تیتر برتر |
4 روز پیش

شانس سعید محمد در انتخاباب 1400 چقدر است سایت تیتربرتر TitreBartar com

شانس سعید محمد در انتخاباب 1400 چقدر است؟

به گزارشتیتربرتر؛ برخی می‌گویندانتخابات ۱۴۰۰از بسیاری جهات شبیه انتخابات ۸۴ است که هر دو جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی محتمل است با چند نامزد وارد گود انتخابات شوند.

چراکه یک ماه و نیم مانده به موعد رفتن پای صندوق‌های رأی و هنوز مشخص نیست که گزینه یاگزینه‌های اصلی هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگراکدام‌اند. مضاف بر اینکه جریان اصلاح‌طلبی با مشکل مهم‌تر دیگری یعنی بحران اقبال در بدنه مردمی هم روبه‌روست.

در جریان اصولگرایی هم برخی چهره‌ها به صراحت گفته‌اند به نفع هیچ فردی کنار نخواهند رفت. غلامرضا مصباحی‌مقدم سخنگوی جامعه روحانیت گفته که اگررئیسی نیاید، نمی‌دانیم چطور می‌توانیم به نامزد واحد برسیم و احتمال تشدید اختلاف بین اصولگرایان زیاد است. حالا سؤال اصلی این است که در صورت نیامدن ابراهیم رئیسی که در حال حاضر تنها گزینه اجماع‌ساز این جریان است و شکستاصولگرایاندر رسیدن به وحدت؛ کدام نامزد شانس بیشتری برای برنده‌شدن خواهد داشت؟

شرق هر روز به بررسی کارنامه و موقعیت سیاسی- اجتماعی یکی از نامزد‌های مطرح اصولگرا از دو جنبه می‌پردازد. ۱- شانس بدل‌شدن به نامزد اصلی جریان اصولگرایی ۲- اقبال مردمی از سوی بدنه اجتماعی. امروز، سعید محمد.

سعید محمد جوان‌ترین نامزد جریان اصولگرایی

موردسعید محمددر نوع خود جالب است. تا قبل از سال ۹۹ کسی چندان او را نمی‌شناخت. اما در این سال کم‌کم نامش بر سر زبان‌ها افتاد به‌ویژه وقتی سخن از دولت جوان انقلابی می‌شد، خیلی‌ها می‌گفتند که او می‌تواند مصداق درست و خوب این گزاره باشد.

همه چیز حتی در حد شایعه برای این فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا تا پایان ۹۹ به‌ظاهر به‌خوبی پیش می‌رفت تا اینکه در نخستین ماه سال جدید خبر استعفایش رسانه‌ای شد و بعد هم اظهارنظر‌هایی که به خبر برکناری‌اش به جایاستعفارسمیت بخشید.

سعید محمد تا الانجوان‌ترین نامزد شناخته‌شده جریان اصولگراییاست و این شانس را داشته که نامش حتی بعد از حاشیه‌های اخیر درباره استعفایش در بین۱۰ نامزد اصلی شورای وحدتاصولگرایاندیده شود.

برگ برنده سعید محمد در انتخابات 1400

جوان‌بودن محمد، هم می‌تواند برگ برنده او حساب شود هم پاشنه‌آشیل او.جوانیوناشناس‌بودن در سیاست، کنجکاوی‌برانگیز است.

جدای از اینکه این جوان‌بودن می‌تواند یک امتیاز یا جذابیت ایجاد کند، نکته مهم‌تر این است که او، چون کارنامه وسابقه سیاسی – اجرائیزیادی ندارد به نسبت رقبا کمتر در تیررسقضاوت از سوی مردمو تخریب از سوی سایر نامزد‌ها قرار می‌گیرد.

شباهت سعید محمد به احمدی نژاد سال 84

سال ۸۴ هماحمدی‌نژادجوان‌ترین گزینه در بین رقبای اصولگرایش بود و دقیقا از همین خلأناشناختگی سیاسیبهره برد به‌ویژه اینکه از توانایی فردی خودش هم‌زمان با بهره‌گیری از نماد‌های گفتمان عدالت‌خواهانه، در استراتژی انتخاباتی تبلیغاتی‌اش هم بهره برد وبرند احمدی‌نژادرا ایجاد کرد.

