21 ساعت پیش
2 بازدید

«کرونا» بهانه‌ای برای کم‌کاری‌های سازمان انتقال خون - نظام سلامت

«كرونا» بهانه‌ای برای کم‌کاری‌های سازمان انتقال خون

سلامت نیوز:شانه خالی كردن از زير بار مسئوليت و انداختن همه كوتاهی‌ها به گردن کرونا بهانه مناسبی است تا مسئولان سازمان انتقال خون نسبت به توسعه زيرساخت و گسترش پایگاه‌های انتقال خون پاسخ مناسبی ارائه نکند.

به گزارش سلامت نیوزز به نقل از آنا، انتشار فراخوان اهدای خون برای همه گروه‌های خونی از سوی سازمان انتقال خون و همزمان با آن تأكيد متوليان این سازمان بر ضرورت اهدای خون حتی در شرايطی كه تردد افراد در سطح شهر با محدوديت روبرو شده است، خبر از تبديل شدن اين سازمان به محلی برای آبستن بحرانی به نام «كم خونی» دارد. در همين شرايط است كه پیمان عشقی رئيس سازمان انتقال خون وضعيت ذخاير خونی كشور را شكننده اعلام می‌كند و از داوطلبان می‌خواهد كه برای اهدای خون به مراكز سازمان انتقال خون مراجعه كنند.


این درحالی است که محمدرضا مهدی‌زاده مدیرکل انتقال خون استان تهران نيز شرایط نیاز به خون را به اندازه‌ای ضروری دانست که از مردم خواست هنگام خروج از خانه برای انجام کارهای ضروری، اهدای خون برای نجات جان بیماران را به عنوان یک ضرورت حیاتی در نظر بگيرند.


از معضل كم خونی تا بحران كم خونی
محمدرضا مهدی‌زاده در گفتگویی که با رسانه‌ها داشت در خصوص وضعيت ذخایر فرآورده‌های خونی برای تامین نیاز بیماران, آن را در حالت هشدار دانست؛ همچنين سيما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت هم با طرح مواردی نظير اينكه «از مردم می‌خواهیم در ماه‌های باقی مانده سال به صورت مستمر و در بازه‌های زمانی مختلف برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کنند» خواستار مشاركت مردم جهت خاموش كردن اين آتش زيرخاكستر شد.
سخنگوی وزارت بهداشت که از نگرانی اين روزهای مردم به ويژه در برخورد با كرونا مطلع است، بر عدم سرايت كرونا از طريق خون تأكيد كرد و جهت اطمينان خاطر اهداكنندگان خاطرنشان كرد تمامی پروتکل‌های بهداشتی در مراکز انتقال خون کشور رعایت می‌شود و كليه وسایل و تجهیزات استفاده شده در پروسه اهدای خون و پلاسما استریل و یکبار مصرف هستند.


لاری با اشاره به اينكه شيوع كرونا منجر به كاهش مراجعين به سازمان انتقال خون شده است تصريح كرد «متاسفانه با شیوع ویروس کووید-۱۹ میزان اهدای خون کاهش یافته و این درحالیست که این ویروس از طریق خون منتقل نمی‌شود و با اهدای یک واحد خون می توانید جان سه نفر را نجات دهید.»


صف‌های طولانی برای اهدای خون
انتشار فراخوان‌های سازمان انتقال خون در فضای مجازی، حضور مردم در مراكز انتقال خون را به دنبال داشت، حضوری كه حتی منجر به ازدحام و ايجاد صف در شرايط بحرانی ناشی از گسترش كرونا شد. با عطف اينكه اقداماتی از قبيل اهدای خون تعطيل‌بردار نيست و باید به صورت مداوم استمرار داشته باشد اما با توجه به چالاكی ويروس كرونا در انتقال به افراد و از طرفی نياز بسياری از هموطنان به دريافت خون سالم، این سوال مطرح است که سازمان انتقال خون جهت گسترش و ارتقای زيرساخت های اين سازمان در شرايط بحرانی و جلوگيری از تشكيل صف توسط اهداكنندگان چه اقدامی انجام داده است؟


سخنگوی سازمان انتقال خون كشور در همین خصوص و در گفتگو با خبرنگار ما عدم استفاده از تمام ظرفيت پايگاه های انتقال خون به جهت حفظ سلامت اهداكنندگان در شرايط بحرانی ناشی از شيوع كرونا را علت معطل ماندن اهداكنندگان در صف‌های اهدای خون دانست و گفت: در حال حاضر برخی از سالن‌های اهداى خون ظرفيت پذيرش ۴۰ نفر را دارند اما به علت رعايت فاصله‌گذاری اجتماعی و حفظ سلامت مراجعه‌كنندگان از همه ظرفيت سالن‌هاى اهدای خون استفاده نمی‌شود.


