خبرگزاری رضوی |
۳ هفته پیش

دیدار امیرعبداللهیان با روسای الحشد الشعبی ائتلاف دولت قانون عراق رضوی

دیدار امیرعبداللهیان با روسای الحشد الشعبی و ائتلاف دولت قانون عراق
به گزارشخبرگزاری رضوی، این دیدارهای امیرعبداللهیان در ادامه دیدارهای فشرده طی سفر دو روزه وزیر امور خارجه ایران به بغداد انجام می‌شود؛ دیدارهایی رسمی و غیر رسمی که هدف از آن تقویت روابط دو ملت دوست و برادر ایران و عراق و نیز پیگیری مسائل مشترک مورد اهتمام دو ملت است.
وزیر امور خارجه ایران در دیدار با نوری المالکی از وی رسما برای سفر به ایران دعوت کرد.
رئیس ائتلاف سیاسی و پارلمانی دولت قانون عراق نیز بر «اهمیت ارتباط مداوم بین مسئولان عراقی و ایرانی» تاکید کرد و این دیدارهای دوجانبه را در راستای «تقویت روابط در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه های امنیتی و اقتصادی»، ضروری دانست.
المالکی افزود: دولت عراق، مشتاق به ادامه همکاری و شراکت با همه کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران است.
امیرعبداللهیان همچنین قرار است امروز پنجشنبه با «فائق زیدان» رئیس دستگاه قضایی عراق دیدار، آخرین تحولات پرونده ترور فرماندهان پیروزی، شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را پیگیری و درباره این پرونده رایزنی و گفت وگو کند.
امیرعبداللهیان همچنین قرار است با «رشید العزاوی» دبیرکل حزب اسلامی عراق دیدار کند.
پیشتر، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق شامگاه چهارشنبه در دیدار امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه وی، تاکید کرد پارلمان عراق حامی روابط دو کشور است.
دفتر ریاست جمهوری عراق روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دعوتنامه آیت‌اللهسید ابراهیم رئیسیرئیس جمهور ایران در جریان دیدار امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه ایران به رئیس جمهور عراق تحویل شد.
در این بیانیه آمده است که «عبداللطیف جمال رشید» رئیس جمهور عراق نیز قول داد که این سفر در اسرع وقت انجام خواهد شد.
رئیس جمهور عراق از مواضع جمهوری اسلامی و ایستادگی آن در کنار مردم عراق برای مقابله با سیاست‌های رژیم دیکتاتور صدام، حمایت از کُردهای عراق پس از کشتارهای حلبچه و الانفال و رخدادهای بعد از جنگ با تروریست‌های داعش، قدردانی کرد.
امیرعبداللهیان: ایران علاقه‌مند به تحکیم روابط دوجانبه است
وزیر امورخارجه ایران نیز با اشاره به اینکه موضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تلاش‌های عراق برای تحکیم امنیت و ثبات این کشور است، افزود: جمهوری اسلامی ایران علاقه‌مند به تحکیم روابط مشترک بین دو کشور و تداوم پیوندهای تاریخی روابط بین دو ملت همسایه است به نحوی که در خدمت همکاری و هماهنگی مشترک باشد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای دیدار با مقامات بلندپایه عراقی به بغداد سفر کرده است، پیش از ظهر روز چهارشنبه با فواد حسین همتای عراقی خود و سپس با محمد شیاع السودانی نخست وزیر این کشور دیدار کرده بود.


#‌اخبار_روز منبع: خبرگزاری رضوی

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

بیشتر...