حالا اگر سعید محمد هم بتواند از ابزار‌های خلاقانه مناسب و اختصاصی خودش استفاده کند، قطعا بین رقبایی که سال‌هاست مردم با حرف‌ها و چهره و عملکردشان خو گرفته‌اند، توجهات را به سمت خودش جلب خواهد کرد. دنبال‌کردن سعید محمد از این منظر که کیست و چه می‌گوید حتی برای مخالفان سیاسی‌اش هم قطعا جذاب‌تر است تا مثلارستم قاسمی!

برخی معتقدند که شاید پیشینه نظامی او به‌ویژه آنکه متأخر هم هست یک امتیاز منفی برایش محسوب شود. این در حالی است که با توجه به تعددنامزد‌های اصولگرا با سابقه نظامیدر انتخابات آتی، به نظر می‌رسد اصولا برای بدنه مردمی جریان اصولگرایی برخلاف بدنه مردمی حامی جریان اصلاح‌طلبی خیلی این گزاره «سبقه نظامی» یا «نامزد نظامی» دغدغه نیست.

اما او قبل از اینکه به این مرحله برسد، باید از یک سد بزرگ بگذرد یعنی همین جوانی و ناشناختگی می‌تواند پاشنه‌آشیل او شود.احمدی‌نژاد همان‌قدر که می‌تواند الگوی سعید محمد شود می‌تواند به مانع او هم بدل شود.شورای نگهبان یک بار تجربه تأیید صلاحیت یک چهره اصولگرای محبوب، اما آزمایش پس‌نداده را در کارنامه خود دارد و قطعا اجازه نمی‌دهد از یک سوراخ دو بار گزیده شود. ابزارش را هم در اختیار دارد.

اینکه سعید محمد دقیقا بابت همین جوانی و کوتاه‌بودن عمر حضور سیاسی‌اش، واجد شناخته‌شدن به‌عنوان رجل سیاسی نیست.

ماجرای رد صلاحیت سعید محمد

چندی قبل برخی رسانه‌ها از ارسال نامه توسط حجت‌الاسلام حاجی‌صادقی نماینده، ولی فقیه به شورای نگهبان در جهترد صلاحیت سردار محمدخبر داده بودند که کانال حامیان سعید محمد این خبر را تکذیب کرد و نوشت: «خبر ارسال نامه حاجی‌صادقی علیه سعید محمد به شورای نگهبان قویا تکذیب می‌شود و تا به حال نامه‌ای درخصوص انتخابات ۱۴۰۰ از سوی نمایندگی، ولی فقیه سپاه به شورای نگهبان ارسال نشده است».

شورای نگهبان البته بهانه‌های دیگری هم دارد و می‌تواند به گفته معاون سیاسی سپاه، استناد کند. محمد دلیل استعفای خود را در متن استعفانامه‌اش جلوگیری از ایجاد شائبه‌های سیاسی و انتخاباتی بیان کرده بود، اما اولین بار حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی گفت که کناررفتن او به خاطر انتخابات نبوده، بلکه اوتخلفاتیداشته که سعید محمد سخن ترقی را کذب خواند، اما بعدا یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران ادعای ترقی را تکرار کرد و گفت که سعید محمد را به علت «تخلف» و «رعایت‌نکردن» مقررات از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا منفک کرده‌اند و چند روز بعد، نماینده، ولی فقیه در سپاه پاسداران، با بیان اینکه مواضع معاون سیاسی سپاه موضع مجموعه سپاه است، تصریح کرد: «آنچه معاون سیاسی اعلام می‌کند، همان چیزی است که مجموعه سپاه و نمایندگی، ولی فقیه به عنوان متولی این امر درباره آن اتفاق نظر دارند».

ترقی که برای نخستین بار بحث برکناری او به علت تخلف را رسانه‌ای کرده بود، بعدا گفت: «آینده آقای محمد در این انتخابات بستگی به نظر شورای نگهبان دارد. باید ببینیم که این تخلف را در بررسی صلاحیت مورد توجه قرار می‌دهند یا خیر. به هر حال اگر این تخلف اداری باشد یک بحث و اگر قضائی باشد یک بحث دیگر است. به هر حال از حالا نمی‌توان پیش‌بینی کرد که شورای نگهبان چه نظری دارد».