بشير حاجی بيگی با بيان اينكه کمبود تخت‌ها در مراكز انتقال خون منجر به كاهش زمان رسيدگی به مراجعين شده است، افزود: در شرايط فعلی به دليل رعايت فاصله‌گذاری‌های اجتماعی در استان تهران حدود ۴۰ نفر عقب هستيم. در شرايط عادی ۶۰ نفر اهداكننده همزمان وارد سالن می‌شوند اما در اين شرايط از ٦٠ نفر به ٣٠ نفر كاهش پيدا كردند. همچنين در اصفهان ۲۵ نفر عقب هستيم كه اينها به دليل رعايت پروتكل‌های بهداشتی مربوط به كرونا است.


مراكز خون ايران جزء بهترين مراكز دنيا هستند
سخنگوی سازمان انتقال خون در واكنش به اينكه صف‌های طولانی در مراكز اهدای خون منجر به افزايش تعداد مبتلايان و قربانيان كرونا می‌شود، تصريح كرد: در همه جای تهران مراكز سازمان انتقال خون مستقر هستند نكته قابل توجه اين است كه اهدای خون در كشور نبايد هيجانی بوده و بايد با تصميم آگاهانه و مسئولانه باشد.


حاجی بيگی در شرايطی مراكز انتقال خون ايران را به عنوان بهترين مراكز انتقال خون دنيا معرفی می‌كند كه وی سال گذشته نبود زيرساخت‌های لازم را يكی از مشكلات اساسی پايگاه‌های انتقال خون خوانده بود و گفته بود كه «تعداد کافی پایگاه انتقال خون و نیروی آموزش دیده نداریم. ما نمی‌توانیم جواب مردم را بدهیم. حتی اگر با استفاده از فراخوان ها ما ۴ هزار اهداکننده خون تهرانی داشته باشیم، واقعاً با این زیرساخت‌های نمی‌توانیم تکریم ارباب رجوع کنیم.»
همچنان كه ۸۰ درصد سونامی بحران‌ها در كشور به مديريت نابخردانه شرايط و بهره‌گيری از منابع برمی‌گردد؛ در مجموع به نظر می‌رسد كه سازمان انتقال خون نيز به مانند سايرين از كوويد-١٩ به عنوان ابزاری بر سرپوش نهادن بر ضعف‌های مديريتی خود استفاده می‌كند.#‌اخبار_سلامتی
منبع: سلامت نیوز


مطالب پیشنهادی

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

ویدیو - رکورد جهانی که سپاه در مبارزه با کرونا شکست

معاون سلامت، آموزش پزشکی و دفاع زیستی سپاه گفت: سپاه در آماده سازی تخت های بیمارستانی ویژه برای بیماران کووید 19؛ رکورد زد.

از بین بردن چربی خورشت | راه کاری موثر برای از بین بردن چربی خورشت

از بین بردن چربی خورشت و راه از بین بردن چربی خورشت و چگونه چربی خورشت را از بین ببریم و چرب شدن زیاد خورشت را در پرشین وی بخوانید

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

ویدیو - روایتی دیده نشده از امام خمینی(ره) از برداشت‌های مختلف درباره انتظار فرج

در روز نیمه شعبان و ولادت حضرت ولیعصر(ع)، روایتی از امام خمینی(س) از برداشت های مختلف درباره انتظار فرج که برای اولین بار منتشر می شود را مشاهده می کنید.

صوفی: در ۱۴۰۰ اگر کاندیدای اصلاح‌طلب داشتیم، شرکت می‌کنیم

وزیر دولت اصلاحات می گوید: پیش بینی ما این است که اگر اجازه دهند کاندیدای مورد نظرمان را وارد صحنه انتخابات ۱۴۰۰ کنیم اوضاع تغییر خواهد کرد. اما مردم دیگر با کاندیداهای دست دوم، اجاره ای و ... پای صندوق نمی آیند.

