رابطه خود با همسرتان را شیرین تر کنید all tv logo

رابطه خود با همسرتان را شیرین تر کنید!
وب‌گردیوبگردی

هر زوجی در رابطه‌شان ممکن است دچار تعارض و اختلاف نظر‌هایی شوند و این اصلاً اتفاق بدی نیست. بالاخره وقتی دو نفر انسان بزرگسال کنار همدیگر قرار می‌گیرند ممکن است در مورد بعضی از موضوعات دچار اصطکاک فکری شوند. سوال اینجاست که اصلاً چرا این اصطکاک فکری ایجاد می‌شود و راهکار‌های حل این مسئله چیست؟ «نسیم یزدانی روانشناس و روان درمانگر» در مورد راهکار‌های بهبود رابطه در زندگی مشترک چنین می‌گوید: ‎

به طور کلی این تعارضات اتفاق بدی نیست و باعث بهبود کیفیت رابطه زوجین می‌شود. اختلاف نظر و عقیده در افکار افراد یک موضوع غیر قابل اجتناب و غیر قابل انکار است، اما اگر این تفاوت سلیقه‌ها در زندگی مشترک به سرعت حل نشوند و ادامه دار باشند باعث بروز یک سری عوامل نامطلوب می‌شوند که برطرف کردنشان کمی مشکل است، چون دیگر بزرگتر شده‌اند و به عبارتی ریشه دار شده‌اند و باز کردن گره شان به این سادگی‌ها نیست.

خب شاید برای خانم و آقا سوال پیش بیاید کدام ناهمسانی‌ها در ارتباط زوجین برای رابطه آن‌ها آسیب‌زا می‌شود؟

مسائل اعتقادی، نپذیرفتن یا به توافق نرسیدن در مورد عادت‌های شخصیتی همدیگر، مسائل جنسی، مسائل مربوط به ارتباط زوجین با خانواده ها، تربیت فرزندان و… معمولاً موضوعاتی که همسران را به چالش می‌کشد، اما عواملی هم هستند که به نوعی محرک این اختلافات است.

چه عواملی محرک اختلافات زوجین است؟

اول عصبانیت‌های آزار دهنده از طرف یکی از زوجین یا هر دو، یعنی شدت این عصبانیت به نحوی باشد که باعث شود به هم دیگر توهین یا همدیگر را تحقیر کنند.

دوم دیدگاه برتری نسبت به هم داشتن یعنی اینکه خانم یا آقا حس کند این زندگی حق او نیست و اگر در این زندگی بماند آینده خود را تباه کرده است.

سوم توهین به همدیگر وعذرخواهی نکردن. اگر به هر دلیلی به همسرتان توهین کردید، بعداً حتما عذرخواهی کنید و بگویید یک لحظه عصبی شدم و کنترل خودم را ازدست دادم.

چهارم حس مالکیت به هم دیگر داشتن، نباید آقا یا خانم این تلقی را داشته باشند که وقتی با هم ازدواج کردند دیگر حق ارتبارط با والدین و خانواده و دوستانشان را ندارند.

پنجم نادیده گرفتن واقعیت هاست؛ یعنی اینکه کلاً یادشان می‌رود که اصلاً برای چه با هم ازدواج کرده اند؟ دختر و پسر برای رفع یک سری نیاز‌ها و خواسته‌ها با هم دیگر ازدواج کرده اند. شاید برای بعضی سوال باشد تفاوت نیاز با خواسته‌ها در چیست؟ جواب این است که آنچه که افراد را کنار هم قرار می‌دهد شامل نیاز آنهاست مثل نیاز به محبت در خانم‌ها و نیاز به قدرت در آقایان. در مقابل خواسته‌ها کدام است؟ تمایلات فراتر از نیازهایمان که معمولاً در افراد متفاوت است.

ششم رفتار‌های توهین‌آمیز کلامی و عملی نسبت به همدیگر.

هفتم رعایت نکردن درست ادب و آداب رفتاری عمومی و اجتماعی کنار هم دیگر. هشتم رعایت نکردن بهداشت فردی.

نهم بدخلقی مداوم یکی از زوجین یعنی فرد همیشه روحیه تهاجمی دارد و نوع کلامش همیشه تنش زاست، خوش اخلاقی و ساده عبور کردن از کنار مسائل یکی از بهترین نمونه‌های رفتاری برای افراد است. دهم خیانت، این خیانت حتی می‌تواند رعایت نکردن اصول درست ارتباط در فضای مجازی بین آقایان و خانم‌ها باشد. مورد بعدی خودداری و طرد جنسی است و در آخر مقایسه، یعنی اینکه ما بدون اینکه با فرد دیگری زندگی یا تعامل داشته باشیم او را همیشه با همسرمان مقایسه کنیم.

