سلامت نیوز |
۱ هفته پیش

فعالیت هوازی با کاهش کالری اثربخشی بالایی در سلامت قلب عروق دارد سلامت نیوز

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، «سمیه حجتی‌تبار» افزود: اگر فردی در سه ما اخیر، سه روز در هفته، متوسط ۳۰ دقیقه فعالیت نداشته باشد او را بدون تحرک یا در فقر حرکتی می‌دانیم.

وی اظهار داشت: حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی در هفته با شدت متوسط یا ۷۵ دقیقه در هفته با شدت بالا یا ترکیبی از هر دو برای سلامت قلب عروق مفید است.

این فیزیولوژیست ورزشی اضافه کرد: اگر بخواهیم کاهش وزن چشمگیری هم داشته باشیم، ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته باشدت متوسط، ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه در هفته باشدت بالا و یا ترکیبی از هر دو لازم است و برای حفظ وزن از دست رفته هم می توان فعالیت را تا بیش از ۳۰۰ دقیقه در هفته باشدت متوسط ادامه داد.

وی اظهار کرد: در فیزیولوژی ورزشی، آمادگی جسمانی با فاکتورهای افزایش آمادگی قلبی عروقی- تنفسی، (انجام فعالیت‌های هوازی)، افزایش قدرت و استقامت عضلانی (انجام ورزش‌های مقاومتی)، افزایش انعطاف‌پذیری(بهبود توانایی حرکت در سراسر دامنه حرکتی مفاصل بدون درد) و بهبود ترکیب بدن(کاهش وزن چربی و افزایش توده عضلانی) همراه است.

این فیزیولوژیست ورزشی تاکید کرد: تمرکز بحث راجع به سه موضوع مهم فعالیت بدنی، چاقی و بیماری‌های قلب عروقی- تنفسی است که در ارتباط تنگاتنگ با هم هستند و بر سلامت و طول عمر انسان تاثیر می‌گذارند.

وی با بیان اینکه بیماری‌های قلبی عروقی یک سوم مرگ و میر جهان را به خود اختصاص داده که با چاقی و فقر حرکتی همراه است، گفت: شیوع چاقی نسبت به سال‌های گذشته ۲ برابر شده و به طور مداوم در حال افزایش است و یک رابطه خطی معکوس بین فعالیت بدنی و مرگ و میر ناشی از چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن وجود دارد.

حجتی تبار عنوان کرد: چاقی را با شاخص توده بدنی (BMI) که از تقسیم وزن بر حسب کیلوگرم بر قد برحسب متر به توان ۲ به دست می آید بیان می‌کند که الگوی پیش بینی کننده مهم خطرات سلامتی است. براساس این شاخص چاقی به سه دسته بالا، خیلی بالا و خیلی خیلی بالا تقسیم بندی می شود.

وی گفت: خطر بیش از حد چاقی ‌موجب افزایش حجم خون و برون ده قلبی، اتساع و بزرگ شدن بطن چپ، افزایش فشار خون، تصلب شرایین، سندوم متابولیک و دیابت نوع دو، پرچربی خونی، کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا(HDL)، اختلال در خواب. آرتروز، پوکی استخوان و افسردگی و سرطان‌های مختلف و کبد چرب غیرالکلی ‌می‌شود.#‌اخبار_سلامتی منبع: سلامت نیوز

بیشتر...


تبلیغات

تبلیغات

مطالب مرتبط

چای یکی از مواد غذایی است که موجب از بین بردن بوی بد دهان می‌شود، تحقیقات نشان داده است نوشیدن چای سبز یا سیاه به دلیل اینکه حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی به نام پلی‌فنول است از رشد باکتری‌هایی که عامل گازهای بدبو است، جلوگیری می‌کند.

3 روز پیش

رئیس مرکز تحقیقات سالمندی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی از وجود ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند در کشور خبر داد و گفت که حدود ۳۰ درصد سالمندان همسر خود را از دست داده‌اند.

پریروز

یک متخصص تغذیه گفت: چاقی در کودکان مشکلی است که بعضی از کودکان و نوجوانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

6 روز پیش

قاعدگی می تواند کلید اصلی برای نشان دادن سلامت هورمونی شما باشد و حالا این رنگ خون قاعدگی است که می گوید این نشان حیاتی درست کار می کند یا خیر.

4 روز پیش

نباید در زمان خوردن غذا راه بروید، زیرا می تواند برای شما مشکلاتی مانند سو هاضمه، حالت تهوع و... ایجاد کند. در ادامه ۷ بلایی که راه رفتن موقع غذا خوردن سرتان می‌آورد، آمده است.

6 روز پیش

کاربران عزیز سلامت نیوز طبق قولی که داده بودیم سری پنجم سوالات شما را که جناب آقای دکتر صفری نژاد رئیس انجمن علمی سلامت خانواده ایران و استاد دانشگاه پاسخ داده اند در زیر منتشر میکنیم.

3 روز پیش

بسیاری از ما یک وضعیت خوابیدن داریم که مورد علاقه مان است؛ به عبارت دیگر، اگر به آن شکل بخواهیم احساس راحتی بیشتری داریم.

3 روز پیش

سم زدایی و پاکسازی بدن و به طور ویژه کبد برای حفظ سلامتی و دفع سموم بسیار اهمیت دارد و هر فرد باید درباره چگونگی پاکسازی و سم زدایی از بدن خود آگاهی کامل داشته باشد

3 روز پیش

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است، خوردن یک صبحانه مغذی می‌تواند به نوجوان کمک کند تا تغذیه بهتر و حتی عملکرد بهتری در مدرسه داشته باشد.

دیروز

بیشتر...