سلامت نیوز |
1 ماه پیش

نوشیدنی های مفید برای کودکان بشناسید سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، باید و نبایدهای انتخاب نوشیدنی برای کودکان را یاد بگیرید تا سراغ نوشیدنی‌های ممنوعه برای کودکان نروید.

کودکان زیر ۶ ماه، حتما باید فقط شیر مادر بخورند. کودکانی که ۶ تا ۱۲ ماه دارند، می‌توانند در طول روز، در کنار شیر مادر، آب هم بنوشند و کودکان بالای یک‌سال می‌توانند نوشیدنی‌های متنوع بنوشند.


نوشیدنی‌های‌ انرژی‌زا معمولا حاوی گلوکز یا قند، کافئین، ترکیبات گیاهی، شیرین کننده‌ها و سایر مواد هستند کـه اثرات انها بر کودکان ناشناخته اسـت. بنابر این باید از مصرف اینگونه نوشیدنی‌ها توسط کودکان جلوگیری شود.


نوشیدنی‌های‌ رژیمی یا بدون قند حاوی شیرین‌کننده های‌ مصنوعی و تقویت کننده‌های‌ طعم هستند کـه غیر مغذی محسوب می‌شوند و عوارض جانبی متعددی دارند. بنابر این کودکان نباید از این نوشیدنی‌ها استفاده کنند.


یک لیوان کوچک آب‌میوه خانگی یا بهتر از آن پوره خود میوه که به آب‌میوه طبیعی هم ارجحیت دارد، همچنین می‌تواند راهی برای دریافت یکی از ۴ یا ۵ وعده‌ میوه و سبزیجات مورد نیاز کودک طی روز باشد، ولی باز هم خود میوه بدون شک مفیدتر از هر نوع آب‌میوه‌ای است.


چای منبع آنتی‌اکسیدان است و برای سلامت بدن کودک مفید است، اما کافئین موجود در چای برای سلامت بدن کودک مناسب نیست. برای آن‌که کافئین موجود در چای به بدن کودک آسیب وارد نکند، در طول روز بیشتر از یک چهارم لیوان چای به کودک خود ندهید. حتی می‌توانید چای را با شیر مخلوط کنید و سپس به کودک خود بدهید تا کافئین موجود در چای تاثیر منفی بر روی بدن کودک نگذارد.
دمنوش‌های گیاهی ارزش غذایی ندارند و بیشتر خواص درمانی دارند که مصرف آن برای کودکان اصلا توصیه نمی‌شود. در واقع این نوشیدنی تاثیر منفی بر روی بدن می‌گذارد و حتی باعث مسومیت کودک می‌شود و دستگاه گوارش او آسیب جدی می‌بیند.

میزان مجاز روزانه مصرف آبمیوه در کودکان در رده‌های سنی مختلف به این ترتیب است:

کودکان کوچک‌تر از ۱۲ ماه: آب‌میوه مصرف نکنند.

کودکان ۱ تا ۳ ساله: حداکثر نصف لیوان.

کودکان ۴ تا ۶ ساله: حداکثر سه‌ چهارم لیوان.

کودکان ۷ ساله و بالاتر: حداکثر یک لیوان.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

یکسری مشکلات یا خطاهایی وجود دارد که جلوی جذب ویتامین D به بدن را می‌گیرند. با برطرف کردن این موارد، می‌توانید از مقدار کافی آن در بدن‌تان مطمئن شوید.

2 روز پیش

عناب میوه‌ای کهن و پرفایده است که با نام‌های دیگری همچون زیتون چینی و خرمای قرمز نیز شناخته می‌شود. این میوه کوچک و شیرین همواره در طب سنتی جایگاه ویژه‌ای داشته است.

2 روز پیش

 تمرینات ورزشی مربوط به پا در دوران سالمندی می‌تواند توانایی تحرک شما را با افزایش سن تضمین کند.

1 روز پیش

 نتایج تحقیق کنونی نشان داد که تمرکز کردن در کار مسری است.

1 روز پیش

شامپو بدون سولفات، شامپوهایی هستند که بدون استفاده از ترکیبات شیمیایی سولفات، موها را تمیز می‌کنند و از خشکی و آسیب به موها جلوگیری می‌کنند.

3 روز پیش

خربزه از آن میوه‌هایی است که معمولا توصیه می‌شود با برخی مواد غذایی مصرف نشود. ترکیب خربزه و عسل معروف‌ترین ترکیب ممنوعه است که همه ما در مورد عوارض خطرناک آن چیزهای زیادی شنیده‌ایم. اما همراه خربزه چی نخوریم؟

2 روز پیش

اغلب افراد در حالی دور ریز میوه و سبزیجات را به راحتی داخل آشغال می ریزند، که با استفاده از روش های صحیح می توان از کاربردهای عالی آن ها به خوبی بهره برد.

2 روز پیش

ماساژ روزانه نوزاد مزایای بسیاری دارد که انجمن بین‌المللی ماساژ نوزادان (IAIM) آن‌ها را به دسته‌های تعامل، تحریک، تسکین و آرامش تقسیم می‌کند. IAIM دریافته است که این مزایا نه تنها بر کودک، بلکه بر کل خانواده و حتی جامعه او تأثیر می‌گذارد.

3 روز پیش

روزنامه ایندیا تایمز به نقل از محققان شش دلیل برای این موضوع آورده است که چرا باید اولین چیزی که در ابتدای روز می‌خوریم، آب باشد.

2 روز پیش

بیشتر...