سعید محمد، اما اظهارنظر‌ها درباره رد صلاحیتش را فضاسازی برای حذف خودشدانسته و گفته است: «تا جایی که الان قانون‌مند و چارچوب‌مند است این‌طور می‌بینم که باید تأیید بشوم، اما فضاسازی‌هایی را که الان در جهت حذف وجود دارد، باید مدیریت کنیم و اینکه اقبال مردمی و عمومی هم در نظر شورای نگهبان تأثیرگذار خواهد بود. معتقدم شورای نگهبان می‌تواند من را تأیید کند، البته همان‌طور که می‌دانید آرا در شورا مستقل است. هر کس باید خودش به اغنای فکری برسد و در این خصوص سعی کردیم جلساتی را با اعضای شورای نگهبان خصوصا فق‌ها داشته باشیم».

جایگاه سعید محمد در اردوگاه اصولگرایی

ماجرای سعید محمد در اردوگاه اصولگرایی مصداق همان «دیر آمدی نخواه که زود بروی» است. به نظر می‌رسد که رأس هرم قدرت در جریان اصولگرایی حالا که زمین بازی انتخابات را تقریبا انحصاری و متعلق به خودشان می‌دانند، به سعید محمد تازه از گرد راه رسیده، تلویحا این پیام را رسانده‌اند که صف طویل است و زنبیل‌گذاران زیاد.

اگرچه نشانه‌ها تا این لحظه حاکی از این است که چندان تمایلی بهحمایت از سعید محمدوجود ندارد، اما تا زمان انتخابات امکان رخ‌دادن اتفاقات پیش‌بینی‌نشده زیاد است.

سال ۸۴ هم محمود احمدی‌نژاد ظاهراگزینه اصلی اصولگرایینبود و خودش مدعی است رأیی که به نام او ریخته شد رأی اصولگرایی نبود. اما باید منتظر ماند و دید در نهایت رأس جریان اصولگرایی به چه تصمیمی می‌رسد.

آیا حتی اگر به این جمع‌بندی هم برسد که از سعید محمد در صورت تأیید صلاحیت حمایت کند، این حمایت همانند سال ۸۴ غیررسمی است یا رسمی!

وعده انتخاباتی سعید محمد

سعید محمد متولد ۱۳۴۷ در تهران است. سال ۱۳۶۶ در ۱۹سالگی به عضویت سپاه درآمد. سال ۱۳۸۸ مدرک دکترای مهندسی عمران از دانشگاه تربیت مدرس گرفت.

فعالیتمحمد در سپاه پاسدارانتنها به بخش‌های مدیریتی و اجرائی، در شرکت‌های زیرمجموعهقرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاو دوره کوتاهی نیز در بنیاد تعاون سپاه خلاصه می‌شود.

او فعالیت‌های تبلیغاتی انتخاباتی‌اش را هم از هم‌اکنون شروع کرده و در جدیدترین اظهارات خود ازغنی‌سازی ۹۳ درصد بعد از انتخاب‌شدنشسخن گفته است؛ از اینکه در مدیریت صاحب سبک است و خودش را اصلح می‌داند.

گردآورنده:الهام خلیلی خو#‌سیاست منبع: تیتر برتر

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

ماجرای انتقاد میرسلیم از کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات 1400,واکنش میرسلیم به کاندیداتوری قالیباف و رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری,تاثیر مذاکرات وین بر انتخابات 1400

2 ساعت پیش

مشکل فاضلاب کوی عشایر باید تا ۴۵ روز آینده رفع شود

5 ساعت پیش

تعیین حداقل دستمزد برای کارگران عامل شکنندگی بازار کار شده است

5 ساعت پیش

عرضه اولیه فگستر بخریم یا نه,اعلام یک عرضه اولیه جدید پس از مدت‌ها,جزئیات عرضه اولیه فگستر,معرفی شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,درج نماد شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر در بازار دوم فرابورس,موضوع فعالیت و عمده تامین کنندگان مواد اولیه شرکت صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,هدف از پذیرش فگستر در بورس,سرمایه و ترکیب سهامداران گسترش صنایع روی ایرانیان با نماد فگستر,مقایسه فگستر با رقبا,مقایسه مالی فگستر با هم گرو هی هایش,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,صورت سود و زیان 5 سال اخیر گسترش صنایع روی ایرانیان,سود تقسیمی گسترش صنایع روی ایرانیان طی 5 سال گذشته

