دیروز
2 بازدید

افزایش نامعقول شهریه های دانشگاه آزاد | خبر24

افزایش نامعقول شهریه های دانشگاه آزاد
به گزارشخبر24، ترم جاری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی نیز همانند بقیه‌ی دانشجویان سراسر کشور به صورت مجازی آغاز شد اما افزایش شهریه‌های این ترم به گواه بسیاری از دانشجویان متناسب با شرایط فعلی نیست. در وضعیتی که از دوش دانشگاه آزاد، هزینه‌های برگزاری کلاس‌های حضوری برداشته شده است و میزان حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و غیر هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، تعدادی از دانشجویان مدعی هستند با افزایش بیش از ۵۰ درصدی شهریه ثابت روبه‌رو شده‌اند!

یکی از دانشجویان مهندسی کامپیوتر این دانشگاه درباره افزایش شهریه ترم جاری می‌گوید: شهریه ثابت ترم قبل ۷۲۰ هزار تومان بود اما این ترم یک میلیون و صد هزارتومان به عنوان شهریه ثابت پرداخت کرده‌ایم. علاوه بر این، برای این که به سامانه‌ی حذف و اضافه هم دسترسی پیدا کنیم مجددا ۲۰۰ هزار تومان دیگر پرداخت کردیم.

دانشجوی دیگری از رشته‌ی معماری این دانشگاه نیز درباره تغییرات اخیر میزان شهریه‌ها گفت: در دو ترم گذشته شهریه ثابت ما یک میلیون و دویست هزار تومان بود و با شهریه متغیر تقریبا حدود دو میلیون تومان برای شهریه هر ترم می‌پرداختیم. بعد از شیوع کرونا، شهریه ثابت از یک میلیون و دویست هزار تومان به هشتصد هزار تومان کاهش یافت ولی شهریه درس‌های تخصصی تقریبا دو برابر شد. مثلا درس طراحی معماری که پنج واحد است که چهار واحد عملی و یک واحد تئوری دارد در حالت قبلی ششصد هزار تومان بود اما این ترم یک میلیون تومان شده است.

یکی دیگر از دانشجویان این رشته می‌گوید: ترم گذشته ۲۰ واحد انتخاب کرده بودم که شهریه آن حدود دو میلیون و هفتصد هزار تومان بوده است اما ۲۰ واحدی که در ترم جاری انتخاب کرده‌ام سه میلیون و هشتصد هزار تومان هزینه داشته است.

علاوه بر این دانشجویان، دانشجویان روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد نیز مدعی‌اند در ترم جاری با افزایش شهریه‌ای بیشتر از معمول مواجه شده‌اند. یکی از این دانشجویان که در واحد تهران مرکز تحصیل می‌کند در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ این افزایش شهریه می‌گوید: ترم گذشته میزان شهریه ثابت دانشجویان رشته‌های علوم انسانی که روانشناسی نیز زیرگروه این رشته‌ها است دو میلیون و سیصد هزار تومان بوده است، اما ما هنگام ثبت نام در ترم جاری با شهریه  ثابت پنج میلیون و ششصد هزار تومانی مواجه شدیم.

این دانشجو ادامه می دهد: بعد از این که به مدت یک هفته در این شرایط شیوع کرونا به سازمان مرکزی مراجعه کردیم، میزان این شهریه به سه میلیون و سیصد هزارتومان کاهش پیدا کرد. این در حالی است که شهریه ثابت بقیه رشته‌های گروه علوم انسانی دانشگاه آزاد در ترم جاری دو میلیون و هشتصد هزار تومان است. یعنی دانشجویان ارشد روانشناسی بالینی در واقع در ترم جاری با دو بار افزایش شهریه روبه‌رو شده‌اند!

وی با بیان این که در ابتدا یکی از دلایل دانشگاه برای این افزایش شهریه تغییر گروه رشته روانشناسی از علوم انسانی به علوم پزشکی بوده است گفت: این موضوع در حالی از سوی دانشگاه بیان شد که ما اصلا کنکور وزارت بهداشت را شرکت نکرده بودیم بلکه با شرکت در کنکور وزارت علوم در این رشته و دانشگاه پذیرفته شدیم.  ما هیچ درسی از پزشکی و پیراپزشکی نگذرانده ایم که به واسطه‌ آن ها زیرگروه علوم پزشکی محسوب شویم.