به روغن انداختن خورش | نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی

به روغن انداختن خورش و نکات به روغن انداختن خورش و ترفندهای آشپزی و جا انداختن خورشت فسنجان و روش سرخ کردن سیب زمینی رستورانی را در پرشین وی بخوانید

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

بو دادن بادام زمینی | روشی آسان و متفاوت برای بو دادن بادام زمینی

بو دادن بادام زمینی و بو دادن بادام زمینی در منزل و بادام زمینی و خواص بادام زمینی و بادام زمینی چه مواد مفیدی دارد و آشنایی با خواص بادام زمینی را در پرشین وی ببینید

اشتباهات رایج آشپزی | اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند

اشتباهات رایج آشپزی و اشتباهات رایج آشپزی که هر آشپزی باید بداند و نکات آشپزی و ترفندهای مهم آشپزی و نکات ماهرانه اشپزی را در پرشین وی بخوانید

روایت میرسلیم از اختلاف نظرها بین آیت‌الله خامنه‌ای و میرحسین موسوی درباره نحوه اداره کشور

میرسلیم می گوید بین آیت الله خامنه ای که رئیس جمهور بودند و میرحسین موسوی که نخست وزیر بود درباره نحوه اداره کشور توسط دولت و توجه به بخش خصوصی اتفاق نظر وجود نداشت.

دستورات مهم روحانی درباره اجرای فاصله‌گذاری هوشمند مقابله با کرونا

رئیس جمهور پس از دریافت گزارش‌های جداگانه‌ای از وزیران کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره اجرای طرح فاصله‌گذاری هوشمند از روز شنبه و آغاز فعالیت کسب و کارهای کم‌ریسک در همه استان‌ها به جز تهران، تاکید کرد که این طرح باید با نظارت دقیق و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرا شود.

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر | راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر

جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و راهکار جلوگیری از خشک شدن مرغ در فر و نکات پختن مرغ درون فر و مزه دار کردن مرغ را در پرشین وی بخوانید

برگ برنده اصلاح‌طلبان در ۱۴۰۰؛ ظریف،عارف، مطهری، جهانگیری یا...؟

۱۴۰۰ برای اصلاح طلبان سرنوشت ساز است، یا سورپرایز انتخابات می شوند و در روزهای سرخوشی اصولگرایان کاندیدایی رو می کنند که برگ برنده شان در انتخابات شود یا باید سنگری دیگر را هم به رقیب واگذار کنند.

ساختار شورای نگهبان قابل بازنگری و اصلاح است؟ / پاسخ دو حقوقدان

آیا قانون اساسی بعد از ۳ دهه از آخرین بازنگری نیازمند اصلاحی دیگر است؟ آیا با وجود انتقادات به عملکرد شورای نگهبان به مرحله بازنگری در ساختار این شورا رسیده‌ایم؟ چرا به اصل رفراندوم نگاه منفی وجود دارد؟ و ...سوالاتی که در میزگردی که به مناسب سالگرد تصویب قانون اساسی در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین برگزار شد به آن ها پاسخ داده شد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

سیاسی کردن کرونا به نفع هیچ‌کس نیست

بیش از یک ماه از ورود و شیوع فراگیر ویروس منحوس کرونا در کشور می گذرد، علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسمی و روانی مردم، مشکلات معیشتی، تعطیلی همه مشاغل، به صفر نزدیک شدن درآمد نفتی و افزایش تورم؛ هزینه و خسارت های اقتصادی، فراوانی را به مردم و کشور وارد کرده است. 

مدل کیک های عروسی | گلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی

مدل کیک های عروسی وگلچینی از زیباترین مدل کیک های عروسی و تزیین کیک عروسی و دیزاین کیک عروسی و انتخاب کیک عروسی را در پرشین وی بخوانید

روش نرم شدن خلال بادام | روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها

روش نرم شدن خلال بادام و روش نرم شدن خلال بادام و خلال پسته در غذاها و نکات درست کردن خلال بادام و خلال پسته درمنزل را در پرشین وی بخوانید

مطالب مرتبط