راهبرد معاصر |
۲ هفته پیش

تله نسبیت اطلاق در قطعنامه های بین المللی راهبرد معاصر

زمانی که غرب در مواجهه واقعی با بازیگر یا کشوری قرار می‌گیرند، صدور قطعنامه‌ها و بیانیه‌های محکم، الزام‌آور و تفسیر ناپذیر را در دستور کار و اعضای غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد را نیز در پذیرش آن‌ها زیر فشار قرار می‌دهند. با وجود این، زمانی که صرفاً قصد ظاهرسازی دارند، استفاده از متون و توصیفات کلی، تفسیرپذیر و غیر الزام‌آور حقوقی به تاکتیکی برای تنفس مصنوعی به رژیم اشغالگر قدس تبدیل شده است.

تله «نسبیت» و «اطلاق» در قطعنامه‌های بین المللی

به گزارش «راهبرد معاصر»؛با وجود تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد که خواستار آتش‌بس فوری در نوار غزه شده بود، جنایت های رژیم اشغالگر قدس در نوار غزه ادامه دارد و هیچ نشانه‌ای از توقف جنگ و پیروی از قطعنامه صادر شده از سوی صهیونیست ها مشاهده نمی شود. فراتر از آن، مقام های آمریکایی با غیرالزام آور خواندن قطعنامه تصویب شده، زمینه استمرار و ارتکاب جنایت های بیشتر تل آویو را در نوار غزه فراهم کرده اند.

شواهد و مستندات موجود تأیید می کنند واشنگتن نه تنها در عمل مانعی برای جنایت های صهیونیست ها در رفح، غزه و خان یونس به وجود نیاورده است، بلکه هدایت لجستیک و نظامی عملیات را در پشت پرده برعهده دارد.

سه کشور غربی عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای فرونشاندن خشم افکار عمومی به ظاهرسازی هایی نیاز دارند که تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت از آن جنس است


آنچه باید به آن توجه کرد، موضوع «اطلاق» و «نسبیت» در قطعنامه ها و بیانیه های صادر شده از سوی مجامع بین المللی است. زمانی که آمریکا، انگلیس و فرانسه در صحنه مواجهه واقعی با بازیگر یا کشوری قرار می گیرند، صدور قطعنامه ها و بیانیه های محکم، الزام آور و تفسیر ناپذیر را در دستور کار قرار می دهند و اعضای غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را نیز در پذیرش آن ها زیر فشار قرار می دهند.


با وجود این، زمانی که آمریکا و متحدانش صرفاً قصد ظاهرسازی و انتقال پیام های انحرافی در قبال بحران (مانند جنگ غزه) دارند، ماجرا به صورت ماهوی و حقوقی متقاوت خواهد شد. استفاده از متون، عبارت ها، کلمات و حتی توصیفات کلی، تفسیر پذیر و غیر الزام آور حقوقی به تاکتیکی برای تنفس مصنوعی بازیگران غربی به رژیم اشغالگر قدس در محاقل ظاهراً بین المللی مانند شورای امنیت سازمان ملل متحد تبدیل شده است.

بدیهی است واشنگتن، پاریس و لندن نه تنها عزمی برای توقف نسل کشی غزه ندارند، بلکه شراکت پنهان و آشکار با صهیونیست ها در این صحنه خونین را در دستور کار قرار داده اند. کاخ سفید، لندن و کاخ الیزه نسبت به محقق نشدن وعده های بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جنگ غزه نگران هستند. اگر جنگ در همین نقطه پایان یابد، تل آویو و حامیان غربی اش چاره ای جز اعتراف به شکست سنگین تاریخی نخواهند داشت.

در عین حال، سه کشور غربی عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای فرونشاندن خشم افکار عمومی به ظاهرسازی هایی نیاز دارند که تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت از آن جنس است؛ قطعنامه ای که به لحاظ رسانه ای، سیاستمداران غربی از آن به عنوان سندی در حمایت از توقف جنگ نام می برند، اما هم زمان بر غیرالزام آور و صوری بودنش تأکید می کنند.

بازیگران غربی پس از پایان جنگ جهانی دوم در قرن گذشته بارها از علم حقوق به مثابه مجرای اعمال سلطه در نظام بین الملل استفاده کرده اند.سازمان ها و ساختارهای بین المللی نیز به گونه ای ترسیم و طراحی شده اند که هضم کننده رویکرد ابزاری آمریکا و متحدانش در قبال بارزترین مفاهیم، معانی و مصادیق حقوقی باشند.قطعاً تا زمانی که این ساختار و قواعد مترتب بر آن تغییر اساسی نیابد، نمی توان از استیفای واقعی حقوق انسان ها در جهان امروز سخنی به میان آورد.#‌اخبار منبع: راهبرد معاصر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

تیم فوتبال العین امارات با عبور از سد الهلال عربستان جواز حضور در دیدار فینال لیگ قهرمانان 24-2023 را به دست آورد.

یک ربع پیش

مربی پیشین پرسپولیس با جدایی از کادر فنی تیم‌ملی تا حل شدن مشکل گل‌محمدی، هدایت تراکتور را برعهده گرفت.

یک ربع پیش

آیین تعویض پرچم گنبد حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در سالروز وفات این حضرت، عصر سه‌شنبه (۴ اردیبهشت) توسط خادمان حرم و با حضور زائران و مجاوران آشهر ری برگزار شد.

نیم ساعت پیش

فلاحت‌پیشه گفت: موضوع گرفتن غرامت جنگی از عراق یک خواسته عمومی است. به طور ویژه، خواسته آسیب دیدگان از جنگ، دریافت غرامت است؛ خواه شهرها و خواه افرادی که از وقوع جنگ آسیب دیده اند. اما اخیرا اقداماتی در این زمینه صورت گرفته که به اعتقاد من مشکوک است و باید مورد توجه قرار گیرد.

نیم ساعت پیش

رئیس پلیس راهور فراجا از مرگ ۱۰۶۵ نفر در حوادث رانندگی ایام نوروز خبر داد و گفت که این آمار در مقایسه با نوروز سال گذشته، ۹.۴ درصد کاهش داشته است.

نیم ساعت پیش

یک نویسنده اسرائیلی اعلام کرد، رویکردی که نتانیاهو در پیش گرفته منجر به نابودی اسرائیل خواهد شد.

یک ربع پیش

دبیر اجرایی جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) در نشست خبری گفت: حضور استان‌ها و‌ مشارکت آنها در اجرای برنامه‌های فرهنگی امسال بیش از گذشته است و‌ کمتر استانی است که در برنامه‌های رضوی حضور نداشته باشند.

یک ربع پیش

استاندار سمنان معتقد است رشد ۴ برابری درخواست های مردمی نشان اعتماد به دولت مردمی است.

یک ربع پیش

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: حفظ دین در آخرالزمان بسیار سخت و دشوار است.

یک ربع پیش

بیشتر...