این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد درباره میزان افزایش شهریه متغیر می گوید: به دلیل این که می گویند واحدهای کارورزی برای دانشجویان در برنامه درسی گنجانده شده است شهریه متغیر نیز افزایش زیادی پیدا کرده است. اما این سوال برای ما وجود دارد که در شرایط شیوع کرونا که دانشجویان سال بالایی ما نیز واحد های کارورزی خود را نگذرانده اند چرا ما باید برای این واحدها پول بپردازیم؟ عجیب‌تر آن است که دانشجویان دانشگاه‌های سراسری کارورزی ۶۰۰ ساعته ندارند اما دانشگاه آزاد برای این که شهریه بیشتری را دریافت کند چنین برنامه ای را پیاده کرده است.

یکی دیگر از دانشجویان روانشناسی بالینی که امسال در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده است درباره افزایش شهریه می گوید: دانشجویان دیگر می گویند در ترم گذشته مجموع شهریه ثابت و متغیر برای یک ترم تحصیلی حدودا چهار میلیون بوده است اما در ترم جاری و بعد از انتخاب واحد، مجموع شهریه ثابت و متغیر ما به پنج میلیون و ششصد هزار تومان رسیده است.

این دانشجو ادامه می دهد: رئیس دانشگاه آزاد اعلام کرده است که چارت درسی تغییر خواهد کرد و برحسب چارت درسی جدید ممکن است میزان شهریه متغیر مجددا تغییر کند. در حال حاضر کلاسهای ما تشکیل نمی شود و علت آن، تغییر چارت درسی و انتخاب واحدهای انجام شده عنوان شده است.

وی با اشاره به سخنان دکتر طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: دلیل این افزایش شهریه ۶۴۰ ساعت کارورزی عنوان شده است. اما در این وضعیت کرونا نمی توان دانشجویان را به کارورزی برد. البته رئیس دانشگاه اعلام کرد در صورتی که امکان برگزاری واحدهای عملی نباشد، هزینه این واحدها به دانشجویان باز گردانده می شود.

این دانشجو می گوید: این مشکل فقط مخصوص دانشجویان واحدهای تهران نیست. دوستان من که در رشته روانشناسی بالینی واحدهای ابهر، قزوین و گرمسار درس می خوانند نیز با این معضل مواجه شده اند.

یکی دیگر از این دانشجویان با بیان این که مجموع شهریه تمام شده ترم گذشته حدودا چهار میلیون تومان بوده است می گوید: در ترم جاری شهریه ثابت حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بود (با احتساب بیمه) و من این مبلغ را به حساب دانشگاه واریز کردم اما دو سه روز بعد شهریه ثابت به حدود پنج میلیون و هشتصد هزار تومان افزایش یافت. بعد از اعتراض دانشجویان، مبلغ شهریه ثابت سه میلیون و سیصد هزار تومان عنوان شد. در واقع میزان شهریه ما دو بار افزایش یافته است.

وی ادامه میدهد: یکی از مشکلات ما با دانشگاه این است که به ما اعلام نمی کند میزان شهریه چه قدر ممکن است افزایش یابد. با بخش مالی تماس می گیریم در خصوص این که شهریه دقیق را اعلام کنند اما می‌گویند نمی‌دانیم.

واکنش دانشگاه آزاد به اعتراض دانشجویان

البته در همین رابطه دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی، درباره‌ی شهریه‌ای که بابت واحدهای کارورزی در شرایط شیوع کرونا و تعطیلی کلاس‌های حضوری از دانشجویان گرفته شده است گفت: ما برای یک روز یا دو روز که برنامه‌ریزی نمی‌کنیم. امیدواریم با رعایت خوب مردم و درایت خوب مسئولان شرایطی ایجاد شود که بتوانیم واحدهای کارورزی را برگزار کنیم. ما این ترم در ابتدا فقط شهریه ثابت را از دانشجویان گرفتیم و شهریه متغیر هنگامی گرفته می‌شود که کلاس‌ها برگزار شود.

