عصرهامون |
1 ماه پیش

عصر هامون زنگ خطر بحران بی آبی در جنوب شرق کشور نواخته شد ضرورت تغییر محورهای توسعه بر اساس سناریوهای اقلیمی

با توجه به کاهش 83 درصدی بارندگی در کم بارش ترین استان کشور زنگ خطر بحران بی آبی در این خطه نواخته شد که این مهم تنظیم محورهای توسعه بر اساس سناریوهای اقلیمی را الزامی می کند.
به گزارشعصرهامون؛ سال هاست مردم سیستان و بلوچستان با بحرانی به نام خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند، وضعیتی که در سال گذشته با افزایش بارش ها اندکی بهبود پیدا کرد و امیدبخش بود.

اما در سال زراعی جاری، به یکباره زخم های کهنه خشکسالی سر باز کرد، چراکه این خطه یکی از کم بارش ترین سال های 50 سال اخیر را تجربه می کند، اتفاقی که طبق گفته مسئولان امر زنگ خطری برای وضعیت اقلیمی این استان و شرایط آبی آن محسوب می شود.
 
هر چند طی روزهای اخیر شاهد بارش هایی در برخی نقاط سیستان و بلوچستان و جاری شدن رودخانه های فصلی بودیم اما به گفته متولیان این میزان نمی تواند کم بارشی انباشته این استان را جبران کند، چراکه حدود 70 میلی متر کسری بارش نسبت به شرایط طبیعی دارد و در صورتی که در چهار ماه باقی مانده از سال زراعی 6 برابر بارش‌های هشت ماه اخیر دریافت شود، وضعیت به حالت طبیعی خود بازمی گردد.

ماجرایی که لزوم تنظیم محورهای توسعه را بر اساس سناریوی های اقلیمی الزامی می کند و از سویی با توجه به وابستگی منابع آبی این استان به بارش های فصلی، تسریع در اجرای طرح های بزرگ آبرسانی از جمله انتقال آب از دریای عمان ضرورتی انکارناپذیر است.

تنها 14.3 میلی متر باران در سیستان و بلوچستان بارید

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: از ابتدای سال زراعی تا کنون تنها 14.3 میلی متر باران در سیستان و بلوچستان باریده که 9 میلی متر آن در دو هفته اخیر دریافت شده و این خطه حدود 70 میلی متر کسری بارش نسبت به شرایط طبیعی دارد و کم بارش‌ترین استان کشور در هفت ماه اخیر بوده است.

وی با بیان این که در صورتی که در چهار ماه باقی مانده از سال زراعی 6 برابر بارش‌های هشت ماه اخیر دریافت شود، وضعیت بارندگی استان طبیعی می‌شود، افزود: در جریان فعالیت سامانه‌های همرفتی اخیر از 140 ایستگاه بارندگی گزارش شده است، اگرچه این بارش‌ها امید بخش بود، اما تغییر چندانی در وضعیت کم بارشی استان ایجاد نکرد و همچنان بارش‌های سال زراعی جاری حدود 83 درصد کمتر از شرایط طبیعی است.

این مقام مسئول اضافه کرد: پارسال تا این موقع از سال زراعی بیش از 165 میلی متر باران در سیستان و بلوچستان بارید که هزار و یکصد و پنجاه و سه درصد بیشتر از بارندگی‌های امسال بود.

وی تصریح کرد: بر اساس داده‌های بلند مدت، ماه‌های پیش رو کم بارش‌ترین ماه‌های سال زراعی در سیستان و بلوچستان است و ارتفاع بارش در برخی ماه‌ها نزدیک به صفر است.