راهکار‌های حل اختلافات در چیست؟

زوجین سعی کنند که تمام ناهماهنگی‌های رابطه که گفته شد را با گفتگو حل کنند. گفتگو باعث می‌شود که مشکلات در همان ابتدا حل شوند، هم چنین رشد، درک عمیق‌تر و پیشرفت در رسیدن به هدف مشترک را به ارمغان بیاورد.

چند قدم کلی برای رسیدن به یک حال خوب در زندگی مشترک

در اولین گام کاری که باید برای حل اختلاف نظر‌ها انجام دهیم این است که احساسمان را نسبت به همدیگر تغییر دهیم یعنی آن عاملی که باعث کاهش حس مثبت، آسیب و رنجش بینمان شده را از بین ببریم. گام دوم اینکه در زندگی مشترک به رابطه برد برد فکر کنیم نه اینکه من همیشه برنده باشم و همسرم بازنده! گام سوم بدون پیش داوری و قضاوت به حرف‌های همدیگر گوش کنیم یعنی ارتباطمان به نحوی باشد که مجبور نباشیم خودمان را سانسور کنیم و نتوانیم حرف دلمان را به راحتی بازگو کنیم. گام چهارم اینکه باهم دیگر طوفان فکری برای هم افزایی اندیشه راه بیندازیم، یعنی چه کار کنیم؟ ایده ها، نیازها، نگرانی‌ها و خواسته‌هایمان را به همدیگر بگوییم و راهکارهایمان برای حل مشکلات را بازگو کنیم، زمانی که این اتفاق بیفتد و راهکار محور به مشکلاتمان نگاه کنیم باعث می‌شود نگرانی‌ها در زندگی کمتر شود. گام پنجم اینکه همیشه به خودمان یادآوری کنیم که چرا ما کنار یکدیگر قرار گرفته‌ایم؟ گاهی اوقات انقدر درگیر روزمرگی می‌شویم یادمان می‌رود اوایل چقدر همدیگر را دوست داشتیم و از بودن کنار هم لذت می‌بردیم.

گام ششم در مورد همدیگر کلی گویی نداشته باشیم اگر بخواهم با مثال توضیح دهم اینکه از جملات این شکلی استفاده نکنید «تو کلاً سر به هوایی، تو اصلاً به من توجه نمی‌کنی و…».

گام هفتم اینکه شکایت متقابل از همدیگر نداشته باشیم، برای مثال وقتی که آقا می‌گوید چرا این کار را انجام ندادی خانم سریع در جوابش نگوید تو این کار را انجام ندادی من هم در مقابل رفتار تو چنین کردم؛ و نکته آخر این عیوب همسرتان را در چشم خود بزرگ نکنید و آن‌ها را در ذهن خود تکرار نکنید، چون باعث ایجاد حس منفی نسبت به همسرتان می‌شود.

منبع: فارس

باشگاه خبرنگاران جوانوب‌گردیوبگردی#‌اخبار منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان گفت:حدود 10 ساعت از شروع فرآیند انتخابات گذشته و در حال نزدیک شدن به پایان مرحله اول انتخابات هستیم‌، شرایط خوبی در استان حاکم است و فرآیند رای‌گیری در شعب مختلف حوزه‌های انتخابی ادامه دارد.

نیم ساعت پیش

فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل، گفت: برای امنیت برگزاری انتخابات در ادبیل بیش از 10 هزار نفر مشارکت دارند.

نیم ساعت پیش

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: انتخابات با صحت، سلامت و در امنیت کامل در استان خراسان رضوی در حال برگزاری است.

نیم ساعت پیش

طحان نظیف گفت: طبق شواهد درصد مشارکت خوب بوده است و حتی نسبت به انتخابات مجلس یازدهم این مشارکت بهتر بوده است. اما آمار نهایی و تکمیلی را پس از اتمام فرایند اعلام می‌کنیم.

نیم ساعت پیش

رئیس ستاد انتخابات استان چهارمحال و بختیاری گفت: تاکنون حضور مردم پای صندوق‌های رای استان بی‌نظیر بوده است، قطعا استقبال پرشور مردم در سراسر استان منجر به افزایش اقتدار و عزت کشور خواهد شد.

نیم ساعت پیش

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری مازندران، گفت: تدابیر خوبی برای امنیت ارتباطات در انتخابات استان اندیشیده شده و در همین راستا نقاط اختلال اینترنت در مازندران به صفر رسیده است.

نیم ساعت پیش

سباستین فتل قهرمان چهار دوره فرمول که در پایان فصل 2022 اعلام بازنشستگی کرد، در مورد احتمال از سرگیری حرفه خود واکنش نشان داد.

نیم ساعت پیش

دبیر ستاد انتخابات خراسان جنوبی از فراهم شدن شرایط برای رأی دادن افراد دارای معلولیت و افراد مسن خبر داد.

نیم ساعت پیش

وزیر امور خارجه در مسجد دانشگاه صنعتی شریف آرای خود را به صندوق انداخت.

نیم ساعت پیش

بیشتر...