وی در این برنامه درباره تحولاتی که در رشته‌های روانشناسی بالینی و سلامت ایجاد شده است گفت: از ساماندهی دروس تا توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی تا ارتقای کمی کیفی آموزش‌های عملی و تاسیس کلینیک‌های جامع روانشناسی بالینی و سلامت برای دانشجویان جزو این تحولات است. در سرفصلی که در دوره‌ی قبلی دکترای روانشناسی بالینی اجرایی می‌شد واحدهای عملی نداشتیم. در برنامه‌ی فعلی این ساعت‌ها به ۶۴۰ افزایش یافته است. شهریه ثابت از چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است که البته اگر می‌خواستیم با هزینه تمام شده محاسبه کنیم، این میزان به ۹ میلیون ۸۰۰ هزار تومان می‌رسید.

طهرانچی همچنین تاکید کرد اگر واحد عملی‌ای در شهری برگزار نشود هزینه‌ی آن از دانشجو گرفته نخواهد شد.

در این میان، احمد حیدری، سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها درباره افزایش شهریه دانشجویان این دانشگاه گفت: «از سال گذشته تاکنون هزینه‌ها در همه زمینه‌ها از خودرو تا مسکن چندین برابر شده و در برخی موارد شاهد رشد ۳۰۰ درصدی قیمت‌ها بوده ایم، دانشگاه آزاد نیز در همین کشور است و از گرانی‌ها مستثنی نیست.»منبع: خبر 24


مطالب پیشنهادی

چگونه شیره بادام را بگیریم | چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام

چگونه شیره بادام را بگیریم و آیا می دانید چگونه شیره بادام را بگیریم و خواص شیره بادام و خواص شیره بادام در بارداری و خواص شیره بادام برای استخوان ها را در پرشین وی بخوانید

مصوبه مهم دولت درباره افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال ۹۹

در جلسه امروز هیئت وزیران، که به ریاست حجت‌الاسلام روحانی، رئیس جمهوری برگزار شد، میزان افزایش ضریب حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۹ مشخص شد.

گپ و گفت خواندنی با یکی از کارگزاران رژیم پهلوی در مورد امام خمینی: یک پاپاسی از وجوهات را جابجا نمی کرد/امام خمینی در حد پاپ است

جماران نوشت: یکی از مسئولین رده بالای دولت شاه در مصاحبه ای گفت: تمام چیزی که به «سهم امام» معروف است پولی مال آنها است و طبق موازین شرعی از شیر مادر هم برای آنها حلال تر است. ولی تمام این پول از یک طرف می آید و از یک طرف دیگر می رود. آدمی که در حد پاپ است، زندگی او در حد ارزان ترین زندگی است.

وقتی پیام رهبر انقلاب مانع هجمه به یک شهید شد

تسنیم نوشت: اکبر نبوی به مناسبت بیست و هفتمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی می‌گوید: «به شکل مشخص نوع کنش رهبری نسبت به شهادت مرتضی، کنش معناداری بود. حضور ایشان بر سر پیکر شهید و شرکت در تشییع ایشان و پیامی که دادند، به نظر من بسیار مهم و معنادار بود. »

مجلس یازدهم به تصرف اصولگرایان درآمد/ سهم ناچیز اصلاح‌طلبان

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم بصورت رسمی نشان داد اصولگرایان در این ماراتن پیشتاز رقابت شدند و اکثریت مجلس یازدهم را در دست گرفتند.

نامه نماینده اصولگرا به آیت الله جنتی

تسنیم نوشت: رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از آیت الله جنتی خواست نماینده شورای نگهبان در نشست آتی این کمیسیون حاضر شده تا استفساریه استخدام معلمان حق التدریس بررسی شود.

موفقیت حقوقی و مهم ایران در از بین بردن توقیف ۱.۶ میلیارد دلار /رسیدگی روند درخواست از صندوق بین‌المللی پول از سوی رئیس جمهور

رئیس جمهور درگفت وگو با رئیس کل بانک مرکزی به بررسی روند درخواست وام از صندوق بین المللی پول، پرداخت.