کم بارشی که در 50 سال اخیر بی سابقه بود

حیدری با بیان این که خشکسالی و کم بارشی از ویژگی‌های اقلیمی سیستان و بلوچستان محسوب می‌شود، اذعان کرد: کم بارشی هفت ماه سال زراعی سیستان و بلوچستان در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

وی اضافه کرد: ناپایداری شرایط بارش استان و نوسان زیاد آن ایجاب می‌کند که الگوی توسعه در این منطقه نباید بر محور کشاورزی استوار شود، بلکه باید به سمت صنایع با نیاز آبی کم سوق پیدا کند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در برنامه‌ریزی‌های کلان استان به ویژه در توسعه اقتصادی باید به تدریج سهم اشتغال از بخش کشاورزی کاهش یابد و به سوی بخش‌های دیگر نظیر صنعت یا خدمات هدایت شود.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: واقعیت تغییر اقلیم و پیامدهای منفی آن بر زندگی بشر بر هیچ کس پوشیده نیست، بنابراین باید قبل از آنکه خیلی دیر شود، محورهای توسعه با وضعیت اقلیمی سازگار و برنامه های بلندمدت بر اساس سناریوهای اقلیمی محتمل تنظیم شود.

حیدری گفت: همین تغییر رکوردهای بارش و دما زنگ خطری برای شرایط جدید است که نمی توان با آن مبارزه کرد و راهی جز سازگاری با آن وجود ندارد.

انتهای پیام/


#‌اخبار #‌سیستان_و_بلوچستان منبع: عصرهامون

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: سهمیه‌ها در آزمون سراسری ۱۴۰۰ همانند سال ۹۹ و بدون تغییر اعمال می‌شود.

10 دقیقه پیش

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه فروش جنگنده های اف ۱۶ و موشک های سایدوینر و هارپون به فیلیپین را تایید کرده است.

یک ربع پیش

جان سالیوان، سفیر آمریکا در روسیه روز پنجشنبه چند روز بعد از بازگشت سفیر روسیه به واشنگتن، به مسکو بازگشته است.

یک ربع پیش

امروزه خودروها از نظر سوخت مصرفی و کارکرد موتور، تنوع بالایی پیدا کرده‌اند و انواع موتورها مزیت‌های خاص خود را دارند.

یک ربع پیش

احتمال اینکه تیم ملی ایران بدون دراگان اسکوچیچ آن هم پس از ۴ پیروزی در منامه و صعود قدرتمندانه به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی برود زیاد است.

یک ربع پیش

رییس پلیس راه البرز از ترافیک سنگین در جاده کرج - چالوس درمحدوده این استان خبر داد.

یک ربع پیش

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در پیامی درگذشت مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران حوزه محیط زیست ایسنا وایرنا را تسلیت گفت.

نیم ساعت پیش

«هر جا قدرت انتخاب مردم را زیاد کنیم احساس دموکراسی بالا می رود. احساس دموکراسی برای کشور قیمت دارد و میل به مشارکت و گردن گرفتن مشکلات بعدی را افزایش می دهد. ولی وقتی حزب قوی نداریم تمایلی برای هیچ کدام از جناح ها باقی نمانده است. هرج و مرج بدتر از ظلم است.»

نیم ساعت پیش

آموزش و پرورش طی نامه‌ای به سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی، افزایش فوق‌العاده ویژه فرهنگیان تا سقف ۵۰ درصد را پیگیری کرد.

نیم ساعت پیش

سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات عمومی و دولتی در ۸ سال دولت تدبیر و امید ۷۱ پروژه بیمارستانی را احداث کرد که مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

نیم ساعت پیش

محموله ۴۰ کیلوگرمی مواد مخدر قبل از ورود به الیگودرز کشف و ضبط شد.

نیم ساعت پیش

تیم‌های ملی والیبال ساحلی ایران در نخستین دیدار خود در رقابت‌های مرحله نهایی انتخابی المپیک موفق به شکست و حذف قطر شدند تا تنها دو گام دیگر تا توکیو فاصله داشته باشند.

نیم ساعت پیش

وزیر بهداشت اعلام کرد: تا پایان مرداد گروه‌های آسیب‌پذیر، بیماران صعب‌العلاج و افراد بالای 60 سال واکسن دریافت خواهند کرد.

1 ساعت پیش

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: سهمیه‌ها در آزمون سراسری ۱۴۰۰ همانند سال ۹۹ و بدون تغییر اعمال می‌شود.

1 ساعت پیش

نخستین گفت وگوی تلویزیونی سیدابراهیم رییسی رییس‌ جمهوری منتخب امشب از حرم مطهر رضوی و از طریق رسانه ملی پخش می‌شود.

1 ساعت پیش

بیشتر...