ساعت پیش

دو دختر 60 و 65 ساله پدر سرطانی خود را به قتل رساندند.

13 ساعت پیش

شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان با اشاره به واقعه‌ای منحصربه فرد در تاریخ اسلام گفت: کجا سابقه داشته در یک امتی یا یک شهری ۲۰۰ شهید ببرند و یک روزه تشییع جنازه کنند و ۳۰ کیلومتر طول تشییع‌کننده‌ها باشد.

13 ساعت پیش

بیشتر...