سه قوه، دشمن مشترک را فراموش نکنند

در سال ۹۸ با چالش های زیادی مواجه شدیم. از بلایای طبیعی که در اول سال رخ داد تا بیماری کرونا که از اول اسفندماه در کشور شیوع پیدا کرد.

پخت ذرت | روش های مختلف پخت ذرت و درست کردن ان به صورت خوشمزه

پخت ذرت و روش های مختلف پخت ذرت و درست کرن ذرت به صورت خوشمزه و چگونه ذرت را بپزیم و خاصیت ذرت و ذرت مکزیکی را در پرشین وی بخوانید

موارد مصرف سس سویا | موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا

موارد مصرف سس سویا و موارد مصرف سس سویا برای مزه دار کردن غذا و سس سویا چیست و فواید سس سویا چیست و خواص سس سویا را در پرشین وی بخوانید

چه کسی کشتی طوفان‌زده وزارت کشاورزی را به ساحل می‌رساند؟

چند ماهی است که گمانه زنی برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون نتیجه ادامه دارد.

پیشنهاد عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان: ناطق‌نوری و امامی کاشانی بین ما و حاکمیت واسطه شوند

حسن رسولی، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان و چهره نزدیک به عارف می‌گوید:با کمال تاسف مرز اجرا و نظارت اصلا وجود خارجی ندارد و روز به روز میزان دخالت حوزه نظارت در بخش اجرایی تحت تاثیر قانون نظارت استصوابی که انتظار داشتیم مجلس دهم این قانون را لغو بکند، بیشتر توسعه پیدا کرده است. 

توئیت دبیر شورای‌عالی امنیت ملی با هشتگ اجتماع قلب‌ها

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در توییتر نوشت: نیمه شعبان نماد انتظار امیدآفرین و پیش‌برنده برای نسل ما بوده است.

نکات آشپزی | نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند

نکات آشپزی و آشنایی با نکات آشپزی و ترفندهای مهم خانه داری که باید هر فردی بداند و ترفندهای خانه داری و نکات مهم آشپزی و ترفندهای مهم اشپزی را در پرشین وی بخوانید

جهش تولید را در روزهای کرونایی فراموش نکنیم

سال ۹۸ بسیار سخت و با اتفاقات غیرقابل پیش بینی تمام شد. نه بلاهای طبیعی مانند سیل و زلزله قابل پیش بینی بودند و نه بیماری کرونا که ناگهان آمد و گریبان همه را گرفت.

انکار یک خبرسازی درباره دولت و حسن روحانی

ایسنا نوشت:معاون پارلمانی رئیس جمهور با تکذیب ارتباط ویدیویی رئیس جمهور با نمایندگان مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در جلسه امروز، معاون اول رئیس جمهور به جای رئیس جمهور حاضر خواهد شد.

کف کردن روغن | دلایل و از بین بردن کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو

کف کردن روغن و رفع کف کردن روغن در مواقع سرخ کردن کوکو و نکات استفاده از روغن سرخ کردنی و نکات روغن سالم را در پرشین وی بخوانید

تاسیس جمهوری اسلامی در ایران، آرمان‌ها و دغدغه‌ها

ضمن عرض تبریک چهل و یکمین سالروز تأسیس جمهوری اسلامی در ایران به محضر هموطنان عزیز، لازم می دانم به همین مناسبت مطالبی را در خصوص نحوه تحقق آرمانهای نظام و نگرانیها و دغدغه های پیش رو باستحضار برسانم:

نماز جمعه تهران همچنان برگزار نخواهد شد

فارس نوشت:مسئول دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان تهران، از لغو نماز جمعه بیست و دوم فروردین‌ماه سال ۹۹ در تمام شهرهای استان تهران خبر داد.

به یاد دو دیپلمات و سیاستمدار امین نظام

هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردم روزی اتفاقی بیفتد و سر و کله بیماری‌ای به نام کرونا در این کشور پیدا شود که دو تن از همکاران خوبم را که خاطرات خوبی را با آنها داشتم از من بگیرد و کشور از وجود خدمات آنها محروم شود.

مطالب مرتبط