5 ساعت پیش

دیدار مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با امام جمعه بندرعباس

5 ساعت پیش

تعرفه مهندسان نظام مهدسی در سال 1400,حق الزحمه های نظام مهندسی در سال 1400,جدول تعرفه های نظام مهندسی در سال 1400,جزئیات نامه وزیر راه برای تعرفه های ناچیز مهندسان نظام مهندسی,حق الزحمه نظام مهندسی

5 ساعت پیش

با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته؛ هیات مدیره سازمان بورس؛متقارن سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن را مصوب کرد.

9 ساعت پیش

بر اساس اظهارات رضا برادران قانون جدید چک در سال 97 مطرح شد و در قالب آن، شاهد برخی نوآوری‌ها در راستای سیاست‌های پیشگیرانه، هستیم. به اعتقاد این فعال اقتصادی مهم ترین نوآوری به ماده 23 اصلاحیه قانون چک مربوط می‌شود که در آن روش جدید وصول چک در نظر گرفته شده است

9 ساعت پیش

مدیر عملیات بازار فرابورس ایران از عرضه اولیه ۱۵ درصد از سهام شرکت صنایع روی ایرانیان در فرابورس به عنوان اولین عرضه اولیه سال جدید در بازار سرمایه خبر داد و گفت: این عرضه اولیه چهارشنبه هفته جاری ۲۲ اردیبهشت‌ماه به روش ثبت سفارش انجام می‌شود و ناشر این سهام با هدف حمایت از این سهم، اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ حدود ۲۰ درصد منتشر می‌کند.

10 ساعت پیش

گزارش بازار بورس در 19 اردیبهشت 1400,در بورس امروز چه گذشت,تحلیل بورس در 19 اردیبهشت 1400,پیش بینی بورس در 20 ادیبهشت 1400

11 ساعت پیش

آشنایی با خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,مشخصات خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,پیشرانه خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021,ظاهر خودرو مرسدس بنز Mercedes-Benz amg e63 مدل2021

11 ساعت پیش

رئیس هیات مدیره بانک گردشگری گفت: شروع اجرای پروژه بانکداری دیجیتالی و ارائه خدمات بانکی به صورت الکترونیک، کاهش قیمت تمام شده پول، به ثمر رسیدن بسیاری از پروژه ها و ساماندهی بدهی بازار بین بانکی از مهم‌ترین دستاوردهای بانک گردشگری در سال 99 بود.

11 ساعت پیش

احکام و میزان زکات فطره سال 1400,مراجع تقلید میزان فطریه 1400 را اعلام کردند,نظر مراجع تقلید درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه ,زمان کنار گذاشتن فطریه و پرداخت آن ,مبلغ فطریه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی,مبلغ فطریه و کفاره روزه ۱۴۰۰ از نظر آیت الله علوی گرگانی ,نظر آیت الله صافی گلپایگانی درباره میزان زکات فطره و کفاره روزه 1400,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله سبحانی,میزان زکات فطره ماه مبارک رمضان ۱۴۴۲,اعلام میزان و مبلغ زکات فطره ۱۴۰۰ از سوی آیت الله وحید خراسانی,اعلام مبلغ فطریه از سوی آیت الله سیستانی

12 ساعت پیش

پیش بینی آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,پیش بینی 3 روزه وضع آب و هوا,وضعیت آب و هوا در تعطیلات عید فطر 1400,,,

12 ساعت پیش

این روزها بسته سیاستی ۳+۷ که به تصویب شورایعالی هماهنگی اقتصادی نیز رسیده موضوع اول صحبت های خانواده بازارسرمایه است، بسته ای که اجرای آن به زعم صاحب نظران بازار سرمایه، آثار مثبت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به همراه دارد. کارشناسان بازار سرمایه در خصوص این بسته می گویند: ۳+۷ و مجموعه اقدامات مکمل آن به همراه قیمت های جهانی و معادلات سیاسی بین المللی به زودی مسیر بازار سرمایه را تغییر می دهند.

14 ساعت پیش

بیشتر...